Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 października 2005 r.
17:30
Edytuj ten wpis

Stąd do wieczności

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rozmowa z Jerzym Kiełbowiczem prezesem
Regionalnego Stowarzyszenia Zwolenników
Kremacji
• Często się pan zastanawia, co się z panem będzie działo po śmierci?
– Ja to wiem. Moje ciało, zgodnie z moją wolą, zostanie poddane kremacji i trafi do urny, a ta stanie w kolumbarium.
• Od dawna pan to wie?
– Od 30 lat. To znaczy od 30 lat wiem, że chcę, by moje ciało zostało spalone. Ponieważ udało nam się wybudować na cmentarzu ewangelicko-augsburskim przy ulicy Lipowej kolumbarium, wiem też, co będzie z urną.
• Myśli pan, że inni ludzie zastanawiają się nad tym, co będzie z nimi po śmierci?
– Nie sądzę, by wiele osób to nurtowało. A to błąd. Nie ma pewniejszej rzeczy na świecie niż to, że umrą. Dlatego dobrze jest o tym pomyśleć.
• Jest pan prezesem Regionalnego Stowarzyszenia Zwolenników Kremacji. Dużo tych zwolenników jest?
– Mamy 80 członków. To osoby w różnym wieku.
• Katolicy?
– Nie interesuje nas, w jakim obrządku będzie nabożeństwo żałobne. W statucie jest zapis, że naszą podstawową ideą jest „godny pochówek każdego członka stowarzyszenia, niezależnie od jego poglądów i zasad”. Zapewne katolicy też wśród nas są. W końcu Kościół od połowy lat 60. nie zabrania spalania zwłok.
• Ale kolumbarium jest na terenie cmentarza ewangelicko-augsburskiego, nie rzymsko-katolickiego.
– Cmentarz przy Lipowej objęty jest ochroną konserwatorską. Gdy powstała idea budowy kolumbarium poszliśmy najpierw do konserwatora wojewódzkiego, by wskazano nam miejsce. Było ich kilka. Z księdzem z Lipowej się nie dogadaliśmy, a rada parafialna parafii ewangelickiej pozwoliła na budowę. Dostaliśmy nawet ziemię pod kolumbarium. W rewanżu odnowiliśmy fragment ogrodzenia ich cmentarza.
• Jak by mnie pan przekonał,
że kremacja jest lepsza od tradycyjnego pochówku?
– W ogóle bym nie przekonywał. Ani pani, ani nikogo innego. Z poglądem na spalanie zwłok jest jak z religią. Jedni wierzą w Boga, drudzy w Allaha, a jeszczę są świadkowie Jehowych i buddyści. My nie jesteśmy od przekonywania, tylko od pomagania tym, którzy chcą, by po śmierci ich prochy spoczęły w urnie.
• Co się stało 30 lat temu, że stał się pan zwolennikiem kremacji?
– Widziałem takie pogrzeby i kolumbaria w Czechach, gdzie kremacja jest bardzo popularna...
• Ale Czesi to ateiści, tam był socjalizm...
– Zaraz, chwileczkę! Kremacja w Czechach była już przed wojną. Socjalizm nie ma tu nic wspólnego.
• Dlaczego chce pan, żeby pana ciało zostało po śmierci spalone?
– Z kilku powodów. Po pierwsze higienicznych. W mojej decyzji utwierdzają mnie telewizyjne relacje z miejsc dotkniętych powodzią, jak patrzę na płynące trumny... Po drugie, nie chcę, by moja rodzina szorowała i pastowała grobowiec, przynosiła wieńce i wiązanki, dziesiątki zniczy. Po co to? W kolumbarium będzie miejsce na jeden kwiatuszek i wystarczy. No i są jeszcze względy ekonomiczne. Nowe tereny pod coraz większe cmentarze są drogie. No i jak sobie czasami w stowarzyszeniu żartujemy, wiemy koło kogo wylądujemy po śmierci. Bo znamy sąsiadów z niszy obok.
• Taka kamienica
– O właśnie. Ale można i bez sąsiedztwa. Można prochy rozsypywać na cmentarzach na tzw. Łączkach Pamięci lub urny wmurowywać w grobowce rodzinne. Ludzie decydują się na różne rozwiązania.

Kremacja

Spalenie zwłok i grzebanie prochów w urnie.
Wywodzi się z religii hinduistycznej i jest celebrowanym od wieków sposobem grzebania zmarłych w takich krajach jak Indie, Indonezja, Malezja, Japonia, itp. Według dogmatów tamtejszej religii to właśnie spalenie zwłok wyzwala uwięzioną dotąd w ciele duszę i zarazem ją oczyszcza przygotowując, zgodnie z zasadami reinkarnacji, do wcielenia się w nową formę organiczną.
Od ponad stu lat kremacja jest także powszechnym zjawiskiem w zachodniej i południowej Europie oraz USA. Pierwsze współczesne krematorium powstało u schyłku XIX wieku w Mediolanie. W Belgii ponad
30 procent pochówków to poddanie ciała kremacji. W Danii ponad
40 procent, na Węgrzech 26 procent, a w Czechach blisko... 80 procent.
Kościół katolicki oficjalnie zalegalizował kremację w 1963 roku. Akceptację tę potwierdza znowelizowany Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. (kanon 1176, par. 3), zatwierdzony przez papieża Jana Pawła II.
Regionalne Stowarzyszenie Zwolenników Kremacji działa w Lublinie od 2003 roku. Jego członkowie wybudowali pierwsze w regionie kolumbarium, które pomieści 80 urn z prochami.

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium