Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 lipca 2003 r.
11:52
Edytuj ten wpis

Jesteś zdrów, masz nerwicę...

Pan Jacek G. do poradni gastrologicznej przychodzi od dawna. Jego dolegliwości co jakiś czas powracają. – Zaczęło się bólami żołądka, niestrawnością. Później bez przerwy biegałem do toalety. To był koszmar. Zaburzenia żołądkowo – jelitowe po prostu nie pozwalały mi normalnie funkcjonować. Opuściłem się w pracy, w domu nie byłem w stanie myśleć o czymś innym, niż o swojej chorobie. W końcu byłem pewien, że mam raka. Po wielu specjalistycznych badaniach, które są dość przykre, okazało się, że jestem zdrowy, że to wszystko ma tło nerwowe. Już o tym wiem, ale jednak co jakiś czas te przykre dolegliwości wracają. Dziś umiem to przeanalizować. Zauważam, że tak się dzieje, jeśli mam stresujący okres w pracy.
Anna Jarecka od dłuższego czasu chodziła do różnych okulistów. Gorzej widziała, zaczęły się bóle gałek ocznych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



– Brałam różne leki i nic nie pomagało. Zmieniałam lekarzy, bo w gruncie rzeczy nikt nie umiał postawić diagnozy. Wreszcie trafiłam do takiego, który wyjaśnił, że moja choroba ma podłoże nerwicowe. I rzeczywiście, jak się tak zastanowię, to w ostatnim okresie miałam dość dużo przykrych sytuacji. Ale to łatwo sobie powiedzieć: nie denerwuj się. To wcale nie jest takie proste.
Nerwice
– U podłoża nerwic często można odnaleźć świadome i nieświadome wewnętrzne konflikty emocjonalne, dysfunkcjonalne cechy osobowościowe, a także niekorzystne czynniki zewnętrzne (zawód emocjonalny, konflikt ról społecznych itp.) – wyjaśnia dr Dariusz Malicki, psychiatra. – Zaburzenia nerwicowe występują u około 20-30% dorosłej populacji, a wśród chorych zgłaszających się do lekarzy różnych specjalności nawet do 50% to osoby leczone z powodu „psychogennych” zaburzeń. Kobiety chorują 2 razy częściej niż mężczyźni, podobnie jak ludność dużych miast i osoby na eksponowanych stanowiskach. Choroba nieraz zaczyna się po trudnych przeżyciach (utrata kogoś bliskiego, wypadek, ciężki stres związany z sytuacją w domu lub w pracy). Zgłaszamy się do lekarzy ogólnych z licznymi dolegliwościami i razem z nimi szukamy choroby narządu – a jej tam (w sensie biologicznym) nie ma. Najprościej mówiąc, zaburzone jest funkcjonowanie narządu bez uszkodzeń lub choroby w tym narządzie. Podstawą rozpoznania jest rozmowa z pacjentem i wyniki badań wykluczające chorobę somatyczną.
Objawy
Jak dodaje lekarz, zaburzenia nerwicowe mogą się objawiać na wiele sposobów:
*poprzez objawy somatyczne takie jak bóle głowy, żołądka, serca, kręgosłupa, gardła, zawroty głowy, omdlenia, uderzenia zimna lub gorąca, nadmierna potliwość, drżenia kończyn, kołatanie serca, trudności z oddychaniem, dreszcze, skoki temperatury lub ciśnienia, zmiany ukrwienia skóry, biegunki,
*stres odgrywa dużą rolę w rozwoju większości chorób skóry takich jak wypadanie włosów, brodawki, trądzik, świąd, liszaj, egzema, wypryski, pokrzywka, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry,
*problemy emocjonalne mają wpływ na pojawianie się i przebieg astmy, zespołu skroniowo – żuchwowego, zespołu jelita drażliwego,
*mogą pojawić się natręctwa, takie jak przymus powtarzania określonych czynności czy gestów, natrętne myśli, trudności w koncentracji, uczucie ciągłego zmęczenie lub irytacji, nieokreślony niepokój albo lęk wobec określonej klasy przedmiotów czy sytuacji (np. lęk przed autobusami, wysokością, ostrymi narzędziami itp.) Często towarzyszy im poczucie niskiej wartości i dążenie do kompensowania go szczególnymi osiągnięciami, czy nadmiernym zaangażowaniem w pracę.
Diagnoza
– Diagnozę rozpoczyna się od badań lekarskich – podkreśla doktor D. Malicki. – Trzeba wykluczyć schorzenia somatyczne, mogące powodować podobne objawy (np. w przypadku dolegliwości sercowych kardiolog powinien wykluczyć chorobę serca na podstawie elektrokardiogramu). Później pacjent kierowany jest do poradni zdrowia psychicznego. Zalecaną metodą leczenia nerwic jest psychoterapia. W części przypadków, by złagodzić objawy dezorganizujące życie pacjenta, lekarz psychiatra przepisuje leki.
Leczenie nerwic, a co za tym idzie dolegliwości, jakie powodują, wcale nie jest łatwe. Farmakoterapia na dłuższą metę może pacjenta uzależnić. Rada: musi pan zmienić tryb życia, proszę się nie stresować, proszę unikać sytuacji powodujących zdenerwowanie... – pozostaje tylko radą. Realia życia każdego człowieka są określone i niełatwo je przebudować – zrezygnować z pracy, poprawić stosunki w rodzinie.
Dlatego wielu poważnych lekarzy uważa, że ta choroba, będąca plagą współczesności, należy do bardzo trudnych. Gorzej, że nie przyznaje się do niej wielu chorych. Uważają oni, że nerwica jest czymś niepoważnym, a nawet wstydliwym.


Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin lepsza od JSW Jastrzębskiego Węgla

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin lepsza od mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla

W pierwszym meczu półfinałowy play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin sensacyjnie pokonała JSW Jastrzębski Węgiel 3:1. MVP wybrany został przyjmujący gości Wilfredo Leon

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy
nawałnice

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy

To pracowity dzień dla wszystkich strażaków z zachodniej Lubelszczyzny. Wiatr uszkodził blisko 50 dachów, zrywał gałęzie i przewracał drzewa - także na samochody. Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim.

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Aż 24 punkty karne i to za jednym razem zdobył 59-latek, który wczoraj jeździł po drogach gminy Kurów - bez zwracania uwagi na przepisy. Było szybko i niebezpiecznie. Mieszkaniec gminy Bychawa wyczerpał limit błędów.

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja
zdjęcia
galeria

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja

Współczesna technologia pozwala na coraz więcej, a jej graficzne możliwości rosną z każdą kolejną wersją popularnych modeli językowych. Korzystając z dostępu do GPT postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer widzi miasta Lubelszczyzny, gdyby miały je symbolizować postaci wyjęte z horrorów.

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Od Puław po Roztocze - zachodnia i południowa część Lubelszczyzny znalazła się w zasięgu silnych komórek burzowych. Front przyniósł silny wiatr, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy województwa już w południe otrzymali ostrzeżenia w ramach alertu RCB. Prognozy się sprawdziły.

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

Miejsce w którym ma powstać do 2026 roku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Chełmie ruszyła budowa centrum dla najbardziej potrzebujących

Przy ulicy Browarnej w Chełmie ruszyła inwestycja, która ma realnie zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Powstające Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko budynek – to obietnica godnych warunków życia, wsparcia i bezpieczeństwa.

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami
na sygnale

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami

Pijany 60-latek z gminy Puławy w tym tygodniu wszczął awanturę, w trakcie której próbował zmusić swoją partnerkę do zameldowania go w jej mieszkaniu. Groził jej śmiercią. Wcześniej szarpał i popychał. Przerażona zadzwoniła po pomoc.

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?
ZDJĘCIA
galeria

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?

Tego wydarzenia nie może przegapić żaden, prawdziwy kibic czarnego sportu. Od czwartku w Lublinie można podziwiać wystawę „100 lat sportu żużlowego”.

Tegoroczny festiwal muzyczny organizowany przez stowarzyszenie Dwa Brzegi ma nawiązywać do historii księżnej Izabeli Czartoryskiej

Środki na puławskie imprezy podzielone. Kto dostał najwięcej?

Koncerty, pikniki, festiwale. Szesnaście wydarzeń kulturalnych otrzyma w tym roku finansowe wsparcie ze strony puławskiego Ratusza. Suma dotacji wyniosła 350 tys. zł. Jedna trzecia tej sumy trafi zasili imprezę z okazji 280. rocznicy urodzin Izabeli Czartoryskiej.

Tablica to część szerszego projektu poświęconego upamiętnianiu ofiar niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej, współorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie

W Lubartowie pamiętają o żydowskich ofiarach wojny

Lubartów dołączył do miast, które znalazły miejsce na pamiątkową tablicę ufundowaną przez samorząd wojewódzki dla żydowskich ofiar niemieckiej akcji Reinhardt. Tablica zawisła na ścianie galerii Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Słowackiego.

Tak się skończyła ucieczka młodego kierowcy przed policją

Promile we krwi, a samochód w stawie. Tak się skończyła ucieczka 19-latka

Był pijany i wiedział o tym. Dlatego gdy policjanci chcieli go zatrzymać, zaczął uciekać. To się skończyło nieciekawie dla młodego, 19-letniego kierowcy.

Artur Bożyk świetnie wprowadził się do zespołu z Łęcznej

Artur Bożyk: Do Olsztyna jedziemy po komplet punktów

Rozmowa z Arturem Bożykiem, trenerem piłkarek Górnika Łęczna

46-letni mężczyzna został zatrzymany, a decyzją sądu również aresztowany tymczasowo

Święta spędzi za kratkami. Bo krzywdził żonę i córki

Nie będzie świąt w rodzinnej atmosferze. 46-letni mężczyzna spędzi je w więzieniu. Został właśnie tymczasowo aresztowany za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoimi najbliższymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium