Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 września 2003 r.
10:41
Edytuj ten wpis

Więzienna mydelniczka z Lublina

W budowie celi pomagali Pawłowi koledzy. Oni też wiedzieli, że Paweł Borzęcki pójdzie siedzieć. Dlatego wszyscy bardzo się starali, żeby jego cela była zrobiona porządnie, bez żadnej fuszerki. W końcu pryczę Pawła będzie oglądać cała Polska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


d
Co Paweł przeskrobał? W sumie niewiele. Za studiowanie na Akademii Rolniczej wyroku się nie daje. Więc za co? Ano – za własną pomysłowość pójdzie siedzieć.
– To mój pierwszy raz – zapewnia Paweł.
Razem z Maciejem Wilewskim, studentem Politechniki Lubelskiej i jeszcze jednym studentem z tej uczelni, Radosławem Stadnikiem pracuje od kilku dni w swoim garażu.
– Zobaczyłem reklamę w telewizji i postanowiłem się zgłosić.
Reklama zapowiadała wielki wyścig mydelniczek Red Bulla. Zasady są proste: trzeba skonstruować dowolny pojazd, nie przekraczający określonych rozmiarów. Pojazd trzeba dowieźć na niedzielę, 7 września, do Warszawy, na Agrykolę. Tu odbędzie się Pierwszy Wyścig Mydelniczek. Zgłosiło się blisko... 1400 zespołów! Do startu zakwalifikowano 120. Drinken Team Pawła Borzęckiego to jedyna ekipa z Lublina.
Najpierw latryna, potem cela
– Nie mieliśmy żadnych planów ani obliczanych komputerowo wykresów – śmieje się Maciej Wilewski. – Wszystko robiliśmy właściwie naraz. Co sobie wymyśliliśmy, to próbowaliśmy zrobić.
Pierwszy pomysł zakładał skonstruowanie wielkiej, jeżdżącej butelki po piwie. Potem miała być miniatura samochodu, a wreszcie latryna. Ostatecznie rozbudowana wersja latryny przypomina celę więzienną.
– Będzie w niej prycza z kocem, sedes i, oczywiście, kraty naokoło – precyzuje Radosław Stadnik.
Całą celę lubelska ekipa buduje na prostokątnej podstawie z płyt pliśniowych na drewnianej ramie. Rama porusza się na czterech kołach od starych motorynek.
– Najtrudniejszym elementem w naszej celi jest układ kierowniczy. Przednie koła skręcają się – tłumaczy Paweł. – Trochę kłopotu sprawiło nam też zbudowanie hamulca. Reszta była już bardzo prosta.
Lubelska ekipa szacuje, ze koszt zbudowania całego pojazdu nie przekroczy... 100 złotych. Większość materiałów znaleźli w swoich garażach. To, czego im brakowało, dokupili na złomowisku.
Przez trzy dni budowali „płytę podłogową” z układem kierowniczym i hamulcami. Ich praca polegała głównie na wymyślaniu nowatorskich rozwiazań i ich realizowaniu. A potem na wbijaniu gwoździ i szlifowaniu powierzchni. Wreszcie, kilka dni temu, po zamontowaniu siedzenia kierowcy, czyli sedesu, przeprowadzili pierwszą próbę sprawności technicznej pojazdu. Wszystko działa bez zarzutu!
Żadnych silników
Wszystkie mydelniczki, które już w niedzielę, 7 września, pojawią się Warszawie, na Agrykoli, muszą spełniać kilka podstawowych zasad. Nie mogą przekraczać określonych wymiarów ani wagi (do 80 kg – żeby, w razie awarii czy kolizji, można je było szybko sciągnąć z toru). Każda mydelniczka musi mieć układ kierowniczy i sprawne hamulce. Te sprawy szczegółowo będzie badać komisja techniczna, która zadecyduje o dopuszczeniu załogi do startu. Mmydelniczki nie mogą mieć żadnego napędu: ani pedałów rowerowych, ani śmigła, ani żagli czy silników. Mydelniczka staje na starcie, zjeżdża z podestu i najzwyczajniej w świecie zjeżdża z góry po specjalnie przygotowanym torze. To na nim przyda się układ kierowniczy i ewentualnie hamulce.
Czas zjazdu jest jednym z trzech elementów decydujących o zwycięstwie. Drugi element to pomysłowość konstruktorów pojazdu i jego wykonanie. Na koniec specjalne jury oceni efektowność startu i przejazdu, biorąc pod uwagę m.in. strój załogi.
– Dlatego wystartuję w więziennym pasiaku – dodaje Paweł Borzęcki. – A reszta załogi będzie przebrana za policjantów.
Czy jedyna lubelska ekipa liczy na zwycięstwo?
– Może... Na pewno w przyszłości będziemy startować w takich imprezach – mowi Paweł Borzęcki A jak zajmiemy dobre miejsce, to pewnie pójdziemy na piwo. Zgodnie z nazwą naszego zespołu.

O CO WALCZĄ


1. miejsce
Nagrodą główną jest wyjazd do Niemiec na tor Hockenheimring, gdzie odbywają się wyścigi sportowych bolidów klasy DTM. Po zawodach na zwycięską ekipę czeka przejażdżka po torze prawdziwym samochodem wyścigowym z zespołu Red Bull Sony Playstation Abt-Audi w roli pasażera.
2. miejsce
Wyjazd na tor Monza na Grand Prix Włoch Formuły 1. Na członków drużyny mydelniczki, która zajmie drugie miejsce czekają miejsca na trybunie dla VIP-ów.
3. miejsce
Nagrodą jest weekend z ekipą wielokrotnego Mistrza Polski Krzysztofa Hołowczyca i jazda po trasie odcinka specjalnego Rajdu Kormoran

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium