Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 stycznia 2009 r.
21:20
Edytuj ten wpis

Lubelszczyzna, taki zielony Kuwejt

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

Lotnisko i ekspresówka do Warszawy nie uczynią z nas drugiego zagłębia Ruhry czy Doliny Krzemowej. Jednak, paradoksalnie, nasze zacofanie przemysłowe jest szansą na rozwój.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mamy węgiel, gaz i wielki potencjał do produkcji zielonej energii z bioelektrowni. Potrzeba tylko kilku miliardów złotych od życzliwych protektorów w Warszawie.


Żeby nie było niczego

- Tam u was na wschodzie, to macie piękną i nieskażoną cywilizacją przyrodę - takie opinie bardzo często słychać w Warszawie.

Sielanka

Brakuje tylko chłopów odzianych w sukmany. Tylko nikt nie chce pamiętać, że przez kilkadziesiąt lat socjalizmu i prawie 20 kapitalizmu, Lubelszczyzna tonie. Miliardy złotych były i są inwestowane w nierentowne stocznie, kopalnie, drogi - ale na zachód od Wisły. Ba, nawet cukrownie, niegdyś sztandarowe zakłady naszego regionu, znikają z mapy gospodarczej.

Są jednak ludzie, którzy w tym upadku widzą szansę na rozwój. - Nie ukrywajmy: jesteśmy regionem rolniczo-przemysłowym. Zapomnijmy o hutach czy montowniach samochodów, bo tutaj nigdy ich nie będzie - mówi Krzysztof Maciejewski, prokurent w lubelskiej spółce Tempo Sp. z o.o. - Nasza szansa, to bioenergetyka. Mamy potencjał rolniczy, tereny, kadrę. Brak tylko środków i dobrej woli decydentów - dodaje.

Czas ruszać

Spółka ma wizję budowy w najbliższych latach 10 bioelektrowni wytwarzających energię elektryczną oraz cieplną z roślin.

- Pierwsza ma powstać w Przypisówce, w powiecie lubartowskim. Nasz projekt został zakwalifikowany do otrzymania dotacji z narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak wszytko pójdzie dobrze, to jeszcze w tym roku wybudujemy pierwszą na Lubelszczyźnie bioelektrownię - dodaje Wiesław Brodowski, dyrektor odpowiedzialny za projekt w Tempo. - Niemcy w 2006 roku zbudowali 1200 takich bioelektrowni. Technologia wprawdzie jest droga, ale w ogólnym rozliczeniu bardzo się opłaca.

14 milionów na megawat

Budowa bioelektrowni wymaga dużych nakładów. - Zbudowanie zakładu o mocy 1 megawata to koszt około 14 milionów złotych. Tyle kosztuje grunt i technologia z Niemiec, Austrii lub Danii. Niestety, jest drogo - przyznaje Maciejewski. - Ale od tego nie ma odwrotu. W 2020 roku, czyli za 11 lat, musimy wypełnić unijne wskaźniki udziału energii ze źródeł odnawialnych, według których 20 proc. sprzedawanej w naszym kraju energii musi pochodzić ze źródeł odnawialnych. W przeciwnym razie polska energetyka będzie musiała kupować zielone certyfikaty na giełdzie energii.

A już wiadomo, że tych nie wystarczy dla wszystkich. Polskie elektrownie będą musiały płacić słone kary, które w efekcie znajdą odbicie w rachunkach za energię, jakie przyjdą do naszych domów. Polska Grupa Energetyczna, zajmując się obrotem i produkcją energii, już założyła, że tego wskaźnika nie
wypełni.

Pewna inwestycja

Dlatego pilnie należy szukać alternatywnych źródeł pozyskiwania energii w naszym województwie. Starania w tym kierunku mogą czynić samorządy, poprzez zawiązywanie spółek z przedsiębiorcami czy wykorzystywanie własnych jednostek organizacyjnych - jak choćby przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej. Na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego lubelski Urząd Marszałkowskie ma 23 miliony euro do zagospodarowania w latach 2007-2013.

Natomiast przedsiębiorcy prywatni mogą starać się o fundusze min. w Lubelskiej Agencji Wspieranie Przedsiębiorczości - Na przełomie lutego i marca ogłosimy pierwszy konkurs na inwestycje w ramach pozyskania energii odnawialnej. W tym roku mamy do rozdysponowania w naszym województwie 24 miliony złotych - mówi Renata Siwiec, dyrektor Lubelskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. - Możemy partycypować kosztach budowy elektrowni wiatrowej, bioelektrowni nawet na poziomie do 70 proc. wartości inwestycji.

Resztę środków na inwestycję przedsiębiorca musi zapewnić. Tymczasem banki nawet nie chcą słyszeć o udzielaniu kredytów na tego rodzaju cele. - I to jest dziwne, bo bioelektrownia to pewna inwestycja, która zwraca się już po 5 latach - dodaje prezes Maciejewski.

Trzeba znacznie więcej

Tymczasem polskie potrzeby są olbrzymie. Aby spełnić unijne normy, do 2020 roku musi powstać około 300 bioelektrowni. - I tuj jest nasza szansa. Lubelszczyzna może stać się zielonym zagłębiem energetycznym naszego kraju - dodaje Brodowski. - Za pięć lat możemy być zielonym Kuwejtem Europy.

A jest o co walczyć, bo w Polsce jest 1500 gmin rolniczych. Szkoda, żeby znowu zmarnować tę szansę na rozwój, bo nikt nie chce żyć w skansenie Europy.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium