Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 maja 2004 r.
10:37
Edytuj ten wpis

Na deskach teatru ulicy

0 0 A A

Mocne odepchnięcie, szum łożysk, asfalt ucieka kilkanaście centymetrów poniżej. Adrenalina wypełnia arterie. Szybka decyzja. Robert wyskakuje z funbox'u. Leci dwa metry nad ziemią. Backside kickflip zakończony bolesnym lądowaniem. Krew na chodniku. - Następnym razem się uda - śmieje się poprzez grymas bólu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

d

Deskorolka pojawiła się w Lublinie ponad 15 lat temu. Miejscem, które gromadziło lubelskich prekursorów tej dyscypliny były okolice budynku Straży Miejskiej przy ul. Wieniawskiej, a następnie restauracji "Sonatina” przy ul. Żelazowej Woli.
Lubelscy skateboarderzy stanowią ciekawą i barwną grupę.
Jeżdżą razem już od kilkunastu lat
i ani upływ czasu, ani rozszerzający się zakres obowiązków zawodowych nie jest w stanie ograniczyć ich pasji. Spotkaliśmy się z nimi w lubelskiej oazie sportów ekstremalnych - sklepie "Monument Skateshop”.
- Pierwszy kontakt z deską ma najczęściej wymiar dziecięcej fascynacji - mówi Patryk Boroń, student ostatniego roku filologii angielskiej UMCS -W moim przypadku inspirację stanowiły filmy "Powrót do przyszłości” i "Akademia Policyjna 4”.
- Moją wyobraźnię pobudził film "Mistrz Deskorolki” - opowiada Jarek Kusiak, statystyk medyczny w Szpitalu Klinicznym Nr 1 przy ul. Staszica. - Był do bani, ale dzięki niemu zobaczyłem, jakie ewolucje można wykonać na desce. Wcześniej po prostu się odpychałem.
Na początku lat 90. kupienie w Lublinie porządnej deskorolki było praktycznie niemożliwe. Trudności te nie zniechęcały jednak młodych zapaleńców.
- Pierwsze tajwańskie deski kupowałem na Starcie, były beznadziejne. - wspomina Patryk - Po profesjonalny sprzęt trzeba było jeździć do Warszawy na ul. Smolną. Ale tam z kolei ceny były zaporowe. Dopiero po 3 - 4 latach pojawiły się w Lublinie pierwsze skateshopy, co ułatwiło uprawianie tego sportu.
Obecnie sprzęt o parametrach zawodowych jest szeroko dostępny. W Lublinie funkcjonują 4 sklepy z deskami, głównie amerykańskimi. Są drogie. Cena kompletnej deskorolki, którą można złamać już następnego dnia po zakupie, oscyluje w granicach 700 - 750 zł.
- Fakt ten nie zniechęca skateboarderów - zapewnia Rafał Starzyński, kierownik "Monument Skateshop” - Deski cały czas dobrze się sprzedają. Skateboarding to pasja.
Esencją skateboardingu są zmagania z własną słabością, strachem, czasem wyobraźnią. Wyjątkowość tego sportu to niezależność od jakichkolwiek konwencji. Deskorolka daje wyjątkowe poczucie wolności i satysfakcji z osobistych dokonań. Ta trudna dyscyplina
jest obecnie najpopularniejszym sportem ekstremalnym w Lublinie.
- Każdy sport staje się ekstremalny w swej zawodowej postaci - mówi Patryk.
- Dla mnie extreme tego sportu to brak zorganizowanych treningów i osoby trenera - twierdzi Robert Okoń, student informatyki WSPiA i sprzedawca "Monument Skateshop” - Tylko ode mnie zależy co i kiedy będę robił.
Istnieją dwie dominujące odmiany skateboardingu: street (ulica) i vertical (jazda na rampie).
Styl street można uprawiać wszędzie tam, gdzie istnieje utwardzona nawierzchnia. Generalnie - w mieście. Rodzaj przeszkody zależy tylko od wyobraźni jeżdżącego. Może to być murek, barierka, schody.
Do uprawiania verticalu potrzebne są przeszkody w postaci wysokich ramp o półkolistym kształcie - halfpipe. Budowane są one w miejscach specjalnie przeznaczonych do jazdy na deskorolce - skateparkach. Oprócz ramp stoją tam takie przeszkody jak quarterpipe i funbox oraz elementy imitujące miejską architekturę, przeznaczone do stylu street.
Skatepark to miejsce, w którym można uprawiać obie formy skateboardingu jednocześnie. Powinien być zbudowany w konsultacji ze skateboarderami, aby optymalnie im służył i nie stanowił zagrożenia niewłaściwie dobranymi proporcjami przeszkód.
W Lublinie na Czechowie istnieje skatepark, który nie spełnia jednak standardów, umożliwiających korzystanie z niego.
- Sprzęt za setki tysięcy złotych niszczeje i nie spełnia swoich podstawowych funkcji - denerwuje się Gabor Nagy, fotograf skateboardowy - Projektanci nie przewidzieli, że temperatura powietrza w lecie... przekracza 20 stopni, efektem czego jest topiące się podłoże. Asfalt jest też szorstki niczym papier ścierny. Niszczy sprzęt, ubrania, nasze ręce i kolana.
- Projektanci, niczym radzieccy wizjonerzy, chorzy na punkcie wielkości i swoich zdolności, zaprojektowali
jeden z najgorszych skateparków w Polsce
- kontynuuje Gabor - W następnym roku miasto wyda 100 tys. zł na kolejny projekt tych "geniuszy”.
Specyfika wyczynowej jazdy na deskorolce sprawia, iż sport ten jest wysoce kontuzyjny.
- Dwa złamana ręki, 40 skręceń stawu skokowego, skręcenie kolana to bilans mojej 10 letniej przygody z deską - mówi Gabor - Ostatnio zerwałem przednie wiązadło krzyżowe kolana i aktualnie nie jeżdżę. Nie potrafiąc rozstać się z deską, zająłem się fotografią skateboardową.
- Gabor to niezdara - śmieje się Patryk - Ja nigdy nie miałem większych kontuzji. Z wiekiem mam bardziej pragmatyczną wyobraźnię, która coraz częściej rodzi strach. Boję się, że nazajutrz nie będę mógł być w pracy. Niektóre tricki są po prostu niebezpieczne.
- Trzeba mierzyć siły na zamiary - kontynuuje Patryk - Mieć wyobrażenie danej ewolucji. Wiem, że brzmi to trywialnie, ale skateboarding powinien rodzić się w głowie.
Skateboarding wzmacnia przyjaźń. To wspólne wyjazdy i wzajemne przełamywanie słabości. To także sposób na kreowanie swojej przyszłości.
- Jeżdżę na deskorolce od 1992 roku. Znam się na tym - mówi Rafał - Dzięki niej jestem teraz szefem "Monument Skateshop”.

Tak to się zaczęło

Skateboarding powstał na początku lat 50. w Kalifornii. Kilku surferów pewnego bezwietrznego dnia zdemontowało wrotki i przykręciło kółka do swoich desek, aby brak fal rekompensować zjeżdżaniem z pagórków. Pierwsze zawody skateboardowe odbyły się w roku 1963 w Pier Avenue Junior High School w Hermosa Beach (Kalifornia), a w 1965 w Anaheim w Kalifornii pierwsze zawody międzynarodowe. Najważniejszym wydarzeniem w historii skateboardingu było wynalezienie triku o nazwie Ollie. Jego ojcem był Alan "Ollie” Gelfand, który połączył uderzenie w tył deski z jednoczesnym wyskokiem w górę i pociągnięciem za sobą deski przednią stopą. Pozwoliło to na stworzenie nowego stylu jazdy - street.



SŁOWNICZEK


Skateboarding - jazda na deskorolce polegająca na żonglowaniu nią za pomocą stóp oraz wykonywaniu skomplikowanych ewolucji ponad rozmaitymi przeszkodami.
Skateshop - sklep ze sprzętem i odzieżą przeznaczoną do uprawiania sportów ekstremalnych. Miejsce, w którym można naprawić deskorolkę, kupić niezbędne podzespoły lub uzyskać fachową poradę.
Deska - deskorolka.
Street - uliczna odmiana skateboardingu.
Vertical - jazda na rampie. Ewolucje wykonywane są w pionie ponad krawędzią rampy.
Skatepark - miejsce przeznaczone do jazdy na deskorolce. Wyposażone przeróżne przeszkody (funbox, quarterpipe, halfpipe, poręcze, murki, schody) i gładki, twardy asfalt.
Trick - ewolucja. Tricki dzielą się na: flip - obroty deską, grab - chwytanie deski w powietrzu, grind - zjeżdżanie na truckach po poręczach, slide - ślizganie się deską po murkach. Wykonywane przodem do przeszkody - frontside, tyłem - backside.

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium