Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 września 2002 r.
11:21
Edytuj ten wpis

Wspólnie piszemy Księgę dla Ojca Świętego

ks. dr. Jarosław Jęczeń
ks. dr. Jarosław Jęczeń

Redakcja Radia Plus Lublin wraz z Dziennikiem Wschodnim ogłasza konkurs "Żal odjeżdżać”, poświęcony wspomnieniom mieszkańców Lubelszczyzny, związanym z osobą Ojca Świętego. Głównym pomysłodawcą idei wydania "Księgi na 25. rok Pontyfikatu Jana Pawła II”, która będzie jednym z owoców konkursu, jest ksiądz Jarosław Jęczeń, dyrektor Radia Plus w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Skąd pomysł na tak niezwykłe przedłużenie obecności Ojca Świętego w naszych sercach i umysłach?
- Najpierw z pożegnalnych słów Ojca Świętego, wypowiedzianych na lotnisku w Balicach, w czasie niedawnej pielgrzymki: "Tak wielu mnie oczekiwało, tak wielu pragnęło się ze mną spotkać. Nie wszystkim było to dane. Może następnym razem...”. Ojciec Święty zawiesił w tym momencie głos. Tym konkursem przedłużamy chwilę odjazdu. Zapełniamy trzy puste kropki po "następnym razem”.

• Wielu z nas, zasłuchanych w jego słowa, zapatrzonych
w cierpiącą sylwetkę, zadawało sobie pytanie, czy to aby nie ostatni raz. Ale z drugiej strony mieliśmy świadomość niezwykłej wagi tej pielgrzymki. Dlaczego?
- Świadomość niezwykłej wagi i niezwykłego przeżywania ostatniej pielgrzymki mieliśmy wszyscy. Zwracał uwagę niezwykły szacunek mediów i charakter wszelkich relacji, przez co emocje, które rodziły się w Krakowie, rozlały się w ludzkich sercach po całej Polsce. Nasz konkurs jest próbą przedłużenia tych emocji.

• Czy chodzi tylko o emocje?
- Nie chodziłoby tylko o emocje i fascynacje, ale o przełużenie obecności Jana Pawła II i jego przesłania moralnego na życie. Może pod wpływem naszej akcji, pod wpływem tego, co ukaże się w Dzienniku i będzie słyszane w Radiu Plus, damy jeszcze raz ludziom szansę.

• Na co?
- Na korektę życia. Trawestując słowa papieża powiem, że to jest wielka szansa, by nie lękać się, wypłynąć na głębię, przekraczać progi codziennych nadziei, które gdzieś tam się rodzą każdego dnia, a potem stykają z rzeczywistością.

• Nie boi się ksiądz, że Jan Paweł II pojechał, a jego słowa powoli wietrzeją z ludzkich serc?
- Boję się, że wraz ze znikaniem flag, plakatów i zdjęć Ojca Świętego i pamięć o nim znika z serc. Więc tym bardziej warto przedłużać tę obecność.

• Z nadsyłanych wspomnień i prac plastycznych powstanie księga pisana przez zwykłych ludzi...
- To bardzo ważne. Jest wielu takich, co mienią się przyjacielami papieża. Piszą pięknie i mądrze, nawet wierszem. Ale małą szansę napisania o swoich małych spotkaniach z papieżem mają zwykli ludzie, którzy stoją na końcu kościelnej nawy. A może w ogóle w kościele nie stoją.

• Nawet ci?
- Ojciec święty przejeżdża i przechodzi obok wszystkich. Nie ocenia ich wiary, ani tego, jak blisko im do Boga. Nasz konkurs jest szansą dla każdego, bo dziś Ojciec Święty jest tą osobą, obok której nie da się obojętnie przejść.

• Szczególnie dziś, kiedy widzimy go cierpiącego. Co ksiądz czuje patrząc na to cierpienie. Które jednych przybliża, innych oddala, a jeszcze innym nie przeszkadza, by je publicznie opluwać?
- Trudno o tym mówić. Cztery lata byłem w Rzymie. Na początku 1996 roku widziałem papieża w jeszcze gorszej formie niż teraz. Osobiście bardzo przeżyłem pielgrzymkę do Gwadelupy, kiedy schorowany i cierpiący szeptał po cichu do siebie: "strasznie, Panie Jezu”. Nie potrafiłem powstrzymać łez. Ale, Bogu dzięki, podróż do ojczyzny dodała mu sił.

• Żegnając się z nami, mówił "Żal odjeżdżać...”
- Stąd tytuł konkursu. A my odpowiadamy: Nie mów, że żal odjeżdżać, bo jesteś w naszych sercach. Pamiętamy o tobie. I dorośli i dzieci. Jak pamiętamy, tak piszemy.

• O czym jeszcze można pisać?
- O tym, jak ktoś kiedyś Ojca Świętego spotkał. Jak to przeżył. Co zmieniło to w jego życiu. Ale można także napisać o pragnieniu spotkania, o tęsknocie i o tym, jak w tym pragnieniu zmienia się nasze życie.

• Z tak osobistych wspomnień zrodzi się osobista księga, niezwykły, zbiorowy portret lublinian. Kiedy ujrzy światło dzienne?
- Zrobimy wszystko, by stało się to na Boże Narodzenie.

• To piękny dar dla Ojca Świętego...
- Na 25. rok pontyfikatu zostanie uroczyście wręczona Ojcu Świętemu.

Zostań autorem \"Księgi”!

Ideą konkursu jest napisanie "Księgi na 25. rok Pontyfikatu Jana Pawła II”. Umieszczone w niej wspomnienia, prace literackie i plastyczne dorosłych,
i młodzieży, świeckich i duchownych dadzą świadectwo żywej obecności Ojca Świętego w naszym życiu.
Prace wraz z dołączonym formularzem (drukujemy go niżej) należy złożyć osobiście w siedzibie Radia Plus przy ul. Jana Pawła II 11 lub w siedzibie Centrum Promocji
i Reklamy Plus Media przy ul Narutowicza 6 do 31 października 2002 r. Prace można przesłać pod adresem Radio Plus, 20-535 Lublin, ul. Jana Pawła II nr 11 lub pod adres e-mailowy: redakcja@radioplus.lublin.pl. Szczegółowe informacje o konkursie na stronach: www.radioplus.lublin.pl

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium