Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 czerwca 2006 r.
17:45
Edytuj ten wpis

Nie każdy penis jest fallusem

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Jest pani autorką pracy, w której zastanawia się pani nad kondycją człowieka "Między fallusem a penisem” i przytacza w niej opinie, że "nic nie jest w mniejszym stopniu instrumentem rozkoszy
i w większym stopniu narzędziem ucisku niż penis”.
- Na przestrzeni dziejów penis był ubóstwiany, demonizowany, sekularyzowany, oglądany przez pryzmat rasy, poddany psychoanalizie, upolityczniony i w końcu potraktowany jako obiekt medyczny przez współczesny przemysł farmaceutyczny pracujący na rzecz... erekcji.

• A co sprawiło, że naukowo zajmuje się pani męskością?
- Japonia.

• Słucham?! "Słownik polskich przekleństw i wulgaryzmów” podaje, że my penisa możemy nazwać na 24 sposoby, może Japończycy znają jeszcze więcej synonimów? To był powód?
- Swoją prace licencjacką poświęciłam estetyce teatru kabuki. Interesuję się kulturą Japonii, nawet czuję, że jest mi bliższa niż ta, w której żyję. Pisząc o teatrze oglądałam wizerunki aktorów z XVII czy XVIII wieku. Wówczas umówienie się z prawdziwym aktorem, szczególnie tym specjalizującym się w rolach kobiecych, było niezwykle kosztowne. Kosztowne i dostępne jedynie wybranym, bo tacy aktorzy byli bożyszczami tłumów i powszechnym obiektem pożądania. Dlatego ich wielbiciele - głównie mężczyźni - kupowali teczki bądź pojedyncze karty z drzeworytami, na których widniała twarz ubóstwianego artysty, a także wizerunek jego równie pożądanego członka. To sprawiło że zaczęłam się nad tym wszystkim zastanawiać.

• To jaka jest różnica między fallusem a penisem?
- Gloryfikacji męskiego członka dopełnia zestawienie penisa z fallusem. To właśnie fallus, czyli określenie opisujące członka w erekcji i całą symbolikę związana z tym stanem, nadaje penisowi transcendentalne znaczenie. Inaczej mówiąc, nie każdy penis jest fallusem. Idee związane z penisem zmieniają się w zależności od kultury i epoki. W historii Zachodu można uchwycić kluczowe momenty, kiedy nowa idea penisa nadawała jego powiązaniu z mężczyzną wymiar głębszej tajemnicy, co na zawsze zmieniało sposób, w jaki organ ten był pojmowany i używany. Np. Greccy używali penisa jako miary swej bliskości z bogami, na dobre i na złe. Ale wielkość nie miała wtedy tak dużego znaczenia, jak dziś. Grecy artyści malowali cudzoziemców i niewolników z dużymi członkami by okazać swą... pogardę. A tymczasem w 1799 roku angielski chirurg Charles White porażony wielkością członka Afrykanina zanotował, że większość muzeów anatomii przechowuje spreparowane "afrykańskie penisy”. Nawet on sam ma jeden taki preparat u siebie.

• Współcześnie takie trofea już pewnie nie intrygują?
- Bo ja wiem...? Pewien mieszkaniec Islandii założył, bodaj tuż po II wojnie światowej, muzeum penisa. Oprócz przedstawień w sztuce, kolekcjonuje tam członki wszelkich zwierząt i zapewnia, że ma w zbiorach kilka ludzkich. Trzeba pamiętać, że zajmowanie się męskością i penisem ma wiekową tradycję. Rysunek znajdujący się we Francuskiej Bibliotece Narodowej pokazuje, że pierwszy mężczyzna urodził się bez penisa. To ilustracja idei Matyldy z Magdeburga, średniowiecznej mistyczki. Uważała ona, że penis nie jest przyczyną grzechu pierworodnego, lecz jego wynikiem. Ale tak naprawdę to Leonardo da Vinci zdemitologizował penisa przy jednoczesnym traktowaniu tajemnicy tego organu na dwóch poziomach: fizjologicznym i psychologicznym. Do czasów Leonarda uważano, że penis wypełnia się tajemniczym duchem. To anatomiczne badania artysty dowiodły, że członek wypełnia najprawdziwsza krew. Wydawało się, że męskość jest czymś oczywistym, jasnym, naturalnym i przeciwnym kobiecości. Ostatnie trzydziestolecie zakwestionowało tysiącletnie tradycje.

• Przedtem mężczyźni mieli absolutną władzę seksualną. Teraz mężczyzna doznał ostatecznego upokorzenia. Stał się materiałem nietrwałym, a jego penis czymś nie na miejscu.
- Trzeba pamiętać, że poszukiwanie nowych rodzajów męskości, tak jak kobiecość odkrywana na różnych polach, to sposób na zarabianie pieniędzy. Styliści maczają w tym palce, by za jakiś czas lansować znów wzorce silnego faceta. Seksualność była i jest towarem. Nawet słynne płatki śniadaniowe Kelloga i suchary Grahama miały związek z penisem.

• Jak to?
- Zostały wynalezione po to, by pohamować żądzę i masturbację.

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium