Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

6 lutego 2003 r.
13:19
Edytuj ten wpis

Legenda Peugeota




To się dopiero nazywa jubileusz. Zaledwie kilkanaście tygodni temu Peugeot świętował wyprodukowanie trzymilionowego 206, ale to co właśnie zostało ogłoszone przyćmiło tamtą imprezę. Światło dzienne ujrzał bowiem czterdziestomilionowy Peugeot. 40 milionów sztuk to mniej więcej tyle, ile całkowita liczba samochodów wyprodukowanych na świecie w roku 2001 !

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Początki


Od pierwszego pojazdu czterokołowego na benzynę wyposażonego jeszcze w silnik Daimlera, oznaczonego kodem Typ 2, do najnowszych osiągnięć. Peugeot zwiększał produkcję z poziomu kilkunastu pojazdów rocznie do średniej dziennej 8 600 sztuk. Pierwszych 1000 samochodów wyprodukowano w 4 fabrykach, między 1889 i połową 1900.

Pierwsza setka


W 1925 r. z legendarnej dziś fabryki w Sochaux, wyjechał stutysięczny Peugeot. Cztery lata później pojawił się model 201, pierwszy samochód Peugeot, w którym wykorzystano charakterystyczne oznaczenie modeli trzema cyframi, z zerem w środku. Od 1931 model ten staje się również pierwszym na świecie samochodem wyposażonym seryjnie w niezależne zawieszenie kół przednich.
W 1934 r. pojawia się peugeot 401 eclipse, pierwszy kabriolet ze składanym dachem. Ta innowacja została zastosowana 65 lat później w 206CC, który dzięki sprzedanym 200 tys. sztuk do dziś jest najlepiej sprzedającym się na świecie modelem coupé cabriolet.
Pierwszy milion egzemplarzy sprzedano w 1952 roku, dzięki modelowi 203, który firma wyprodukowała seryjnie w blisko 700.000 egzemplarzy.
Na drugi milion wystarczyło już tylko 7 lat. Model 403, pierwszy wytworzony w liczbie miliona i zarazem pierwszy seryjnie produkowany samochód z silnikiem diesla. Jednocześnie peugeot 403 był pierwszym na świecie samochodem seryjnym wyposażonym w wentylator automatycznie wyłączany w zależności od temperatury płynu chłodzącego silnik.

Eksplozja marki


W roku 1960 Peugeot lansuje model 404, stworzony ręką Pininfariny Przebojem staje się w 1965 r. model 204, pierwszy samochód marki z przednim napędem, z czterema kołami zawieszonymi niezależnie, przednimi hamulcami tarczowymi, wyposażony w blok silnika z lekkiego stopu i wałek rozrządu w głowicy.
Kolejny kamień milowy to luksusowy sedan 504. Wybrany Samochodem Roku 1969, wyprodukowano go w ponad 3,6 milionów egzemplarzy, w wersji sedan, kombi, coupé i kabriolet. Użytkowany jest nadal w krajach afrykańskich, gdzie potrafi sprostać każdym bezdrożom.
W lutym 1983 roku pojawia się 205, który w trudnych latach stał się kluczem do spektakularnego sukcesu Peugeot. Ten samochód – legenda zaistniał w liczbie 5,3 mln sztuk. W wersji 205T16 zwyciężył dwa razy z rzędu w rajdowych mistrzostwach światan (1985 i 1986).

Lew w Lublinie


W 1987 r. pojawia się model 405. Zdobywa tytuł Samochód Roku 1988. Do dziś powstał w blisko trzech milionach sztuk. Przypomnijmy, że to także część historii polskiej motoryzacji, bo montowany był w Lublinie, w ówczesnej Fabryce Samochodów.
Od listopada 1995 r. wraz z wprowadzeniem na rynek peugeot 406, firma lansuje nowy slogan: „Peugeot, sama przyjemność”. Jest on odzwierciedleniem podstawowych wartości marki, na które składa się estetyka, dynamika, innowacyjność i komfort. Potwierdziła to w maju 1997 roku wersja 406 coupé.
W 1996 r. z taśmy produkcyjnej schodzi trzydziestomilionowy Peugeot. Jest to rok pojawienia się też milionowego modelu 306 i wylansowania partnera.
Tylko sześciu już lat potrzeba na wyprodukowanie kolejnych dziesięciu milionów.
Na salonie w Genewie w roku 1998, samochód koncepcyjny 20-serce (wymowa zbliżona do słowa „zwycięzca”) uchyla rąbka tajemnicy dotyczącej przyszłego 206, który ostatecznie zaprezentowany został we wrześniu tego samego roku.

Rynek dla Peugeota


Peugeot 206 to najlepiej sprzedający się samochód w Europie w roku 2001 i 2002. Model ten w wersji WRC trzy razy z rzędu zapewnił firmie tytuł Rajdowego Mistrza Świata –w latach 2000, 2001 i 2002.
Wspomnieć wypada o Peugeot 307, Samochodzie Roku 2002, już teraz wyprodukowanym w liczbie 800 000 egzemplarzy. Wzbogacona o nową sylwetkę i innowacyjne rozwiązania wersja SW, w minionym roku dzieliła na głównych europejskich rynkach najwyższe podium z 206. W roku 2003, atrakcyjny coupé – kabriolet uzupełni wachlarz oferty 307. A przecież są jeszcze flagowy 607 i 807-ka – minivan nowej generacji, jest też nowy partner.
Peugeot w 2002 r. sprzedał na całym świecie ponad 1 950 000 samochodów, w Polsce ponad 24 tysiące.

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium