Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 kwietnia 2011 r.
14:09
Edytuj ten wpis

Złote Mrówkojady 2011: Opowieść bezlitosnego selekcjonera

Andrzej Rusin <br />
animator kultury z Kinoteatru projekt z Centrum Kultury. Od 5 lat organizuje Lubelską
Andrzej Rusin
animator kultury z Kinoteatru projekt z Centrum Kultury. Od 5 lat organizuje Lubelską

Rozmowa z Andrzejem Rusinem, organizatorem Lubelskiej Gali Filmu Niezależnego "Złote Mrówkojady 2011” .

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Co się czuje po obejrzeniu 175 filmów?

– Z jednej strony, mamy z Maćkiem Misztalem (współorganizatorem Gali i konkursu – przyp. red.) kaca filmowego. Z drugiej strony, po takim maratonie oglądania ogarnia nas wielka przyjemność, bo filmy były naprawdę dobre. Mieliśmy jako wstępni selekcjonerzy kłopot, by z tej ilości nadesłanych prac wybrać tyle, by normalni ludzie mogli wytrzymać projekcje. No i żeby jurorzy to wytrzymali.

• Ile tytułów przeszło przez wasze sito i jak wygląda praca festiwalowych selekcjonerów?

– Przede wszystkim trzeba było wszystko obejrzeć. Każdy oglądał oddzielnie i potem liczyliśmy punkty. Skala była od 0 do 10.

• Było 10?

– Nie, ja najwyżej dałem 7, Maciek chyba 8. Ale i 7 dawało gwarancję, że film trafi na galę i będzie oceniany przez widzów i jury. Po pierwszym liczeniu okazało się, że chcemy zafundować widzom projekcje trwające ponad 7 godzin. Nikt normalny by tego nie wytrzymał. Trzeba było robić dogrywkę i z bólem wyrzucać kolejne tytuły. W sumie, mamy 14 prac amatorów i 15 etiud studenckich. Kilku mi autentycznie żal.

• To może zróbcie dodatkowy pokaz "Z bólem odrzucone”

– To jest jakieś wyjście. Pomyślimy o tym.

• Macie podobny gust, czy były krwawe dyskusje o jakiejś pracy?

– Podobne, ale dwa filmy kobiece nas poróżniły. Maciek od razu dał 0 autorce 5-minutowej opowieści o piesku biegającym na smyczy. Ja się zastanawiałem.

• Może to filozoficzna metafora i czegoś nie zrozumieliście?

– Jeśli tak, to ja się podaję do dymisji. Dodam, że oprócz biegania pieska, nic się nie działo. Bohater był w kurteczce z kapturkiem. Drugim filmem była kobieca produkcja o zombie. Koszmar.

• O zombie powinien być koszmar.

– Autorzy się nie dogadali, na co ma patrzeć kamera i jaki jest scenariusz.

• Film niezależny jest sfeminizowany?

– Chyba więcej filmów nakręcili panowie, ale kobiecych też jest dużo. Julia Kolberger nakręciła superfilm "Jutro mnie tu nie będzie”. Świetny jest "Tasnim” studentki z Izraela. To kameralna opowieść o tym, jak reżyserka Żydówka robi casting i szuka aktora. Jest nim Arab. Prosty kadr, chłopak siedzi na kanapie. Ona tylko na chwilę siada koło niego, wcielając w aktorkę. Bardzo dobrą animację "Drżące Trąby” – najkrótszy film festiwalu – zrobiła Natalia Drożyńska.

• Po filmie bez opisu poznasz czy to etiuda studencka, czy amatorski, polski czy zagraniczny?

– Pewnie. Studenci mają większe możliwości techniczne i wiedzę. Mają do dyspozycji ekipę. To widać. Ale był film z Łodzi nadesłany przez operatora. Genialnie sfilmowany, superpraca kamery, ale historia była o niczym i filmu nie łyknęliśmy. Wybierając, stawialiśmy na filmowość. Produkcja zagraniczna nie gwarantuje jakości. Filmy koreańskie, rosyjskie odpadały, bo były słabe. "Złote Mrówkojady” zrobiły się takie znane, że jest krwawa walka.

• To dopiero piąta edycja waszego festiwalu, nie ma na nim nagród…

– Są "Złote Mrówkojady” i dobra zabawa. Kiedy startowaliśmy, to widzowie zobaczyli wszystkie zgłoszone prace. Z filmami organizatorów było ich 9! Teraz blisko 200, bo jeszcze po terminie ciągle nadchodzą. Autorów zachęcamy, by startowali w przyszłym roku. Chyba atutem jest nieformalny charakter imprezy. No i dzięki dziewczynom z promocji CK, prowadzeniu bloga, reklamowaniu Mrówkojadów jest takie zainteresowanie.

• Jakieś rady dla uczestników VI edycji?

– Ocenić możliwości i nie robić błędu np. Błażeja Kujawy, który zrobił film z rewelacyjnymi zdjęciami, na planie śmigłowiec, policjanci i w obsadzie same modelki. Super, tylko gdyby się nie odzywały. Nie udawać Hollywood. Unikać opowieści w stylu: 16-latek wstaje, wkłada ciapy, stoi przed lustrem, robi sobie herbatę. Jak widzę kolejny film o zmarnowanym nastolatku, co się drapie i ziewa, to nie mogę. Albo film udający gangsterski z mafiosami na ulicy, na której chodzą rozbawione dzieci. Pastisz musi być przemyślany. I radzę oglądać dobre filmy. Nie seriale i nie klasy B.

• Przez 5 lat Mrówkojadów zmieniły się startujące filmy?

– Są odważniejsze, grają ludzie w różnym wieku, a nie kumple ekipy.

• Odważniejsze? Będą na tegorocznej gali momenty?

– Będą. Amatorskie i studenckie.

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium