Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 listopada 2006 r.
19:29
Edytuj ten wpis

Miasto nieznanych poetów

0 0 A A

Mickiewicz z rozwianym włosem wpatrzony w dal. Słowacki natchniony. Obok eteryczna postać w białym szalu. Kiedyś Polska poetami stała. Dziś mamy ich tylko w szkolnych lekturach. Bo poezja ma kilka wad: nie jest modna, nie daje pieniędzy i żaden poeta nie trafi na okładkę kolorowego tygodnika.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Marian Janusz Kawałko pracuje w Urzędzie Marszałkowskim. Jest też poetą, tłumaczem wierszy R. M. Rilkego i prezesem Związku Literatów Polskich w Lublinie.
Marian Kawałko ma w swoim dorobku kilka tomików poetyckich. Nic dziwnego; w końcu z poetycką materią zmaga się od kilkudziesięciu lat.

Poeta z urzędu

Zaczęło się w szkole podstawowej, ale to nie było nic poważnego. Co innego w szkole średniej, kiedy nauczyciel języka polskiego zachęcił go, by zajął się pisaniem na poważnie.
Pytanie, czy na poezji można zarobić, poeta Kawałko zbywa ironicznym uśmiechem, kręcąc przecząco głową.
Dlaczego zatem pisze? - Poezja to sposób na wyrażenie tego, co tkwi we wnętrzu każdego człowieka. Zostając poetą jest się nim już na zawsze i nie świadczą o tym wydane tomiki, ale wewnętrzne przekonanie o byciu poetą i gruntowna wiedza literacka - tłumaczy poeta z Urzędu Marszałkowskiego.
Wbrew pozorom Marian Kawałko uważa, że dziś poetom jest łatwiej... mogo nie żyć, ale wydawać.
- Wielu młodych autorów wydaje tomiki własnym sumptem. Niestety, brak elementarnej wiedzy dotyczącej pisania, wpływa na poziom tych wierszy - przekonuje doświadczony autor. - Pisanie to nie sprawa wyłącznie natchnienia, ale głównie ciężkiej intelektualnej pracy i wykorzystywania posiadanej wiedzy. Takiej świadomości brakuje niejednemu młokosowi, stawiającemu pierwsze kroki w poetyckim rzemiośle. I trzeba dużo czytać, by wiedzieć, co się w poezji na świecie dzieje.

Zaułek poetów

Sam, mimo nawału pracy, nie zaniedbuje pisania. Teraz zajmuje się adaptacją przekładu "Spowiedzi” Lwa Tołstoja do muzyki Piotra "Kuby” Kubowicza z krakowskiej Piwnicy pod Baranami, z którym współpracował już wcześniej.
Tymczasem Jakub Pawłowski uczy się w drugiej klasie liceum im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Choć nie ma jeszcze matury, to zadebiutował rok temu - jako jeden z najmłodszych autorów - w almanachu "Zaułek Poetów”.
Swoje wiersze publikował także w antologii poezji "Imperatyw”, inspirowanej twórczością Zbigniewa Herberta. Otwarcie przyznaje, że właśnie dlatego, że jest bardzo młodym twórcą, wielu rzeczy musi się jeszcze nauczyć. Próbuje swoich sił nie tylko w poezji, ale także w prozie.
I wytrwale wysyła swoje teksty do redakcji literackich czasopism.
- Pierwszy wiersz napisałem po ataku terrorystycznym na World Trade Center. Poczułem taki impuls, że muszę coś napisać. Moim zdaniem, teraz jest łatwiej zadebiutować i przebić się na poetyckim rynku niż kiedyś, bo pojawiło się wiele literackich czasopism, które dają szansę publikacji. Na razie nie myślę o wydaniu tomiku, chyba jeszcze na to za wcześnie.
Z kilku powodów: szkoła, matura, zdobycie wykształcenia i zawodu. Bo z poezji wyżyć się przecież nie da.

A kto o tym wie?

- Mam świadomość faktu, że pisanie poezji nie wiąże się z odpowiednią gratyfikacją finansową - śmieje się Jakub, który przez swoje wiersze chce zapoznać ludzi z własnymi poglądami. - Jestem zwolennikiem poezji społecznie zaangażowanej. Mogę mówić nie tylko za siebie, ale także w imieniu innych ludzi lub stawać w ich obronie - mówi Jakub.
Może i tak, tylko ilu ludzi, w których obronie poeta stanął, w ogóle się o tym dowie?

Listy też piszą

Norbert Wojciechowski codziennie w swojej skrzynce znajduje listy z wierszami. Nie, nie ma tajemniczego wielbiciela. Jest założycielem wydawnictwa "Norbertinum” i na poezji nie zarabia. - Wedle szacunkowych danych w Polsce pisaniem zajmuje się około 600 tys. osób. Nie są to oczywiście zawodowi pisarze czy poeci.
I część z nich swoje dzieła wysyła do Wojciechowskiego. Zdarza się, że wydawnictwo pełni rolę mecenasa i pokrywa część kosztów druku, ale i tak konieczny jest sponsor, którego debiutanci muszą znaleźć sobie sami.
Dotąd "Norbertinum” opublikowało około stu tomików wierszy autorów pochodzących głównie z Lubelszczyzny. - Kryzys w sprzedaży poezji dotyczy nie tylko autorów lubelskich, lecz również klasyków polskiej poezji współczesnej. Poezja po prostu się nie sprzedaje - wyjaśnia pan Wojciechowski.

Nauczyciel w Kazachstanie

Efekty? Przed wakacjami zawiesiła tymczasowo swą działalność aktywnie działająca w Lublinie grupa poetycka "Nic wspólnego”, w której skład wchodzili studenci Marcin Czyż, Marcin Wociór i Wojciech Sołtys. Dwaj ostatni wyjechali niedawno na wschód - na Ukrainę i do Kazachstanu, gdzie zostali nauczycielami.
A mimo to w Lublinie z każdym rokiem przybywa młodych poetów. Cel mają jeden: wydać własny tomik. Dzięki nim Lublin jest nie tylko miastem studentów, ale również poetów. Inna rzecz, że poetów nieznanych.

Pozostałe informacje

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni
ZDJĘCIA
galeria

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni

W tym roku oddali ponad 71 tys. donacji, zapewniając bezcenny ratunek dla chorych osób. Dzisiaj, Ci najbardziej zaangażowani krwiodawcy, zostali nagrodzeni.

Zatrzymany został 19-latek

„Funkcjonariusz Interpolu" wyłudził 200 tys. zł. W sprawie został zatrzymany 19-latek

69-latek miał pomóc w akcji zwalczania oszustów, ale niestety, sam padł ich ofiarą. W sprawie został zatrzymany młody mężczyzna z okolic Puław.

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

W piątkowy wieczór piłkarze Motoru cieszyli się z trzeciego zwycięstwa z rzędu. Tym razem pokonali na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium