Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 sierpnia 2003 r.
12:34
Edytuj ten wpis

Wszystkie stołki prezydenta

0 0 A A

– Na razie jeszcze jakoś daję sobie radę, ale gdyby zaproponowano mi pełnienie kolejnych funkcji w fundacjach czy stowarzyszeniach, to na pewno nie wyraziłbym zgody. Nawet będę się starał powoli wycofywać z tych, które już sprawuję – oświadcza Marcin Zamoyski, prezydent Zamościa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


d
Na razie Marcin Zamoyski oprócz tego, że jest prezydentem Zamościa, pełni dodatkowo (jak udało się nam policzyć) osiem innych funkcji. Prezydent Zamoyski przyznaje też, że wszystkie sprawuje społecznie i w związku z nimi nie pobiera dodatkowego wynagrodzenia.
Prezydent na uczelni
– Z chwilą, gdy Marcin Zamoyski został prezydentem Zamościa, wyraził zgodę na pełnienie funkcji przewodniczącego Społecznej Rady Senatu, która jest organem statutowym naszej uczelni. Można powiedzieć, że w składzie tej rady znajdują się osoby, które w jakiś sposób mogą kreować politykę uczelni. Według mnie ta funkcja raczej nie powinna stanowić znaczącego obciążenia czasowego dla prezydenta – mówi Janusz Różycki, kanclerz Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu.
Prezydent Zamościa jest także związany z drugą wyższą uczelnią, jaka funkcjonuje w Grodzie Hetmańskim, gdzie pełni funkcję wiceprezesa Zarządu Fundacji na Rzecz Utworzenia i Działania Wyższej Szkoły Humanistyczno – Ekonomicznej im. Jana Zamoyskiego.
– Fakt że przewodniczący Społecznej Rady Senatu jest wiceprezesem założycielskiej fundacji dla konkurencyjnej uczelni, może co prawda wydawać się niezręcznym rozwiązaniem, ale w zasadzie nie widzimy tutaj jakiegoś zagrożenia dla naszej szkoły – informuje kanclerz Różycki.
I w stowarzyszeniu rolników
– Integracja działań lokalnych na rzecz rozwoju wsi i rolnictwa, rozwój przedsiębiorczości na terenach wiejskich, restrukturyzacja i modernizacja rolnictwa, ułatwianie dostępu do wiedzy i nowoczesnych technologii a także poprawa pozycji społecznej, ekonomicznej i kulturalnej mieszkańców wsi – to główne cele powołanego do życia w 1997 r. Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego, którego pomysłodawcą i prezesem jest Marcin Zamoyski.
– Powołanie Towarzystwa miało być w założeniu reaktywacją Towarzystwa Rolniczego, założonego przez Stanisława Zamoyskiego. Czym zajmuje się Towarzystwo? Na przykład negocjujemy oferty w zakresie dostarczania środków ochrony roślin dla naszych członków, organizujemy też pomoc w sprzedaży zboża.
Marcin Zamoyski zdradził nam, że myślał już o tym, by zrezygnować z tej funkcji.
Honorowy, ale prezes
Kolejna funkcja prezydenta Hetmańskiego Grodu to honorowy prezes Aeroklubu Ziemi Zamojskiej.
– Marcin Zamoyski, zanim został prezesem honorowym aeroklubu, był przez dwie kadencje po prostu jego prezesem. Potem zrezygnował z tej funkcji, bo pełnił ponadto wiele innych, ale wolą walnego zgromadzenia nadal jest prezesem honorowym. Teraz też mamy ze sobą kontakt, ale nie tak często, jak kiedyś – przyznaje Kazimierz Drzewiński, dyrektor Aeroklubu Ziemi Zamojskiej.
Prezydent Zamościa nie wie do końca, jak to jest z tą honorową funkcją.
– Statut aeroklubu nie przewiduje takiego stanowiska, jak honorowy prezes – zauważa Marcin Zamoyski.
Jak to się stało, że został prezesem aeroklubu?
– Ok. 10 lat temu zwrócono się do mnie, bym ratował aeroklub, który wtedy borykał się ze sporymi długami. I tak zostałem jego prezesem. Mniej więcej dwa lata temu wycofałem się z prezesowania.
Z polonią za pan brat
Marcin Zamoyski jest także prezydentem Fundacji Młodej Polonii, funkcję tę sprawuje od ok. 10 lat. Na stronach internetowych Fundacji czytamy, że jej główną ideą programową jest wzbogacanie kultury, życia duchowego i sprawności fizycznej młodych Polaków mieszkających za granicami oraz kultywowanie tradycji narodowej.
– Organizujemy integracyjne obozy dla młodzieży, konkursy wiedzy o polskiej kulturze (nagrodą dla zwycięzcy jest 10-dniowy pobyt w kraju). Zajmujemy się pozyskiwaniem pieniędzy na rzecz fundacji – informuje Marcin Zamoyski, dodając, że niejednokrotnie już prosił, by wybrano kogoś innego na prezesa. Bezskutecznie.
Prezydent w Radzie Parku
Od ok. dwóch lat prezydent Zamościa zasiada w Radzie Parku, która jest organem doradczym przy dyrektorze Roztoczańskiego Parku Narodowego.
– Jej zadaniem jest np. opiniowanie projektów dotyczących ochrony parku. Członków Rady Parku powołuje Minister Środowiska. Mogą nimi być przedstawiciele nauki, samorządu i organizacji społecznych, działających na rzecz ochrony przyrody – mówi Zdzisław Strupieniuk, z- ca dyr. RPN z siedzibą w Zwierzyńcu.
Myśliwy nie ma czasu... na polowanie
– Rada generalnie ustala politykę wyścigów i procedury ich przeprowadzania. Zbieramy się kilka razy do roku a ponadto przed wyścigami, czyli albo w soboty albo w niedziele – opowiada prezydent Zamościa. Mowa o zadaniach Rady Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, której prezydent Zamościa jest członkiem.
Prezes Koła Łowieckiego w Zamościu – to kolejna funkcja pełniona przez Marcina Zamoyskiego
–Tutaj moja działalność ogranicza się do uczestnictwa w zebraniach, bo na polowania... już nie mam czasu – mówi.
Czy pełnienie tych licznych funkcji da się pogodzić z pracą prezydenta miasta?
– Zebrania czy narady odbywają się albo wieczorami, albo w soboty czy niedziele. Jednak nie ukrywam, że brakuje mi wolnego czasu. Można zatem powiedzieć, że to wszystko odbywa się kosztem życia prywatnego – przyznaje Marcin Zamoyski.

Pozostałe informacje

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi rzecznik Piotr Jankowski.

Fredro w rytmie rocka
teatr
30 listopada 2024, 18:00

Fredro w rytmie rocka

Jedyne i niepowtarzalne zestawienie najciekawszych tekstów mistrza komedii – Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. Wszystko to w rytm klasycznych rockowych hitów już w sobotę w lubelskim Centrum Kultury.

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

Największy protest odbędzie się w Warszawie, ale 1 grudnia również w Białej Podlaskiej odbędzie się manifestacja pod hasłem "Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!".

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium