Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 lutego 2003 r.
14:32
Edytuj ten wpis

Trzy godziny, które wstrząsają widzem

0 0 A A

Seans zaczął się pięć minut po północy i trwał równo trzy godziny. W tym czasie nie skrzypiały fotele, nikt się nie kręcił, ani nie usnął. Tak było podczas premiery „Władcy Pierścieni: Dwie Wieże” w Kosmosie i Bajce w Lublinie oraz w dziesiątkach kin w Polsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


d Magiczna proza Tolkiena, mistrzowsko sfilmowana przez Jacksona, święci triumfy.
Pół wieku temu ukazała się dość niezwykła trylogia, napisana przez Johna Ronalda Reuela Tolkiena, profesora języka staroangielskiego na uniwersytecie w Oksfordzie. Niezwykła, bo choć opowiadała
o starej jak ludzkość walce Dobrego ze Złem,
to akcja toczyła się w pełnym tajemnic Środziemiu. Tam, obok ludzi, mieszkają przyjaźni im maleńcy hobbici, niewiele większe krasnoludy, romantyczne elfy, ale także plugawi orkowie, podobni wilkom wargowie i inni.
Są wielcy wodzowie: dobrzy – służący słusznej sprawie, źli – marzący o podporządkowaniu swojej władzy Śródziemia. Wśród tych ostatnich najgorszym jest niejaki Sauron. Niegdyś został pokonany na polu bitwy i zmuszony do ukrywania się, teraz – jako, że powiódł się jego szatański plan skłócenia królestw ludzi, elfów i krasnoludów – urósł w potęgę. Przed tysiącem lat Sauron wykuł czarodziejski pierścień, który miał zapewnić mu wymarzoną absolutną władzę, ale – na szczęście – zaginął. Splotem różnych okoliczności pierścień trafił w ręce małego hobbita o wielkim sercu imieniem Frodo, który z drużyną wiernych i dzielnych druhów (ludzie, hobbici, elfy, krasnoludy) podjął wyprawę do złej sławy krainy Mordor. Bo tylko tam, w kraterze Góry Przeznaczenia, pierścień ten dałoby się unicestwić, ratując świat przed zniewoleniem...
Tak się zaczyna ta profesorska fantazja, którą miliony ludzi na całym świecie
uważają za najwspanialszą opowieść,
jaka kiedykolwiek powstała. Taka była też treść pierwszego z trzech filmów, który – ze wzruszeniem i najwyższym uznaniem dla maestrii reżysera Petera Jacksona i jego ekipy – obejrzeliśmy równo przed rokiem.
Teraz, na drugi, wybierałem się z niejakimi obawami. Regułą jest bowiem, że po dobrej części pierwszej, ma miejsce filmowa klapa. Brakuje nowych pomysłów, siły, pieniędzy. Jackson dokonał jednak rzeczy niewyobrażalnej. Po raz pierwszy w stuletniej historii kina, w dziewiczo pięknych plenerach Nowej Zelandii, nakręcił od razu trzy filmy! Tak jak następują tomy tolkienowskiej trylogii:– „Drużyna Pierścienia”, „Dwie Wieże” oraz „Powrót Króla”. Był to pomysł morderczy, ale i na miarę artystycznego sukcesu.
Krótka ściągawka
dla tych, którzy nie czytali „Dwóch Wież”. Jest to nadal opowieść o losach Drużyny Pierścienia, choć dramatycznie zdziesiątkowanej. Akcja – podobnie jak w części pierwszej – toczy się interesująco i w znakomitym tempie. Jest przygoda, jest miłość, także rycerskie rzemiosło. Ale w filmie tym więcej smutku i dramatu. Siły Zła zdają się być u szczytu potęgi. Wisząca w powietrzu wojna przynieść musi zagładę wszystkiemu co w Środziemiu piękne, mądre i szlachetne. Dygresja. Sceny te Tolkien pisał w czasie drugiej wojny. Przyznał potem, że bał się o życie swoich synów, że męczyły go wspomnienia. Podczas pierwszej wojny był żołnierzem.
Cuda natury i komputery
Jackson ze swoim zespołem, liczącym ponad 2400 osób, kręcił zdjęcia pośród – jak mówią świadkowie – zapierających dech w piersiach krajobrazów Nowej Zelandii. Zbudowano tam niezwykłe wioski, miasta, zamki i pałace. Jednak Tolkienowskiego świata nie dałoby się wykreować bez pomocy komputera najnowszej generacji. To tłumaczy, dlaczego za ekranizację jego prozy zabrano się dopiero w trzecim tysiącleciu.
Przykłady elektronicznego szamaństwa. Dziełem komputera jest jedna z najbardziej żywych postaci w „Dwu Wieżach” – odrażający, a zarazem „po ludzku” tragiczny Gollum. Przed wiekami był zwykłym hobbitem. By zdobyć pierścień, zabił kuzyna, po czym oszalał i uciekł w góry. Pierścień dał mu nieśmiertelność, ale przemienił (także fizycznie) w potwora. Ma rozdwojoną jaźń i dlatego stać go zarówno na podłość, jak i szlachetność. Postać Golluma była animowana komputerowo, ale jego mimika i ruchy są zasługą angielskiego aktora Andy’ego Serkisa.
Wśród mieszkańców Śródziemia najbardziej niezwykli to entowie – leśni pasterze, przypominający olbrzymie drzewa zamieszkane przez duchy. Potrafią chodzić, mówić, a nawet wzruszać się. Mistrzowie grafiki komputerowej dali tu popis niezwykłych możliwości i fantazji.
Ale najdłużej
zapamiętamy finałową scenę bitwy „o wszystko”
w Helmowym Jarze. We wzniesionej twierdzy-makiecie, przy udziale setek statystów, Jackson kręcił ją przez trzy miesiące. Z 20 godzin wybrał 40 minut. Komputer szeregi atakujących krwiożerczych uruk-hai powiększył do 10 tysięcy, ale – niejako w rewanżu – wspomógł obrońców szarżą leśnych pasterzy. Niewyobrażalnego zaś rozmachu dodał komputer walce szlachetnego czarodzieja Gandalfa z demonem Balrogiem rozstrzygającej o przyszłości Śródziemia.
Te sceny wbijają w fotel. Rozpoczynają też nową generację kina.
Za rok ostatnia część tolkieowsko-jacksonowskiej trylogii: „Powrót Króla”. Czekamy z niecierpliwością!

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium