Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 września 2003 r.
10:41
Edytuj ten wpis

Więzienna mydelniczka z Lublina

0 0 A A

W budowie celi pomagali Pawłowi koledzy. Oni też wiedzieli, że Paweł Borzęcki pójdzie siedzieć. Dlatego wszyscy bardzo się starali, żeby jego cela była zrobiona porządnie, bez żadnej fuszerki. W końcu pryczę Pawła będzie oglądać cała Polska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


d
Co Paweł przeskrobał? W sumie niewiele. Za studiowanie na Akademii Rolniczej wyroku się nie daje. Więc za co? Ano – za własną pomysłowość pójdzie siedzieć.
– To mój pierwszy raz – zapewnia Paweł.
Razem z Maciejem Wilewskim, studentem Politechniki Lubelskiej i jeszcze jednym studentem z tej uczelni, Radosławem Stadnikiem pracuje od kilku dni w swoim garażu.
– Zobaczyłem reklamę w telewizji i postanowiłem się zgłosić.
Reklama zapowiadała wielki wyścig mydelniczek Red Bulla. Zasady są proste: trzeba skonstruować dowolny pojazd, nie przekraczający określonych rozmiarów. Pojazd trzeba dowieźć na niedzielę, 7 września, do Warszawy, na Agrykolę. Tu odbędzie się Pierwszy Wyścig Mydelniczek. Zgłosiło się blisko... 1400 zespołów! Do startu zakwalifikowano 120. Drinken Team Pawła Borzęckiego to jedyna ekipa z Lublina.
Najpierw latryna, potem cela
– Nie mieliśmy żadnych planów ani obliczanych komputerowo wykresów – śmieje się Maciej Wilewski. – Wszystko robiliśmy właściwie naraz. Co sobie wymyśliliśmy, to próbowaliśmy zrobić.
Pierwszy pomysł zakładał skonstruowanie wielkiej, jeżdżącej butelki po piwie. Potem miała być miniatura samochodu, a wreszcie latryna. Ostatecznie rozbudowana wersja latryny przypomina celę więzienną.
– Będzie w niej prycza z kocem, sedes i, oczywiście, kraty naokoło – precyzuje Radosław Stadnik.
Całą celę lubelska ekipa buduje na prostokątnej podstawie z płyt pliśniowych na drewnianej ramie. Rama porusza się na czterech kołach od starych motorynek.
– Najtrudniejszym elementem w naszej celi jest układ kierowniczy. Przednie koła skręcają się – tłumaczy Paweł. – Trochę kłopotu sprawiło nam też zbudowanie hamulca. Reszta była już bardzo prosta.
Lubelska ekipa szacuje, ze koszt zbudowania całego pojazdu nie przekroczy... 100 złotych. Większość materiałów znaleźli w swoich garażach. To, czego im brakowało, dokupili na złomowisku.
Przez trzy dni budowali „płytę podłogową” z układem kierowniczym i hamulcami. Ich praca polegała głównie na wymyślaniu nowatorskich rozwiazań i ich realizowaniu. A potem na wbijaniu gwoździ i szlifowaniu powierzchni. Wreszcie, kilka dni temu, po zamontowaniu siedzenia kierowcy, czyli sedesu, przeprowadzili pierwszą próbę sprawności technicznej pojazdu. Wszystko działa bez zarzutu!
Żadnych silników
Wszystkie mydelniczki, które już w niedzielę, 7 września, pojawią się Warszawie, na Agrykoli, muszą spełniać kilka podstawowych zasad. Nie mogą przekraczać określonych wymiarów ani wagi (do 80 kg – żeby, w razie awarii czy kolizji, można je było szybko sciągnąć z toru). Każda mydelniczka musi mieć układ kierowniczy i sprawne hamulce. Te sprawy szczegółowo będzie badać komisja techniczna, która zadecyduje o dopuszczeniu załogi do startu. Mmydelniczki nie mogą mieć żadnego napędu: ani pedałów rowerowych, ani śmigła, ani żagli czy silników. Mydelniczka staje na starcie, zjeżdża z podestu i najzwyczajniej w świecie zjeżdża z góry po specjalnie przygotowanym torze. To na nim przyda się układ kierowniczy i ewentualnie hamulce.
Czas zjazdu jest jednym z trzech elementów decydujących o zwycięstwie. Drugi element to pomysłowość konstruktorów pojazdu i jego wykonanie. Na koniec specjalne jury oceni efektowność startu i przejazdu, biorąc pod uwagę m.in. strój załogi.
– Dlatego wystartuję w więziennym pasiaku – dodaje Paweł Borzęcki. – A reszta załogi będzie przebrana za policjantów.
Czy jedyna lubelska ekipa liczy na zwycięstwo?
– Może... Na pewno w przyszłości będziemy startować w takich imprezach – mowi Paweł Borzęcki A jak zajmiemy dobre miejsce, to pewnie pójdziemy na piwo. Zgodnie z nazwą naszego zespołu.

O CO WALCZĄ


1. miejsce
Nagrodą główną jest wyjazd do Niemiec na tor Hockenheimring, gdzie odbywają się wyścigi sportowych bolidów klasy DTM. Po zawodach na zwycięską ekipę czeka przejażdżka po torze prawdziwym samochodem wyścigowym z zespołu Red Bull Sony Playstation Abt-Audi w roli pasażera.
2. miejsce
Wyjazd na tor Monza na Grand Prix Włoch Formuły 1. Na członków drużyny mydelniczki, która zajmie drugie miejsce czekają miejsca na trybunie dla VIP-ów.
3. miejsce
Nagrodą jest weekend z ekipą wielokrotnego Mistrza Polski Krzysztofa Hołowczyca i jazda po trasie odcinka specjalnego Rajdu Kormoran

Pozostałe informacje

ME piłkarek ręcznych: Francja rozbiła Polskę, czyli na karuzeli w Bazylei
ZDJĘCIA
galeria

ME piłkarek ręcznych: Francja rozbiła Polskę, czyli na karuzeli w Bazylei

Polki w swym pierwszym spotkaniu na EHF Euro, zgodnie z przewidywaniami, wysoko uległy Francuzkom 22:35. Porażka nie przekreśla szans Biało-Czerwonych na awans do fazy głównej w Debreczynie, ale warto przypomnieć, że zgodnie z nowym formatem mistrzostw, nasza reprezentacja musi zająć przynajmniej drugie miejsce w grupie.

Zaczęło się od wymiany ciosów, a skończyło pewną wygraną. Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Panathinaikosu

Zaczęło się od wymiany ciosów, a skończyło pewną wygraną. Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Panathinaikosu

Polski Cukier AZS UMCS w swoim ostatnim meczu FIBA Eurocup pokonał grecki Panathinaikos 80:62. Po pierwszej kwarcie chyba niewiele osób spodziewało się tak wysokiej wygranej.

Jeden dzień - dwie kolizje na torach. Nierozwaga 60-latki i stłuczka lokomotyw

Jeden dzień - dwie kolizje na torach. Nierozwaga 60-latki i stłuczka lokomotyw

Wczoraj w powiecie włodawskim kierująca suzuki 60-latka miała sporo szczęścia, ale mało rozwagi. Z ustaleń policji wynika, że kobieta wyjechała na tory mimo braku pierwszeństwa. W jej auto uderzył pociąg towarowy.

Pomóżmy młodym talentom z Lublina i Świdnika podbić świat. Każda złotówka się liczy!

Lubelscy tancerze z nominacją do mistrzostw świata. Nie mają pieniędzy na wyjazd do USA

Grupa utalentowanych tancerzy FLY FIVE, dzięki swojej determinacji i pasji zdobyła wyjątkową nominację - ma szansę reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata Cheerleadingu w USA! Aby marzenie to mogło się spełnić, potrzebują pieniędzy. Wyjazd za ocean to koszt ok. 300 tys. zł.

Armia zagra "Armię"
koncert
30 listopada 2024, 19:00

Armia zagra "Armię"

W tym roku zespół Armia obchodzi jubileusz 40-lecia obecności na scenie. Jeden z najbardziej oryginalnych zespołów polskiego punk rocka, już w najbliższą sobotę (30 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt zagra w całości swoją pierwszą płytę.

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"
Radzyń Podlaski

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"

Bobry upodobały sobie Białkę i miasto ma przez to problemy. Burmistrz Radzynia Podlaskiego apeluje do Wód Polskich o zmniejszenie ich populacji.

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Najlepsza polska tenisistka, Iga Świątek, została zawieszona po tym, jak w jej organizmie wykryto śladowe ilości nielegalnej substancji. Sportsmenka nagrała filmik, w których odnosi się do tej sprawy prosząc kibiców o wsparcie w trudnej dla niej chwili. Zapewnia, że sam środek zażyła nieświadomie.

Emmanuel Lecomte podczas meczu Belgia - Łotwa doznał urazu mięśnia dwugłowego

Start Lublin bez najlepszego strzelca, transfer możliwy w każdej chwili

Dopiero do gry po kontuzji wrócił CJ Williams, a już kolejny ważny gracz w Starcie Lublin będzie musiał odpocząć od koszykówki. Podczas występu w reprezentacji Belgii urazu uda mięśnia dwugłowego doznał Emmanuel Lecomte. Rozgrywającego czeka przynajmniej kilka tygodni przerwy.

W lubelskim centrum guzy jelita wycina robot
zdrowie

W lubelskim centrum guzy jelita wycina robot

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dla pacjentów z rakiem jelita grubego ma nowoczesne leczenie, także operacje z użyciem robota da Vinci.

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane
ZDJĘCIA
galeria

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane

Po szóstej kolejce rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego nadal mamy trzy niepokonane drużyny. Na czele pozostaje Symbit, który tym razem bez problemów pokonał Adley Hydroizolacje 76:48.

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy
filatelistyka

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący historyczny sukces Aleksandry Mirosław. Lublinianka w tym roku zdobyła złoty medal olimpijski we wspinaczce na czas. Potret medalistki ozdobi 126 tysięcy znaczków.

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu żyzności gleby, poprawie jej struktury oraz dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych. Współczesne rolnictwo, bazujące na zrównoważonych praktykach, wymaga jednak nie tylko stosowania naturalnych nawozów, ale także wykorzystania technologii, które maksymalizują ich efektywność.

Nowa inwestycja Stock Polska w Lublinie
Dużo zdjęć
galeria

50 milionów euro już płynie w lubelskim Stocku. Nowa instalacja otwarta

10 basenów olimpijskich pełnych czystego spirytusu, a każdy o pojemności 3,5 miliona litrów – taka jest zdolność produkcyjna nowej instalacji do produkcji czystego spirytusu w lubelskim zakładzie Stock Polska. Choć nowa aparatura działa od pewnego czasu, dzisiaj oficjalnie nożyce poszły w ruch i wstęga opadła.

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Nawet 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom zamieszanych w kradzieże aut. Złodzieje upatrzyli sobie niemieckie i japońskie marki.

Plany inwestycyjne Bychawy i Bełżyc na przyszły rok są imponujące.

Mniejsze nie znaczy gorsze. Co planują miasta powiatu lubelskiego?

Małe miasta mają mniej pieniędzy, ale ich ambicje pozostają wysokie. Tak też jest w Bychawie i Bełżycach, gdzie nie brakuje pomysłów. Jakie inwestycje przewidują władze tych miast?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium