Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 grudnia 2002 r.
19:35
Edytuj ten wpis

Marszałek rotacyjny szansą dla Lubelszczyzny?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Od dwóch miesięcy obserwujemy żałosny spektakl z udziałem radnych lubelskiego sejmiku. Zresztą podobnie było cztery lata temu. Dlaczego w innych regionach radni wojewódzcy mogą ze sobą współpracować, a u nas nie potrafią? Czy nad naszym regionem zawisło jakieś fatum?
– Na przemianach ostatnich trzynastu lat najmniej skorzystali rolnicy. Tymczasem połowa mieszkańców Lubelszczyzny właśnie utrzymuje się z ziemi. Dlatego nie ma się co dziwić, że są zniechęceni do polityki. Nie chodzą na wybory, bo nie wierzą, że ich głos może coś zmienić. Z drugiej strony są zniecierpliwieni. A taka sytuacja to doskonały grunt dla ugrupowań głoszących populistyczne poglądy. Zatem nie można się dziwić, że w ostatnich wyborach samorządowych tak dobre notowania otrzymała LPR i Samoobrona. Ale podobną ilość głosów otrzymały także PSL i SLD. Jak to należy czytać? Że wyborcy zdecydowali, by właśnie te cztery ugrupowania zaczęły ze sobą współpracować i stworzyły nowy układ ponad podziałami.

• Dlaczego zatem liderzy tych ugrupowań nie słuchają wyborców?
– Wpływ na to mają podziały historyczne i uprzedzenia, też personalne. Część prawicy nie może się przekonać do SLD. Nie ma co kryć – po mojej lewej stronie uprzedzeń też nie brakuje. Ale występują jeszcze innego rodzaju niechęci. Mam na myśli uprzedzenia niektórych liderów ugrupowań do siebie. To wszystko wpływa na to, co obecnie dzieje się w sejmiku.

• Jakie mogą być konsekwencje tej sytuacji?
– Ogromne. Jeśli radni nie znajdą płaszczyzny porozumienia, to w lutym mamy komisarza. Następnie ponowne wybory. To oznacza wiele miesięcy całkowitego paraliżu władzy. Tymczasem zbliżający się rok będzie decydującym dla naszego regionu. Gdy cztery lata temu (K. Szydłowski był wicemarszałkiem województwa w poprzedniej kadencji – przyp. red.) tworzyliśmy strategię województwa, pierwszy kontrakt z rządem, sięgaliśmy po środki z Unii Europejskiej. Wówczas równie ciężko było zyskać akceptację wszystkich. Ale udało się i są efekty. Jednak to wciąż początek tej długiej drogi. Musimy bowiem przygotować setki dokumentów, programów, projektów. Przeszkolić administrację i zbudować nowe struktury. A wszystko po to, by pełnymi garściami czerpać z funduszy Unii Europejskiej. Chodzi o miliardy euro na najbliższe 20–30 lat. To jest właśnie zadanie samorządu województwa. Jest jeszcze jedna kwestia. To, co się dzieje w sejmiku, ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie Urzędu Marszałkowskiego. Niepewność, kto zostanie marszałkiem, jaki będzie zarząd, powoduje, że cała kadra dyrektorska od dwóch miesięcy żyje na walizkach. To oznacza, że od listopada żadna ważna decyzja w Urzędzie Marszałkowskim nie została podjęta. Jaki inwestor zagraniczny zechce w takim sytuacji zainwestować na Lubelszczyźnie? W każdym biznesie podstawą jest stabilność, wiarygodność i przewidywalność. Tego wszystkiego obecnie Lubelszczyźnie brakuje.

• Czy jest jakieś rozwiązanie tej sytuacji?
– Istnieje cały ich wachlarz. Wszystko zależy jednak od tego, czy radni są w stanie wznieść się ponad swoje niechęci oraz uprzedzenia personalne i zasiąść do jednego stołu. Czy niektórzy z nich, korzystając z sytuacji patowej, przestaną traktować Lubelszczyznę jak prywatny folwark. Jednym z najbardziej zapalnych punktów w sejmiku jest wybór marszałka. Dlaczego? Bo każde z ugrupowań chce, by ten urząd sprawował ich człowiek. Dlatego jednym z takim rozwiązań, które pogodziłoby aspiracje wszystkich ugrupowań i zaspokoiłoby ich ambicje władzy może być wprowadzenie – wzorem UE – np. rotacyjności marszałka.

• Na czym to miałoby polegać?
– W UE parlament wybierany jest na pięć lat, budżet ustala się na siedem lat, a władze kolejno, przez okres pół roku, przyjmują kraje „piętnastki”. Marszałek zresztą niewiele rzeczy podejmuje sam. Głównie sprawuje funkcję reprezentacyjną i koordynacyjną. Decyzje podejmowane są przez uchwały pięcioosobowego zarządu. To jest, oczywiście, tylko jeden z przykładów. Sytuację w sejmiku można uzdrowić w każdej chwili. Potrzeba tylko dobrej woli. Z moich rozmów przeprowadzonych m.in. z radnymi wynika, że jest wola rozwiązania tego klinczu. Co zaś do wyborców, to jestem przekonany, że zaakceptowaliby każde rozwiązanie, dzięki któremu Lubelszczyzna przestanie się kompromitować w kraju i za granicą, a jednocześnie służyć będzie rozwojowi naszego regionu.

Pozostałe informacje

Samoloty, laboratoria i pokazy: PANS w Chełmie zaprasza na Drzwi Otwarte
REKRUTACJA

Samoloty, laboratoria i pokazy: PANS w Chełmie zaprasza na Drzwi Otwarte

Dlaczego mechanicy lotniczy są tak poszukiwani na rynku pracy? Jak zostać kontrolerem ruchu lotniczego? - szukających odpowiedzi na takie pytania Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie zaprasza na Drzwi Otwarte.

Szykuje się paraliż miasta. We wtorek lepiej omijać centrum

Szykuje się paraliż miasta. We wtorek lepiej omijać centrum

W Lublinie we wtorek będzie gorąco i to nie za sprawą temperatury. Do miasta przyjadą górnicy z Bogdanki i będą protestować w centrum. Autobusy pojadą inaczej, a strefa płatnego parkowania zostanie wyłączona z użytku.

Po wygranej w Legnicy Przemysław Banaszak i jego koledzy zagrają u siebie z Kotwicą Kołobrzeg

Przyspieszenie w Betclic I Lidze. We wtorek kolejny domowy mecz Górnika Łęczna

W piątek piłkarze z Łęcznej pokonali na wyjeździe Miedź Legnica i odnieśli tym samym drugie zwycięstwo z rzędu w rundzie wiosennej. Już we wtorek podopieczni trenera Pavola Stano będą mieli okazje do trzeciego triumfu kiedy do Łęcznej przyjedzie walcząca o utrzymanie Kotwica Kołobrzeg

Czołowe zderzenie na drodze krajowej nr 82

Czołowe zderzenie na drodze krajowej nr 82

We wtorek rano doszło do czołowego zderzenia na trasie Włodawa-Łęczna. Trzy osoby są ranne.

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium