Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

30 sierpnia 2022 r.
12:10

Czy to naprawdę koniec parkowania na chodniku? I jak odróżnić drogę dla pieszych od chodnika?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Ministerstwo ogłosiło, że przepisy mające wejść w życie 21 września „w żaden sposób nie zmieniają obowiązującej możliwości zatrzymania lub postoju pojazdu samochodowego na drodze dla pieszych”
Ministerstwo ogłosiło, że przepisy mające wejść w życie 21 września „w żaden sposób nie zmieniają obowiązującej możliwości zatrzymania lub postoju pojazdu samochodowego na drodze dla pieszych” (fot. Ministerstwo Infrastruktury)

Od 21 września mają obowiązywać nowe przepisy dotyczące m.in. parkowania na chodnikach. Ustawa jest dość nieczytelna i nawet ci, którzy mają ją stosować, nie są pewni, jak należy ją rozumieć i czy rzeczywiście ubędzie miejsc postojowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zmiany wynikają z ustawy, po której ogłoszeniu media zakrzyknęły, że nie będzie można parkować na chodnikach. To rzeczywiście prawda, nie będzie można, ale… nie wszystko to, co uważamy dzisiaj za chodnik, będzie nim po 21 września.

Spójrzmy na miejską ulicę. Widzimy na niej jezdnię, a obok niej chodnik. Ale niedługo to nie będzie już takie proste. Bo obok jezdni będzie „droga dla pieszych”, a jej częścią będzie „chodnik”, na którym parkowanie będzie surowo zabronione.

– Ustawa wyklucza z poruszania się po chodnikach wszystkie pojazdy, bo z definicji to miejsce wyłącznie dla pieszych – przyznaje Dariusz Działo z Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością w Urzędzie Miasta Lublin. I zwraca uwagę na powstałą sprzeczność w przepisach. – Ustawa Prawo o ruchu drogowym wciąż reguluje zasady, jakie obowiązują podczas np. parkowania samochodów na chodniku.

Tymczasem rząd przekonuje, że w zasadzie nic się nie zmienia.

– Nowe przepisy nie wprowadzają żadnych ograniczeń ani niedogodności dla kierowców, pieszych czy rowerzystów – stwierdza w oficjalnym komunikacie wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Parkowanie na chodniku. Zmiany od 21 września 2022 r.

Ministerstwo ogłosiło, że przepisy mające wejść w życie 21 września „w żaden sposób nie zmieniają obowiązującej możliwości zatrzymania lub postoju pojazdu samochodowego na drodze dla pieszych”.

Wątpliwości budzi jednak to, jak odróżnić, która część „drogi dla pieszych” jest chodnikiem. Jest to zagadką nawet dla tych, którzy mają tę ustawę stosować w praktyce. Sprawa jest oczywista tam, gdzie została wyznaczona Strefa Płatnego Parkowania, bo tu część dla samochodów jest oddzielona od części dla pieszych linią namalowaną na nawierzchni.

– To wydzielone miejsca – mówi Dariusz Aftyka ze Straży Miejskiej Miasta Lublin. Ale gdy pytamy go, czy na innych ulicach będzie można parkować na tym, co dziś nazywamy chodnikiem, nie daje jednoznacznej odpowiedzi. – Do wejścia w życie ustawy mamy jeszcze trzy tygodnie. Poczekajmy, zobaczymy.

– Miejsca oznaczone znakami pionowymi i poziomymi, umożliwiającymi parkowanie, nadal będą obowiązujące – tak sytuację ocenia dyrektor Działo. – Natomiast miejsca dotychczas oznaczone znakami np. B-36 (zakaz zatrzymywania się - red.) lub te, na których nie wyznaczono miejsc do parkowania, będą traktowane jako chodniki i będzie na nich obowiązywał zakaz parkowania.

Zagadek jest więcej. Nowe przepisy pozwolą jechać hulajnogą po „drodze dla pieszych”, ale nie pozwolą jechać nią po „chodniku”. To samo dotyczy rowerów (dziś można nimi jechać po chodniku w określonych sytuacjach). W jaki sposób rowerzysta ma odróżnić „drogę dla pieszych” od „chodnika”? Ministerstwo tego nie wyjaśnia.

– Z nowych przepisów wynika, że zarządcy dróg powinni dążyć do takiego projektowania dróg i zatwierdzania projektów organizacji ruchu, które porządkują funkcje poszczególnych części drogi, zwiększają ich czytelność – pisze w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

Lekarze z oddziału chorób płuc nie wycofali swoich wypowiedzeń. Oddział jeszcze jest, ale nie wiadomo, czy uda się go utrzymać

Pat na pulmonologii. Lekarze nie wycofali wypowiedzeń

Póki co, oddział jeszcze funkcjonuje, choć pacjentów przyjmuje już w bardzo ograniczonym zakresie. Pulmonolodzy z Zamojskiego Szpitala Niepublicznego nie wycofali swoich wypowiedzeń. Jeśli nie uda się znaleźć lekarzy na ich miejsce, oddział będzie musiał zawiesić działalność.

zdjęcie ilustracyjne

Dzieci wracały ze szkoły. W centrum miasta zaatakował je pies

Dzieci wracały ze szkoły. W centrum Parczewa zaatakował je pies. Sprawą zajęła się policja.

Drugie miejsce Wiktora Przyjemskiego na turnieju w Gdańsku

Drugie miejsce Wiktora Przyjemskiego na turnieju w Gdańsku

Dobry występ Wiktora Przyjemskiego w turnieju eliminacyjnym Indywidualnych mistrzostw Polski. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zajął drugie miejsce ustępując jedynie Oskarowi Fajrerowi  

Ursus zatrudnia i odkrywa karty: będzie produkować drony

Ursus zatrudnia i odkrywa karty: będzie produkować drony

Nie tylko ciągniki, ale również drony rolnicze. Taką produkcję w zakładach Ursusa w Lublinie i Dobrym Mieście zapowiada nowy właściciel, Oleg Krot, ukraiński biznesman. Poszukuje też nowych pracowników.

Przygotuj się na Pierwszy Masaż Tajski – Komfort, Relaks i Nowa Energia

Przygotuj się na Pierwszy Masaż Tajski – Komfort, Relaks i Nowa Energia

Pierwsza wizyta na tajskim masażu może być początkiem zupełnie nowego etapu w trosce o swoje ciało, umysł i ogólne samopoczucie. Ten wyjątkowy rytuał, mający korzenie w starożytnej medycynie tajskiej, łączy w sobie elementy akupresury, rozciągania oraz technik pasywnej jogi. W przeciwieństwie do klasycznego masażu, który koncentruje się głównie na mięśniach, masaż tajski pracuje z całym ciałem – jego strukturą, energią i oddechem.

Używane maszyny budowlane – opłacalna inwestycja i nowoczesne podejście z TrakBud24

Używane maszyny budowlane – opłacalna inwestycja i nowoczesne podejście z TrakBud24

W dynamicznie rozwijającej się branży budowlanej każda decyzja inwestycyjna może mieć ogromne znaczenie dla rentowności firmy. Jedną z kluczowych kwestii jest wybór odpowiedniego sprzętu — nowego czy używanego. W 2025 roku coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zakup używanych maszyn budowlanych, dostrzegając w tym realną szansę na zoptymalizowanie kosztów przy zachowaniu wysokiej jakości i niezawodności sprzętu.

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski walczyli m.in. w słonecznej Turcji

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski walczyli na szosach całej Europy

Jedna część zespołu rywalizowała w Turcji, w wyścigu Tour of Mersin.

MegaSzafy od Meblik- idealne rozwiązanie do Twojego wnętrza

MegaSzafy od Meblik- idealne rozwiązanie do Twojego wnętrza

Meblik to renomowana polska marka specjalizująca się w produkcji mebli dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od lat dostarcza klientom produkty łączące funkcjonalność z nowoczesnym designem, zdobywając zaufanie na rynku meblarskim. W ofercie Meblik znajdują się różnorodne kolekcje mebli, które odpowiadają na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.

Będzie gdzie pokopać. W Lublinie zbudują dwa nowe orliki

Będzie gdzie pokopać. W Lublinie zbudują dwa nowe orliki

W Lublinie mają powstać dwa nowe orliki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem uczniowie skorzystają z nich od września 2026 roku. Planowany koszt? Ponad 6,7 mln zł.

Poseł Bojarski o Bogdance, transformacji i szpitalach na Lubelszczyźnie
DZIEŃ WSCHODZI
film

Poseł Bojarski o Bogdance, transformacji i szpitalach na Lubelszczyźnie

Poseł Krzysztof Bojarski odpiera zarzuty związkowców i przedstawia swoje stanowisko w sprawie przyszłości kopalni Bogdanka. Zwraca uwagę na zaniedbania z poprzednich lat, wyzwania związane z transformacją energetyczną oraz działania mające zabezpieczyć rozwój regionu łęczyńskiego. Porusza także kwestie związane z kondycją lokalnych szpitali i finansowaniem ochrony zdrowia.

Przemysław Krych

Znany biznesmen szantażowany przez służby? Jest śledztwo lubelskiej prokuratury

Prokuratura Okręgowa w Lublinie wszczęła śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień przez CBA i Prokuraturę Regionalną w Katowicach. Sprawa dotyczy biznesmena Przemysława Krycha, który twierdzi, że został zatrzymany za odmowę zapłaty łapówki.

Chaos w rekrutacji do przedszkoli. Czy urząd „ukradł” dzieci?

Chaos w rekrutacji do przedszkoli. Czy urząd „ukradł” dzieci?

Po tegorocznej rekrutacji do oddziałów przedszkolnych rodzice są coraz bardziej zdezorientowani, a pedagodzy martwią się o przyszłość swojej pracy. Winny jest niż demograficzny, system, a może miasto ma inny pomysł na atrakcyjne miejsce?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium