Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

21 stycznia 2005 r.
12:49
Edytuj ten wpis

Nie zapomnę o swym kacie

0 0 A A

Czy mam do niego żal? - zastanawia się Janusz Rożek, bity i szykanowany przez komendanta MO z Milejowa? -Może to robił z przekonania, miał taką świadomość. Ale czy mam o tym zapomnieć? Chyba nie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Józef R., gorliwy komendant posterunku Milicji Obywatelskiej w Milejowie, jest pierwszym oprawcą, którego lubelski Instytut Pamięci Narodowej chce pociągnąć do odpowiedzialności za to, co wyprawiał w latach 70. Wcześniej IPN oskarżał zbrodniarzy stalinowskich.
Wojenne historie
Blizny na ręku, odłamek w skroni. Janusz Rożek, rolnik z Górnego, ma o czym opowiadać z wojennych historii. Ale pytać trzeba głośno. - Pewnie to przez to, że mnie tak na posterunku pobili - wspomina. - Bębenki w uszach mi popękały.
Wybuchła wojna a Rożek chciał walczyć. Ciągnęło go do polskiego wojska. Dotarł na Słowację, szedł już do węgierskiej granicy. Wpadł w ręce słowackich żandarmów. - Dobrze, że mnie Niemcom nie wydali, ale kazali wracać - wspomina.
Ale już wkrótce można było walczyć w kraju. Powstał Związek Walki Zbrojnej. Rożek był w oddziale Szarugi. Potem nadeszła Armia Czerwona. Rożka, rocznik 1921, powołano do wojska. Walczył w Kołobrzegu. Dostał odłamkiem w głowę. Koniec wojny zastał go w szpitalu pod Berlinem. Potem był pułk ochrony rządu. Ale Rożek już długo miejsca w wojsku nie zagrzał. Zdegradowany do kaprala za agitowanie za Mikołajczykiem, wrócił gospodarzyć pod Milejów.
Przeszukania, zatrzymania
Dlaczego zaczął organizować chłopów przeciw PRL-owskiej rzeczywistości. - Słuchałem Wolnej Europy, wiedziałem o powstaniu Komitetu Obrony Robotników, chciałem nawiązać z nimi jakiś kontakt - mówi.
W 1977 roku powstał "ROBCIO” Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Wolna Europa podała nazwiska założycieli m.in. księdza Wiśniewskiego. Rożek znalazł go w kościele u dominikanów. Dostał od niego pierwsze biuletyny. I tak się zaczęło. Najpierw przyjeżdżał na spotkania do Lublina. Potem były kontakty z opozycją w Warszawie, Jackiem Kuroniem i chłopskie spotkania już na miejscu w Górnem.
Milicja zainteresowała się nim po raz pierwszy po zebraniu z rolnikami w szkole w Górnem. Przyjechali partyjni oficjele, namawiali do nowej ustawy emerytalnej. A Rożek wstał i mówi, że w Polsce krzywdzi się chłopów a faworyzuje spółdzielnie i PGR. Umarza się im kredyty, przyznaje maszyny. W dodatku zaczął jeszcze zbierać podpisy za tym, żeby radio i telewizja transmitowały msze św.
- Milicja była u mnie już na drugi dzień - mówi. - Zawieźli mnie na posterunek i przekonywali, żebym zrezygnował z mącenia wśród chłopów.
Rożek robił jednak dalej swoje. Zapraszał na spotkania z chłopami Leszka Moczulskiego, Henryka Wujca, Ludwika Dorna. Zaczęły się przeszukania i zatrzymania.
- Przyjechał taki pułkownik Trąbka i mówi, że ma nakaz przeszukania, bo jestem podejrzany, że ze sklepu w Białce ukradli wódkę i żywność - mówi. - Mogłem mieć przy przeszukaniu jednego świadka. Zawołałem sąsiada. Dziwił się, że spirytusu szukają przewracając kartki w książkach.
Bił z przekonania
30 lipca 1978 roku powstał Komitet Samoobrony Ziemi Lubelskiej. Działaczy zawożono na posterunki milicji. Samego Rożka MO zamykała 15 razy. Zatrzymanie 30 października 1978 roku miało brutalny przebieg. Józefowi R., komendantowi MO z Milejowa, w biciu Rożka pomagali funkcjonariusze SB.
- Zabrali mnie z banku spółdzielczego, zaczęli tłuc po głowie - wspomina.
Rożek dobrze pamięta Józefa R.
- Taki gorący zwolennik tamtego ustroju, uważał, że można siłą zmusić do uległości.
Parę lat później Józef R. przeszedł do Służby Bezpieczeństwa. Pracował w wydziale, który zajmował się rozpracowywaniem Kościoła. W 1989 roku został negatywnie zweryfikowany. Teraz jest na emeryturze. Za pobicie Rożka odpowie przed sądem.
- Postawiliśmy mu zarzut bezprawnego pozbawienia wolności i bicia pięściami po głowie i twarzy - mówi prokurator Andrzej Witkowski, z oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie.
Na przesłuchaniu Józef R. zaprzeczył, że pobił działacza opozycji. Pamiętał, że go zatrzymywał, bo Rożek "wykrzykiwał jakieś antypaństwowe hasła i rozdawał ulotki”. Tłumaczył, że do zatrzymań dochodziło na polecenie przełożonych bądź prokuratora
Nie o taka Polskę walczyłem
W stanie wojennym Rożek był internowany. Dostał trzy lata więzienia. Po wyjściu na wolność dalej robił swoje. W 1989 roku został posłem. Potem wycofał się z polityki. - To, co się działo, nie szło w tym kierunku jak sobie wyobrażałem - tłumaczy. - Ja walczyłem o Polskę lepszą, uczciwszą. •

Pozostałe informacje

Frekwencja w górę. Lubelskie spadło z niechlubnego podium
WYBORY 2024
galeria

Frekwencja w górę. Lubelskie spadło z niechlubnego podium

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła najnowsze dane dotyczące frekwencji w odbywających się dzisiaj wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do godziny 17 w kraju do urn poszło ponad 8 milionów wyborców tj. 28,20 proc. uprawnionych do głosowania. Na Lubelszczyźnie frekwencja wynosi 26,98 proc., a w Lublinie 32,41 proc. Głosowanie potrwa do 21.

PESEL to tylko liczby
foto
galeria

PESEL to tylko liczby

W popularnym lubelskim Klubie 30 PESEL nie ma znaczenia. Nikt nie zwraca na niego uwagi. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z weekendowych szaleństw w trzydziestce. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Lublin z nadzieją i wielkim entuzjazmem czekał na tę wizytę. Profesorowie KUL wspominają pielgrzymkę Jana Pawła II
Zdjęcia
galeria

Lublin z nadzieją i wielkim entuzjazmem czekał na tę wizytę. Profesorowie KUL wspominają pielgrzymkę Jana Pawła II

Dziś przypada 37. rocznica trzeciej pielgrzymki papieża-Polaka Jana Pawła II do Ojczyzny. 9 czerwca 1987 roku Karol Wojtyła odwiedził Lublin i Katolicki Uniwersytet Lubelski. Spotkał się z pracownikami uczelni, a na Czubach celebrował Mszę Św., podczas której święcenia kapłańskie przyjął między innymi ks. prof. Mirosław Kalinowski, obecny rektor KUL.

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Aktorka zasłynęła z roli Halinki Kiepskiej w serialu „Świat według Kiepskich”. Zmarła w wieku 58 lat

Gdzie na Lubelszczyźnie frekwencja jest największa, a w której gminie najmniejsza?
WYBORY 2024
galeria

Gdzie na Lubelszczyźnie frekwencja jest największa, a w której gminie najmniejsza?

Dzisiaj odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja na Lubelszczyźnie należy do jednych z najniższych w kraju. Do południa głos oddało zaledwie 10,62 proc. uprawnionych. Mniej do urn poszło jedynie w Wielkopolsce (10,57 proc.). Głosowanie potrwa do 21:00.

Więcej połączeń POLREGIO na wakacje

Więcej połączeń POLREGIO na wakacje

Od dziś (9 czerwca) obowiązują zmiany w rozkładzie jazdy pociągów POLREGIO. Lider na rynku regionalnych przewozów pasażerskich zapewnia nowe sezonowe połączenia oraz więcej pociągów na wybranych trasach. Jakie zmiany kolejowa spółka zaplanowała w naszym regionie?

Mieli "Chęć na pięć!"  Najszybsi Łukasiewicz i Lotek
Zdjęcia
galeria

Mieli "Chęć na pięć!" Najszybsi Łukasiewicz i Lotek

Deszcz nie pokrzyżował planów uczestnikom niedzielnego biegu „Chęć na pięć” w Lublinie. Do mety dotarło 589 zawodników i zawodniczek. Najszybszy był Krzysztof Lotek, który 5-kilometrową trasę pokonał w 15 minut i 58 sekund. Wśród kobiet zwyciężyła Dominika Łukasiewicz - 17:29.

Veljko Nikitović oficjalnie pożegnał się z Górnikiem Łęczna. Teraz będzie pracować w Gdyni

Veljko Nikitović oficjalnie pożegnał się z Górnikiem Łęczna. Teraz będzie pracować w Gdyni

30 maja po przegranym meczu barażowym z Motorem Lublin dyrektor sportowy Górnika Łęczna Veljko Nikitović w bardzo emocjonalnym wpisie na facebooku poinformował o tym, że po 20-latach żegna się z zielono-czarnymi. W niedzielę klub z Łęcznej wydał oficjalny komunikat potwierdzający pożegnanie z Serbem

Ludzie z żelaza opanowali Okuninkę. Wojciech Kopyciński z rekordem trasy
Zdjęcia

Ludzie z żelaza opanowali Okuninkę. Wojciech Kopyciński z rekordem trasy

Wojciech Kopyciński z Grębocina i Agnieszka Kropiewnicka z Warszawy wygrali dziewiąty Żelazny Triathlon, rozgrywany w Okunince nad Jeziorem Białym. Morderczą trasę: 750 m w wodzie, 20 km na rowerze i 5 km biegiem ukończyło ponad 120 zawodników i zawodniczek.

Polski Cukier Start Lublin czeka spora przebudowa. Jednak w drużynie na pewno pozostanie Jakub Karolak

Polski Cukier Start Lublin czeka przebudowa przed kolejnym sezonem

Tyler Persons znalazł się na celowniku Polskiego Cukru Start Lublin. Taką informację podał branżowy portalu super-basket.pl. Amerykański rozgrywający z Orlen Basket Ligą jest związany od kilku lat

- Mam nadzieję, że znajdą się rozwiązania, które są dla nas korzystne – mówi Wojciech Grudziński.
AKTUALIZACJA

Czy droga niezgody rozdzieli ogrody działkowe? Miasto zmienia decyzję

Na nowych planach mogą stracić działkowcy, którzy ogrody mają tutaj od ponad 40 lat. Początkowo Ratusz problemu nie widział, teraz jednak chce wycofać się ze swoich założeń.

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Lubelszczyzny. Prognozowane są burze, silne opady deszczu i grad, co z kolei może podnieść poziom wody rzek.

Umowy z przedstawicielami gmin i PGW Wody Polskie z ramienia Zarządu Województwa Lubelskiego parafował wicemarszałek Marek Wojciechowski.
Zdjęcia
galeria

Te inwestycje mają ochronić przed powodzią i suszą. W jakich gminach powstaną zbiorniki retencyjne?

9 gmin z regionu wybuduje lub przebuduje szesnaście zbiorników retencyjnych służących do gromadzenia wód opadowych i roztopowych. Pieniądze na ten cel otrzymały z samorządu województwa lubelskiego.

Kacper Łukasiak po spędzonym sezonie 23/24 wraca do Pogoni Szczecin

Pomocnik wraca z Górnika Łęczna do swojego macierzystego klubu

Piłkarze Górnika Łęczna po wymagającym sezonie przebywają na urlopach. Wiadomo już, że przynajmniej jeden z nich nie zagra w przyszłym sezonie w koszulce Górnika, a przyszłość kilku innych nadal nie jest w pełni przesądzona

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium