Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 sierpnia 2017 r.
19:38

Kino Apollo. Lublin lata 50-te. Kim są młode dziewczyny stojące przed kinem?

Koleżanki? Przyjaciółki? Krewne, a może sąsiadki? Bardzo jesteśmy ciekawi losów trzech uśmiechniętych młodych kobiet, które zostały sfotografowane pół wieku temu w centrum Lublina. Przecież jest szansa, że czytają ten tekst.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zdjęcie pochodzi z kolekcji Macieja Gila, który zbiera pamiątki i informacje dotyczące starych i działających jeszcze tradycyjnych kin.

– Szukam ich między innymi na internetowych aukcjach pod hasłami, jakie mi tylko do głowy przyjdą. „Kino” przychodzi pierwsze, wiadomo. Parę lat temu trafiło się to zdjęcie. Jego sprzedawca nie miał żadnych więcej. Gdy ktoś wystawia takie cudo, dopytuję o inne – mówi Gil, który jest historykiem i animatorem kultury filmowej, na co dzień związanym z krakowską Fundacji Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison i właśnie krąży po Lubelszczyźnie śladami kin z uczestnikami projektu Kinobus.

Zdjęcie, które w oryginale jest odbitką 8 na 5 cm i ma na odwrocie napis ołówkiem KINO „APOLLO”. LUBLIN LATA 50-te zaintrygowało kolekcjonera oczywiście z powodu szyldu przedwojennego lubelskiego kina i jego budynku. Maciej Gil postanowił pokazać je w prasie.

– Zagadka, co to za trzy Gracje i co mogłyby powiedzieć o Apollo, bardziej jest dla mnie pociągająca niż trzymanie zdjęcia w ukryciu – żartuje właściciel zdjęcia.

Wcześniej dziewczyny sprzed kina Apollo widzieli tylko ludzie z branży czyli zainteresowani historią dawnych kin i fotografią.

Zmiany pod „6”

Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy osobie, która teraz idzie w miejsce, gdzie pół wieku temu stały kobiety i fotograf, jest inna organizacja przestrzeni posesji pod numerem 6. Nie ma przesuwanej bramy, ani tak szerokich murków, które służyły za miejsce do reklamowania filmów, zniknęło podmurowane ogrodzenie. Zmieniła się też fasada kamienicy pod „6”, której fragment widać na zdjęciu. I nawet nie chodzi o to, że z mieszkania na parterze zrobiono lokal usługowy. Fasada jest gładka, bo usunięto z niej tak zwane boniowanie. Poległo też drzewo, którego korona domyka kadr z prawej strony.

Młode kobiety musiały stać na chodniku na rogu ulicy Kościuszki i... no właśnie. Nie znając daty powstania fotografii, mamy do wyboru ulicę Peowiaków - jeśli panie uśmiechały się do obiektywu przed 1952 rokiem. Jeśli po 1952 - stały na rogu Kościuszki i Pstrowskiego.

Przed wiosną 1954

Dzięki temu, że jedyny ukazujący się wówczas w Lublinie dziennik „Sztandar Ludu” zorganizował konkurs dla czytelników na nazwę dwóch kin, znamy nieprzekraczalna datę powstania fotografii. 22 lipca 1954 roku, po 24 latach, przestało istnieć kino Apollo a zaczęło Wyzwolenie. Taką decyzje podjęło 105 czytelników „Sztandaru Ludu”. 45 osób chciało, by w ramach tej samej redakcyjnej zabawy kino Rialto przechrzczono na Staromiejskie. Kto wysłał kupon z propozycją, miał szansę na nagrody. Pierwszą była skórzana teczka, drugą wieczne pióro i ołówek. W ramach nagród pocieszenia 50 czytelników dostało książki i abonamenty do obu kin.

Biorąc pod uwagę stroje, poszukiwane przez nas panie musiały się spotkać z fotografem najpóźniej wiosną 1954 roku.

Zwraca uwagę ich dobry humor, choć pierwsza z prawej, ubrana na ciemno, wydaje się być najmniej rozbawiona sytuacją. Musiały zwracać na siebie uwagę, bo ulica Pstrowskiego vel Peowiaków była raczej pusta. Nic dziwnego, że bohater drugiego planu, trochę zblazowany mężczyzna, patrzy na nasze bohaterki i autora zdjęcia. To po nim najlepiej widać epokę. Luźne spodnie, marynarka lub kurtka, czapka. Tłumu przed kinem nie ma, więc to raczej nie jest konik sprzedający bilety. Może mieszkaniec pobliskiej kamienicy? Albo czeka na kogoś z kim pójdzie na seans?

Paloma i inni

W „Sztandarze Ludu” codziennie była rubryka „Dokąd dziś idziemy”. Dzięki temu wiemy, że na ekranie Apollo był wyświetlany polski „Pościg”, radzieckie filmy „Bitwa Stalingradzka” lub „Ekspress Moskwa - Ocean Spokojny”. Albo meksykański obraz „Paloma” czy francusko-włoski „Piękność nocy”.

Kinomani w tamtych czasach nie mieli wygodnie. W jednym z marcowych numerów „Sztandaru Ludu” redaktor Wś narzekał, że krzesła w lubelskich kinach skrzypią przy najmniejszym poruszeniu tak przeraźliwie, że trzeba mieć dobrze wyrobiony słuch, aby słyszeć aktorów.

– Przydałoby się je trochę naoliwić – sugeruje autor notatki na stronie z miejskimi wiadomościami.

Czy nasze bohaterki właśnie idą do kina? Nie wiadomo. Miejsce spotkania z kimś z aparatem fotograficznym mogło być przypadkowe. Jest taka sama szansa, że gdzieś się razem wybrały, jak i na to, że właśnie wyszły z pracy. Może studiowały, może były w Lublinie przejazdem? Może to było ich pierwsze powojenne spotkanie?

Wyglądają na 20, może 30 lat. To znaczy, że ich dzieciństwo zniszczyła wojna. Ale patrząc im w oczy, mamy świadomość, że są po „naszej” stronie historii. Udało się im.

Prosimy o kontakt

Tak jak Maciej Gil, jesteśmy ciekawi, czy ktoś rozpozna te młode kobiety? Jest taka sama szansa, że żyją do dziś, jak to, że się nigdy nie dowiemy, kto tak ładnie się uśmiechał pół wieku temu do nieznanego fotografa.

Jeśli ktoś rozpoznaje w tych paniach kogoś bliskiego lub znajomego prosimy o kontakt. Albo wie coś o autorze zdjęcia. redakcja@dziennikwschodni.pl lub 697 770 423.

Pozostałe informacje

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Zbigniew Ziobro ponownie może stracić immunitet. Podobny los może spotkać Marcina Romanowskiego. Nad losem polityków Zjednoczonej Prawicy w czwartek wieczorem będzie głosował Sejm. Zagrożona jest również posada jednej minister.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium