Magazyn

16 stycznia 2003 r.
12:29
Edytuj ten wpis

Wszystko co najpiękniejsze

Autor: Zdjęcie autora (ALF

Takiego konkursu jeszcze nie było! Na naszych łamach zaprosiliśmy uczniów do nadsyłania prac na konkurs organizowany przez Biuro Turystyki Zagranicznej i Krajowej „Beatur”. Uczestnicy w wybranej przez siebie formie mieli wypromować Lubelszczyznę i najbliższy swemu sercu zakątek regionu. Efekty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Uczniowie sławili turystyczne zalety swoich okolic poprzez książki, foldery, plakaty, batiki, makiety, rysunki, prezentacje multimedialne, a nawet... kawał marmuru ozdobiony techniką sgraffito. 17 jurorów, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz Lublina i województwa oraz instytucji turystycznych zachwycali się każdą z ponad 500 nadesłanych prac.
Beata Smoleń, dyrektor Beaturu znalazła jednak iście salomonowe rozwiązanie: zgodnie z regulaminem autorzy 3 najlepszych prac zabiorą na wycieczkę całą swoją klasę. Pozaregulaminowo wszyscy pozostali uczestnicy, którzy do godz. 17 dziś (17 stycznia) zgłoszą się do biur Beaturu w Lublinie będą mogli wybrać sobie jednodniową wycieczkę do Lwowa, Budapesztu, Berlina, Wiednia, Pragi, Warszawy, Krakowa lub w Góry Świetokrzyskie.
Pierwsze miejsce i trzydniową wycieczkę dla swojej klasy zdobyły: Zuzanna Weiss, Sabina Weiss i Dominika Sajdłowska ze Szkoły im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kamionce za „Księgę naszej okolicy”. Praca przypomina średniowieczny manuskrypt. Napisana jest odręcznie i bogato zdobiona. Czyta się ją z przyjemnością „od deski do deski”. A dziewczyny piszą m.in.:
Bardzo serdecznie zapraszamy do podróży po magicznych stronicach naszej księgi. Opisana jest tu
malownicza gmina Kamionka
w powiecie lubartowskim. Bogata historia naszej ziemi pozostawiła po sobie wiele pamiątek. Od zachwycającego przepychem pałacu w Kozłówce, po dworki, kościoły, kapliczki i pomniki.
Pierwsze wzmianki o Kamionce pochodzą z XV wieku. W skromnie wyglądającej osadzie znajduje się najstarszy na Ziemi Lubartowskiej kościół. Na kamionkowskim cmentarzu jest kaplica Zamoyskich z przełomu XVIII i XIX wieku. Jej fasadę zdobią piękne witraże.
Największą atrakcją naszej gminy jest doskonale zachowana rezydencja magnacka w Kozłówce. Wyjątkowe szczęście pozwoliło zachować unikalny wystrój jej wnętrz, licznych obrazów w pozłacanych ramach i pięknych pieców kaflowych. Chlubą pałacu jest znakomity ogród w stylu francuskim, zachwycający w ciepłych porach roku zielenią żywopłotów i barwnymi klombami kwiatowymi. Całość okala wiekowy park, po którego alejkach beztrosko hasają wiewiórki.
Lasy Kozłowieckie
zajmują wielki obszar pokryty drzewami iglastymi i liściastymi, a ich królem jest dąb. Spacerując tu możemy spotkać wiele rzadkich gatunków zwierząt np. borsuki, daniele, bieliki, orliki krzykliwe i błotniaki. W naszych lasach jest wiele tajemniczych zakątków, które znają tylko miejscowi. Tylko oni wiedzą, gdzie znaleźć Czarcią studnię, krucze bagno i Małe Bieszczady.
Przez naszą wieś i okoliczne: Dąbrówka, Biadaczka, Kieszkówka, przepływa rzeczka Minina. Jest częściowo zmeliorowana , zachowała jednak swój pierwotny, niepowtarzalny urok. Jej koryto jest siedliskiem wielu zwierząt np. wydry, żółwia błotnego, zimorodka, kaczki krzyżówki.
Minina ma status rzeki górskiej. W jej wodach żyją raki, pstrągi i sumy. Rzeczka przepływa przez kompleks stawów rybnych. Można tam spotkać łabędzie, czaple siwe, a nawet żurawie. Weekendowy, rodzinny wyjazd na ryby, to wspaniały sposób wypoczynku, nie tylko dla amatorów wędkarstwa, ale i zapalonych obserwatorów dzikiej przyrody.
Nasze wsie
mimo postępu cywilizacyjnego zachowały tradycyjny rytm życia, ściśle podporządkowany porom roku. Ludzie na wsi są bardzo samowystarczalni. Przydomowe ogródki i sady zaopatrują w świeże warzywa i owoce, w każdym gospodarstwie są konie, krowy, świnie, kozy i gęsi, które wypuszczone na łąki stają się elementem sielskiego krajobrazu.
Każda wieś to odrębna, mała społeczność, w której wszyscy się znają i pomagają sobie wzajemnie. Wielu przyjezdnych zaskakuje niespotykana życzliwość i serdeczność mieszkańców naszej okolicy. Coraz częściej zakładają oni gospodarstwa agroturystyczne. Ktoś, kto szuka spokoju może tu oderwać się od miejskiego zgiełku.
Na terenie naszej gminy funkcjonuje Stowarzyszenie dla Ziemi. Gromadzi ono ludzi łączących folklor, ekologię i edukację. Można się od nich uczyć gry na bębnach, stawiania indiańskiego namiotu – tipi, lepienia z gliny, zielarstwa i proekologicznego myślenia. Wydają też pisemko „Pozytywne wiadomości”. )

Pozostałe informacje

Trener rezerw Chełmianki przyznał, że w sobotę Bug Hanna był zdecydowanie lepszy

Chełmianka II Chełm słabsza od Bugu Hanna. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna nie zatrzymuje się w drodze do czwartej ligi. W sobotę podopieczni trenera Bartosza Bodysa bez żadnych problemów pokonali rezerwy Chełmianki na jej terenie, a dwa gole zdobyli dla nich piłkarze z Ameryki Południowej

Ile wiesz o chrzcie Polski? Sprawdź się w naszym quizie
QUIZ

Ile wiesz o chrzcie Polski? Sprawdź się w naszym quizie

Chrzest Polski to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju – zapoczątkował proces chrystianizacji, ukształtował naszą tożsamość narodową i wprowadził Polskę do grona chrześcijańskich państw Europy. Sprawdź swoją wiedzę o tym historycznym momencie, rozwiązując nasz specjalny quiz z okazji rocznicy chrztu Polski!

Podstęp, przemoc i ucieczka. 24-latek zaatakowany w samochodzie pod Lublinem

Podstęp, przemoc i ucieczka. 24-latek zaatakowany w samochodzie pod Lublinem

Policjanci z komisariatu w Niemcach zatrzymali dwie osoby podejrzane o brutalną próbę wymuszenia pieniędzy. 27-latka i jej 35-letni znajomy podstępem zwabili ofiarę i przy użyciu siły próbowali wyłudzić od niego dwa tysiące złotych.

LKS Milanów urwał punkty Orlętom Łuków. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

LKS Milanów urwał punkty Orlętom Łuków. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Orlęta Łuków zremisowały z LKS Milanów i spadły z pozycji lidera rozgrywek

Przed meczem z Lechem Poznań kibice bawili się w Motorowym Miasteczku. Zobacz zdjęcia!
galeria

Przed meczem z Lechem Poznań kibice bawili się w Motorowym Miasteczku. Zobacz zdjęcia!

Zanim piłkarze Motoru Lublin wyszli na murawę, przed Areną Lublin zrobiło się wyjątkowo tłoczno. W niedzielne popołudnie na kibiców czekało „Motorowe Miasteczko” – strefa pełna atrakcji dla całych rodzin.

ilustracyjne

Wypadek na DK2. Jedna osoba ranna, spore utrudnienia

Do groźnego zdarzenia doszło dziś na drodze krajowej nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim. W wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych jedna osoba została ranna. Na miejscu cały czas pracują służby.

Pierwsza rozprawa w procesie Bartłomieja B. rozpoczęła się od odczytania przez oskarżonego oświadczenia. 34-latek przyznał się do winy i wyraził skruchę

Oskarżony o zabójstwo: Jestem po prostu złym człowiekiem

Zeznając podczas śledztwa mówił o konfliktach rodzinnych, zasłaniał się niepamięcią. Na pierwszej rozprawie Bartłomiej B., oskarżony m.in. o podwójne zabójstwo ze szczegółami opisał zdarzenia z dnia, w którym dokonał zbrodni. Wyraził skruchę, ale też nadzieję, że bliscy kiedyś wybaczą mu to, co zrobił.

Wyborcza obietnica z 2018 roku już nieaktualna. Darmowej komunikacji nie będzie

Wyborcza obietnica z 2018 roku już nieaktualna. Darmowej komunikacji nie będzie

Bezpłatny transport publiczny dla uczniów, a później dla wszystkich. O tej wyborczej obietnicy prezydenta Białej Podlaskiej przypomina mieszkaniec. Ale odpowiedź ratusza nie pozostawia złudzeń.

BKS Bodaczów wygrał bardzo ważne starcie z Potokiem Sitno

BKS Bodaczów polubił wiosną grę na wyjazdach. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

BKS Bodaczów ma problem z wygrywaniem u siebie, ale na wyjazdach idzie mu zdecydowanie lepiej. W sobotę podopieczni trenera Sebastiana Luterka wygrali w Sitnie z tamtejszym Potokiem po golu Sebastiana Kurzawy. Drugim bohaterem spotkania był bramkarz beniaminka, który w końcówce obronił rzut karny

„Współczesne Media”: czy cyfryzacja zniszczy dziennikarstwo?

„Współczesne Media”: czy cyfryzacja zniszczy dziennikarstwo?

– Tegoroczna edycja koncentrowała się na potrzebie integrowania perspektywy instytucjonalnej z analizą tekstów medialnych. Celem było pokazanie, że zrozumienie współczesnych mediów wymaga jednoczesnego spojrzenia na ich strukturę jako instytucji oraz na wytwarzane przez nie przekazy – traktowane jako złożone, multimodalne formy komunikacji – podkreśliła znaczenie tematu dr Alena Podviazkina Członkini Komitetu Organizacyjnego Konferencji „Współczesne Media”.

Piłkarze LKS Kamionka ostatnio mają problemy z odnoszeniem zwycięstw

Lubelska klasa okręgowa. Unie Bełżyce lepsza od LKS Kamionka

LKS Kamionka w ostatnich trzech spotkaniach zdobył tylko punkt. Czy podopiecznych Grzegorza Misiarza dopadł kryzys?

Radny chce słupków na Starym Mieście i deptaku. Ratusz odpowiada: nie teraz

Radny chce słupków na Starym Mieście i deptaku. Ratusz odpowiada: nie teraz

Radny Konrad Wcisło złożył dwie interpelacje w sprawie montażu automatycznych słupków w centrum Lublina. Ratusz odpowiada, że takie rozwiązania były już analizowane, ale miasto nie planuje ich wprowadzenia. Powód? Wysokie koszty i skuteczny system kamer.

Lifting twarzy bez skalpela – czy jest możliwy?

Lifting twarzy bez skalpela – czy jest możliwy?

Zachowanie młodzieńczego wyglądu twarzy bez konieczności poddawania się inwazyjnym operacjom staje się coraz bardziej popularne. Współczesna medycyna estetyczna oferuje innowacyjne zabiegi, które skutecznie poprawiają kondycję skóry, redukują zmarszczki i przywracają naturalny owal twarzy. Jednym z takich rozwiązań jest soft lifting – bezpieczna i małoinwazyjna metoda odmładzania, która nie wymaga długiej rekonwalescencji. Sprawdź, na czym polega ten zabieg i jakie efekty możesz uzyskać.

Różnice między wodą po goleniu a balsamem po goleniu – co wybrać?

Różnice między wodą po goleniu a balsamem po goleniu – co wybrać?

Pielęgnacja skóry po goleniu to ważny etap, który wpływa na jej kondycję i wygląd. Mężczyźni często stają przed wyborem: woda po goleniu czy balsam po goleniu? Każdy z tych produktów pełni inną rolę, a ich właściwości mogą mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia i komfortu skóry. Aby podjąć świadomą decyzję, warto poznać różnice między tymi kosmetykami oraz dowiedzieć się, który z nich najlepiej sprawdzi się w codziennej pielęgnacji.

Pijany i z dożywotnim zakazem. Próbował swoich sił w ucieczce

Pijany i z dożywotnim zakazem. Próbował swoich sił w ucieczce

Pijany mieszkaniec Goraja próbował swoich sił w ucieczce przed policjantami. Miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Pomogli świadkowie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium