Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 listopada 2006 r.
19:20
Edytuj ten wpis

Kto śpi z misiem?!

Taki na przykład chomik decyzję o zapadnięciu w zimowy sen podejmuje już przy 9 stopniach mrozu. Niedźwiedź nie pójdzie spać, gdy czuje, że ma za mało niedźwiedziego sadła albo . Ale, jak udowodnili właśnie amerykańscy naukowcy, każdy zwierzak poszedłby spać na całą zimę, gdyby mu podać heroinę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jest kilka sposobów na przeżycie nadciągających chłodów, kilkumiesięcznej epoki wielkiej zmarzliny i śnieżyc.
Można niczym wiewiórka nazbierać szyszek, orzechów i żołędzi; co kto lubi. Zmienić futro na bardziej puchate i przybrać na wadze, żeby ochronić organizm przed chłodem. I się nie przejmować.

Chrapać, ale jak?

Można wybrać atrakcyjniejszą formę przeczekania zimy: chrapać. Tak robi wiele gatunków zwierząt. Ale spanie spaniu nie równe. Inaczej przesypia zimę miś brunatny, a inaczej jeż, o popielicy już nie mówiąc.
Zasada jest podobna: trzeba mieć bezpieczne miejsce, ewentualnie pełną spiżarnię na wyciagnięcie łapy i zdać się na procesy chemiczne zachodzące w organizmie. Każdy gatunek zwierząt ma swoją temperaturę przy której ich organizm uznaje, że czas spać. Taki np. chomik decyzję podejmuje już przy 9 stopniach mrozu, a jeż przy 17.
- Potocznie mówimy, że zwierzęta zapadają w sen zimowy, ale trzeba rozróżnić sen zimowy i hibernację czyli specyficzny stan fizjologiczny, w którym wewnętrzna temperatura ciała susła, świstaka czy popielicy spada do zaledwie 4-5 stopni Celsjusza. Hibernują także nietoperze, chomiki i jeże - wylicza dr hab. Iwona Puzio z Zakładu Fizjologii Zwierząt na Wydziale Medycyny Weterynarynej Akademii Rolniczej w Lublinie.
W hibernację zwierzęta zapadają dzięki zmianom neurohormonalnym.

Nora zapasów

Co się dzieje z chomikiem, który ma tyle ciepła co wnętrze naszej lodówki?
- Serce śpiącego zwierzęcia uderza zaledwie kilka razy na minutę, zwężają się jego naczynia krwionośne. W czasie takiego letargu mysz bardzo wolno oddycha, może raz, dwa na minutę. Ale w takim stanie nie trwa przez całą zimę. Niektóre ze zwierząt jak np. chomiki budzą się co jakiś czas, by trochę podjeść - dodaje Puzio.
Stąd zapasy w zwierzęcych norach.
Zimą się je, śpi i korzysta z toalety, bo nerki nawet bardzo wychłodzonych i głęboko śpiących zwierzaków pracują.
A w ogóle dlaczego zwierzęta idą spać? Spowolnienie funkcji życiowych i tak głębokie wychłodzenie organizmu - koszatniczki gdy śpią mają ciało w temperaturze bliskiej niemal 0 stopni - to maksymalna oszczędność energii i pokarmu. W czasie zwykłej aktywności małe gryzonie jedzą w stosunku do swej wielkości bardzo dużo. Gdyby chciały w mrozy jeść jeszcze więcej by zaradzić wychłodzeniu organizmu, ilość zapasów na zimę które by musiały zgromadzić przerosły by możliwości najbardziej pracowitego zwierzątka.

To jest HIT

Gdy temperatura wzrasta, zwierzęta się budzą. Są i takie, które choć powinny, w ogóle się nie kładą spać. Nasze domowe chomiki buszują w klatce całą zimę. Podobnie niedźwiedzie brunatne, które czasami zamiast leżeć, łażą zimą po lesie. Ale niedźwiedź nie pójdzie spać, gdy czuje, że ma za mało niedźwiedziego sadła, które by mu pozwoliło spokojnie chrapać przez zimę.
Niedźwiedzie brunatne mają swój sposób na zimowy sen. One też spowalniają swój metabolizm, ale nie obniżają tak bardzo temperatury, dlatego muszą mieć pod skórą zapas substancji odżywczych.
Naukowcom z University of Kentucky Medical Center udało się wykryć składnik krwi zwierząt zapadających w zimową hibernację poprzez zwolnienie funkcji życiowych do stanu graniczącego między życiem, a śmiercią. Znaleziono go w plazmie świstaków, wiewiórek ziemnych, nietoperzy i nazwano HIT (hibernation induction trigger).

Naćpane zwierzaki

Pozwoliło to na wyjaśnienie mechanizmu działania HIT. Naukowcy z Kentucki utrzymują, że hibernacja - zwolnienie bicia serca do 1-2 uderzeń na minutę i spadek liczby oddechów poniżej 12 na minutę - fizjologicznie przypomina stan, będący efektem podania zwierzętom... opiatów, takich jak morfina czy heroina.
Posunęli się nawet do tego, że wprowadzili w letarg i wybudzili zwierzęta niehibernujące.
A kto zimą śpi bez pomocy amerykańskich naukowców? Niektóre gatunki jaskółek, kolibry i flamingi potrafią hibernować. Śpią też kangury i lemury.
Dobranoc.

Pozostałe informacje

Chaos w rekrutacji do przedszkoli. Czy urząd „ukradł” dzieci?

Chaos w rekrutacji do przedszkoli. Czy urząd „ukradł” dzieci?

Po tegorocznej rekrutacji do oddziałów przedszkolnych rodzice są coraz bardziej zdezorientowani, a pedagodzy martwią się o przyszłość swojej pracy. Winny jest niż demograficzny, system, a może miasto ma inny pomysł na atrakcyjne miejsce?

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium