Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 kwietnia 2003 r.
9:19
Edytuj ten wpis

Pantera budzi się wiosną

Autor: Zdjęcie autora Beata Malczuk
0 0 A A

d – W Polsce uważają nas za dziwny klub. Większość motocyklowych grup pochodzi z dużych ośrodków. Spotykamy się w kraju na wielkich imprezach i jak tłumaczymy ludziom, że w pobliżu nas nie ma większego miasta, to nie mogą zrozumieć. Pytają, gdzie to jest. Proszą, aby palcem na mapie pokazać – mówią o sobie z dumą motocykliści z Przegalin, wsi w gminie Komarówka Podlaska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wszystko zawdzięczamy sobie. Nie czekamy, aż ktoś coś za nas zrobi. – mówi Piotr Babicz „Skóra”, szef Stowarzyszenia Motocykli Dawnych i Ciężkich Pantera z Przegalin.
Zima w Panterze to remonty, poprawki, udoskonalenia. Konieczne, aby móc pojeździć trzy, cztery miesiące w roku.
– A i zdrowie trzeba szanować. Szczególnie jak ma się dla kogo żyć, jak ja. Zimno i ślisko, to nie są warunki do jazdy, poza tym przyjemności w tym nie ma – uzasadnia Dariusz Sierociuk „Broda”.
Motocyklowe życie zaczyna się wiosną
To wtedy w całej Polsce najwięcej jest zlotów, kongresów, no i ich piknik. Przez cztery poprzednie lata piknikowali w swojej gminie. W tym roku już nie w Komarówce Podlaskiej, a w Drelowie odbędzie się impreza. Z żalem to odbierają, bo kompletnie opustoszały stadion, dzięki nim, ożywał na kilka dni w roku. Przyciągał tłumy motocyklowej braci prawie z całej Polski. Z każdym rokiem ranga spotkania wzrasta, co dawało gminie promocję.
– Idziemy do innej parafii, jak nas tu nie uważają – kwitują chłopcy z Pantery. – Wójt raz był na tak, raz na nie, ostatecznie dał do zrozumienia, że nas nie chce.
– Poróżniliśmy się. Kandydowałem na radnego. Bez sukcesu, ale przynajmniej poznałem ten świat. Polityka to bagno. Jak się wpadnie, to trudno się wydobyć. Nie pozwolę, aby klub mieszał się do polityki, a takie propozycje przed wyborami w naszą stronę kierowano – wyjaśnia „Skóra”.
Lokal dostali od gminy jeszcze za dobrych czasów i cieszą się, że na razie nikt go im nie wymawia.
Co na to wieś i rodzina?
Nie potrafią powiedzieć, kiedy to się zaczęło. Spotykali się, rozmawiali o motocyklach, życiu, dziewczynach. Coraz więcej czasu poświęcali wspólnej pasji.
– Rodzice nie zabraniali mi jeździć. A jak się obawiali, to spokojną rozmową ich przekonywałem – mówi Paweł Łubiński „Tazi”, który zakładał stowarzyszenie, nieformalnie nazywane przez członków klubem.
– Są tacy, którzy omijają nas z daleka. Inni wprost przeciwnie. Z daleka machają ręką, chcą rozmawiać – opowiada „Tazi”.
– Co do ludzi i postrzegania nas – włącza się „Skóra” – to są trzy kategorie: ludzie, którzy nie rozumieją, którzy się nas obawiają, i którzy nas podziwiają. Ci ostatni chwalą wręcz za to, że coś robimy, nie stoimy pod kioskiem z piwem. Do tego potrafimy się zorganizować, nieźle nam to wychodzi. I to jest wygodne, bo mają nas z głowy – rozwija myśl.
Marek Rudko, sołtys Przegalin, mówi o nich: są wyizolowani. To zamknięte środowisko. Jeżeli chodzi o zachowanie, nie było i nie ma problemów. Nie wszyscy mieszkańcy są przychylni, ale wszędzie jest grupa takich, którym nic się nie podoba.
Sołtys słyszał, że piknik przeniesiono do innej gminy. Według niego to nie jest jeszcze przesądzone.
– Chodzą słuchy, że będzie jednak w Komarówce – mówi z nadzieją.
Miejscowy proboszcz i Pantera żyją w zgodzie.
– Nie utożsamia się z nami, ale nie krytykuje i nie nastawia innych przeciwko – mówią o księdzu motocykliści.
Kocham to zycie!
Emerytura po ponad trzydziestoletniej służbie w milicji i policji nie oznacza dla Jana Zająca, najstarszego wiekiem klubowicza, końca aktywnego życia.
– Uciekająca szosa, wiatr we włosach... Kocham to nad życie! – zwierza się mieszkaniec Międzyrzeca Podlaskiego. Ile kilometrów przejechał, od kiedy zaczął jeździć na motocyklu, czyli od 1970 roku? Nie jest w stanie dzisiaj zliczyć. Tysiące. W drogę ruszał sam lub z żoną Zofią, z zawodu główną księgową.
Dwie żelazne zasady wyznaje były policjant: zero alkoholu i nie za duża prędkość.
– Grunt to wyobraźnia. Przyśpieszyć każdy potrafi, ale wyhamować przy dużej szybkości, nie – mówi z rozwagą. Za to właśnie cenią go motocykliści z Pantery. Za to od niedawna reprezentuje ich w zarządzie. Jak trzeba, doradzi w życiowych sprawach.
Co ich razem trzyma
Motocykle znaczą dla nich dużo, ale to nie cały świat.
– Mam sześć maszyn. Nie wszystkie na chodzie. Składam je, remontuję. Co mogę powiedzieć o swoich motocyklach? Jednego lubię. Drugiego bardziej. Trzeciego kocham. Bez czwartego nie mogę żyć. Ale nie przesadzajmy. Człowiek jest najważniejszy – stwierdza „Skóra”.
– Jeżeli ktoś z nas ma problem, w ciągu 15 minut wszyscy o tym wiedzą. Jak gdzieś jest praca, to też jedni drugich zawiadamiają – dopowiada „Broda”.
– Wspólnie jest dużo łatwiej. Jak składam motocykl i nie wiem, jak rozwiązać jakiś problem, od razu ktoś mi doradzi – argumentuje „Skóra”.
– Byliśmy pospólstwem, teraz zaczynamy się wyróżniać. Rozwijamy się, wypływamy na powierzchnię – mówią o sobie klubowicze. Nie ukrywają, że się cenią. – Nie wystarczy kupić motocykl, aby do nas przystać. Kandydata obowiązuje okres próbny. Musimy wiedzieć, czy można mu zaufać, czy się sprawdzi, czy nie zawiedzie – podkreślają najstarsi stażem. W Lublinie, Drelowie, Wohyniu, Janowie Podlaskim, Międzyrzecu Podlaskim działają komórki Pantery. Lista członków i sympatyków zawiera ponad 30 nazwisk.

Pozostałe informacje

Motoryzacyjne perełki zaparkują puławskim na targowisku

Motoryzacyjne perełki zaparkują puławskim na targowisku

Unikatowe samochody z różnych stron świata, zabytkowe motocykle, amerykańskie krążowniki, auta sportowe i popularne wyroby polskiej myśli technologicznej - to wszystko i wiele więcej będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę w Puławach.

Autorzy najlepszej pracy konkursu o mieście przyszłości - uczniowie z SP nr 28 w Lublinie zdobyli dla swojej szkoły główną nagrodę - 25 tysięcy złotych
galeria

Amfiteatr, zieleń, zabawki. Tak młodzież wyobraża sobie Lublin w przyszłości

Młodzi ludzie pokazali jak wyobrażają sobie Lublin w przyszłość. Dzisiaj zakończyła się gala podsumowująca projekt. Najlepsi okazali się uczniowie z SP nr 28, którzy pokazali makietę pt. Koziołkowice. To pomysł na zagospodarowanie terenu za galerią VIVO w centrum miasta.

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych
LUBLIN

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych

Jeszcze tylko dwa tygodnie na rejestrację mają uczniowie, którzy wezmą udział w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Lublinie. W tym roku w klasach pierwszych liceów, techników i szkół branżowych przygotowano niemal 3000 miejsc. Koniec czasu 21 czerwca.

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego
9 czerwca 2024, 18:30

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego

9 czerwca 2024 w lubelskim Trybunale Koronnym w Lublinie, odbędzie się koncert kameralny "Ludomir Michał Rogowski im memoriam", w 70. rocznicę śmierci chorwacko - polskiego kompozytora.

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy
LUBLIN/ZDJĘCIA
galeria

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy

W środę (5 czerwca) w Ogrodzie Saskim od godziny 9.00 miasto rozdawało bratki z miejskich kwietników z Parku Bronowickiego i właśnie Ogrodu Saskiego. Kwiaty rozchodziły się jak świeże bułeczki.

- Zobaczyłam zamaskowaną osobę. Sparaliżowało mnie. Stanęłam w bezruchu - relacjonuje jedna z pracownic banku spółdzielczego

Napadała na banki, stanęła przed sądem. "Podeszłam do niej z wyciągniętym nożem"

36-letnia Anna A. obrabowała banki w Kurowie i Puławach na ponad 50 tys. zł. Przed sądem opowiedziała co ją do tego skłoniło i jak bardzo żałuje swojego czynu. Kobiecie grozi do 20 lat więzienia.

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Początkowo zarządu powiatu puławskiego nowej kadencji liczył czworo etatowych członków zarządu oraz jednego społecznego. To już nieaktualne. Głosami Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Danuty Smagi z PiS, do grona etatowców dołączył Łukasz Skowyra.

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

Wczoraj wieczorem w lesie niedaleko Chodlika znaleziono dół, w którym znajdowały się granaty z okresu drugiej wojny światowej. Na miejsce skierowano policję, która wezwała patrol saperski.

Do 10 czerwca mieszkańcy gminy mają czas do zgłoszenia projektów na jubileuszową edycję budżetu obywatelskiego.

Marzysz o zmianie miasta? Zgłoś projekt do budżetu obywatelskiego Świdnika

Jeszcze tylko 4 dni świdniczanie mają by zgłosić swoje pomysły do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do dyspozycji mieszkańców jest milion zł.

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Pizza – ulubiona potrawa wielu z nas, może być prawdziwą ucztą dla podniebienia, jeśli zostanie przygotowana z odpowiednich składników.

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy państwowej. Zmarł dzisiaj w godzinach popołudniowych w Wojskowym Insytucie Medycznym w Warszawie.

Jest terminarz PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin na początek zagra z niedawnym mistrzem

Jest terminarz PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin na początek zagra z niedawnym mistrzem

W czwartek poznaliśmy terminarz PKO BP Ekstraklasy na sezon 2024/2025. Motor Lublin na dzień dobry zagra przed własną publicznością z Rakowem Częstochowa. Pierwszą kolejkę zaplanowano na dni: 19-21 lipca.

Całe województwo na żółto. Czy znowu czekają nas podtopienia?

Całe województwo na żółto. Czy znowu czekają nas podtopienia?

Kolejne burze nadchodzą nad województwo lubelskie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alert dla całego województwa.

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Przed nami 20 widowiskowych pokazów fontanny multimedialnej. Przez cały czerwiec będą rozpoczynać się o nowej godzinie.

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Lubelski dworzec idzie jak burza i zdobywa kolejne nagrody. Teraz został doceniony za dostępność dla osób niepełnosprawnych. Podczas uroczystej gali w pałacu prezydenckim nagrodę odebrał dyrektor Grzegorz Malec.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium