Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 września 2001 r.
14:03
Edytuj ten wpis

Politykę zostawiam innym

0 0 A A

Rozmowa z Krzysztofem Cugowskim, wokalistą Budki Suflera

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Czy prawda to, że jedna z partii zaproponowała ci legitymację członkowską, a ''przy okazji'' miejsce na swojej liście do parlamentu?

- Tak, jednak odmówiłem. W czasie ostatnich wyborów prezydenckich otarłem się o tzw. sfery polityczne
i do dziś mam wielkiego kaca. Uważam, że polityka jest dla konkretnego rodzaju ludzi i im ją zostawiam ...

A efekt? Widzisz, co się wokół nas dzieje.

- Mądrzy ludzie mówią: demokracja rodzi się w bólach i jest to proces długotrwały. W dobrze dziś funkcjonujących państwach demokratycznych też nie od razu wszyscy byli szczęśliwi. Smutno mi tylko, że nie doczekam już raczej polskiej normalności.

Jeśli będziesz prowadzić zdrowy tryb życia, to kto wie. Mówię o tym z nadzieją w imieniu twoich fanów oraz... naszego pokolenia.

- Informuję więc, że w końcu dojrzałem do tego, żeby poddać się operacji bolącego mnie dłuższy czas, co niestety widać było i na scenie, stawu biodrowego. Odbyło się to przed paroma tygodniami w Klinice Ortopedycznej AM w Warszawie.

Miałeś stracha?

- Potwornego. Jeśli człowieka mają pokroić, to tylko głupi się nie boi. Ale okazało się, że wszystko poszło dobrze, po trzech dniach mogłem odstawić leki przeciwbólowe. Dziś, co prawda, szpagatu nie zrobię, ale chodzę, prowadzę samochód. Korzystam jeszcze z kuli, by nie forsować zbytnio nogi, zanim endoproteza nie pokryje się okostną.
Psychicznie też odreagowałem. Świadomość, że ta zmora już za mną, a nie przede mną, sprawiła, że jestem innym człowiekiem. Przestałem męczyć rodzinę, znajomych.

Sądząc po pustce w domu, rodzina się po prostu wyprowadziła. Tak?

- Wakacyjne leniuchowanie zaczynaliśmy razem na Majorce. Teraz żona z dziećmi są w Hiszpanii.

Słodki to żywot słomianego wdowca?

- Szczerze powiem, że wolałbym, abyśmy byli razem. Ale tydzień jakoś wytrzymam.

Okres rekonwalescencji oznacza zerwanie ze sceną?

- Nie. Zaczęliśmy, i to dość ostro, koncertem w Operze Leśnej w Sopo- cie. Później w planie jest Bydgoszcz, Wrocław. Nieco później Warszawa, Poznań. W październiku zaś wyjeżdżamy do Stanów. Tradycyjnie gramy dwa koncerty w Chicago. Będzie
i druga część pobytu Budki w Ameryce, ale że dopinany jest program, nie chciałbym zapeszyć. Obiecuję,
że Dziennik pierwszy się dowie
o tym, co tam się ma zdarzyć.

Lublina nie ma na trasie...

- Na razie nie. Ale Tomek Zeliszewski prowadzi rozmowy na temat ewentualnego koncertu w listopadzie lub grudniu.

Z jakim repertuarem ruszacie
w trasę?


- Grać będziemy to, czego najbardziej chce słuchać publiczność. Będą więc nasze największe przeboje.

Orkiestry w remizach grające ''Takie tango'' czy ''Bal wszystkich świętych'', chętnie odświeżyłyby repertuar.

- Chcesz powiedzieć, że trzeba byłoby dostarczyć im nowy przebój? Wolelibyśmy, aby orkiestry dęte nie grały na okrągło naszych kawałków. No, ale jest to też miarą popularności, jesteśmy przy tym dla ludzi - niech więc będzie.
A jeśli chodzi o pozycje premierowe. Z początkiem przyszłego roku zechcemy nagrać, bo czas już po temu, nową płytę. Pierwszą, niejako sondażową piosenkę, nagramy w październiku. Jeśli spodoba się, pójdziemy w tym kierunku. Jeśli nie, trzeba będzie próbować dalej. Mam nadzieję, że naszym przyjaciołom z remiz nie sprawimy zawodu.

Przeciwko piratom nielegalnie kopiującym płyty i kasety poprowadzona została ogólnonarodowa krucjata. Jest lepiej?

- Z tą krucjatą nie przesadzałbym. Było więcej szumu i pozorów, aniżeli faktycznych działań. Sprawdź bazary i targowiska nadal pełne są nielegalnych nagrań. Nie wierzę, że nie można z tym zrobić porządku. Natomiast dobre słowo należy się ZAIKS-owi, konsekwentnie upominającemu się o należne nam honoraria, od tych, którzy ''zapominają'' płacić.

Czy czujecie na plecach oddech konkurencji? Myślę
o ''Brathankach'', Golcach, także ...braciach Cugowskich.


- Z racji wieku, a także i tego, że kilkakrotnie osiągnęliśmy sukces
w czasie naszej blisko 30-letniej działalności, jesteśmy z boku tego całego zamieszania. Robimy swoje i cieszymy się widząc młodych, którzy chcą
i potrafią grać.
I tak ma być! Bo nudny byłby świat, gdyby na nim była tylko jedna, choćby najwspanialsza, czyli... taka jak nasza, Budka Suflera.

A jeśli chodzi o rodzinną ''konkurencję''. Wojtek jest świetnym muzykiem i śpiewa. Piotruś śpiewa. Coś więc z tego może być. Rodzinne duety podobają się, weźmy przykład braci Golców. Myślę o tym z nadzieją, ale swoją pomoc ograniczam najwyżej do zakupu instrumentu. Jeśli chodzi o stronę
artystyczną, mam świadomość,
że ja jestem już z innej epoki.

W jakim składzie Budka rozpoczyna sezon?

- W tym samym, który uformował się przed kilku laty. Jest dobrze i nie trzeba kombinować. Przypomnę, że grają: Romuald Lipko, Tomek Zeliszewski, Mieczysław Jurecki, Marek Raduli, ja jestem wokalistą. Nie zapomnijmy także
o dziewczynach z chórku: Oli Chludek z Kędzierzyna, Kasi Pysiak
z Radomska, Ewie Brachun z Kędzierzyna. Dziewczyny te, studiujące wówczas w Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, spotkaliśmy
w tym mieście podczas nagrywania płyty ''Nic nie boli tak jak życie''.
I ani się spostrzegliśmy, minęły cztery lata.

Pozostałe informacje

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę
ZDJĘCIA
galeria

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium