Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 listopada 2006 r.
19:20
Edytuj ten wpis

Kto śpi z misiem?!

0 0 A A

Taki na przykład chomik decyzję o zapadnięciu w zimowy sen podejmuje już przy 9 stopniach mrozu. Niedźwiedź nie pójdzie spać, gdy czuje, że ma za mało niedźwiedziego sadła albo . Ale, jak udowodnili właśnie amerykańscy naukowcy, każdy zwierzak poszedłby spać na całą zimę, gdyby mu podać heroinę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jest kilka sposobów na przeżycie nadciągających chłodów, kilkumiesięcznej epoki wielkiej zmarzliny i śnieżyc.
Można niczym wiewiórka nazbierać szyszek, orzechów i żołędzi; co kto lubi. Zmienić futro na bardziej puchate i przybrać na wadze, żeby ochronić organizm przed chłodem. I się nie przejmować.

Chrapać, ale jak?

Można wybrać atrakcyjniejszą formę przeczekania zimy: chrapać. Tak robi wiele gatunków zwierząt. Ale spanie spaniu nie równe. Inaczej przesypia zimę miś brunatny, a inaczej jeż, o popielicy już nie mówiąc.
Zasada jest podobna: trzeba mieć bezpieczne miejsce, ewentualnie pełną spiżarnię na wyciagnięcie łapy i zdać się na procesy chemiczne zachodzące w organizmie. Każdy gatunek zwierząt ma swoją temperaturę przy której ich organizm uznaje, że czas spać. Taki np. chomik decyzję podejmuje już przy 9 stopniach mrozu, a jeż przy 17.
- Potocznie mówimy, że zwierzęta zapadają w sen zimowy, ale trzeba rozróżnić sen zimowy i hibernację czyli specyficzny stan fizjologiczny, w którym wewnętrzna temperatura ciała susła, świstaka czy popielicy spada do zaledwie 4-5 stopni Celsjusza. Hibernują także nietoperze, chomiki i jeże - wylicza dr hab. Iwona Puzio z Zakładu Fizjologii Zwierząt na Wydziale Medycyny Weterynarynej Akademii Rolniczej w Lublinie.
W hibernację zwierzęta zapadają dzięki zmianom neurohormonalnym.

Nora zapasów

Co się dzieje z chomikiem, który ma tyle ciepła co wnętrze naszej lodówki?
- Serce śpiącego zwierzęcia uderza zaledwie kilka razy na minutę, zwężają się jego naczynia krwionośne. W czasie takiego letargu mysz bardzo wolno oddycha, może raz, dwa na minutę. Ale w takim stanie nie trwa przez całą zimę. Niektóre ze zwierząt jak np. chomiki budzą się co jakiś czas, by trochę podjeść - dodaje Puzio.
Stąd zapasy w zwierzęcych norach.
Zimą się je, śpi i korzysta z toalety, bo nerki nawet bardzo wychłodzonych i głęboko śpiących zwierzaków pracują.
A w ogóle dlaczego zwierzęta idą spać? Spowolnienie funkcji życiowych i tak głębokie wychłodzenie organizmu - koszatniczki gdy śpią mają ciało w temperaturze bliskiej niemal 0 stopni - to maksymalna oszczędność energii i pokarmu. W czasie zwykłej aktywności małe gryzonie jedzą w stosunku do swej wielkości bardzo dużo. Gdyby chciały w mrozy jeść jeszcze więcej by zaradzić wychłodzeniu organizmu, ilość zapasów na zimę które by musiały zgromadzić przerosły by możliwości najbardziej pracowitego zwierzątka.

To jest HIT

Gdy temperatura wzrasta, zwierzęta się budzą. Są i takie, które choć powinny, w ogóle się nie kładą spać. Nasze domowe chomiki buszują w klatce całą zimę. Podobnie niedźwiedzie brunatne, które czasami zamiast leżeć, łażą zimą po lesie. Ale niedźwiedź nie pójdzie spać, gdy czuje, że ma za mało niedźwiedziego sadła, które by mu pozwoliło spokojnie chrapać przez zimę.
Niedźwiedzie brunatne mają swój sposób na zimowy sen. One też spowalniają swój metabolizm, ale nie obniżają tak bardzo temperatury, dlatego muszą mieć pod skórą zapas substancji odżywczych.
Naukowcom z University of Kentucky Medical Center udało się wykryć składnik krwi zwierząt zapadających w zimową hibernację poprzez zwolnienie funkcji życiowych do stanu graniczącego między życiem, a śmiercią. Znaleziono go w plazmie świstaków, wiewiórek ziemnych, nietoperzy i nazwano HIT (hibernation induction trigger).

Naćpane zwierzaki

Pozwoliło to na wyjaśnienie mechanizmu działania HIT. Naukowcy z Kentucki utrzymują, że hibernacja - zwolnienie bicia serca do 1-2 uderzeń na minutę i spadek liczby oddechów poniżej 12 na minutę - fizjologicznie przypomina stan, będący efektem podania zwierzętom... opiatów, takich jak morfina czy heroina.
Posunęli się nawet do tego, że wprowadzili w letarg i wybudzili zwierzęta niehibernujące.
A kto zimą śpi bez pomocy amerykańskich naukowców? Niektóre gatunki jaskółek, kolibry i flamingi potrafią hibernować. Śpią też kangury i lemury.
Dobranoc.

Pozostałe informacje

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Można szykować łyżwy na sobotę

Można szykować łyżwy na sobotę

Miłośnicy tego zimowego sportu powinni szykować się na sobotę. Wtedy Biała Podlaska otwiera sezon na swoich lodowiskach.

Start Lublin do 13 grudnia aż trzy razy zagra w hali Globus

Start Lublin przygotował pakiet biletów na najbliższe mecze. Trzy spotkania w cenie dwóch

Od 1 do 13 grudnia Start Lublin rozegra aż trzy domowe spotkania w ramach Orlen Basket Ligi. To doskonała okazja, żeby zaproponować kibicom promocję na bilety. Do 1 grudnia można zaopatrzyć się w pakiet wejściówek na wszystkie trzy spotkania, ale zapłacić tak naprawdę tylko za dwa.

Co do przebiegu posiedzenia komisji wiceprezydent Pfeifer i radna Klimczuk przedstawiały sprzeczne relacje. Obie były zgodne, że gdyby posiedzenie zostało nagrane, łatwiej byłoby stwierdzić, co naprawdę zaszło

Nagrywać czy nie nagrywać? Spór radnej z wiceprezydent

Nie o taki Zamość walczyłam – stwierdziła Agnieszka Klimczyk, radna Koalicji Obywatelskiej wnioskując o obowiązkowe nagrywanie obrad komisji i uzasadniając, co skłoniło ją do złożenia interpelacji w tej sprawie.

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Totalizator Sportowy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, działająca nieprzerwanie od ponad 68 lat. Firma jest właścicielem marki LOTTO i oferuje swoim Klientom dostęp do szerokiej gamy produktów losowych w sieci sprzedaży obejmującą ponad 27 000 punktów. Współpraca z Totalizatorem Sportowym to gwarancja stabilnego i udanego biznesu.

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi rzecznik Piotr Jankowski.

Fredro w rytmie rocka
teatr
30 listopada 2024, 18:00

Fredro w rytmie rocka

Jedyne i niepowtarzalne zestawienie najciekawszych tekstów mistrza komedii – Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. Wszystko to w rytm klasycznych rockowych hitów już w sobotę w lubelskim Centrum Kultury.

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

Największy protest odbędzie się w Warszawie, ale 1 grudnia również w Białej Podlaskiej odbędzie się manifestacja pod hasłem "Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!".

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium