Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 stycznia 2003 r.
16:30
Edytuj ten wpis

Zabawy na śniegu

Autor: Zdjęcie autora (KAD.)
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pogodowa huśtawka daje się we znaki, ale to nie znaczy by unikać spacerów i siedzieć w domu. Ta uwaga szczególnie dotyczy rodziców, którzy pozbawiają swoje dzieci możliwości wychodzenia na dwór, zabaw na śniegu, lepienia bałwana i jazdy na saneczkach tłumacząc to niepogodą.
Dorośli zapominają, albo nie wiedzą o tym, że przebywanie na świeżym, nawet mroźnym powietrzu wzmaga odporność. Dziecko bawiące się na dworze dostarcza organizmowi więcej tlenu. Ruch, bieganie, ślizgawka, jazda na sankach, obrzucanie się śnieżkami stymulują pracę mięśni i wzmacniają je.
Ogólnie można powiedzieć – zabawy na powietrzu sprzyjają lepszemu odżywianiu każdej tkanki i powodują szybsze wydalanie szkodliwych substancji. Naturalnie rodziców obowiązuje rozsądek. Przy temperaturze spadającej poniżej 20 st. C małe dzieci powinny jednak zostać w domu. Podobnie wtedy, gdy na dworze jest ulewa. W pierwszym przypadku można doprowadzić do szybkiego ochłodzenia w drugim przemoczenia. I jedno, i drugie jest szkodliwe.
Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, jak ważne jest odpowiednie ubranie dziecka. Wybierając się z nim na sanki albo zabawę śnieżkami, nie można z dziecka robić tobołka, który jest unieruchomiony przez ubranie. Z reguły to rodzice stoją i marzną, a dzieci biegają więc jest im dużo cieplej. Im więcej ciężkich i krępujących ubrań będą miały tym trudniej będzie im biegać. By udźwignąć ciężki płaszcz lub kurtkę zużyją więcej kalorii, szybciej się zmęczą i prędzej zmarzną.
Właśnie – odzież dziecka powinna być lekka. Wszyscy lekarze mówią – najpraktyczniej jest ubierać na cebulkę. Trzeba pamiętać o tym, że najszybciej ochładza się szyja, a najwięcej ciepła tracimy poprzez odsłoniętą głowę – aż 40 procent. Dlatego szyję trzeba owinąć lekkim szalikiem, przepuszczającym powietrze, głowa musi być okryta czapką z naturalnych surowców lub takich, które „oddychają” ze specjalnego polaru. Koniecznie powinny być przykryte uszy.
Buty – nieprzemakalne, ale najlepsze są do pół łydki. Z jednej strony chronią przed utratą ciepła, z drugiej pozwalają na swobodne ugięcie nogi. To nieprawda, że jeśli spodnie wsuniemy wewnątrz nogawek będzie cieplej, bo dodatkową barierę cieplną tworzy właśnie warstwa powietrza między nogawkami, a cholewkami butów. Buty muszą być luźne na tyle by umożliwiały swobodny przepływ krwi w palcach.
Dobrym ubraniem będzie bawełniana koszulka, sweterek, kamizelka pod puchową kurtkę. Kamizelka osłania plecy i klatkę piersiową, ale nie hamuje ruchów rąk. Znakomite są kamizelki z polaru.
Rękawiczki powinny być dostosowane do rodzaju zabawy podczas spaceru. Jeśli wybieramy się na zabawę śnieżkami, lepienie bałwana, dobre byłyby nieprzemakalne. Ewentualnie trzeba wziąć drugą parę na zmianę.
Rodzice idąc z dziećmi na spacer powinni się „wyluzować”. Co to znaczy? Otóż powinni włączyć się do zabawy na śniegu, na powietrzu. Ruch także dobrze im zrobi, a wspólne bitwa na śnieżki albo mniej lub bardziej udane piruety na lodzie tworzą tę piękną więź i takie przygody które wspomina się później całe życie.

Pozostałe informacje

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W czwartek na Placu Litewskim i przy ul. Gospodarczej odbędą się uroczystości rocznicowe. Organizatorzy zapraszają mieszkańców do wspólnego oddania hołdu 96 ofiarom tragedii z 2010 roku.

Otwarcie mostu w grudniu 2024 roku

Radni zdecydują o alei Riada Haidara. Ale święty Kuncewicz też nie będzie pominięty

Wszystko na to wskazuje, że nowy most w Białej Podlaskiej zyska patrona. Radni Koalicji Obywatelskiej już w 2023 roku proponowali, by przeprawę nazwać aleją Riada Haidara. W międzyczasie środowiska religijne zaczęły lobbować za świętym Jozafatem Kuncewiczem.

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach powrócił z bezimiennego zbiorowego grobu w Lublinie i został pochowany obok ukochanej żony Stefanii. Na cmentarzu w Międzyrzecu Podlaski spoczął żołnierz powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego sierż. Jan Grudziński ps. Płomień.

Peter Lerant (asystent Pavola Stano): Nie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku

Peter Lerant (asystent Pavola Stano): Nie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku

We wtorek Górnik Łęczna nie znalazł sposobu na defensywę broniącej się przed spadkiem Kotwicy Kołobrzeg. Zielono-czarni zremisowali z beniaminkiem 0:0, a wynik z całą pewnością bardziej cieszył rywali zielono-czarnych. Jak spotkanie podsumowali Piotr Tworek i Peter Lerant oraz Damian Warchoł i Branislav Pindroch?

Poddasze kamienicy w ogniu. Czujka uratowała mieszkańców

Poddasze kamienicy w ogniu. Czujka uratowała mieszkańców

W nocy doszło do pożaru przy ulicy Garbarskiej w Lublinie. Paliło się poddasze kamienicy.

Arkadiusz Klucznik

"Pozostawił niezatarte ślady w lubelskiej kulturze". Zmarł były dyrektor Teatru Andersena

Zmarł Arkadiusz Klucznik, dyrektor Teatru Andersena w latach 2007-2017.

5 mitów o psychoterapii, które warto obalić

5 mitów o psychoterapii, które warto obalić

Psychoterapia coraz bardziej zakorzenia się w naszej codzienności jako naturalna forma dbania o zdrowie psychiczne. Mimo to wciąż krąży wiele mitów, które potrafią zniechęcić do sięgnięcia po wsparcie. Warto przyjrzeć się kilku najczęściej powtarzanym przekonaniom i zweryfikować, ile mają wspólnego z prawdą.

Kultowy musical „Jesus Christ Superstar” w Sali Operowej CSK
10 kwietnia 2025, 18:00

Kultowy musical „Jesus Christ Superstar” w Sali Operowej CSK

Opera Lubelska zaprasza na legendarny musical „Jesus Christ Superstar” – porywającą rock-operę z muzyką Andrew Lloyda Webbera. To ponadczasowe dzieło zabrzmi w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie dwukrotnie: 10 i 11 kwietnia 2025, o godzinie 18:00.

Dwie wizje radnych na Plac Łokietka. Fontanna czy drzewa?

Dwie wizje radnych na Plac Łokietka. Fontanna czy drzewa?

Plac Władysława Łokietka w Lublinie znów stał się areną sporu. Tym razem radny Konrad Wcisło proponuje stworzenie skweru z fontanną, a Robert Derewenda walczy o zazielenienie tego miejsca. Która wizja lepiej służy mieszkańcom?

Reklama na TikToku - dlaczego warto?

Reklama na TikToku - dlaczego warto?

TikTok szturmem zdobywa serca użytkowników na całym świecie, stając się jednym z najważniejszych narzędzi marketingowych dla nowoczesnych marek. Zastanawiasz się, dlaczego warto zainwestować w reklamę na tej dynamicznej platformie? Efektywna kampania na TikToku może zwiększyć zasięg i zaangażowanie Twojej marki w sposób, który trudno osiągnąć tradycyjnymi metodami, a prowadzenie profilu przez doświadczoną agencję marketingową gwarantuje profesjonalizm i skuteczność. Odkryj potencjał TikToka i zobacz, jak może on zrewolucjonizować Twoją strategię marketingową!

Zamknęli wjazd na ulicę Wallenroda. Dojazd do szkoły z innej strony

Zamknęli wjazd na ulicę Wallenroda. Dojazd do szkoły z innej strony

Utrudnienia na ulicy Wallenroda. Od środy zamknięty jest odcinek tej ulicy. Dojazd do szkoły czy domu kultury będzie możliwy z innej strony.

Stowarzyszenie chce wykupić budynek przy ul. Akademickiej 117

Jedyne takie miejsce dla rodzin zastępczych. Stowarzyszenie chce wykupić budynek Lighthouse

Od ponad 15 lat stowarzyszenie Jedno Serce pomaga rodzicom zastępczym. Od 2023 roku robi to jeszcze intensywniej w ramach Centrum Wsparcia Dzieci i Rodzin Lighthouse. Teraz organizacja potrzebuje wsparcia, bo chce kupić ten budynek.

Na spotkanie z Rafałem Trzaskowskim zaprasza m.in. na swoim oficjalnym profilu na Facebooku prezydent Michał Litwiniuk

Ostatni raz był tu w 2023 roku razem z Tuskiem. Teraz Trzaskowski przyjedzie w innej roli

Kampania wyborcza trwa. Z mieszkańcami Białej Podlaskiej spotka się Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP.

Lublinianka traci obecnie do lidera sześć punktów, ale ma też jeden mecz rozegrany mniej

Lublinianka kontra Stal Kraśnik. Dzisiaj mecz na szczycie Keeza IV ligi

Mecz na szczycie Keeza IV ligi miał zostać rozegrany na inaugurację rundy wiosennej. Z powodu ataku zimy i kiepskiego stanu boiska obie drużyny zmierzą się dopiero dzisiaj. O godz. 17 na stadionie przy ul. Leszczyńskiego Lublinianka, czyli drugi zespół w tabeli podejmie lidera – Stal Kraśnik.

Ulica Jaspisowa po zmroku jest bardzo niebezpieczna
galeria

Wąsko, bez chodnika i latarni. Radna interweniuje po naszym tekście

Kilka dni temu informowaliśmy o niebezpiecznych sytuacjach na ulicy Jaspisowej w dzielnicy Węglin Południowy. Teraz sprawą zainteresowała radna miejska, które proponuje ratuszowi kilka rozwiązań.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium