Fiat punto, szlagier włoskiej firmy, od kilku lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem. W 1999 roku w salonach pojawiła się druga generacja kompaktowego fiata. Podobnie jak poprzednik, punto II zdobył szybko serca użytkowników. II generacja punto coraz częściej trafia na giełdy
Najpopularniejszy na rynku jest model wyposażony w silnik o pojemności 1,2 litra, rozwijający moc 60 KM. Punto 1,2 przyspiesza od 0 do 100 km/h w ciągu 14,3 sekundy.
Na rynku można też spotkać mocniejszą 80-konną wersję punto z 16-zaworowym silnikiem o pojemności 1,2 litra. Do rzadziej spotykanych należy model z silnikiem Diesla o mocy 60 lub 80 KM. Zupełnym rodzynkiem jest model HGT wyposażony w jednostkę napędowa o pojemności 1,8 litra o mocy 130 KM.
Na przegląd okresowy należy się stawić w serwisie co 20 tysięcy kilometrów. Radzimy dokładnie sprawdzić wpisy w książce serwisowej, gdyż są one podstawą do egzekwowania roszczeń gwarancyjnych. Przypomnijmy, że punto II objęte jest trzyletnią gwarancją na powłokę lakierniczą i ośmioletnią na perforację blach poszycia nadwozia.
Gdzie zajrzeć przed kupnem używanego punto II?
Zweryfikować działanie alternatora, pęknięcie obudowy – typowa usterka punto. Poza tym zweryfikować działanie układu zapłonowego oraz immobilizera.
Zespół napędowy
Sprawdzić szczelność silnika oraz skrzyni biegów. Dokładnie „przyjrzeć się” jak działa skrzynia biegów. Sprawdzić stan przegubów napędowych na półosiach przednich.
Silniki godne polecenia
1,2 litra, moc 60 KM, dynamiczny oraz w miarę oszczędny, średnio około 7 litrów benzyny na 100 km.
1,2 litra 16V, moc 86 KM, bardzo dynamiczny, elastyczny i oszczędny. Niestety, nieco zbyt głośny przy wysokich obrotach.
Zawieszenie
Sprawdzić stan amortyzatorów pod kątem ewentualnych wycieków. Warto też przyjrzeć się tulejom metalowo- gumowym oraz końcówkom drążków.
Układ hamulcowy
Dokładnie sprawdzić stan oraz wydajność układu hamulcowego.
W starszych modelach ulegają one stosunkowo często awariom.
Mocne strony punto II
Obszerne wnętrze.
Nowoczesne, kompaktowe nadwozie, zapewniające dobrą widoczność.
Dobre, stabilne, bezpieczne podwozie.
Wydajne i ekonomiczne jednostki napędowe.
Słabe strony punto II
Zaparowane reflektory.