Lublin

9 lipca 2022 r.
15:32

Lublin. Nie chcą myjni za oknem. „Nie dziwię się mieszkańcom, że protestują”

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Stanisława Kossowska, mieszkanka bloku przy Bursztynowej 14
Stanisława Kossowska, mieszkanka bloku przy Bursztynowej 14 (fot. Maciej Kaczanowski)

Unieważnienia zgody na budowę myjni samochodowej oczekują od wojewody mieszkańcy bloku przy ul. Bursztynowej. Twierdzą, że obiekt postawiono przed ich oknami niezgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania terenu. Ratusz temu zaprzecza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Gdy na myjni są trzy samochody, słychać duży szum. Gdy jest wiatr, z mycia unosi się mgiełka z chemikaliami. Balkon mam właściwie naprzeciw tej myjni. Jestem na emeryturze, człowiek czasem chce wyjść na balkon i poleżeć na leżaku, ale jak tu teraz wyjść? – pyta Stanisława Kossowska, mieszkanka bloku przy Bursztynowej 14.

– Kiedyś pachniał nam pobliski las, a teraz czujemy chemię – dodaje jej córka.

Samoobsługowa myjnia samochodowa pojawiła się przy ul. Bursztynowej wiosną tego roku. Zajęła część parkingu obok sklepu Stokrotka. Pozwolenia na budowę udzielił Urząd Miasta.

– W przypadku spełnienia przez inwestora warunków określonych w ustawie nie możemy odmówić jego udzielenia – tłumaczyła Joanna Stryczewska z lubelskiego Ratusza. Do wniosku o zgodę na budowę dołączona była analiza akustyczna, mająca dowodzić tego, że myjnia nie będzie źródłem "ponadnormatywnych oddziaływań akustycznych".

Po uruchomieniu myjni zaczęły się skargi na hałas i unoszące się obłoki chemii. Mieszkańcom nie podoba się też stalowa ścianka ustawiona z jednej strony.

– Mieszkańcy są zrozpaczeni tą sytuacją, bo z dnia na dzień obniżył im się standard życia. Staramy się im pomóc, chociaż możliwości rady dzielnicy są ograniczone – mówi nam Krzysztof Wiśniewski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Czuby Południowe. – Widzimy pewne znaki zapytania, jeżeli chodzi o stan prawny tej sytuacji. Ewidentnie powstanie myjni nie jest w interesie mieszkańców i bardzo negatywnie wpływa na okolicę. Można byłoby znaleźć lepsze miejsce na taką działalność.

>>Ten artykuł powstał dzięki sygnałowi od Czytelników Dziennika Wschodniego<<

– Nie dziwię się mieszkańcom, że protestują. Szczególnie w lecie, kiedy się wietrzy mieszkania i ma się pootwierane okna, hałas i opary z myjni mogą być uciążliwe. Jej lokalizacja w takim miejscu jest nieporozumieniem – przyznaje miejski radny Dariusz Sadowski (klub prezydenta Żuka). Twierdzi jednak, że pozwolenie na budowę wydane przez Urząd Miasta nie jest wadliwe. – Wydaje się, że urząd nie popełnił błędu. Odmowna decyzja mogłaby być uchylona.

Innego zdania są mieszkańcy bloku przy Bursztynowej 14. Pani Stanisława wraz z dwójką innych sąsiadów złożyła do wojewody oficjalny wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji zezwalającej na budowę myjni.

– Decyzji zarzucamy, że została wydana z rażącym naruszeniem prawa – piszą w swym wniosku mieszkańcy. Twierdzą, że pozwolenie jest sprzeczne z obowiązującym od 20 lat planem zagospodarowania, który określa przeznaczenie terenu.

Z planu jednoznacznie wynika, że obszar o kształcie zbliżonym do trójkąta, na którym znajduje się dziś m.in. sklep sieci Stokrotka z towarzyszącym mu parkingiem, jest zarezerwowany pod usługi publiczne.

O jakich usługach mowa? W planie zapisano, że "podstawowym przeznaczeniem gruntów" są obiekty "oświaty, kultury, ochrony zdrowia i opieki społecznej, administracji publicznej i gospodarczej, finansów i ubezpieczeń, kultu religijnego, centr wystawienniczych, targów, inkubatorów przedsiębiorczości i innych usług publicznych".

Plan zagospodarowania dopuszcza również "możliwość wzbogacenia w szczególnie uzasadnionych przypadkach programu podstawowego o usługi komercyjne". Urząd Miasta przekonuje, że właśnie tak się stało obok Stokrotki. – Realizacja myjni stanowi uzupełnienie programu usług funkcjonujących na tym terenie – zapewniał nas wiosną Ratusz.

– Rozumowanie urzędników jest oczywiście błędne – przekonują mieszkańcy domagający się unieważnienia pozwolenia na budowę myjni. Tłumaczą, że dozwolone "wzbogacenie programu podstawowego o usługi komercyjne" możliwe jest tylko wtedy, gdy istnieje "program podstawowy", czyli w tym przypadku "usługi publiczne".

Istniejąca Stokrotka (zbudowana jeszcze przed uchwaleniem planu zagospodarowania, dlatego mogąca dalej działać), nie zalicza się zdecydowanie do "usług publicznych", tylko do komercyjnych. Dlatego, jak twierdzą mieszkańcy, nie można mówić o tym, że teren zagospodarowano zgodnie z podstawowym przeznaczeniem.

W tym momencie protestujący znów powołują się na plan, który mówi, że do czasu wykonania inwestycji zgodnej z przeznaczeniem gruntu (czyli do czasu postawienia obiektu usług publicznych) możliwe jest "zagospodarowanie czasowe" tych terenów, ale wyłącznie na cztery sposoby.

Można urządzić prowizoryczny parking, ustawić urządzenia sportowe lub plac zabaw, urządzić zieleń (ale bez "trwałych nasadzeń") lub ustawić niezwiązane trwale z gruntem obiekty usługowe w formie kiosków lub np. stoisk sezonowych.

– Jak widać wyraźnie, przepis nie dopuszcza budowy myjni samochodowej – twierdzą mieszkańcy w piśmie do wojewody. Dodają, że myjnia "nie stanowi żadnego wzbogacenia", a jest wartością ujemną.

Pismo lokatorów bloku przy Bursztynowej zostało już przesłane urzędnikom wojewody. – Miasto przekazało wniosek wraz z kompletną dokumentacją – informuje Anna Czerwonka z lubelskiego Ratusza. Dalsze decyzje jeszcze nie zapadły.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Urbis Gniezno

MKS FunFloor Lublin lepszy od MKS URBIS Gniezno

W spotkaniu 18. kolejki MKS FunFloor Lublin pokonał MKS URBIS Gniezno 27:21. Po zakończeniu tej serii gier tabela zostanie podzielona na dwie części: górną, która powalczy o mistrzostwo Polski oraz dolną, której celem będzie utrzymanie w elicie

Financial Times: Porozumienie Ukrainy i USA. Chodzi o minerały
świat

Financial Times: Porozumienie Ukrainy i USA. Chodzi o minerały

Przełom w sprawie ukraińskich minerałów. Według Financial Times, na który powołuje się PAP, Ukraina przystała na amerykańskie warunki współpracy w zakresie ich wspólnego wydobycia. Waszyngton miał zrezygnować z najsurowszych żądań obliczonych na 500 miliardów dolarów.

"Zaginiony" sam się odnalazł. To, co zrobił może zaskoczyć
film

"Zaginiony" sam się odnalazł. To, co zrobił może zaskoczyć

Na komendę policji w Opolu Lubelskim w sobotę tuż po południu pojawił się zaniepokojony mężczyzna, który zgłosił zaginięcie syna. Ten sam przyjechał na policję prosić, by nie wszczynali poszukiwań. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że miał 1,5 promila.

Prawie 12 tysięcy kibiców obejrzało zwycięstwo Motoru nad GKS Katowice
ZDJĘCIA
galeria

Prawie 12 tysięcy kibiców obejrzało zwycięstwo Motoru nad GKS Katowice

Po dwóch wyjazdach do Kielc i Białegostoku spragnieni emocji kibice licznie odwiedzili Motor Lublin Arenę nawet mimo poniedziałkowego terminu spotkania z GKS Katowice. Na trybunach pojawiło się 11856 widzów. Był dodatkowy powód, żeby odwiedzić stadion, bo Motor przy okazji zawodów pożegnał oficjalnie swojego byłego kapitana Rafała Króla.

Większy prestiż i szansa na unijne dotacje. Kolejna gmina chce być miastem

Większy prestiż i szansa na unijne dotacje. Kolejna gmina chce być miastem

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, za rok Janów Podlaski będzie miastem. Gmina rozpoczyna starania od konsultacji z mieszkańcami.

Znany komik, Bartosz Gajda wystąpi w Domu Kultury LSM
stand-up
10 marca 2025, 19:00

Znany komik, Bartosz Gajda wystąpi w Domu Kultury LSM

Komik, konferansjer, kabareciarz, stand-uper, youtuber, autor i reżyser widowisk komediowych. Człowiek wielu talentów. Występował w niezapomnianym i wielokrotnie nagradzanym kabarecie Łowcy.B. Bartłomiej Gajda wystąpi 10 marca w DK LSM.

Prezydent Zamościa zapewnia, że jeśli podpisuje decyzję o wycince, to zawsze stara się, by była w pełni odpowiedzialna. Na zdjęciu pozostałość po dużym drzewie w Parku Miejskim
Zamość

Drzewa do wycinki? Radni chcą się temu przyglądać

Nie tylko dendrolog wydający opinię i nie tylko prezydent miasta podpisujący decyzję, ale również radni miejscy mają mieć swój wkład w kwestie wycinek i nasadzeń drzew w Zamościu.

Lubelskie ciepło coraz czystsze. LPEC stawia na źródła odnawialne
ZDJĘCIA
galeria

Lubelskie ciepło coraz czystsze. LPEC stawia na źródła odnawialne

Rozpoczęła się kolejna edycja konferencji Rynek Ciepła Systemowego. LPEC jako pionier w energii cieplnej dzieli się swoimi doświadczeniami na temat ekologicznych form dostarczania ciepła do mieszkań i domów.

Muzyczne zakończenie ferii z funk-rockowym Whisky
koncert
28 lutego 2025, 20:30

Muzyczne zakończenie ferii z funk-rockowym Whisky

W najbliższy piątek (28 lutego) niestrudzona, lubelska funk-rockowa załoga Whisky zagra energetyczny koncert na zakończenie ferii.

Tłusty Czwartek zbliża się wielkimi krokami. Gdzie w Lublinie kupić dobre pączki?
galeria

Tłusty Czwartek zbliża się wielkimi krokami. Gdzie w Lublinie kupić dobre pączki?

Powiedział Bartek, że dziś Tłusty Czwartek. A Bartkowa uwierzyła, no i pączków nasmażyła! Tłusty Czwartek wprawdzie dopiero za dwa dni, ale lublinianie rozglądają się już za dobrymi i domowymi pączkami. A gdzie kupić najlepsze pączki w Lublinie? Podpowiadamy.

Jak mądrze wybrać leasing w 2025 roku? Jakich błędów unikać?

Jak mądrze wybrać leasing w 2025 roku? Jakich błędów unikać?

Chcesz wziąć leasing w 2025 roku? Świetnie się składa – w poniższym poradniku wyjaśnimy, jak wybrać leasing, który będzie dla Ciebie najkorzystniejszy. Przyjrzymy się także najczęściej popełnianym błędom i doradzimy, jak ich unikać. Pamiętaj, że najlepszy leasing to taki, który jest dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych, a także oparty na maksymalnie przejrzystych zasadach.

Jak zadaszenie może zwiększyć funkcjonalność Twojego tarasu?

Jak zadaszenie może zwiększyć funkcjonalność Twojego tarasu?

Przestrzeń tarasowa przestała być miejscem wykorzystywanym wyłącznie w słoneczne, letnie dni. Współczesne rozwiązania zadaszeniowe zamieniają sezonowy zakątek w całoroczny salon na świeżym powietrzu. Odpowiednio zaprojektowana osłona stwarza komfortowe warunki do relaksu i spotkań towarzyskich niezależnie od pogody.

Na spotkaniu w lutym atmosfera była gorąca

Burza wokół likwidacji przejazdu. Będzie drugie spotkanie z mieszkańcami

Zamiast kolizyjnego przejazdu, tunel pod torami – te plany bialskich urzędników wywołują ostry sprzeciw mieszkańców osiedla Za Torami. Ratusz nie zamierza przedłużać konsultacji społecznych, ale obiecuje coś innego.

Najpopularniejsze w historii kwartety smyczkowe zabrzmią w Filharmonii Lubelskiej
koncert
7 marca 2025, 19:00

Najpopularniejsze w historii kwartety smyczkowe zabrzmią w Filharmonii Lubelskiej

Już 7 marca, w ramach III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej – Nagroda Filharmonii Lubelskiej odbędzie się koncert kameralny, który wypełni muzyka smyczkowa. Wystąpi Shoven Quartet, który tego zagra utwory: Haydna, Schubera i Debussyego.

Nowy skwer w Lublinie. Siłownia dla seniorów i plac zabaw dla dzieci

Nowy skwer w Lublinie. Siłownia dla seniorów i plac zabaw dla dzieci

Nowy skwer integracyjny powstanie w Lublinie. W rejonie ul. Herbowej miasto utworzy kolejne „Miejsce dla Ciebie”, przeznaczone głównie dla seniorów i dzieci. Wśród atrakcji znajdzie się siłownia plenerowa oraz drewniany domek w kształcie liścia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty