Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 lutego 2003 r.
14:34
Edytuj ten wpis

Miłość o sile huraganu

Rozmowa z Bogdanem Toszą, reżyserem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować



– W istocie rzeczy bohaterowie werońskiej opowieści są bezimienni, bo imię ich jest i ty, i ja. I wszyscy, co niegdyś kochali i kochają jak oni, tęsknili i tęsknią. Jutro na scenie Teatru Osterwy Romeo i Julia zapłacą najwyższą cenę za swoją miłość. Zginą, by złożyć ofiarę za waszą miłość – mówi Bogdan Tosza, reżyser przedstawienia. Ten spektakl jest talizmanem, który ma niezwykłą moc. Tym, u których miłość weszła w fazę chłodu, przywraca żar uczuć. Tym, którzy w miłości trwają, pozwala ją umocnić. Tym, którzy o miłości marzą, pozwoli ją znaleźć...
• To, co jutro zdarzy się na scenie lubelskiego Teatru Osterwy, zdarzyło się we Włoszech. W Weronie?
– Ponoć kochankowie, których historię przedstawił Szekspir, pochodzili z Sieny. Nosili imiona Gianonza i Mariotto. W 1525 r. Luigi Porto w „Świeżo znalezionej historii dwojga szlachetnych kochanków” akcję swojego opowiadania przeniósł do Werony i nadał bohaterom imiona Giulietty i Romea.
• Odtąd do Werony, do wyimaginowanego domu Julii Capuletti, pielgrzymują ci, których Amor ugodził swoją strzałą. Jest nawet pomnik smukłej nastolatki, przypominajacy pokoleniom zakochanych o kruchości losu...
– Tak naprawdę niewiele wiemy o bohaterach Szekspira. Podobnie, jak mało wiemy o samym Szekspirze. Jedni twierdzą, że gdy pisał tragiczną historię miłości Julii i Romea, miał 30 lat. A więc pierwsze namiętności musiał mieć za sobą. Inni są przekonani, że Szekspir był... kobietą. Niewiadomych jest wiele.
• Jakim miastem była Werona?
– W Toskanii jest nieduże miasteczko San Giminiano, kiedyś otoczone 36 wieżami obronnymi. Dziś tych wieży jest mniej, ale i tak widać je z sąsiadujących miasteczek. Wieże były informacją dla przeciwników: oto, jak umiemy się bronić, jak będziemy się bronić. Wieże były wyzwaniem dla innych miast, więc mieszkańcom San Giminiano wciąż je burzono. A oni wciąż je wznosili. Mówię o tym, żeby pokazać, że za każdym postępowaniem mieszkańców ówczesnych Włoch kryła się pasja do walki, bójki, zwady. Gdyby to przełożyć na dzisiejszy czas, to najlepiej odwołać się do fanatyzmu kibiców piłkarskich poszczególnych klubów. W takim zaangażowaniu, w takiej pasji, w takiej atmosferze rozgrywa się w Weronie historia miłości Romea do Julii. W tle tej miłości cały czas bije puls niezgody i nienawiści, od pokoleń trawiący dwa stare rody.
• Kim są Julia i Romeo?
– Pochodzą z wysokich rodów. Żyją na wysokiej stopie. Biorą udział w życiu towarzyskim. Chodzą na bale, na których gromadzi się śmietanka towarzyska Werony. Na jeden z takich bali, który odbywa się dokładnie 14 lipca, przychodzi Romeo z kolegami. Kiedy Tybalt, bratanek pani Capuletti oburzy się na obecność Romea, którego nawet imienia nie wymieni („Ojcze, jest tu jeden z nich”) ojciec Capuletti powie: „Młody Romeo, znany z przyzwoitości, wszyscy go w Weronie lubią”. A jednak oba rody się nienawidzą.
• Czy wiemy, o co poszło?
– Nikt nie wie. W kwestii księcia słyszymy: „Już nikt nie pamięta, o co poszło, a wy do dzisiaj się kłócicie”. Dziś tylko jeszcze na wsi możemy zobaczyć takie spory.
• O której zaczyna się akcja „Romea i Julii”?
– W pierwszej scenie Benvolio proponuje, żeby z Romeem pójść na obiad. – Która godzina? – pyta. – Dziewiąta? Myślałem, że już południe.
Więc akcja zaczyna się w okolicach drugiego śniadania.
• Zaczyna się od czego?
– Na ulicy słudzy obu rodów szukają ze sobą zwady i znajdują ją. W tę zwadę angażuje się Benvolio, przyjaciel Romea i Tybalt, bratanek pani Capuletti. Obaj są sierotami. Być może ich rodzice poginęli w walkach od sporów. W tę awanturę ingeruje książę i łagodzi pierwszy spór.
• Wróćmy do głównych bohaterów. Jaką dziewczyną była Julia? Blondynką, brunetką?
– Jej wygląd da się odtworzyć tylko w jeden sposób – trzeba w Wenecji, Florencji czy Rzymie iść do galerii i zobaczyć malarstwo z tamtego okresu. Na jego podstawie możemy wyobrazić sobie, jak musiała wyglądać młodziutka Julia.
• Jak pan sobie wyobraził Julię?
– Gdy przystępowałem do pracy nad lubelską inscenizacją, wiedziałem o Julii trzy rzeczy. Że musi być brunetką. Że w teatrze musi być debiutantką. Że powinna mieć ostry, włoski temperament. Spełniło się potrójnie.
• Czym się objawia w dramacie włoski temperament?
– Julia wie, że chce mieć chłopaka. Żadnych wzdychań. Wie, że jest zakochana. Po pierwszej scenie balkonowej wraca i mówi do Romea: – Słuchaj, jeśli masz poważne zamiary, jutro o dziewiątej w kościele. Załatwisz to? On mówi: – Tak. Zatem to ona układa plan. Wie, czego chce.
• Jaki jest Romeo?
– Zdecydowanie starszy. Julia ma 14, on co najmniej 20. Z całą pewnością nie z Julią przeżywa inicjację. Jest znany w Weronie z tego, że się nie bije. Być może jest poetą, bo potrafi pięknie rozmawiać z kobietą. Poza tym, jak każdy wykształcony chłopak z wysokiego rodu, jeździ konno, umie się fechtować. Jest bardzo lubiany przez przyjaciół. Nie ma wrogów. Być może jest pod wielkim wpływem ojca Laurentego, zwolennika św. Franciszka.
• Co jeszcze można powiedzieć o kochankach?
– Romeo jest późnym dzieckiem niemłodych rodziców. Julia jest wczesną córką młodej matki. Matka Julii mówi do córki w sztuce: „Zaraz, zaraz... Jak ja cię urodziłam, chyba byłam w twoim wieku”. Jak się to przenosi na życie rodzinne? Pan Capuletti jest starszym człowiekiem, ale pani Capuletti ma swoje określone potrzeby. Pan Monteki nie może dogadać się z synem. Ich relacje są trudne. Rodzice do końca nie wiedzą, co dzieje się z ich dziećmi. Być może to jedna z przyczyn tragedii? Jakie to aktualne...
• Aktualne?
– W Katowicach, na dworcu, widziałem taką scenę: w oknie stał wygolony chłopak w wojskowych butach. Po drugiej stronie szyby, na peronie, stała dziewczyna. Trzymali się za ręce i nic nie mówili. Wreszcie gwizdek. Ona mówi: – Powiedz coś! On zduszonym głosem: – Kocham cię... Pociąg ruszył.
Bardzo się cieszę, że Romeo i Julia potrafią powiedzieć więcej. Młodzież potrzebuje ich języka. Potrzebuje punktu odniesienia. Wierzę głęboko, że w przekładzie Barańczaka w kochankach rozpozna siebie.
• Miłość spada na Julię i Romea nagle?
– Jak grom z jasnego nieba. Świat się na sekundę zatrzymuje. Na balu, który miał być pretekstem do zbliżenia Julii i Parysa, kandydata na męża – zdarzyła się zupełnie inna miłość. Trafiło gdzie indziej. Bo prawda jest taka, że miłości nie da się zaplanować.
• Pada ten grom, świat się zatrzymuje. Czy młodzi przypuszczają, że historia może się skończyć tragicznie?
– Nie przypuszczają. Są pełni wiary, że wszystko się ułoży po ich myśli
• Co planują?
– Długie życie, dzieci... A Ojciec Julii ma na żal córki (skąd ma wiedzieć, że to żal po wygnanym Romeo?) jedną receptę: przyspieszyć ślub z Parysem. Laurenty tworzy plan: wypijesz taką truciznę, która cię uśpi na kilkadziesiąt godzin. W tym czasie wszyscy będą myśleć, że umarłaś. Unikniesz ślubu, hańby (Julia ma już tajny ślub z Romeo, więc byłaby to bigamia), ja cię przemycę do Romea do Mantui. Odczekacie. Tu się powie, że cud się zdarzył. Wrócicie i wszystko będzie dobrze...
• ...ale...
– ... ale Romeo miał w Weronie informatorów, którzy nie znali planów Laurentego i donieśli mu, że Julia nie żyje. Inny zakonnik nie zdążył dojechać z listem informującym, bo wybuchła zaraza. Romeo przyjeżdża. Krótki finał. Nie mogło być inaczej. Huragan zdarzeń przynosi tragedię.
• Rozumiem, że Szekspir chciał napisać sztukę o miłości, która ma siłę huraganu. Ale dlaczego nie dał szansy kochankom? Przecież mógł ich uratować!
– Mógł. Ale miał potrzebę historii ekstremalnej. To nie jest tak, że z namiętnej miłości wszyscy wychodzą cało. Zawsze jest ryzyko.
• Co zostało po kochankach z Werony?
– Mit. Odniesienie. Peter Brook powiedział, że są mity twarde i miękkie. Twarde przechodzą, miękkie znikają. Kto chce, może czytać inne książki o tym, jak wygląda szczęśliwe małżeństwo, dzieci innej Julii i innego Romea. O twardym micie celnie mówi Horzyca: bezimienni są w istocie rzeczy ci bohaterowie werońskiej opowieści, bo imię ich jest: i ty, i ja. I wszyscy, co niegdyś, i wczoraj, i dziś, kochali i kochają, jak oni tęsknili i tęsknią...
Nie wiem, czy oglądaliście, panowie, film „Edi”. Tam jest porażająca scena do naszej rozmowy. Siostra mafiosa ma zdać maturę. Edi pomaga jej w przygotowaniach. Mafioso przynosi listę lektur. Dziewczyna jest piękna. Edi czyta jej monolog zrozpaczonego Romea: „Mucha jest lepsza ode mnie. Bo mucha ma prawo usiąść na ręce Julii. Ja – nie!...”. Więc jeżeli mit stworzony przez Szekspira trafił do rzeczywistości z „Ediego”, to czego więcej chcieć?
• Co jeszcze zostało?
– Słowa „Kocham cię”. Najpiękniejsze słowa na świecie, od których ludzie promienieją nawzajem. I obraz dwojga ludzi, którzy potrafią powiedzieć do siebie, jak im jest ze sobą dobrze.
• Jakie przesłanie płynie z pańskiego spektaklu?
– Bardzo proste: warto się zakochać. Warto być w miłości wymagającym. Warto szukać partnera, który jest wymagający. Warto szukać partnera, którego moja miłość podniesie i którego miłość do mnie podniesie mnie.
• Do czego miłość ma nas podnosić?
– Nikt od św. Pawła nie powiedział na ten temat nic lepszego. Ma podnosić nas do cierpliwości, wyrozumiałości, tkliwości, a także odpowiedzialności.
• Co jeszcze jest takiego w cudzie miłości?
– Tylko miłość jest w stanie przełamać w nas egzystencjalną samotność i uczynić nasze życie sensownym. W przeciwnym razie życie nie ma sensu.
• Jutro i każdego następnego wieczoru na widowni zasiądą ludzie szczęśliwi i ci trochę mniej. Pełni namiętności i ci, których miłość weszła w fazę chłodu. Dzieci tych, co okazują sobie miłość i takie, co dawno nie słyszały u rodziców: Kocham cię. Co dostaną od pana i aktorów?
– Zapewniam, ze u wszystkich spektakl obudzi pragnienie miłości i czułości. Albo to będzie przypomnienie miłości i powrót do namiętności, albo narodziny marzenia o miłości nowej. Mocniejszej i silniejszej. Do tej samej albo do innej osoby. Ten spektakl jest talizmanem. Każdy, kto dotknie miłości Romea i Julii, obudzi w sobie wiarę i miłość.
• Gdyby jeszcze nie te śmierci w finale...
– One też są potrzebne. Na tym polega genialna mądrość Szekspira. Romeo i Julia składają na scenie ofiarę za naszą miłość. Za jej przebudzenie. Za jej odzyskanie. Za cud. Nie trzeba jechać do Werony, by w długiej kolejce stać po to, by na moment dotknąć pomnika Julii i poczuć się nieśmiertelnym kochankiem. Nie trzeba wypowiadać zaklęć pod balkonem. Wystarczy być z nami. Jutro, pojutrze...



Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium