Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 czerwca 2003 r.
16:09
Edytuj ten wpis

O dwóch takich, co rozbroili telewizor

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
0 0 A A
Michał Ciuk (z prawej) i Cezary Orzechowski postanowili poświęcić czas i energię na stworzenie prawd
Michał Ciuk (z prawej) i Cezary Orzechowski postanowili poświęcić czas i energię na stworzenie prawd

Milion telewizorów rocznie kupują Polacy i niebawem tyle samo będzie każdego roku trafiać do śmieci. W każdym odbiorniku znajdują się zarówno zabójcze, jak i cenne materiały. Nie ma jednak żadnego programu ich odzysku ani utylizacji. Uczniowie Zespołu Szkół Energetycznych w Lublinie opracowali własną metodę ich recyklingu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Michał Ciuk i Cezary Orzechowski wybrali jako temat pracy dyplomowej "Opracowanie stanowiska do selekcji materiałów z odpadów elektronicznych w aspekcie ochrony środowiska”. Jak wyjaśnia ich nauczyciel, Janusz Palus, chodzi po prostu o rozbrojenie bomby, jaką potencjalnie staje się telewizor wyrzucony na śmietnik.
W każdym odbiorniku znajduje się między innymi kilka gramów trującego związku PCB, substancji tak bardzo niebezpiecznej, że gdy kilka lat temu w północnowłoskim Soveso do środowiska naturalnego przeniknęło jej 2,5 kg, to do tej pory jest to kilkukilometrowy martwy obszar. A jedna z unijnych dyrektyw, dotycząca utylizacji odpadów niebezpiecznych, ma w nazwie określenie Soveso.
Poczciwy z pozoru odbiornik telewizyjny, który w niektórych domach występuje w kilku egzemplarzach, zbudowany jest z wielu różnych elementów. Do ich wytworzenia potrzebne są m.in. związki itru, miedź, stal i szkło. Ze szkłem jest i taki problem, że różne jego rodzaje wykorzystywane są do wyprodukowania kineskopu. Za kilka lat to wyrafinowane urządzenie techniczne będzie w szybkim tempie powiększać

góry niebezpiecznych śmieci.

Dwóch maturzystów z Zespołu Szkół Energetycznych przy ul. Długiej w Lublinie mogło napisać jedną z tysięcy banalnych prac, które co roku powstają w szkołach zawodowych jako warunek zdania egzaminu zawodowego. Postanowili jednak poświęcić czas i energię na stworzenie prawdziwej pracy naukowej o walorach użytkowych. Przewertowali mnóstwo literatury technicznej, aby stwierdzić, że problem odpadów elektronicznych wciąż czeka na rozwiązanie, także na świecie.
Postanowili rozłożyć telewizor na drobne elementy, które można by w miarę sensownie i bezpiecznie zagospodarować. Okazało się, że potrzebne jest do tego urządzenie, które najpierw sami muszą stworzyć. Zbudowali więc "antylutownicę” do zgarnięcią cyny.
Część odzyskanych substancji podarowali naukowcom UMCS, za co otrzymali podziękowania od prof. Zbigniewa Hubickiego. Elementy elektroniczne wykorzystają do nauki ich młodsi koledzy ze szkoły. Części metalowe oddali na skup złomu.

Ich praca została doceniona

- zwyciężyli w wojewódzkim Turnieju Młodych Mistrzów Techniki, zostali również wyróżnieni w rywalizacji ogólnopolskiej.
Podczas uroczystego spotkania laureatów olimpiad z lubelskich szkół specjalne podziękowania otrzymali od władz firmy Kom-Eko. Jak zauważył Jacek Goździk, kierownik zakładu oczyszczania, tej cennej pracy nie uda się, niestety, szybko wcielić w życie na skalę masową.
- Chcieliśmy jednak podkreślić wagę problemu i zaangażowanie młodych ludzi w ochronę środowiska - mówi. - To naprawdę niezwykła inicjatywa i jesteśmy pełni podziwu dla uczniów, którzy pokusili się na

rozwiązanie problemu.

Na co dzień zapominamy, że supernowoczesne urządzenia techniczne w coraz szybszym tempie wypierane są przez jeszcze nowocześniejsze telewizory, komputery, telefony komórkowe itp. Elementy elektroniczne pojawiają się w coraz większej liczbie urządzeń gospodarstwa domowego. Handel oferuję je w coraz niższej cenie - nic, tylko kupować.
A co robić ze zużytymi? Nie wiadomo. Wprawdzie prowadzona bywa, także w Polsce, selektywna zbiórka odpadów, ale tylko tych powszednich, jak folia, papier, szkło. Na Zachodzie pierwszą selekcję odpadków ludzie robią już we własnych domach. Rozumieją, że w ten sposób przyczyniają się do obrony przyrody przed degradacją.
- Jednak o wiele ważniejsza jest ekonomia - uważa Jacek Goździk. - Tam wrzucanie wszystkich śmieci do jednego worka jest po prostu droższe. A u nas odwrotnie - recykling tony śmieci kosztuje 5 tys. zł, a wyrzucenie wszystkiego na składowisko  70 zł.

Pozostałe informacje

Zbigniew Jakubas ma ambitne plany odnośnie Motoru Lublin

Zbigniew Jakubas (Motor Lublin): Miejsca sześć-osiem na koniec sezonu, a za trzy lata europejskie puchary

Wracamy do wywiadu Zbigniewa Jakubasa w Lidze+ Extra. Większościowy udziałowiec i prezes Motoru Lublin w niedzielę wystąpił na antenie Canal Plus Sport. Podczas rozmowy przyznał, jakiego miejsca na koniec sezonu oczekuje od drużyny. Zapewnił także, że Mateusz Stolarski w kolejnych rozgrywkach również będzie prowadził zespół.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium