Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

25 grudnia 2018 r.
21:51

To nie jest tanie hobby. Ale jak już wciągnie, to nie ma lekarstwa

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

To nie jest tanie hobby, ale jak już wciągnie, to nie ma lekarstwa. Samochody z historią wymagają specjalnego traktowania, ale potrafią oddać o wiele więcej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jarosław Janowski ze spokojem przekłada białe karty pojazdów zabytkowych. Przed oczami przesuwają się kolejne maluchy, syreny, duże fiaty i polonezy. W sumie kolekcja osiągnęła już liczbę blisko 50 sztuk. W większości są to pojazdy z czasów PRL, na różnym etapie renowacji. Kiedyś wyśmiewane, dziś pożądane.

Lublin 51 „drewniak”

12 miesięcy zajęła gruntowna renowacja lublina 51. Auto przyjechało do naszego miasta w 2017 roku w opłakanym stanie, a dziś wygląda jakby przed chwilą wyjechało z fabrycznego punktu wydawania nowych samochodów. Tabliczka znamionowa na grodzi również wygląda jak nowa. Tylko nazwa fabryki przypomina o czasie, który upłynął: Lubelska Fabryka Samochodów Ciężarowych im. Bolesława Bieruta. Rok produkcji: 1953.

- Nazywa się „drewniak”, bo całą kabinę ma ze sklejki. Rozebraliśmy lublina do ostatniej śrubki. Wszytko zostało wyczyszczone, pomalowane i złożone w całość. Kabinę odbudował fachowiec zajmując się renowacją drewna. Przy odnawianiu zabytku nie ma miejsca na półśrodki. Wyszło świetnie. Po raz pierwszy pokazałem ten samochód na 11 listopada. Prowadziłem kolumnę zabytków podczas otwarcia masztu na rondzie przy lubelskim Zamku. Ludzie bili brawo. Dla tej jednej chwili było warto pracować przez rok - mówi Jarosław Janowski.

Dziś Lublin 51 z dolnozaworowym silnikiem od GAZ-a 51 wygląda i pracuje lepiej, niż w czasach swojej nowości. Warto przypomnieć, że produkcja Lublinów 51 na radzieckiej licencji ruszyła w 1951 roku. W sumie fabrykę przy Mełgiewskiej opuściło 17,5 tysiąca tych ciężarówek. Egzemplarz pana Jarosława to najlepiej zachowany model w Polsce.

Radość weterana

Biuro Jarosława Janowskiego zdobią liczne puchary ze zlotów weterańskich. Choć ta pasja wciągnęła go dopiero trzy lata temu, to na swoim koncie ma sporo sukcesów.

- Ktoś kiedyś powiedział, że dobry samochód to taki, który daje radość z jazdy. Taką radość odczuwam właśnie za kierownicą moich weteranów. Mam dobre współczesne auto, naszpikowane gadżetami, ale to nie jest to. W lublinie czuję, że jadę. Kierowanie zabytkiem sprawia niesamowitą satysfakcję, kierownica bez wspomagania, podwójne wysprzęglanie, bo skrzynia nie ma synchronizacji. Czysta radość - dodaje Jarosław Janowski.

„Borewicz” i pięć mikrusów

Kolekcja Jarosława Janowskiego w ciągu trzech lat rozrosła się do niemal 50 samochodów. Nie wszystkie są gotowe, po renowacji. Cześć jest robiona w warsztatach porozrzucanych w całym regionie. Te, które są gotowe, mają białe karty, żółte tablice.

- Nie mam ulubionego auta. Lubię jeździć każdym z nich, bo wszystkie mają duszę. Syrenka parkocze, warszawa jest jak limuzyna, fiat 125 to niemal luksus - opowiada Jarosław Janowski. W polskiej części kolekcji są niemal wszystkie typy warszawy (brak tylko kombi), syreny 102, 104, R-20, bosto. Duży fiat rocznik 1968 (z kłami i numerem seryjnym 750), ale też MR z 1978 roku. Cała gama nysek, żuków, polonezów z kultowym „borewiczem” na czele. - Mam też 5 mikrusów. W Mielcu powstało tyko 1750 tych pojazdów. Część jest w renowacji, cześć czeka na swoją kolejność - dodaje nasz bohater.

Ford już płynie

W kolekcji Jarosława Janowskiego są nie tylko auta polskie, choć te przeważają. - Posiadam także auta tzw. zachodnie. Teraz „robi się” mercedes 170V. Na chodzie jest ford A z 1928 roku. W całości oryginalny. Pokryty jest pierwszym lakierem, który popękał. Nie chciałem go robić lakierniczo, aby nie stracił patyny czasu, uroku, to zaolejowaliśmy go. Wygląda unikatowo - mówi Jarosław Janowski.

W kolekcji są także dwa młodsze samochody amerykańskie: lincoln Mk III z 1969 roku i prześliczny chevy corvette z 1977 roku. - Ile mu nie wleje, tyle spali. Jednak, czego się nie robi dla dźwięku amerykańskiej V8. Nie ma takiej ceny, aby tego nie posłuchać - dodaje z uśmiechem Jarosław Janowski.

Niebawem do forda A dołączy model T. Oczywiście w kolorze czarnym. Płynie z USA do Polski. - Moim marzeniem jest jednak pierwszy mercedes. Pewnie pozostanie tylko marzeniem - mówi kolekcjoner.

Czas to pokazać

Dziś flota zabytków parkuje w 3 różnych miejscach w Lublinie. - Kocham stare pojazdy i chcę dzielić się swoja pasją. Tak narodziła się idea budowy przy Kasprowicza czegoś na kształt muzeum, garażu, gdzie staną te zabytki i będą dostępne dla ludzi. Projekt hali już jest, czekam na pozwolenia budowlane - dodaje Jarosław Janowski.

Będzie to obiekt o powierzchni ponad 500 metrów kwadratowych, przeszklony od ulicy. - W przyszłym roku chcę ruszyć z budową. Po zakończeniu będzie to miejsce dla wszystkich fanów zabytkowych pojazdów i tych, którzy takowe samochody mają, jak i tych, którzy po prostu lubią pojazdy z duszą. Każdy kolekcjoner w tym garażu będzie mógł pokazać swoje auto - dodaje Janowski.

W założeniach ma to być także miejsce spotkań kolekcjonerów i sympatyków zabytków na czterech kołach. Takie garaże od lat z powodzeniem funkcjonują na zachodzie Europy. U nas w kraju przykładem jest muzeum motoryzacji w Otrębusach. 

Pozostałe informacje

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium