Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 czerwca 2006 r.
17:29
Edytuj ten wpis

Świat w ziarenku piasku

0 0 A A

Stany Zjednoczone, Japonia i bogate kraje Unii Europejskiej w najbliższych latach wydadzą miliardy dolarów na badania związane z nanotechnologią. W Lublinie takich pieniędzy nie ma. Są za to najlepsi specjaliści w Europie, którzy pracują nad najmniejszymi komputerami świata i... eliksirem młodości

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Późnym wieczorem idziemy na spacer po lubelskim miasteczku akademickim. W większości budynków ciemno. Światło pali się tylko na czwartym piętrze w Instytucie Fizyki UMCS. W pokoju nr 404 siedzi jeszcze prof. Mieczysław Jałochowski. Dookoła niego sterty dokumentów, kilka komputerów i mikroskop.
Procesor wielkości szpilki

- Pracuję nad łańcuchami monoatomowymi - tłumaczy fachowo prof. Jałochowski. - Chodzi o pojedyncze atomy poukładane rządkiem jeden koło drugiego - rozwija. - Poszukuję nowych własności, nowych zastosowań takich układów. Wyniki naszych badań mogą znaleźć zastosowanie w układach elektronicznych. Na przykład w procesorach czy komputerach, najmniejszych jak to tylko możliwe.
To właśnie nanotechnologia, najszybciej rozwijająca się nauka na świecie. Fachowcy porównują ją z wynalezieniem elektryczności albo silnika parowego. Nanotechnologia ma zmienić świat.
I to już niedługo.
Naukowcy liczą, że dzięki nanotechnologii uda się zbudować niewyobrażalnie szybkie komputery. Procesory będą wielkości łebka od szpilki, za to ich moc obliczeniowa co najmniej dziesiątki razy większa od dzisiejszych komputerów. A to dopiero początek. Naukowcy mówią też o tworzeniu czystej energii, tanich źródeł światła, skutecznych leków przeciwko nowotworom, a nawet o... czapkach niewidkach dla żołnierzy. Wszystkie zostaną zbudowane z najmniejszych obiektów na świecie - nanostruktur, składających się z pojedynczych atomów i cząsteczek.
Mikrokosmos
Takimi badaniami zajmują się naukowcy z Lublina. - Jak rozebraliśmy wszystkie organizmy na czynniki pierwsze, okazało się, że te najmniejsze struktury też mają swój świat. A my nie wiemy o nim praktycznie niczego - opowiada prof. Janusz Kalbarczyk, biotechnolog z lubelskiej Akademii Rolniczej. - Teraz fizycy, chemicy i biolodzy z całego świata głowią się nad tym, jak go lepiej poznać i wykorzystać szanse, jakie nam daje.
- Z tych małych struktur da się zbudować wszystkie organizmy na nowo, ulepszyć je, przyspieszyć ich działanie, zmniejszyć rozmiary - wylicza naukowiec. - Ale powoli. Nasze badania to dopiero początek całego rozdziału nauki. Chociaż to, co wychodzi z badań, już jest niezwykle ciekawe.
Sto lat to za mało
Prof. Kalbarczyk pracuje nad substancją wspomagającą układ odpornościowy człowieka. - Jej stosowanie sprawi, że osoby w starszym wieku będą miały mocniejsze organizmy - tłumaczy.
Badania Kalbarczyka trwają już od trzech lat. Jak dobrze pójdzie, preparat będzie gotowy za pięć lat.
- Ale żeby to było możliwe, musi nad tym pracować sztab naukowców z kilku uczelni - podkreśla badacz. - Możemy się tylko cieszyć, że wśród nich są specjaliści z Lublina. Tak jest zresztą nie tylko z biologami z Akademii Rolniczej, ale też z chemikami i fizykami z KUL i UMCS. Biofizyk prof. Kazimierz Trębacz oraz fizycy prof. Karol Wysokiński i prof. Mieczysław Jałochowski to prawdziwa światowa czołówka.
Lublin jak Zurych
Jak to możliwe, że jedne z najbardziej skomplikowanych badań współczesnej nauki prowadzi się właśnie w Lublinie? - Teraz nie ma już granic i różnic geograficznych - odpowiada prof. Jałochowski. - Z takim samym skutkiem badania można prowadzić na uczelniach w Japonii, Niemczech czy Polsce. Potrzebni są tylko chętni do pracy i trochę sprzętu.
A z tym u nas nie jest najgorzej. Prof. Jałochowski pracuje na mikroskopie tunelowym, jednym z najnowocześniejszych w Europie. Podobny jest np. w Zurychu w Szwajcarii. - Pewnie, że im lepszy ma się sprzęt, tym więcej można zbadać - przyznaje. - Ale i tak wdrożeniem wyników naszych prac w życie musi zająć się ktoś inny. Tak naprawdę dopiero do tego potrzeba ogromnych pieniędzy. I gotowości do podjęcia ryzyka. Dlatego to Amerykanie czy Japończycy, inwestujący miliardy dolarów w nowe technologie, mają tak rozwijające się gospodarki.

Pozostałe informacje

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Emisje odcinków słuchowiska są w niedzielę, ale spotkanie twórców i słuchaczy zaplanowano na sobotę. 25 maja w Teatrze Starym wydarzenie organizowane z okazji emisji 400. odcinka słuchowiska „Bazarek”.

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji
Wideo i zdjęcia z operacji
galeria
film

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji

Operuję robotem od 13 lat i w tej chwili widzę, że bardzo trudno jest wykonać zabieg bez tego narzędzia – mówi dr n. med. Jerzy Draus, chirurg, który szkoli personel medyczny w zakresie chirurgii robotycznej. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie wykonano już pół tysiąca operacji z pomocą robota da Vinci.

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

W pierwszą niedzielę lipca na stadionie w Górze Puławskiej odbędzie się festyn pod hasłem "Truskawkobranie". Organizatorzy imprezy finalizują rozmowy z gwiazdą wieczoru: zespołem założonym przez znanego aktora.

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Przed niespełna dwoma tygodniami rozstrzygnięto przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej, a dzisiaj (22 maja) prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę z wykonawcą. Za blisko 95 milionów w Chełmie powstanie piłkarska perełka.

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Wczoraj w centrum Hrubieszowa ulicami miasta jechał Chevrolet, który ciągnął na przyczepie potężną łódź motorową. Policjanci zatrzymali więc kierowcę do kontroli.

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena
25 maja 2024, 16:00

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena

Koniec sezonu w Teatrze Andersena coraz bliżej. To ostatni moment, żeby odwiedzić teatr przed wakacjami. A jakie spektakle możemy jeszcze zobaczyć?

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

O tym, że w naszym regionie możemy znaleźć relikty z dawnych epok nie trzeba nikogo przekonywać. Do konserwatora zabytków trafiły kolejne artefakty.

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień
24 maja 2024, 12:00

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień

Od najbliższego piątku (24 maja) aż do kolejnej niedzieli (2 czerwca) potrwają tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych.

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila
WIDEO
film

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila

Działania policjantów z KWP w Lublinie oraz KWP w Szczecinie doprowadziły do zatrzymania poszukiwanego listem gończym pedofila. Mężczyzna najbliższe dwa lata spędzi w więzieniu.

Michał Wasilewski W 2019 roku otrzymał Fryderyka w kategorii płyta roku muzyka elektroniczna za album „Gradient” XXANAXXU. Ma na swoim koncie współpracę z indywidualnymi artystami takimi jak: Ania Karwan, Bovska, Quebonafide, Marika, Pezet, Małolat, Reni Jusis, Vnm, Wojciech Waglewski, Ras czy Ten Typ Mes.

Beksiński.Live 2024: muzyka inspirowana obrazami Beksińskiego

Dziś w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak Wishlake. Z Michałem Wasilewskim rozmawiamy o inspiracjach, muzyce i obrazach Zdzisława Beksińskiego.

Sport to zdrowie, ale z głową
WIDEO
film

Sport to zdrowie, ale z głową

W kolejnym odcinku Dziennika dla Zdrowia zapytaliśmy trenera personalnego Wojciecha Brodaczewskiego jak wygląda jego praca, co należy zrobić aby osiągnąć najlepsze efekty na siłowni i dlaczego na początku lepiej zacząć ćwiczyć z trenerem niż samemu.

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy
NASZ PATRONAT
26 maja 2024, 10:00

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy

Już w najbliższą niedzielę na terenie Lubelskiego Aeroklubu w Radawcu: Lotniczy Dzień Dziecka. A przy okazji będzie można wesprzeć szczytny cel.

Darmowa atrakcja z Pepsi
galeria
film

Darmowa atrakcja z Pepsi

Do niedzieli (26 maja) w Lublinie w pobliżu placu Litewskiego i deptaka, przy Galerii Centrum można spotkać wyjątkową atrakcję, która z pewnością przypadnie do gustu fanom nietypowych instalacji miejskich.

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni będzie gwiazda ostatniego dnia imprezy

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni, Kubańczyk i Andrzej Rybiński

Do tego triathlon w Zimnej Wodzie, zlot motocyklowy i jeszcze więcej koncertów. Wszystko przez trzy dni: w najbliższy weekend w Łukowie.

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Lumpeksy, zwane także second-handami, zyskały ogromną popularność w ostatnich latach. Dla jednych są sposobem na odnalezienie unikalnych, modnych ubrań za niewielkie pieniądze, dla innych – świadomym wyborem ekologicznym. Ale skąd właściwie pochodzą te ubrania? Odpowiedź na to pytanie prowadzi nas do miejsc, które są kluczowym ogniwem w tym procesie – hurtowni ubrań używanych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium