Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

21 stycznia 2005 r.
12:49
Edytuj ten wpis

Nie zapomnę o swym kacie

0 0 A A

Czy mam do niego żal? - zastanawia się Janusz Rożek, bity i szykanowany przez komendanta MO z Milejowa? -Może to robił z przekonania, miał taką świadomość. Ale czy mam o tym zapomnieć? Chyba nie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Józef R., gorliwy komendant posterunku Milicji Obywatelskiej w Milejowie, jest pierwszym oprawcą, którego lubelski Instytut Pamięci Narodowej chce pociągnąć do odpowiedzialności za to, co wyprawiał w latach 70. Wcześniej IPN oskarżał zbrodniarzy stalinowskich.
Wojenne historie
Blizny na ręku, odłamek w skroni. Janusz Rożek, rolnik z Górnego, ma o czym opowiadać z wojennych historii. Ale pytać trzeba głośno. - Pewnie to przez to, że mnie tak na posterunku pobili - wspomina. - Bębenki w uszach mi popękały.
Wybuchła wojna a Rożek chciał walczyć. Ciągnęło go do polskiego wojska. Dotarł na Słowację, szedł już do węgierskiej granicy. Wpadł w ręce słowackich żandarmów. - Dobrze, że mnie Niemcom nie wydali, ale kazali wracać - wspomina.
Ale już wkrótce można było walczyć w kraju. Powstał Związek Walki Zbrojnej. Rożek był w oddziale Szarugi. Potem nadeszła Armia Czerwona. Rożka, rocznik 1921, powołano do wojska. Walczył w Kołobrzegu. Dostał odłamkiem w głowę. Koniec wojny zastał go w szpitalu pod Berlinem. Potem był pułk ochrony rządu. Ale Rożek już długo miejsca w wojsku nie zagrzał. Zdegradowany do kaprala za agitowanie za Mikołajczykiem, wrócił gospodarzyć pod Milejów.
Przeszukania, zatrzymania
Dlaczego zaczął organizować chłopów przeciw PRL-owskiej rzeczywistości. - Słuchałem Wolnej Europy, wiedziałem o powstaniu Komitetu Obrony Robotników, chciałem nawiązać z nimi jakiś kontakt - mówi.
W 1977 roku powstał "ROBCIO” Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Wolna Europa podała nazwiska założycieli m.in. księdza Wiśniewskiego. Rożek znalazł go w kościele u dominikanów. Dostał od niego pierwsze biuletyny. I tak się zaczęło. Najpierw przyjeżdżał na spotkania do Lublina. Potem były kontakty z opozycją w Warszawie, Jackiem Kuroniem i chłopskie spotkania już na miejscu w Górnem.
Milicja zainteresowała się nim po raz pierwszy po zebraniu z rolnikami w szkole w Górnem. Przyjechali partyjni oficjele, namawiali do nowej ustawy emerytalnej. A Rożek wstał i mówi, że w Polsce krzywdzi się chłopów a faworyzuje spółdzielnie i PGR. Umarza się im kredyty, przyznaje maszyny. W dodatku zaczął jeszcze zbierać podpisy za tym, żeby radio i telewizja transmitowały msze św.
- Milicja była u mnie już na drugi dzień - mówi. - Zawieźli mnie na posterunek i przekonywali, żebym zrezygnował z mącenia wśród chłopów.
Rożek robił jednak dalej swoje. Zapraszał na spotkania z chłopami Leszka Moczulskiego, Henryka Wujca, Ludwika Dorna. Zaczęły się przeszukania i zatrzymania.
- Przyjechał taki pułkownik Trąbka i mówi, że ma nakaz przeszukania, bo jestem podejrzany, że ze sklepu w Białce ukradli wódkę i żywność - mówi. - Mogłem mieć przy przeszukaniu jednego świadka. Zawołałem sąsiada. Dziwił się, że spirytusu szukają przewracając kartki w książkach.
Bił z przekonania
30 lipca 1978 roku powstał Komitet Samoobrony Ziemi Lubelskiej. Działaczy zawożono na posterunki milicji. Samego Rożka MO zamykała 15 razy. Zatrzymanie 30 października 1978 roku miało brutalny przebieg. Józefowi R., komendantowi MO z Milejowa, w biciu Rożka pomagali funkcjonariusze SB.
- Zabrali mnie z banku spółdzielczego, zaczęli tłuc po głowie - wspomina.
Rożek dobrze pamięta Józefa R.
- Taki gorący zwolennik tamtego ustroju, uważał, że można siłą zmusić do uległości.
Parę lat później Józef R. przeszedł do Służby Bezpieczeństwa. Pracował w wydziale, który zajmował się rozpracowywaniem Kościoła. W 1989 roku został negatywnie zweryfikowany. Teraz jest na emeryturze. Za pobicie Rożka odpowie przed sądem.
- Postawiliśmy mu zarzut bezprawnego pozbawienia wolności i bicia pięściami po głowie i twarzy - mówi prokurator Andrzej Witkowski, z oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie.
Na przesłuchaniu Józef R. zaprzeczył, że pobił działacza opozycji. Pamiętał, że go zatrzymywał, bo Rożek "wykrzykiwał jakieś antypaństwowe hasła i rozdawał ulotki”. Tłumaczył, że do zatrzymań dochodziło na polecenie przełożonych bądź prokuratora
Nie o taka Polskę walczyłem
W stanie wojennym Rożek był internowany. Dostał trzy lata więzienia. Po wyjściu na wolność dalej robił swoje. W 1989 roku został posłem. Potem wycofał się z polityki. - To, co się działo, nie szło w tym kierunku jak sobie wyobrażałem - tłumaczy. - Ja walczyłem o Polskę lepszą, uczciwszą. •

Pozostałe informacje

Cmentarz żydowski w Biłgoraju mieści się przy ul. Konopnickiej

Wandale na żydowskim cmentarzu. Policja szuka, a burmistrz potępia sprawców

Znak równości między swastyką a gwiazdą Dawida, a także obraźliwe napisy ktoś wymalował czerwoną farbą na ścianie cmentarza żydowskiego w Biłgoraju. Policja szuka sprawców tego aktu wandalizmu, a burmistrz wydał oświadczenie, którym potępił to zachowanie.

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Można szykować łyżwy na sobotę

Można szykować łyżwy na sobotę

Miłośnicy tego zimowego sportu powinni szykować się na sobotę. Wtedy Biała Podlaska otwiera sezon na swoich lodowiskach.

Start Lublin do 13 grudnia aż trzy razy zagra w hali Globus

Start Lublin przygotował pakiet biletów na najbliższe mecze. Trzy spotkania w cenie dwóch

Od 1 do 13 grudnia Start Lublin rozegra aż trzy domowe spotkania w ramach Orlen Basket Ligi. To doskonała okazja, żeby zaproponować kibicom promocję na bilety. Do 1 grudnia można zaopatrzyć się w pakiet wejściówek na wszystkie trzy spotkania, ale zapłacić tak naprawdę tylko za dwa.

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Totalizator Sportowy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, działająca nieprzerwanie od ponad 68 lat. Firma jest właścicielem marki LOTTO i oferuje swoim Klientom dostęp do szerokiej gamy produktów losowych w sieci sprzedaży obejmującą ponad 27 000 punktów. Współpraca z Totalizatorem Sportowym to gwarancja stabilnego i udanego biznesu.

Co do przebiegu posiedzenia komisji wiceprezydent Pfeifer i radna Klimczuk przedstawiały sprzeczne relacje. Obie były zgodne, że gdyby posiedzenie zostało nagrane, łatwiej byłoby stwierdzić, co naprawdę zaszło

Nagrywać czy nie nagrywać? Spór radnej z wiceprezydent

Nie o taki Zamość walczyłam – stwierdziła Agnieszka Klimczyk, radna Koalicji Obywatelskiej wnioskując o obowiązkowe nagrywanie obrad komisji i uzasadniając, co skłoniło ją do złożenia interpelacji w tej sprawie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium