Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 listopada 2006 r.
19:36
Edytuj ten wpis

Nasz pierwszy raz

Są pełnoletni i mają już dowody osobiste: czyli mogą to już robić. I wszyscy zapewniają, że w niedzielę to zrobią. Pójdą lokalu wyborczego, skreślą krzyżyk przy wybranym przez siebie nazwisku i wrzucą kartę do urny. Ale czy oni chcą to robić? I czy widzą w tym jakiś sens?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zapchany autobus staje na światłach. Za oknem billboardy. Ktoś trzyma jabłko, ktoś poprawia okulary. Wszyscy coś obiecują.
- Eee, idziesz na wybory? - szturcha młody chłopak kolegę.
- Po co? Na nich miałbym głosować? Swój pierwszy głos w życiu miałbym zmarnować? Jaja sobie robisz? - parska śmiechem chłopak.
Wielu osiemnastolatków myśli tak samo. Ale są też tacy, którzy mają jeszcze nadzieje że ich głos coś zmieni.

Dorosły od sierpnia
Jacek Ochal uczy się w klasie maturalnej w II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. W sierpniu tego roku skończył 18 lat. - Rodzice mi mówią: jesteś pełnoletni i bierzesz odpowiedzialność za swoje decyzje. Za to, na kogo zagłosuje także - tłumaczy Jacek. - Dlatego musze się poważnie zastanowić na kogo oddam głos. To będzie ciężki wybór. Zwłaszcza, gdy się patrzy co się dzieje w polityce...
Na to co się tam dzieje, Jacek nie tylko patrzy; Jacek to opisuje z czego wychodzą mu piosenki hip-hopowe. Robi to pseudonimem Djowu razem z Danielem Wójcikowskim zwanym Danielkiem. Wspólnie tworzą zespół DWA. Wydali już jedną płytę. Na niej znalazły się też teksty o politykach. - I korupcji - dodaje Djowu. - Bo w tym świecie to coś powszedniego.
Ale chłopaki nie chcą żeby tak było. - Przecież nie o to chodzi, żeby dorwać się do stołka, siedzieć na nim i nic nie robić - mówi Jacek. - Mi zależy na tym, żeby w Jastkowie, w którym mieszkam kwitły inwestycje. Żeby ludzie chcieli się tu przeprowadzać. Żeby było lepsze połączenie komunikacyjne z miastem, żeby były latarnie, bo jest ciemno. Chcę takiego wójta, który się tym zajmie.
W niedziele na pewno pójdzie na wybory. Na kogo zagłosuje?
Jeszcze nie ma pewności, ale brać kota w worku nie chce: - Wejdę na strony kilku kandydatów, poczytam ich propozycje, zobaczę co oferują. Wtedy wybiorę.

Dorosły od marca
Rafał Siedlecki jest kolegą Jacka. Polityka go denerwuje i mierzi, o czym zresztą rozmawiają na lekcjach Wiedzy O Społeczeństwie. - Analizowaliśmy działanie obecnego prezydenta Lublina i stwierdziliśmy, że oprócz tego, że jeździ po świecie, to nic nie robi - mówi chłopak. Ma jednak nadzieję, że w końcu coś się w mieście zmieni. - Chciałbym, żeby Lublin mógł się rozwijać. Z WOSu wiem, że Radom, miasto mniejsze od naszego, ma dwa multikina, aquapark. A my co mamy? Nic!
Rafał chce zdawać na politologię, stosunki międzynarodowe, albo socjologię. Wszystko w Lublinie. Ale później, kto wie? - może wyjedzie. - Bo co ja tu będę robił? Warszawa, Łódź, Kraków. A może nawet i Edynburg. Tam jest co robić. Tam jest praca - zachwala inne miasta. - Jeśli u nas by tak było, to bez wahania bym zostałbym.
Rafał na wybory idzie.

Dorosła od lutego
- Mam wątpliwości - mówi Kasia Jawoszek, uczennica II LO w Lublinie, gdy zastanawia się, czy wziąć udział w wyborach. Co by ją przekonało do pójścia w niedziele do lokalu wyborczego?- Kandydat, który by się zwrócił wprost do nas; do młodych - mówi Kasia. - A my nawet od polityków nie usłyszeliśmy jak będzie wyglądała nasza matura. Bo oni ciągle coś zmieniają; zmiana goni zmianę. Nawet nie wiem, jak będzie wyglądała moja próbna matura, którą będę zdawała za kilka dni.
Wśród jej koleżanek, chyba tylko jedna zdecydowała się na udział w wyborach. Reszta spędzi niedzielę w inny sposób. - Trzeba mieć zaufanie do kogoś, komu chce się oddać głos - mówi. - Ja tym osobom nie ufam.
W lecie Kasia będzie starała się dostać na historię sztuki. Ma artystyczną dusze. - Może dlatego jestem dość sceptycznie nastawiona do polityki i polityków - zastanawia się.

Dorosły od maja
- Ten, kto nie głosuje, bo myśli że jego głos nic nie zmieni, jest głupkiem - mówi Marek Ostowski. Swoją wiedzy o polityce czerpie z lekcji WOS. - U nas nikt się nie stara, by młodzi mieli gdzie spędzić czas. Jest jeden Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ale o nim to lepiej nie mówić. Poza tym zamiast boisk są klepiska, na których porozrzucane są rozbite butelki.
Denerwuje go, gdy politycy zostają politykami tylko dla - jak mówi - kasy.
- Jak na przykład poseł Sebastian Florek. Wybrali go był znany z "Big Brothera”. Wszedł do Sejmu i nic nie robił - krytykuje Marek.
Dla niego idealnym prezydentem miasta jest ktoś, kto nie należy do żadnej partii. - Nie musi trzymać się kurczowo jednego ugrupowania. I walczyć, by ludzie z jego partii zajęli wszystkie stołki - mówi. - Tak na przykład jest we Wrocławiu i wszyscy wiedzą, że to świetnie rozwijające się miasto.
Marek będzie zdawał na politologię w Lublinie. A później? - Jeśli nie znajdę tu pracy, to wyjadę. Do Wrocławia - mówi. - I może zostanę politykiem. Ale nie takim jak ci, którzy teraz rządzą.

Dorosły od września
Kamil Smyl o polityce często rozmawia z tatą. Oglądają programy publicystyczne i dyskutują. - Nasze opinie na tematy polityczne są całkiem różne. Dlatego czasem bywa głośno, gdy wspólnie siedzimy przed telewizorem - śmieje się.
Kamil na wybory na pewno pójdzie. Ale jeszcze się zastanawia na kogo zagłosuje - Chciałbym, żeby to był ktoś kto rozumie zwykłych ludzi i np. wie, jak to jest stać w autobusie w kilkudziesięciominutowym korku - mówi.
Śmieszą go ostatnie remonty ulic. - Przez kilka lat nic się nie działo, a tu nagle same otwarcia dróg, przecięcia wstęg. Toż to istna kampania wyborcza - mówi.
Kiedy skończy II LO w Lublinie, zamierza studiować fizjoterapie. Z Lublina nie chce wyjeżdżać. - Mam tu rodzinę, przyjaciół, znajomych. Szkoda by mi było - mówi. - Chciałbym, żeby nikt nie musiał stąd uciekać.

Pozostałe informacje

Chaos w rekrutacji do przedszkoli. Czy urząd „ukradł” dzieci?

Chaos w rekrutacji do przedszkoli. Czy urząd „ukradł” dzieci?

Po tegorocznej rekrutacji do oddziałów przedszkolnych rodzice są coraz bardziej zdezorientowani, a pedagodzy martwią się o przyszłość swojej pracy. Winny jest niż demograficzny, system, a może miasto ma inny pomysł na atrakcyjne miejsce?

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium