Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

25 grudnia 2018 r.
21:51

To nie jest tanie hobby. Ale jak już wciągnie, to nie ma lekarstwa

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

To nie jest tanie hobby, ale jak już wciągnie, to nie ma lekarstwa. Samochody z historią wymagają specjalnego traktowania, ale potrafią oddać o wiele więcej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jarosław Janowski ze spokojem przekłada białe karty pojazdów zabytkowych. Przed oczami przesuwają się kolejne maluchy, syreny, duże fiaty i polonezy. W sumie kolekcja osiągnęła już liczbę blisko 50 sztuk. W większości są to pojazdy z czasów PRL, na różnym etapie renowacji. Kiedyś wyśmiewane, dziś pożądane.

Lublin 51 „drewniak”

12 miesięcy zajęła gruntowna renowacja lublina 51. Auto przyjechało do naszego miasta w 2017 roku w opłakanym stanie, a dziś wygląda jakby przed chwilą wyjechało z fabrycznego punktu wydawania nowych samochodów. Tabliczka znamionowa na grodzi również wygląda jak nowa. Tylko nazwa fabryki przypomina o czasie, który upłynął: Lubelska Fabryka Samochodów Ciężarowych im. Bolesława Bieruta. Rok produkcji: 1953.

- Nazywa się „drewniak”, bo całą kabinę ma ze sklejki. Rozebraliśmy lublina do ostatniej śrubki. Wszytko zostało wyczyszczone, pomalowane i złożone w całość. Kabinę odbudował fachowiec zajmując się renowacją drewna. Przy odnawianiu zabytku nie ma miejsca na półśrodki. Wyszło świetnie. Po raz pierwszy pokazałem ten samochód na 11 listopada. Prowadziłem kolumnę zabytków podczas otwarcia masztu na rondzie przy lubelskim Zamku. Ludzie bili brawo. Dla tej jednej chwili było warto pracować przez rok - mówi Jarosław Janowski.

Dziś Lublin 51 z dolnozaworowym silnikiem od GAZ-a 51 wygląda i pracuje lepiej, niż w czasach swojej nowości. Warto przypomnieć, że produkcja Lublinów 51 na radzieckiej licencji ruszyła w 1951 roku. W sumie fabrykę przy Mełgiewskiej opuściło 17,5 tysiąca tych ciężarówek. Egzemplarz pana Jarosława to najlepiej zachowany model w Polsce.

Radość weterana

Biuro Jarosława Janowskiego zdobią liczne puchary ze zlotów weterańskich. Choć ta pasja wciągnęła go dopiero trzy lata temu, to na swoim koncie ma sporo sukcesów.

- Ktoś kiedyś powiedział, że dobry samochód to taki, który daje radość z jazdy. Taką radość odczuwam właśnie za kierownicą moich weteranów. Mam dobre współczesne auto, naszpikowane gadżetami, ale to nie jest to. W lublinie czuję, że jadę. Kierowanie zabytkiem sprawia niesamowitą satysfakcję, kierownica bez wspomagania, podwójne wysprzęglanie, bo skrzynia nie ma synchronizacji. Czysta radość - dodaje Jarosław Janowski.

„Borewicz” i pięć mikrusów

Kolekcja Jarosława Janowskiego w ciągu trzech lat rozrosła się do niemal 50 samochodów. Nie wszystkie są gotowe, po renowacji. Cześć jest robiona w warsztatach porozrzucanych w całym regionie. Te, które są gotowe, mają białe karty, żółte tablice.

- Nie mam ulubionego auta. Lubię jeździć każdym z nich, bo wszystkie mają duszę. Syrenka parkocze, warszawa jest jak limuzyna, fiat 125 to niemal luksus - opowiada Jarosław Janowski. W polskiej części kolekcji są niemal wszystkie typy warszawy (brak tylko kombi), syreny 102, 104, R-20, bosto. Duży fiat rocznik 1968 (z kłami i numerem seryjnym 750), ale też MR z 1978 roku. Cała gama nysek, żuków, polonezów z kultowym „borewiczem” na czele. - Mam też 5 mikrusów. W Mielcu powstało tyko 1750 tych pojazdów. Część jest w renowacji, cześć czeka na swoją kolejność - dodaje nasz bohater.

Ford już płynie

W kolekcji Jarosława Janowskiego są nie tylko auta polskie, choć te przeważają. - Posiadam także auta tzw. zachodnie. Teraz „robi się” mercedes 170V. Na chodzie jest ford A z 1928 roku. W całości oryginalny. Pokryty jest pierwszym lakierem, który popękał. Nie chciałem go robić lakierniczo, aby nie stracił patyny czasu, uroku, to zaolejowaliśmy go. Wygląda unikatowo - mówi Jarosław Janowski.

W kolekcji są także dwa młodsze samochody amerykańskie: lincoln Mk III z 1969 roku i prześliczny chevy corvette z 1977 roku. - Ile mu nie wleje, tyle spali. Jednak, czego się nie robi dla dźwięku amerykańskiej V8. Nie ma takiej ceny, aby tego nie posłuchać - dodaje z uśmiechem Jarosław Janowski.

Niebawem do forda A dołączy model T. Oczywiście w kolorze czarnym. Płynie z USA do Polski. - Moim marzeniem jest jednak pierwszy mercedes. Pewnie pozostanie tylko marzeniem - mówi kolekcjoner.

Czas to pokazać

Dziś flota zabytków parkuje w 3 różnych miejscach w Lublinie. - Kocham stare pojazdy i chcę dzielić się swoja pasją. Tak narodziła się idea budowy przy Kasprowicza czegoś na kształt muzeum, garażu, gdzie staną te zabytki i będą dostępne dla ludzi. Projekt hali już jest, czekam na pozwolenia budowlane - dodaje Jarosław Janowski.

Będzie to obiekt o powierzchni ponad 500 metrów kwadratowych, przeszklony od ulicy. - W przyszłym roku chcę ruszyć z budową. Po zakończeniu będzie to miejsce dla wszystkich fanów zabytkowych pojazdów i tych, którzy takowe samochody mają, jak i tych, którzy po prostu lubią pojazdy z duszą. Każdy kolekcjoner w tym garażu będzie mógł pokazać swoje auto - dodaje Janowski.

W założeniach ma to być także miejsce spotkań kolekcjonerów i sympatyków zabytków na czterech kołach. Takie garaże od lat z powodzeniem funkcjonują na zachodzie Europy. U nas w kraju przykładem jest muzeum motoryzacji w Otrębusach. 

Pozostałe informacje

 Radny Konrad K.

Radny z klubu burmistrza usłyszy wyrok za jazdę po alkoholu

Przyłapany na jeździe po pijanemu radny z Międzyrzeca Podlaskiego w lutym usłyszy wyrok. Konrad K. cały czas bierze udział w sesjach rady miasta.

"Przedsiębiorcze Dzieciaki". Jutro rusza rekrutacja

"Przedsiębiorcze Dzieciaki". Jutro rusza rekrutacja

Lubelskie szkoły mogą już zgłaszać się do tegorocznej edycji projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki”. Rekrutacja startuje 6 lutego i potrwa do 13 lutego. Inicjatywa skierowana jest do dzieci w wieku 6-10 lat.

Niewybuch z czasów II wojny światowej na terenie PZL Świdnik

Niewybuch z czasów II wojny światowej na terenie PZL Świdnik

We wtorek podczas prac budowlanych na terenie zakładów PZL Świdnik natrafiono na pocisk z czasów II wojny światowej.

Suszarki do butów ze stali nierdzewnej – niezastąpione w pracy i na stoku

Suszarki do butów ze stali nierdzewnej – niezastąpione w pracy i na stoku

Wilgotne buty to problem, który dotyka zarówno pracowników fizycznych, jak i miłośników sportów zimowych. Przemoczone obuwie nie tylko obniża komfort użytkowania, ale może także prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów, namnażania się bakterii oraz osłabienia materiału. Rozwiązaniem są nowoczesne suszarki do butów wykonane ze stali nierdzewnej – trwałe, higieniczne i niezwykle funkcjonalne.

Olgierd Sędlak (z piłką) to jeden z większych talentów w lubelskiej koszykówce
galeria

LNBA: Sky Jumpers autorem największej sensacji 11. kolejki

W LNBA byliśmy świadkami typowej konfrontacji Dawida z Goliatem. Z jednej strony zespół, który w tym sezonie debiutuje na najwyższym poziomie rozgrywkowym, a z drugiej Alco, czyli ekipa z wieloletnim doświadczeniem i olbrzymią liczbą sukcesów na swoim koncie.

Budowa A2 na odcinku Malinowiec-Łukowisko

Miasto chciało widnieć jako węzeł A2. GDDKiA nie chce wprowadzać kierowców w błąd

Zmiana nazwy węzła autostrady raczej nie dojdzie do skutku. Urzędnicy z Międzyrzeca Podlaskiego, miasta, obok którego powstaje właśnie A2 chcieli skorzystać na tym wizerunkowo. Ale GDDKiA ma swoje wytyczne.

Systemy płuczkowe idealnym rozwiązaniem w technologii bezwykopowej

Systemy płuczkowe idealnym rozwiązaniem w technologii bezwykopowej

Systemy płuczkowe w technologii bezwykopowej pozwalają na przeprowadzanie precyzyjnych wierceń horyzontalnych bez konieczności wykopów. Dzięki tym systemom realizacja odwiertów staje się efektywna, przyjazna środowisku oraz oszczędna. Technologie horyzontalnych przewiertów sterowanych, wraz z systemami płuczkowymi, gwarantują utrzymanie optymalnego ciśnienia, co zapewnia precyzyjne wykonanie odwiertów w trudnych warunkach.

3 najlepsze agregaty prądotwórcze do ciągnika dla rolników

3 najlepsze agregaty prądotwórcze do ciągnika dla rolników

Agregaty prądotwórcze napędzane wałkiem odbioru mocy (WOM) to urządzenia, które umożliwiają generowanie energii elektrycznej przy użyciu ciągnika rolniczego. Dzięki nim rolnicy mogą zasilać różnorodne urządzenia elektryczne w gospodarstwie, zwłaszcza w miejscach oddalonych od sieci energetycznej lub podczas awarii prądu.

Tylko w naszym plebiscycie współdecydują kibice
Sportowiec Roku
film

Tylko w naszym plebiscycie współdecydują kibice

Jeszcze tylko dwa tygodnie „z kawałkiem” i kończymy głosowanie w naszym plebiscycie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 r. Kropkę postawimy 20 lutego o północy.

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Francuska sieć sklepów Carrefour zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Prawie 3 promile alkoholu miała 35-letnia kobieta kierująca Audi. Jej dalszą podróż uniemożliwił inny kierowca.

Mecz Górnika ze Stalą Stalowa Wola był ostatnim na stadionie w Łęcznej w 2024. Pierwszym rywalem zielono-czarnych w 2025 roku będzie ŁKS Łódź

Ruszyła sprzedaż biletów na pierwszy mecz Górnika Łęczna w rundzie wiosennej. Klub przygotował specjalną ofertę dla kibiców

Odliczanie do piłkarskiej wiosny w Betclic I Lidze wypada zacząć już na dobre. W niedzielę 16 lutego Górnik Łęczna zagran na swoim stadinie z ŁKS Łódź. Ruszyła już sprzedaż biletów na to spotkanie, a klub dla swoich fanów, w każdym wieku, przygotował ciekawą ofertę

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Z powodu dużej liczby zachorowań na grypę w szpitalach w całej Polsce ograniczane są odwiedziny. Na w Klinice Chorób Zakaźnych szpitala klinicznego w Lublinie od tygodni wszystkie łóżka są zajęte.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 stycznia 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 stycznia 2025 r.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium