Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 stycznia 2009 r.
16:42
Edytuj ten wpis

Ten mur niszczy nam życie

Z podniesionych na zachodzie szlabanów cieszą się Polacy, którzy bez problemu mogą przejechać Europę. Jednak dla mieszkańców naszego regionu, utrzymujących się z przygranicznego handlu oraz dla sąsiadów zza wschodniej granicy, Schengen to dramat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
21 grudnia 2007 roku Polska, wraz z ośmioma nowymi członkami Unii dołączyła do strefy Schengen: obszaru bez kontroli na granicach wewnętrznych, tworzonego przez 24 państwa. Gdy o północy z 20 na 21 grudnia podnosiły się szlabany na zachodzie i południu Polski, na wschodzie zaczął wyrastać niewidzialny mur.

Ciemno wszędzie

- Pamiętam jak oglądałam w telewizji transmisję z tego wydarzenia - wspomina Marzena Antoniewicz z gminy Dorohusk. - Wszyscy się cieszyli, strzelały korki od szampana. A potem pokazali granicę na wschodzie, a tam ciemno, pusto i smutno. Aż mi się płakać zachciało. Bo my tu żyjemy z tej granicy. Nie ma handlu, nie ma pieniędzy, nie ma życia. Mnie nie obchodzi, że mogę bez paszportu pojechać na Zachód. Co mi z tego, skoro nie mam tam za co pojechać?

Na odcinku strzeżonym przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej podwoiła się liczba granicznych jednostek. Dziś nad bezpieczeństwem granicy czuwa 2,5 tysiąca funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

- Praktyka pokazała, że do zapewnienia skutecznej ochrony granicy nieodzowny jest także nowoczesny sprzęt - mówi ppłk Andrzej Wójcik, rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. - Dysponujemy dobrej klasy sprzętem transportowym, łączności i indywidualnego wyposażenia funkcjonariuszy. Po granicznym Bugu pływają nasze łodzie patrolowe, a zimą granica patrolowana jest przy pomocy skuterów śnieżnych.

To nie mur

W śledzeniu tego, co się na granicy dzieje pomagają kamery, "rentgeny”, czytniki dokumentów, endo- i videoskopy, detektory "bicia serca” oraz bramki radiometryczne pozwalające na wykrycie nawet minimalnych sygnałów materiałów promieniotwórczych. - System kontroli granicznej jest taki sam, jaki był wcześniej - mówi Wójcik. - Nie było i nie ma "kontroli selektywnej”. Kontrolujemy 100 procent osób i środków transportu. Nie służy to budowaniu barier, muru czy kurtyny oddzielającej nas od sąsiadów, ale bezpieczeństwu.

Z każdym dniem trudniej

Ci, którym trudniej teraz wjechać do naszego kraju, o murze i barierach mówią jednak często. Zaostrzenie zasad wydawania wiz przez Polskę sprawiło, że granicę przekracza mniej osób niż rok temu. Ukraińców jest o połowę mniej niż rok temu.
Ukrainka Olga Pilipczuk od lat handluje kożuchami. Do tej pory po towar jeździła do Nowego Targu, a granicę przekraczała w Dorohusku. Odkąd uszczelniono granicę, coraz trudniej jej wjechać do naszego kraju. - Największy problem jest z konsulatem - mówi. - Trzeba jeździć po trzy razy zanim się wizę dostanie. A jak ktoś ma daleko, tak jak ja, to traci i pieniądze, i czas.

Kobieta mówi, że chyba zrezygnuje z zaopatrywania się w Polsce. Przerzuci się na Turcję, bo tam łatwiej się dostać. - Przez to wszystko ludzie rezygnują z interesów z Polakami. My tracimy, ale wy też.

Dramat jest

Wejście do strefy Schengen najbardziej chyba odczuli drobni handlarze papierosami i alkoholem, tzw. "mrówki”. Gwoździem do trumny stało się wprowadzenie 1 grudnia tego roku przepisów drastycznie obniżających ilość wwożonych towarów. - Znam wielu ludzi, dla których to było jedyne źródło utrzymania - mówi Olga. - Teraz się skończyło i nie ma nadziei na inny zarobek. Ci ludzie nie mają co do garnka włożyć.

- Dramat jest - przyznaje Mirosław z Chełma, który z handlu papierosami zza wschodniej granicy utrzymywał rodzinę. - Z mojego zasiłku nie wyżyjemy. A przy tych dwóch paczkach, które można teraz przewieźć, to zarobek żaden.

Handel? Jaki handel?

Rok temu przed świętami granica w Dorohusku tętniła życiem. Teraz zdarza się, że nie ma nawet znienawidzonej przez kierowców kolejki. Pani Dorota, która przy granicy w Dorohusku prowadzi sklep z artykułami chemicznymi, załamuje ręce. - Obroty mi spadły; dziennie ledwie jeden proszek do prania sprzedam. A wcześniej tylu Ukraińców przyjeżdżało...

Pani Dorota czeka z nadzieją na obiecany bezwizowy ruch w pasie przygranicznym. - Jeśli nic się nie zmieni, zamknę sklep.

Marian Łuć, który pracuje na jednym z przygranicznych parkingów przyznaje, że odkąd weszliśmy do strefy Schengen, Ukraińców przyjeżdża tu o połowę mniej. - Kiedyś ten parking był pełny, a teraz tylko wiatr hula - mówi Łuć. - Wszędzie pustki. Już nawet ci, co budki z kurczakami prowadzili, pozabierali się stąd. Co się dziwić. Teraz to tutaj żaden interes. I do czego to prowadzi? Zamiast ułatwiać rozwój najbiedniejszych terenów, to nam go zablokowali.

Statystycznie zadowoleni

Z sondażu TNS OBOP, zamówionego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce wynika, że ponad połowa Polaków uważa wejście do strefy Schengen za korzystne. Ponad 60 proc. respondentów wskazuje na łatwiejsze poruszanie się po Europie i swobodne przekraczanie granic innych państw Unii. Ankietowani doceniają także to, że na granicach zniknęły kolejki oraz to, że łatwiej jest ścigać przestępców i skuteczniej można zwalczać przemyt.

Jednocześnie 48 proc. Pytanych obawia się wzmożonego napływu imigrantów, chcących przedostać się do Europy Zachodniej, zaś 45 procent wskazuje też na zagrożenie związane z przemytem papierosów i alkoholu. 40 procent uważa, że przystąpienie Polski do strefy Schengen utrudniło przyjazdy obywateli Ukrainy, Białorusi i Rosji do naszego kraju.

Co ważne, 34 procent uważa, że Schengen odcina Polskę od naszych wschodnich sasiadów. Na Lubelszczyźnie takie zdanie ma aż 45 proc. badanych.

(PELE)



Pozostałe informacje

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium