Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 grudnia 2019 r.
18:41

Oczko się odlepiło temu misiu. Zobacz, co robią z zabawkami zanim trafią jako prezent do dzieci

Zabawki przechodzą cała serię testów
Zabawki przechodzą cała serię testów (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozciągają, podpalają, wywracają i nadgryzają sztucznymi zębami - w taki sposób nad zabawkami „znęcają” się pracownicy Specjalistycznego Laboratorium Badania Zabawek w Lublinie. Najwięcej pracy mają przed świętami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co się stanie, gdy na plastikową żabkę zrzucimy ciężki odważnik? Jak długo wytrzyma oko misia ciągnięte metalowym chwytnikiem? Jaka jest energia kinetyczna pocisku z plastikowego pistoletu? Czy wózek dla lalek nie połamie się, gdy „usiądzie” na nim 50 kg?

– Identyczne badania, jakie tu wykonujemy, przeprowadzane są w całej Unii Europejskiej – tłumaczy nam Anna Kozak, naczelnik Laboratorium w lubelskim Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Testy są różne. Sprawdzamy m.in. wytrzymałość zabawek. W przypadku zabawek, do których dzieci mogą wejść - np. namiotów oraz strojów karnawałowych - sprawdzamy ich łatwopalność.

Przeprowadzane są też badania akustyczne. Dotyczy to nie tylko zabawek wydających dźwięki z bateriami. Mowa także o grzechotkach, czy samochodzikach turlających się po podłodze. Chodzi o to, żeby sprawdzić, czy wydawany przez nie dźwięk nie jest zagłośmy i czy nie może uszkodzić delikatnego słuchu dziecka.

– Są też badania chemiczne dotyczące migracji pierwiastków z zabawek. Mówiąc prościej chodzi o sprawdzenie, czy jeśli jakiś element zabawki zostanie przez dziecko polizany lub połknięty, to nie zaszkodzi organizmowi – dodaje Anna Kozak.

Specjalistyczne Laboratorium Badania Zabawek w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Zabawka w laboratorium

W ten sposób każdego roku w lubelskim Laboratorium sprawdzane jest 300-400 zabawek oraz wózki dziecięce, nosidełka, rowerki, leżaczki, czy butelki do picia dla niemowląt.

– Przed wprowadzeniem produktów na rynek producent ma obowiązek wykonania specjalistycznych badań. Wykonują je laboratoria komercyjne – opowiada Anna Kozak. – Do nas trafiają przedmioty, które wzbudzą zastrzeżenia inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej podczas wizyt w hurtowniach lub sklepach.

Szacuje się, że niezgodnych z normami jest ok. 30-40 proc. wszystkich badanych w laboratorium przedmiotów. To wynik niezmienny od lat. Zmienia się natomiast kraj pochodzenia wadliwych przedmiotów.

– Kiedy trafiają do nas zabawki sprowadzane z Azji, które kupić można w sklepach „wszystko po 4 zł” niemal w ciemno możemy założyć, że nie spełnią one unijnych norm. W zdecydowanej większości wypadków mamy rację – mówi naczelnik Kozak i apeluje do rodziców aby w kupowaniu takich zabawek zachowali największą czujność.

Monika Makuch, specjalista w Laboratorium (fot. Maciej Kaczanowski)

Uwaga na grzechotkę...

Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę sięgając po prezent dla dziecka? Przede wszystkim sprawdźmy, czy na opakowaniu znajdziemy nazwę producenta oraz oznakowania CE. Gdy ich nie ma, powinniśmy zrezygnować z zakupu.

– Kupując rzeczy dla najmłodszych dzieci sprawdźmy, czy nie posiadają one informacji, że nie nadają się dla dzieci poniżej 3 roku życia. Jeśli takie są, nie dawajmy ich dzieciom młodszym, mimo że sami nie widzimy zagrożenia. Takowe na pewno jest – podkreśla pani kierownik. – To bardzo ważna informacja, bo nie raz mieliśmy już do czynienia z gryzakami, czy grzechotkami, czyli przedmiotami dla niemowląt, które - zgodnie z zaleceniami producenta - powinny być dawane dopiero dzieciom, które ukończyły trzy lata.

(fot. Maciej Kaczanowski)

...i na opakowanie

Uważniej przyjrzeć trzeba się też zabawkom dla starszych dzieci, które mają ruchome elementy. Szczeliny pomiędzy nimi powinny być tak małe, by dziecko nie mogło między nie włożyć paluszka. Jeśli zabawka ma linki, to powinny być one na tyle krótkie, żeby nie zadzierzgnęły się na szyi dziecka i grubsze niż 1,5 mm, bo cieńsze mogą przeciąć skórę. Zabawki z tworzyw sztucznych nie mogą mieć ostrych krawędzi, a drewniane: zadziorów i drzazg.

– Nie bez znaczenia jest też to, jak się bawią dzieci. Nie można podarować maluchowi najbezpieczniejszej nawet zabawki i zostawić go z nią sam na sam. Dzieci mogą wykorzystywać ją niezgodnie z zastosowaniem, czyli np. skakać po plastikowym samochodziku. Taka zabawa może mieć złe konsekwencje – przyznaje szefowa Laboratorium Badania Zabawek. – Zawsze zabierajmy też dzieciom plastikowe opakowania, w których znajdowała się zabawka. Te mogą przecież doprowadzić do uduszenia, jeśli zostaną założone na głowę.

Informacje o tym, które zabawki nie przejdą tekstów przekazywane są do Wojewódzkiej Inspekcji Handlowej i UOKiK, które wycofują taki towar z rynku.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z bialskiego muzeum

Tajemnicza historia kradzieży ikony z Muzeum Południowego Podlasia. Najpierw ktoś ją ukradł w 2016 roku. A w 2021 roku anonimowy nadawca odesłał ją do bialskiej placówki.

Julia Szeremeta ma za sobą dobry występ w Brazylii

Julia Szeremeta zajęła drugie miejsce w turnieju Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Dla pieściarki Paco Lublin to był bardzo wymagający tydzień, ponieważ w Brazylii stoczyła trzy walki. Dwie z nich odbyły się w odstępie 24 godzin, co na pewno było dla wicemistrzyni olimpijskiej sporym wyzwaniem. Warto jednak podkreślić, że w każdym z pojedynków zaprezentowała równą i wysoką formę.

Trener Motoru Mateusz Stolarski szanuje punkt zdobyty we Wrocławiu, ale nie był do końca zadowolony z wyniku

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Szacunek dla kibiców, po to się pracuje, żeby grać takie mecze

Motor w sobotni wieczór zremisował we Wrocławiu ze Śląskiem 1:1. Obie drużyny po końcowym gwizdku odczuwały niedosyt. Co na konferencji prasowej mówili trenerzy?

Zima wróciła

Zima kontratakuje. Drogi mogą być śliskie

Polska jest pod wpływem klina wyżu z centrami nad Morzem Norweskim i Morzem Północnym, jedynie początkowo krańce południowo-wschodnie pozostaną jeszcze w zasięgu frontu związanego z niżem znad Ukrainy. Z północy napływa zimne powietrze arktyczne.

Dziś rano poderwani nasze myśliwce

Poderwano samoloty, bo Rosjanie atakują Ukrainę

W związku z intensywną aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, wykonującego uderzenia na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie Ukrainy, rozpoczęło się operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej - poinformowało w niedzielę nad ranem Dowództwo Operacyjne RSZ.

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Widmo spadku coraz poważniej zaczyna zagrażać Wiśle Puławy

Nie o takim wyniku marzyli kibice Wisły Puławy przeciwko GKS Jastrzębie. W starciu dwóch ekip walczących o utrzymanie w sobotę górą byli goście. Podopieczni trenera Macieja Tokarczyka przegrali aż 1:4 i znaleźli się w strefie spadkowej

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

Giełda w Nowym Jorku straciła 6,4 bln dolarów w dwa dni

To był najgorszy dzień na giełdzie od czasu pandemii. Indeks Dow Jones stracił w piątek ponad 2 tys. punktów, co w porównaniu z czwartkowymi spadkami oznacza, że nowojorska giełda straciła rekordowe 6,4 biliona dolarów w ciągu dwóch dni – donosi „Wall Street Journal”. To wynik zapowiedzianych przez Trumpa ceł oraz chińskiej zapowiedzi ceł odwetowych.

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych
WYSOKIE NAPIĘCIE

Naukowcy z Lublina chcą przewidywać awarie sieci energetycznych

Przerw w dostawie energii elektrycznej może być znacznie mniej, bo awarie będzie można przewidywać. Może być też bardziej ekologicznie i z myślą o środowisku – naukowcy Politechniki Lubelskiej tworzą Laboratorium Inteligentnych Systemów Diagnostycznych w Inżynierii Wysokonapięciowej – LabTech.

KMP Biała Podlaska

Było zgłoszenie o jednym, ale saperzy znaleźli jeszcze dwa

Granaty moździerzowe z czasów II wojny światowej znaleziono podczas prac ziemnych przy ul. Janowskiej w Białej Podlaskiej.

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Orlen Oil Motor Lublin mistrzem Polski Par Klubowych po raz czwarty z rzędu!

Ten weekend z pewnością na długo zapamięta Dominik Kubera. Po bardzo dobrym występie w piątek w MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha „Domin” i Bartosz Zmarzlik zostali mistrzami Polski Par Klubowych

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Śląsk i Motor na remis. Beniaminek z Lublina zdobył 40 punkt

Śląsk Wrocław nie poszedł za ciosem. Po domowej wygranej z Lechem Poznań ostatni zespół w tabeli PKO BP Ekstraklasy zremisował w meczu przyjaźni z Motorem 1:1. Gospodarze i tak mogą być zadowoleni, bo niewiele zabrakło, a w końcówce beniaminek z Lublina zgarnąłby pełną pulę.

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)
galeria

Mecz Śląsk Wrocław - Motor Lublin na trybunach (galeria)

Tydzień temu kibice obu drużyn mieli bardzo dużo powodów do radości. Motor Lublin u siebie pokonał Stal Mielec 4-1. A mecz Śląsk Wrocław - Lech Poznań zakończył się wynikiem 3-1.

Chatka Żaka w 1974 roku
WYWIAD

Gdyby nie Chatka Żaka, to nie byłoby w Lublinie kultury jaką znamy

Chatka Żaka ma 60 lat. O historii, teraźniejszości i przyszłości opowiada nam Izabela Pastuszko, dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

Śnieżna sobota (5 kwietnia) w Lublinie
galeria

Śnieg, przymrozki i oblodzenie w województwie lubelskim

Miało być załamanie pogody i jest. A Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, przymrozkami, opadami śniegu, oblodzeniem i gwałtownym wzrostem stanów wody.

Szalony Beret
foto
galeria

Szalony Beret

Największe muzyczne hity ostatnich lat, pulsujące światła i parkiet wypełniony miłośnikami muzyki oraz tańca – tak wyglądała ostatnia impreza w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niezapomnianej nocy, podczas której królowały największe hity muzyczne!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium