Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 sierpnia 2001 r.
15:24
Edytuj ten wpis

Miejsce dla kobiety

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
0 0 A A

Biznes i polityka nie mają płci, podobnie jak globalna sieć komputerowa. Na całym œwiecie kobiety pytane o ulubione serwisy internetowe wymieniają te same co mężczyŸni. A jednak...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mimo uznania przez Polskę praw kobiet i zaciągnięcia wielu zobowiązań dotyczących dążenia do likwidacji ich dyskryminacji, w Polsce nie istnieją mechanizmy ich dochodzenia. – Choć nikt już nie odważy się powiedzieć, że kobiety i mężczyŸni nie są sobie równi i nie powinni być równo traktowani, elity polityczne nie są zainteresowane eliminowaniem praktyk dyskryminacyjnych wobec kobiet – przypomina Agata Teutsch z Przedwyborczej Koalicji Kobiet.
Przestrzeganie praw człowieka
wobec polskich kobiet budzi obawy międzynarodowych organizacji odpowiedzialnych za dbałoœć o ich respektowanie. Znalazło to wyraz w przekazanych rządowi polskiemu Uwagach Komitetu Praw Człowieka ONZ. W dokumencie tym komitet wyraża zaniepokojenie:
• Brakiem jakiegokolwiek mechanizmu, który stwarzałby możliwoœć ustosunkowania się w sposób systematyczny do opinii komitetu oraz wprowadzałby w życie jego rekomendacje.
• Licznymi formami dyskryminacji kobiet, zarówno w społeczeństwie polskim, jak i w krajowym systemie prawnym.
• Z zaniepokojeniem odnotowuje: surowe prawo dotyczące aborcji, ograniczony dostęp kobiet do œrodków antykoncepcyjnych, wyłączenie z programu szkolnego edukacji seksualnej, niedostatek powszechnych programów planowania rodziny.
• Komitet jest również zaniepokojony brakiem równoœci płci w sektorze zatrudnienia, przykładowo:
a) niewielka jest liczba kobiet na wysokich stanowiskach technicznych, menedżerskich i politycznych przy stosunkowo dużej liczbie kobiet na gorzej płatnych posadach,
b) œrednia płaca kobiet sięga zaledwie 70 proc. zarobków mężczyzn,
c) nie ma równej płacy dla kobiet za równą (z mężczyznami) pracę, wœród pracodawców utrzymuje się tendencja do żądania testów ciążowych.
Komitet jest zaniepokojony
skutkami polskiego systemu emerytalnego, który poprzez utrzymanie różnego wieku emerytalnego dla mężczyzn i kobiet prowadzi do niższych emerytur dla kobiety; zauważa przy tym, że przysługująca kobiecie teoretycznie możliwoœć przejœcia na emeryturę póŸniej niż w wieku 60 lat nie ma odzwierciedlenia w praktyce, a ponieważ wysokoœć emerytury jest bezpoœrednio związana z liczbą lat pracy, skutkiem będą niższe emerytury dla kobiet.
Tymczasem reprezentacja kobiet we władzach ustawodawczych jest bardzo nikła. W wyniku wyborów w 1997 roku kobiety zajęły 13 proc. miejsc w Sejmie i 12 proc. w Senacie. Natomiast w Szwecji kobiety stanowią 44 proc. członków parlamentu, w Danii – 38 proc., Finlandii – 37 proc., Holandii – 32,4 proc., Niemczech – 29,8 proc., w Austrii i Hiszpanii – 27,1 proc., w Belgii – 24 proc., w Chorwacji – 20,5 proc., w Estonii – 17,5 proc., na Litwie – 17,2 proc., na Łotwie i w Wielkiej Brytanii – 7 proc.
Demokracja parytetowa
zakłada, że kobiety i mężczyŸni, aby móc w pełni i na równych zasadach korzystać z przysługujących im praw, muszą mieć równą reprezentację w politycznych gremiach decyzyjnych. Oznacza to, że reprezentacja jednej z płci we władzy i w procesach podejmowania decyzji nie powinna być niższa niż 40–50 proc.
W wielu krajach np. w Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Holandii, Niemczech, Norwegii i we Włoszech wprowadzono różne systemy kwotowe. Także liczne partie polityczne krajów należących do UE wprowadziły systemy kwotowe dotyczące zarówno władz partii, jak i list kandydatów w wyborach powszechnych. W przypadku list kandydatów najczęœciej stosowany jest tzw. system suwakowy, co oznacza, że po pierwsze, partia gwarantuje np. minimum 40-procentowy udział każdej z grup (kobiety, mężczyŸni), po drugie nazwiska na listach są umieszczane naprzemiennie: kobieta–mężczyzna–kobieta–mężczyzna itd. W Niemczech niemal wszystkie partie wprowadziły systemy kwotowe: w CDU kobiety mają zagwarantowany 30-procentowy udział we władzach partii i na listach, w SPD – 40-procentowy, w Partii Zielonych i PDS – 50-procentowy.

Pozostałe informacje

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce
foto
galeria

Tak się bawi Lublin w Trzydziestce

Mamy dla Was dużo zdjęć z imprezy w Klubie 30. Tak się bawi Lublin. Zapraszamy do obejrzenia innych naszych fotogalerii.

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych
Foto
galeria

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

W niedzielę odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zespoły śpiewacze, soliści, kapele ludowe prezentowali kulturę ze swoich regionów.

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Trwa powyborcza karuzela kadrowa. Były wicemarszałek województwa, Zbigniew Wojciechowski, odnalazł się w Kraśniku, w radzie nadzorczej Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Został oddelegowany do kierowania firmą.

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Aż ośmiu zawodników odejdzie z kadry Bogdanki LUK Lublin. W gronie nowych graczy piątej drużyny minionych rozgrywek PlusLigi na pierwsze miejsce wysuwa się osoba Wilfredo Leona.

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Butelka do szybkiego napełniania, tablica do czytania przez osoby niewidome czy urządzenie do oczyszczania powietrza. Lubelska uczelnia z największą liczbą patentów w Polsce.

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec jednogłośnie pokonał na punkty Pablo Sosę podczas gali Olavoga Boxing Night w Pionkach

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

W środę Podlasie przełamało kiepską passę w Krośnie. Kibice biało-zielonych liczyli, że ich pupile wreszcie wygrają także w Białej Podlaskiej. Niestety, w niedzielę gospodarze musieli uznać wyższość Wiślan Jaśkowice (0:2)

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Narkotyki w sortowni, biała broń na granicy. Te i inne towary zabezpieczyli w ubiegłym miesiącu funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie oficjalnie zainaugurował dwa projekty. Na Lubelszczyźnie powstaną Regionalne Centra Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, a nauczyciele, psycholodzy i kadra szpitala przejdą odpowiednie szkolenia.

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Policyjny pościg zakończony dachowaniem
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria

Policyjny pościg zakończony dachowaniem

Kierowca auta nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i próbował uciekać. Skończyło się to dachowaniem i potrzebą użycia specjalistycznego sprzętu by wydostać z auta kierowcę i pasażera.

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!