Nawigacja satelitarna ma pozytywny wpływ na kierowców i bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Kierowcy coraz częściej korzystają z nawigacji satelitarnej w swoich samochodach. Liczne opinie policji oraz kierowców wskazują na fakt, iż nawigacja wpływa pozytywnie na zachowania w czasie podróży. Ważne jest jednak, by nawigacja była wysokiej jakości i spełniała swoje funkcje. W przeciwnym razie może powodować chaos i utrudniać podróż, a tym samym wprowadzać niepotrzebny stres u kierowcy, dekoncentrując jego uwagę podczas jazdy. - Dokonując wyboru urządzenia należy zwrócić uwagę na te GPS, które mają szeroki, panoramiczny ekran, solidne mocowanie, precyzyjne mapy, a także dodatkowe przyjazne dla kierowcy funkcje, np. moduł bluetooth - Jerzy Krzywicki, ekspert techniczny, Garmin Polska.
Nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa są także inne funkcje nawigacji GPS, te, które dostarczają kierowcy wielu cennych informacji, m.in. o dopuszczalnych prędkościach na autostradach, dają możliwość wcześniejszego planowania podróży oraz doboru alternatywnej trasy przejazdu w stosunku do wcześniej wykorzystywanej. Pozwala to m.in. ominąć korki czy miejsca przebudowy, a tym samym zaoszczędzić stresu oraz energii, nie wspominając już o mniejszym zużyciu paliwa.
Należy jednak pamiętać, aby skupiać się nie tylko na samym urządzeniu, ale także na cechach mapy. - Dobra mapa powinna bowiem dawać poczucie bezpieczeństwa, pozwalające skupić się na właściwym kierowaniu pojazdem. Świadomość, że GPS "wyprowadzi” kierowcę z najbardziej zawikłanego układu dróg na większą część użytkowników działa jak przysłowiowy "balsam spokoju” sprawiając, że prowadzą swoje pojazdy w sposób istotnie bezpieczny - dodaje Krzywicki.
Odpowiednie zaplanowanie podróży przed wyjazdem, zaznaczenie punktów postoju lub noclegu, redukuje stres i powoduje, iż kierowcy bardziej koncentrują się na prowadzeniu pojazdu i na samej drodze.
Nawigacja satelitarna obniża również ilość skrętów wymaganych do dotarcia do wybranego punktu w porównaniu z sytuacją, kiedy korzystamy ze standardowych urządzeń nawigacyjnych, takich jak papierowe mapy, czy internetowe plannery podróży. Kierowca rzadziej wykonuje niewłaściwe czynności, takie jak ignorowanie znaków drogowych, czy sięganie po mapę papierową w czasie jazdy.