Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 kwietnia 2003 r.
9:20
Edytuj ten wpis

Piękne, drogie, magiczne

– Człowiek od zawsze był obdarzony potrzebą obcowania z pięknem – mówi Waldemar Dębski, lubelski jubiler o dużej wiedzy gemmologicznej (o kamieniach szlachetnych). – Nikt nie zanotował, kiedy znaleziono pierwszy drogocenny kamień. Jednak już w Starym Testamencie czytamy, że Pan Bóg dał Mojżeszowi wskazówkę, jak powinna wyglądać szata arcykapłana.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


d
Pan Waldemar sięga po foliał i czyta z Drugiej Księgi Rodzaju: „...umieścisz na nim cztery rzędy drogich kamieni; w pierwszym rzędzie umieścisz rubin, topaz i szmaragd, w drugim rzędzie granat, szafir i beryl, w trzecim rzędzie opal, agat i ametyst, w czwartym rzędzie chryzolit, onyks i jaspis...”
Najlepszy przyjaciel kobiety
Marylin Monroe śpiewała, że najlepszym przyjacielem kobiety są diamenty.
– Diament? Diamenty też na pewno były znane od dawna – mówi jubiler. – Jednak nie szlifowano ich wtedy, bo technika obróbki nie jest stara.
Ten kamień jest najcenniejszy. Powstaje w kominach wygasłych wulkanów. Oszlifowany staje się brylantem.
– Diament szlifuje się proszkiem diamentowym. Rozwój sztuki jubilerskiej wyodrębnił specjalne szlify, które wydobywają ogień z kamieni. Promień światła, wpadający w taflę kamienia, ma odbić się i wydobyć z niego z powrotem na zewnątrz. Pełny szlif brylantowy ma 56 tzw. fasetek – ścianek, które trzeba wykonać niezwykle precyzyjnie, muszą być tej samej wielkości i pod odpowiednim kątem. Przy ocenie kamienia bierze się pod uwagę proporcje i dokładność szlifu.
W 1905 roku w Pretorii wydobyto diament o ciężarze w stanie surowym 621g. Podzielony został na 105 mniejszych brylantów. Największy, pod nazwą Gwiazda Afryki, został oprawiony w berło królów angielskich.
– Szlifierze z reguły optują za jak najmniejszym zeszlifowaniem kamienia, ale jeśli chce się wydobyć z niego najpiękniejszy blask, nieraz trzeba go pociąć. Czy odpowiedzialność szlifierza jest duża?
– Olbrzymia – śmieje się pan Waldemar i opowiada anegdotę.
Do słynnego szlifierza w Amsterdamie przyniesiono diament olbrzymiej wartości z prośbą o przecięcie go. Ten obejrzał kamień, a następnie zlecił wykonanie tego zadania czeladnikowi. Kiedy spytano go, dlaczego to zrobił, odpowiedział: – Ja wiedziałem, że ten kamień jest niemal bezcenny i dlatego mnie mogłaby zadrżeć ręka. Mój czeladnik zupełnie nie zdawał sobie z tego sprawy i dlatego zrobił to bardzo dobrze...
Dziś „prawie” brylanty może mieć każda kobieta. Pan Waldemar zapewnia, że coraz bardziej popularne, syntetyczne cyrkonie mają piękną brylancję – blask, wspaniale naśladują diament. I są niedrogie.
Tęczowe klejnoty
Uważa się, że kamienie szlachetne występują tylko w Afryce, Ameryce Południowej czy Australii. A tymczasem...
– Jest taki liliowo-fioletowy kamień czaroit, który znajduje się tylko na obszarze ok. 10 km kw. na Syberii w rejonie Jakucka i nigdzie więcej na świecie. Jednak wcale nie jest aż tak cenny, jak diament, szmaragd lub rubin, a nawet wyrabia się z niego ozdobne przedmioty – wazy, figurki.
Pan Dębski układa na czarnym aksamicie minerały. Tak należy nazwać nieoszlifowane, barwne i gdzie niegdzie mieniące się bryły. To jeszcze nie są te klejnoty, które zachwycają, budzą zazdrość, pożądanie.
– To korund – wskazuje na lśniący, purpurowy kamień. Gdyby skrystalizował, stałby się pięknym, czystym rubinem. Kryształ granatu –po obróbce będzie barwy soczystego wnętrza owocu granatu – teraz jest jak ciemny atrament. Turmalin – bardzo ciekawy – zwraca uwagę pan Waldemar. – W jednym krysztale ma barwę od czarnej po zieloną i czerwoną. Agaty mają piękną budowę wstęgową. Ten jest przekrojony jak plasterek, aby uwidocznić wszystkie słoje, żyłki, zmienność barwy. Agaty są bardzo modne i jako biżuteria, i do wyrobu precjozów, ozdób, bibelotów.
Znawcy klejnotów wiedzą, w jakiej kopalni i w której części świata wydobywa się najpiękniejsze kamienie.
– Najpiękniejsze mogą się trafić wszędzie – stwierdza jubiler. – Jest jednak takie przekonanie, że najcenniejsze rubiny pochodzą z Birmy, Cejlonu, Brazylii. Są czyste, duże, o głębokiej barwie. Diamenty – wiadomo: RPA. Stamtąd zresztą pochodzą największe okazy. Najwyżej cenione są ametysty z Brazylii. Szmaragdy długo wydobywano w jedynej kopalni w Egipcie, znanej jako „Kopalnia Kleopatry”. Można powiedzieć, że tam były najwspanialsze kamienie, a dziś nie mniej cenne wydobywa się w Kolumbii. Mieniące się tęczą opale, o których pisał Pliniusz, pochodziły z Dubnika na dzisiejszej Słowacji.
Skarby z wody
– Korale i perły – to najszlachetniejsze kamienie wydobyte z wody – mówi W. Dębski. – Znanych jest blisko 6 tysięcy gatunków korali. Podobno u wybrzeży Kamerunu odkryto nawet niebieskie korale. Najbardziej popularne są czerwone, ale też białe i czarne. Ich cenę dyktuje moda. Mówi się, że noszone przez osobę chorą tracą intensywną barwę. Być może, bo są wrażliwe m.in. na kwasy, wchodzą w reakcję z potem ludzkim, z kosmetykami. Jednak mają też zdolność obsychania – wtedy tracą barwę. Dlatego od czasu do czasu warto je zanurzyć w wodzie.
Korale są jednak w takiej przystępnej cenie, że można sobie pozwolić na ich kupno. Prawdziwy rarytas to perły.
– Najbardziej cenne są z mórz południowych, ale coraz bardziej znane i cenione wydobywa się ostatnio u wybrzeży Tahiti.
Jeśli do muszli małża perłopława dostanie się drobina piasku, minerału, małż broni się otaczając obce ciało konchioloną. Tak właśnie rodzi się perła.
– Teraz prowadzi się sztuczne hodowle. Sztucznie wprowadza się porcelanową kuleczkę, którą małż oblewa konchioliną, jedną warstwą w ciągu roku. W zależności od wielkości, czyli od ilości warstw, perła przybiera na cenie. Perły hodowlane są zdecydowanie tańsze.
Mówi się, że perły po 100–150 latach starzeją się, że złuszcza się z nich masa perłowa. Ale znajdowano je w dobrym stanie w wykopaliskach w Chinach, Meksyku, Pompejach, a pochodziły z czasów przed naszą erą.
Fałszywki
– Kamienie syntetyczne wytwarzano już przed wojną – wyjaśnia Waldemar Dębski. – O tym się raczej nie mówi. Dlatego jeśli ktoś ma pierścień z rubinem po prababci, nie powinien się dziwić, jeśli się okaże, że kamień jest syntetyczny. Cóż – dziadek był oszczędny i ... małomówny.
Nie jest proste rozpoznanie, czy kamień jest prawdziwy, gdy tkwi w oprawie.
– Trzeba przeprowadzić skomplikowane badania przy pomocy specjalistycznego sprzętu, należy oznaczyć ich ciężar, współczynnik załamania światła etc. Wiadomo jednak, że kamienie szlachetne nie utleniają się, a więc nie mętnieją, nie tracą blasku i barwy, są odporne na działanie temperatury, kwasów, środowiska. Szkło od kamienia można z dużym prawdopodobieństwem odróżnić, bo kamień przebywający w tych samych warunkach co szkło będzie zawsze od niego zimniejszy. Wystarczy go przyłożyć do policzka.
Czy warto inwestować w kamienie?
– Ze szlachetnymi kamieniami jest tak, jak z dziełami sztuki. Warto w nie inwestować, mają dużą wartość, tylko później trudno je sprzedać – stwierdza jubiler.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium