Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 czerwca 2003 r.
13:25
Edytuj ten wpis

O dwóch takich, co rozbroili telewizor

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
0 0 A A

Milion telewizorów rocznie kupują Polacy i niebawem tyle samo będzie każdego roku trafiać do śmieci. W każdym odbiorniku znajdują się zarówno zabójcze, jak i cenne materiały. Nie ma jednak żadnego programu ich odzysku ani utylizacji. Uczniowie Zespołu Szkół Energetycznych w Lublinie opracowali własną metodę ich recyklingu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Michał Ciuk i Cezary Orzechowski wybrali, jako temat pracy dyplomowej, „Opracowanie stanowiska do selekcji materiałów z odpadów elektronicznych w aspekcie ochrony środowiska”. Jak wyjaśnia ich nauczyciel, Janusz Palus, chodzi po prostu o rozbrojenie bomby, jaką potencjalnie staje się telewizor wyrzucony na śmietnik.
W każdym odbiorniku znajduje się między innymi kilka gramów trującego związku PCB, substancji tak bardzo niebezpiecznej, że gdy kilka lat temu w północnowłoskim Soveso do środowiska naturalnego przeniknęło jej 2,5 kg, to do tej pory jest to kilkukilometrowy martwy obszar. A jedna z unijnych dyrektyw, dotycząca utylizacji odpadów niebezpiecznych, ma w nazwie określenie Soveso.
Poczciwy z pozoru odbiornik telewizyjny, który w niektórych domach występuje w kilku egzemplarzach, zbudowany jest z wielu różnych elementów. Do ich wytworzenia potrzebne są m.in. związki itru, miedź, stal i szkło. Ze szkłem jest i taki problem, że różne jego rodzaje wykorzystywane są do wyprodukowania kineskopu. Za kilka lat to wyrafinowane urządzenie techniczne będzie w szybkim tempie powiększać
góry niebezpiecznych śmieci.
Dwóch maturzystów z Zespołu Szkół Energetycznych przy ul. Długiej w Lublinie mogło napisać jedną z tysięcy banalnych prac, które co roku powstają w szkołach zawodowych jako warunek zdania egzaminu zawodowego. Postanowili jednak poświęcić czas i energię na stworzenie prawdziwej pracy naukowej o walorach użytkowych. Przewertowali mnóstwo literatury technicznej, aby stwierdzić, że problem odpadów elektronicznych wciąż czeka na rozwiązanie, także na świecie.
Postanowili rozłożyć telewizor na drobne elementy, które można by w miarę sensownie i bezpiecznie zagospodarować. Okazało się, że potrzebne jest do tego jest urządzenie, które najpierw sami muszą stworzyć. Zbudowali więc „antylutownicę” do zgarnięcią cyny.
Część odzyskanych substancji podarowali naukowcom UMCS, za co otrzymali podziękowania od prof. Zbigniewa Hubickiego. Elementy elektroniczne wykorzystają do nauki ich młodsi koledzy ze szkoły. Części metalowe oddali na skup złomu.
Ich praca została doceniona
– zwyciężyli w wojewódzkim Turnieju Młodych Mistrzów Techniki, zostali również wyróżnieni w rywalizacji ogólnopolskiej.
Podczas uroczystego spotkania laureatów olimpiad z lubelskich szkół specjalne podziękowania otrzymali od władz firmy Kom-Eko. Jak zauważył Jacek Goździk, kierownik zakładu oczyszczania, tej cennej pracy nie uda się, niestety, szybko wcielić w życie na skalę masową.
– Chcieliśmy jednak podkreślić wagę problemu i zaangażowanie młodych ludzi w ochronę środowiska – mówi. – To naprawdę niezwykła inicjatywa i jesteśmy pełni podziwu dla uczniów, którzy pokusili się na
rozwiązanie problemu.
Na co dzień zapominamy, że supernowoczesne urządzenia techniczne, w coraz szybszym tempie wypierane są przez jeszcze nowocześniejsze telewizory, komputery, telefony komórkowe itp. Elementy elektroniczne pojawiają się w coraz większej liczbie urządzeń gospodarstwa domowego. Handel oferuję je w coraz niższej cenie – nic, tylko kupować.
A co robić ze zużytymi? Nie wiadomo. Wprawdzie prowadzona bywa, także w Polsce, selektywna zbiórka odpadów, ale tylko tych powszednich, jak folia, papier, szkło. Na Zachodzie pierwszą selekcję odpadków ludzie robią już we własnych domach. Rozumieją, że w ten sposób przyczyniają się do obrony przyrody przed degradacją.
– Jednak o wiele ważniejsza jest ekonomia – uważa Jacek Goździk.– Tam wrzucanie wszystkich śmieci do jednego worka jest po prostu droższe. A u nas odwrotnie – recykling tony śmieci kosztuje 5 tys. zł, a wyrzucenie wszystkiego na składowisko 70 zł.




Pozostałe informacje

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega
Ostrzeżenia pogodowe

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega

Dzisiaj od popołudnia do jutrzejszego poranka mogą występować oblodzenia na drogach i chodnikach w naszym województwie. Ostrzeżenia dotyczą wszystkich powiatów.

dr Marek Paździor, z-ca dyrektora SP ZOZ w Puławach do spraw lecznictwa i szef oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej

Konkurs na dyrektora szpitala w Puławach. Kto wypadł najlepiej?

Właśnie zakończyły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką kandydatów, która przystąpiła do konkursu na dyrektora SP ZOZ w Puławach. Wybór komisji jest jednoznaczny. Ostateczną decyzję podejmie jednak zarząd powiatu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium