Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 grudnia 2002 r.
19:35
Edytuj ten wpis

Marszałek rotacyjny szansą dla Lubelszczyzny?

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Od dwóch miesięcy obserwujemy żałosny spektakl z udziałem radnych lubelskiego sejmiku. Zresztą podobnie było cztery lata temu. Dlaczego w innych regionach radni wojewódzcy mogą ze sobą współpracować, a u nas nie potrafią? Czy nad naszym regionem zawisło jakieś fatum?
– Na przemianach ostatnich trzynastu lat najmniej skorzystali rolnicy. Tymczasem połowa mieszkańców Lubelszczyzny właśnie utrzymuje się z ziemi. Dlatego nie ma się co dziwić, że są zniechęceni do polityki. Nie chodzą na wybory, bo nie wierzą, że ich głos może coś zmienić. Z drugiej strony są zniecierpliwieni. A taka sytuacja to doskonały grunt dla ugrupowań głoszących populistyczne poglądy. Zatem nie można się dziwić, że w ostatnich wyborach samorządowych tak dobre notowania otrzymała LPR i Samoobrona. Ale podobną ilość głosów otrzymały także PSL i SLD. Jak to należy czytać? Że wyborcy zdecydowali, by właśnie te cztery ugrupowania zaczęły ze sobą współpracować i stworzyły nowy układ ponad podziałami.

• Dlaczego zatem liderzy tych ugrupowań nie słuchają wyborców?
– Wpływ na to mają podziały historyczne i uprzedzenia, też personalne. Część prawicy nie może się przekonać do SLD. Nie ma co kryć – po mojej lewej stronie uprzedzeń też nie brakuje. Ale występują jeszcze innego rodzaju niechęci. Mam na myśli uprzedzenia niektórych liderów ugrupowań do siebie. To wszystko wpływa na to, co obecnie dzieje się w sejmiku.

• Jakie mogą być konsekwencje tej sytuacji?
– Ogromne. Jeśli radni nie znajdą płaszczyzny porozumienia, to w lutym mamy komisarza. Następnie ponowne wybory. To oznacza wiele miesięcy całkowitego paraliżu władzy. Tymczasem zbliżający się rok będzie decydującym dla naszego regionu. Gdy cztery lata temu (K. Szydłowski był wicemarszałkiem województwa w poprzedniej kadencji – przyp. red.) tworzyliśmy strategię województwa, pierwszy kontrakt z rządem, sięgaliśmy po środki z Unii Europejskiej. Wówczas równie ciężko było zyskać akceptację wszystkich. Ale udało się i są efekty. Jednak to wciąż początek tej długiej drogi. Musimy bowiem przygotować setki dokumentów, programów, projektów. Przeszkolić administrację i zbudować nowe struktury. A wszystko po to, by pełnymi garściami czerpać z funduszy Unii Europejskiej. Chodzi o miliardy euro na najbliższe 20–30 lat. To jest właśnie zadanie samorządu województwa. Jest jeszcze jedna kwestia. To, co się dzieje w sejmiku, ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie Urzędu Marszałkowskiego. Niepewność, kto zostanie marszałkiem, jaki będzie zarząd, powoduje, że cała kadra dyrektorska od dwóch miesięcy żyje na walizkach. To oznacza, że od listopada żadna ważna decyzja w Urzędzie Marszałkowskim nie została podjęta. Jaki inwestor zagraniczny zechce w takim sytuacji zainwestować na Lubelszczyźnie? W każdym biznesie podstawą jest stabilność, wiarygodność i przewidywalność. Tego wszystkiego obecnie Lubelszczyźnie brakuje.

• Czy jest jakieś rozwiązanie tej sytuacji?
– Istnieje cały ich wachlarz. Wszystko zależy jednak od tego, czy radni są w stanie wznieść się ponad swoje niechęci oraz uprzedzenia personalne i zasiąść do jednego stołu. Czy niektórzy z nich, korzystając z sytuacji patowej, przestaną traktować Lubelszczyznę jak prywatny folwark. Jednym z najbardziej zapalnych punktów w sejmiku jest wybór marszałka. Dlaczego? Bo każde z ugrupowań chce, by ten urząd sprawował ich człowiek. Dlatego jednym z takim rozwiązań, które pogodziłoby aspiracje wszystkich ugrupowań i zaspokoiłoby ich ambicje władzy może być wprowadzenie – wzorem UE – np. rotacyjności marszałka.

• Na czym to miałoby polegać?
– W UE parlament wybierany jest na pięć lat, budżet ustala się na siedem lat, a władze kolejno, przez okres pół roku, przyjmują kraje „piętnastki”. Marszałek zresztą niewiele rzeczy podejmuje sam. Głównie sprawuje funkcję reprezentacyjną i koordynacyjną. Decyzje podejmowane są przez uchwały pięcioosobowego zarządu. To jest, oczywiście, tylko jeden z przykładów. Sytuację w sejmiku można uzdrowić w każdej chwili. Potrzeba tylko dobrej woli. Z moich rozmów przeprowadzonych m.in. z radnymi wynika, że jest wola rozwiązania tego klinczu. Co zaś do wyborców, to jestem przekonany, że zaakceptowaliby każde rozwiązanie, dzięki któremu Lubelszczyzna przestanie się kompromitować w kraju i za granicą, a jednocześnie służyć będzie rozwojowi naszego regionu.

Pozostałe informacje

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)
imprezy
17 stycznia 2025, 20:30

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy.

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Agroprosperis, jeden z ukraińskich agroholdingów, będzie kupował nawozy Grupy Azoty. Umowa z największym producentem i eksporterem płodów rolnych na Ukrainie została już podpisana. To firma, której gospodarstwa liczą 300 tys. hektarów. Agro-gigant posiada nawet własny bank.

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej już po raz siódmy przygotowuje się do projektu „Ferie z WOT”. Jest on skierowany przede wszystkim do pełnoletnich uczniów szkół średnich, studentów i nauczycieli, którzy zimową przerwę w nauce chcą spędzić aktywnie. Szkolenia podstawowe i wyrównawcze rozpoczną się już 14 lutego br.

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Lubelski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża otrzyma ponad 4,6 mln zł z funduszy unijnych na organizację świetlic opiekuńczo-wychowawczych w miastach województwa lubelskiego. Umowa na to zadanie zostala już podpisana.

Piotr Błażewicz pozostanie na stanowisku dyrektora pogotowia w Zamościu

Błażewicz zostaje w pogotowiu. Wygrał konkurs na dyrektora

Piotr Błażewicz, przewodniczący Rady Miasta Zamość i szef miejskich struktur PiS wygrał konkurs na dyrektora Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu. Nie ma natomiast jeszcze decyzji władz województwa co do stanowiska dyrektora szpitala w Radecznicy.

Przemysław Czarnek poleci do USA. Kogo jeszcze zobaczymy na zaprzysiężeniu Trumpa?

Przemysław Czarnek poleci do USA. Kogo jeszcze zobaczymy na zaprzysiężeniu Trumpa?

Były minister edukacji w rządzie Zjednoczonej Prawicy, obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości, Przemysław Czarnek, potwierdził, że wybiera się do USA. Polityk weźmie udział w poniedziałkowym zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na urząd 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Motor zremisował w sparingu z MTK Budapeszt

Motor zremisował w sparingu z MTK Budapeszt

Piłkarze Motoru mają za sobą pierwszy sparing podczas obozu w Turcji, a drugi przy okazji zimowych przygotowań. Podopieczni trenera Mateusza Stolarskiego w piątek zremisowali z węgierskim MTK Budapeszt 1:1. Na boisku w ogóle nie pojawili się: Samuel Mraz i Kaan Caliskaner.

Dewastacja Ściany Pamięci w Biłgoraju. Sprawca usłyszał zarzuty

Dewastacja Ściany Pamięci w Biłgoraju. Sprawca usłyszał zarzuty

Policjanci zatrzymali 42-letniego mężczyznę podejrzanego o zniszczenie Ściany Pamięci przy dawnym cmentarzu żydowskim w Biłgoraju. Sprawcy grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.

Kiedy wojskowe śmigłowce na lubelskim lotnisku?

Kiedy wojskowe śmigłowce na lubelskim lotnisku?

Budowa Stałej Bazy Lotnictwa Wojskowego w Lublinie, pomimo wcześniejszych trudności, pozostaje w planach Ministerstwa Obrony Narodowej (MON). Jak poinformował prezes Portu Lotniczego Lublin trwają już przygotowania do podpisania umów cywilnoprawnych i operacyjnych między lotniskiem a wojskiem.

Od wielu lat zamojski finał WOŚP odbywa się w gościnnych progach Galerii Twierdza. Tak będzie i w tym roku
21 stycznia 2025, 9:00
galeria

Cały Zamość gra dla WOŚP. Wiemy, co w programie

Licytacje na allegro już trwają. We wtorek ruszą „Kiermasze z serduszkiem”, ale najwięcej w ramach 33. Finału WOŚP wydarzy się w Zamościu w niedzielę. Zresztą nie tylko w mieście, dla zamojskiego sztabu gra też cała gmina Zamość.

Po wpadce w Spale świdniczanie chcą wrócić do wygrywania. Z takim zamiarem jadą do Radomia

PZL Leonardo Avia Świdnik chce się zrehabilitować za wpadkę w Spale

Wyjazdowym rywalem PZL Leonardo Avii Świdnik będzie w sobotę spadkowicz z PlusLigi Czarni Radom. Mecz rozpocznie się o godzinie 15

Światowy Dzień Pizzy. Gdzie zjeść dobrą pizzę w Lublinie?
galeria

Światowy Dzień Pizzy. Gdzie zjeść dobrą pizzę w Lublinie?

17 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Pizzy. Placek z pomidorami i serem pochodzi Włoch, jednak podbił podniebienia całego świata. Gdzie w Lublinie zjemy najlepszą pizzę?

CZAS NA PRZEDSTAWIENIE

Teatr Centralny: trzy miesiące na scenie (repertuar)

Teatr Centralny w Lublinie pochwalił się planami i premierami, które zobaczymy w najbliższym czasie. Będzie dużo Lema, będzie komedia z wątkiem kryminalnym osadzona w sanatorium.

Zamknięty przejazd wywołał burzę w mieście. Ale prokuratura śledztwo umarza

Zamknięty przejazd wywołał burzę w mieście. Ale prokuratura śledztwo umarza

Zamknięcie przejazdu kolejowego w październiku 2023 roku budziło duże emocje w Międzyrzecu Podlaskim. Starostwo powiatowe złożyło nawet zawiadomienie do prokuratury. Ale ta niedawno umorzyła śledztwo.

Jest nowy minister nauki i szkolnictwa wyższego

Jest nowy minister nauki i szkolnictwa wyższego

W piątek o godz. 13 prezydent Andrzej Duda powołał nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego - Marcina Kulaska. Zastąpił on na tym stanowisku Dariusza Wieczorka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium