Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 sierpnia 2022 r.
9:37

Nigdy nie wiadomo, gdzie zaniesie nas wiatr

Mikołaj Gomółka
Mikołaj Gomółka (fot. Radosław Szczęch / archiwum)

O pięknych widokach, rosnącej popularności baloniarstwa i emocjach towarzyszących lataniu rozmawiamy z pilotem, Mikołajem Gomółką z Klubu Balonowego w Stalowej Woli. To jeden z zawodników rozpoczynających się Międzynarodowych Zawodów Balonowych w Nałęczowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak zaczęła się pańska przygoda z baloniarstwem?

– Moja przygoda z baloniarstwem wystartowała podczas pierwszego lotu, jako pasażer, w trakcie trwania zawodów balonowych w Stalowej Woli w 2016 roku. Pilotem był mój późniejszy instruktor Waldemar Lekan. Licencję odebrałem dwa lata później i od razu zacząłem uczestniczyć w balonowych fiestach oraz zawodach.

• Z sukcesami?

– Startuje dosyć często w zawodach organizowanych na terenie Polski, Europy i poza nią. Za największe osiągnięcie uważam swoje pierwsze zawody z początku 2020 roku, kiedy stanąłem na najwyższym stopniu podium. Potem zaczęła się zaraza i większość zawodów odwołano.

• Jakie emocje wywołuje lot balonem u pilota? Uspokaja, czy wywołuje przypływ adrenaliny?

– Każdy lot wywołuje emocje. Ja osobiście czuję wtedy przede wszystkim zachwyt pięknem Polski. Jest także pewien rodzaj nostalgii wywołanej lotem bez steru. Nigdy nie wiadomo, gdzie dokładnie zaniesie nas wiatr, czyli podobnie jak w życiu.

• Co jest największą trudnością w trakcie lotu? Jaką umiejętność opanować najtrudniej?

– Każdy z elementów lotu jest ważny, aczkolwiek myślę, że początkującym pilotom najwięcej problemów sprawia planowanie, przygotowanie do lotu oraz dobre, bezpieczne lądowanie.

• Bywały niebezpieczne sytuacje w powietrzu?

– Naturalnie, jak każdemu pilotowi zdarzają się sytuacje mniej lub bardziej niebezpieczne, ale wyciągany z nich wnioski na przyszłość, by do tego nie dochodziło. Na szczęście awarie nas omijają. Poza tym, gdy pojawi się choćby minimalna szansa na opady, po prostu nie startujemy. Byłoby to skrajnie niebezpieczne dla balonu i załogi.

• Choć baloniarstwo to dosyć drogi sport, jego popularność rośnie.

– To prawda. Finanse to kluczowa kwestia. Bez nich trudno byłoby trenować. Nie mniej od lat rośnie zarówno popularność baloniarstwa, zainteresowania tym sportem, jak i lotów komercyjnych. Myślę, że główną przyczyną jest rosnąca zamożność naszego społeczeństwa, a co za tym idzie: większa ilość balonów rejestrowanych w Polsce oraz firm specjalizujących się w lotach.

• W tym roku na liście startowej nałęczowskich zawodów będzie pan rywalizował z 14 załogami. Komu najbardziej będzie pan kibicował?

– Ja kibicuję Kacprowi Pudło z Cellfast Balloon Team. Wierzę, że wylata w Nałęczowie najwyższy stopień pudła (śmiech).

17. Międzynarodowe Zawody Balonowe w Nałęczowie

Impreza zaczęła się wczoraj, a zakończy w sobotę. W tym roku na starcie stawiło się 15 załóg, w tym 14 krajowych i jedna zagraniczna z udziałem Rity Becz z Węgier. O zwycięstwo powalczą m.in. Daria Dudkiewicz-Gołowska z Aeroklubu Leszczyńskiego, Ryszard Kurowski z Aeroklubu Warszawskiego, Mikołaj Gomółka z Aeroklubu Stalowa Wola, Barłomiej Pyza z SM Ryki, a także Beata Janiszewska, Wojciech Gałuszka i Sławomir Jurkiewicz z nałęczowskiego Aerostatu.

W piątek i sobotę balony wzbiją się w niebo o godzinie 6 rano, a następnie 18.30 wieczorem. Zaś o godzinie 21:30 zaplanowano nocne pokazy balonów nad Parkiem Zdrojowym.

Dodatkowo, w sobotę, ostatniego dnia zawodów, w parku lotniczy festyn z wystawą przygotuje Muzeum Sił Powietrznych oraz Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie (godz. 10-18). W programie znalazł się także pokaz kolekcji modeli Marka Ławrynowicza (godz. 19) oraz koncert Olek Orkiestry z gminy Godziszów (godz. 20) na cenie przy Termach Pałacowych.

Więcej informacji o zawodach balonowych na stronie organizatora: aerostat.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Suszarki do butów ze stali nierdzewnej – niezastąpione w pracy i na stoku

Suszarki do butów ze stali nierdzewnej – niezastąpione w pracy i na stoku

Wilgotne buty to problem, który dotyka zarówno pracowników fizycznych, jak i miłośników sportów zimowych. Przemoczone obuwie nie tylko obniża komfort użytkowania, ale może także prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów, namnażania się bakterii oraz osłabienia materiału. Rozwiązaniem są nowoczesne suszarki do butów wykonane ze stali nierdzewnej – trwałe, higieniczne i niezwykle funkcjonalne.

Olgierd Sędlak (z piłką) to jeden z większych talentów w lubelskiej koszykówce
galeria

LNBA: Sky Jumpers autorem największej sensacji 11. kolejki

W LNBA byliśmy świadkami typowej konfrontacji Dawida z Goliatem. Z jednej strony zespół, który w tym sezonie debiutuje na najwyższym poziomie rozgrywkowym, a z drugiej Alco, czyli ekipa z wieloletnim doświadczeniem i olbrzymią liczbą sukcesów na swoim koncie.

Budowa A2 na odcinku Malinowiec-Łukowisko

Miasto chciało widnieć jako węzeł A2. GDDKiA nie chce wprowadzać kierowców w błąd

Zmiana nazwy węzła autostrady raczej nie dojdzie do skutku. Urzędnicy z Międzyrzeca Podlaskiego, miasta, obok którego powstaje właśnie A2 chcieli skorzystać na tym wizerunkowo. Ale GDDKiA ma swoje wytyczne.

Systemy płuczkowe idealnym rozwiązaniem w technologii bezwykopowej

Systemy płuczkowe idealnym rozwiązaniem w technologii bezwykopowej

Systemy płuczkowe w technologii bezwykopowej pozwalają na przeprowadzanie precyzyjnych wierceń horyzontalnych bez konieczności wykopów. Dzięki tym systemom realizacja odwiertów staje się efektywna, przyjazna środowisku oraz oszczędna. Technologie horyzontalnych przewiertów sterowanych, wraz z systemami płuczkowymi, gwarantują utrzymanie optymalnego ciśnienia, co zapewnia precyzyjne wykonanie odwiertów w trudnych warunkach.

3 najlepsze agregaty prądotwórcze do ciągnika dla rolników

3 najlepsze agregaty prądotwórcze do ciągnika dla rolników

Agregaty prądotwórcze napędzane wałkiem odbioru mocy (WOM) to urządzenia, które umożliwiają generowanie energii elektrycznej przy użyciu ciągnika rolniczego. Dzięki nim rolnicy mogą zasilać różnorodne urządzenia elektryczne w gospodarstwie, zwłaszcza w miejscach oddalonych od sieci energetycznej lub podczas awarii prądu.

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Francuska sieć sklepów Carrefour zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Prawie 3 promile alkoholu miała 35-letnia kobieta kierująca Audi. Jej dalszą podróż uniemożliwił inny kierowca.

Mecz Górnika ze Stalą Stalowa Wola był ostatnim na stadionie w Łęcznej w 2024. Pierwszym rywalem zielono-czarnych w 2025 roku będzie ŁKS Łódź

Ruszyła sprzedaż biletów na pierwszy mecz Górnika Łęczna w rundzie wiosennej. Klub przygotował specjalną ofertę dla kibiców

Odliczanie do piłkarskiej wiosny w Betclic I Lidze wypada zacząć już na dobre. W niedzielę 16 lutego Górnik Łęczna zagran na swoim stadinie z ŁKS Łódź. Ruszyła już sprzedaż biletów na to spotkanie, a klub dla swoich fanów, w każdym wieku, przygotował ciekawą ofertę

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Z powodu dużej liczby zachorowań na grypę w szpitalach w całej Polsce ograniczane są odwiedziny. Na w Klinice Chorób Zakaźnych szpitala klinicznego w Lublinie od tygodni wszystkie łóżka są zajęte.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 stycznia 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 stycznia 2025 r.

Ekspozycja w XIX-wiecznych podziemiach oficyn ratuszowych, prezentująca historię Ratusza zamojskiego na tle historii miasta.
17 lutego 2025, 11:00

Pomysł na ferie. Zejdź za darmo do podziemi

W dwa poniedziałki (17 i 24 lutego) oraz dwa czwartki (20 i 27 lutego) będzie można za darmo wybrać się na zwiedzanie trasy podziemnej oficyny zamojskiego ratusza. Wycieczki organizuje Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 stycznia 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 stycznia 2025 r.

Ogrzewanie a klimatyzacja w domu – jak wykorzystać klimatyzator zimą?

Ogrzewanie a klimatyzacja w domu – jak wykorzystać klimatyzator zimą?

Klimatyzacja kojarzy się przede wszystkim z chłodzeniem w upalne dni, jednak nowoczesne urządzenia mogą również skutecznie ogrzewać pomieszczenia. Czy warto wykorzystywać klimatyzator zimą jako źródło ciepła? Jakie są zalety takiego rozwiązania i na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Leasing samochodu online - argumenty za i przeciw

Leasing samochodu online - argumenty za i przeciw

Leasing operacyjny to popularna forma finansowania zakupu samochodu, szczególnie wśród przedsiębiorców. Pozwala na użytkowanie pojazdu bez konieczności jego natychmiastowego wykupu, co daje elastyczność finansową. Jednak przed podjęciem decyzji o wyborze leasingu operacyjnego warto zapoznać się z jego zaletami i wadami. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty tego rozwiązania.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium