Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 czerwca 2024 r.
11:14

„Nie graj w tę grę”. Walka z uzależnieniami trwa

Autor: Zdjęcie autora oprac. ArtS
0 A A

Miasto przypomina potrzebującym wsparcia mieszkańcom o możliwości skorzystania z pomocy w obszarze uzależnień i ich profilaktyki. Z pomocy mieszkańcy będą mogli skorzystać również w czasie wakacji. Kampanię przeciwko narkotykom prowadzi również lubelska policja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– We współpracy z organizacjami pozarządowymi Lublin prowadzi szereg działań wspierających, m.in. w zakresie leczenia osób uzależnionych, poradnictwa psychologicznego dla potrzebujących pomocy oraz członków ich rodzin czy profilaktyki i edukacji dzieci i młodzieży – przekazuje Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza.

Pomoc dla potrzebujących finansowana jest ze środków pochodzących z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin na lata 2024-2026.

Poniżej przedstawiamy zakres pomocy oferowany przez miejski program:

  • leczenia osób używających szkodliwie lub uzależnionych od substancji psychoaktywnych– działanie jest skierowane do osób potrzebujących wsparcia, w tym dzieci, młodzieży i dorosłych. Specjaliści udzielają porad oraz prowadzą zajęcia psychoedukacyjne.
  • wsparcia członków rodzin osób używających środki odurzające, substancje psychotropowe i nowe substancje psychoaktywne– pomoc obejmująca interwencję kryzysową oraz wsparcie psychologiczne jest skierowana do rodziców, członków rodzin osób uzależnionych.
  • edukacji dotyczącej skutków spożywania alkoholu w okresie ciąży i profilaktyki alkoholowego zespołu płodowego (FAS) – zajęcia informacyjno-edukacyjne w zakresie szkodliwości spożywania alkoholu, ryzyka picia alkoholu przez kobiety w ciąży, motywacji do dbania o zdrowie, promowania zachowań i postaw prozdrowotnych i zdrowego stylu życia. Działania skierowane są do młodzieży oraz osób dorosłych.
  • profilaktyki i interwencji dla osób podejmujących zachowania ryzykowne– wsparcie obejmujące porady indywidualne i krótką interwencję profilaktyczną w zakresie zwiększania motywacji do zmiany zachowań osób zagrożonych uzależnieniem, a także udzielanie wsparcia w radzeniu sobie z problemem. Działania skierowane są do dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
  • rozwijania kompetencji wychowawczych i profilaktycznych rodziców oraz osób pracujących z dziećmi i młodzieżą– działania obejmujące prowadzeniezajęć edukacyjnych i udzielanie konsultacji w zakresie doskonalenia i podniesienia umiejętności wychowawczych rodziców i osób pracujących z dziećmi i młodzieżą.
  • profilaktyki dla dzieci i młodzieży z grup ryzyka– działania obejmujące prowadzenie zajęć edukacyjnych i rozmów motywacyjnych w zakresie ograniczania zachowań ryzykownych, zapobiegania złym nawykom, wczesnego wykrywania zagrożeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych oraz rozwijania i doskonalenia umiejętności życiowych dzieci i młodzieży.

– Ponadto Miasto Lublin każdego roku ze środków pochodzących z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin dofinansowuje organizację letniego wypoczynku dzieci i młodzieży w miejscowościach turystycznych na terenie Polski. Pobyt na letnich obozach połączony jest z działaniami edukacyjnymi w zakresie różnego rodzaju uzależnień, w tym uzależnień behawioralnych. W tym roku 16 organizacji pozarządowych zorganizuje wypoczynek dla blisko 530 uczestników. Dodatkowo w 9 lubelskich szkołach podstawowych odbędą się półkolonie, z których skorzysta 875 dzieci i młodzieży – dodaje Anna Czerwonka.

Policja chce przemówić do młodzieży

– W polskich i światowych mediach niemal każdego dnia można znaleźć artykuły na temat kolejnych ofiar narkotyków. Niestety, nawet te przerażające informacje nie sprawiają, że mniej osób po nie sięga. Młodzi ludzie, w poszukiwaniu nowych doznań, lepszej zabawy, chęci oderwania się od problemów codzienności a czasami zwykłej ciekawości jak to będzie, chętnie zaczynają eksperymentować ze środkami odurzającymi – przekazują policjanci z Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.

Chcąc dotrzeć do nieco młodszej części społeczeństwa, która w okresie wakacji narażona będzie na działania niebezpiecznego rynku narkotykowego, funkcjonariusze zrealizowali spot, który ma odstraszać przed podejmowaniem tej „ryzykownej gry”. Zobaczycie go na górze strony.

Ponadto policja przypomina numery, które warto znać kiedy mamy podejrzenia, że ktoś może borykać się z problemem związanym z uzależnieniami.

  • 032 206 82 17– telefon zaufania Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii
  • 800 199 990– Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki
  • 800 060 800 – infolinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Gdzie w Lublinie udać się po pomoc?

Poniżej znajdują się punkty informacyjno-konsultacyjne w Lublinie, w których można skorzystać z poradnictwa w zakresie uzależnień przez cały rok:

  • Punkt informacyjno-konsultacyjnyprzy ul. Abramowickiej 2 F prowadzony przez Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym Uzależnionym od Alkoholu „Nadzieja” – tel. 81 743 91 11:
    • poniedziałek w godz. 9.00-10.00 – dyżur prawnika,
    • poniedziałek w godz. 10.00-11.00 – dyżur pracownika socjalnego,
    • środa w godz. 16.00-18.00 – dyżur specjalisty psychoterapii uzależnień, specjalisty w zakresie przeciwdziałania przemocy,
    • czwartek w godz. 13.00-15.00 – dyżur specjalisty psychoterapii uzależnień, specjalisty w zakresie przeciwdziałania przemocy.
  • Punkt informacyjno-konsultacyjny przy ul. Kasztanowej 1 prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE – tel. 81 534 38 87:
    • czwartek w godz. 9.00-12.00 – dyżur psychologa,
    • piątek w godz. 16.00-18.00 – dyżur prawnika.
  • Punkt informacyjno-konsultacyjnyprzy ul. Radzyńskiej 3 prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE – tel. 81 534 38 87, 509 222 972:
    • czwartek w godz. 16.00-18.00 – dyżur prawnika,
    • piątek w godz. 9.00-12.00 – dyżur psychologa.

Wykaz kolejnych placówek świadczących pomoc w zakresie objętym miejskim programem znajdziecie na stronie miasta lublin.eu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Małgorzata Popławska w najbliższym czasie straci stanowisko prezesa Zakładu Usług Komunalnych w Zamościu
Zamość

Spółka ZUK zostanie. Ale prezes musi odejść

Zakład Usług Komunalnych nie zostanie zlikwidowany, ale kierująca nim Małgorzata Popławska straci stanowisko. Możliwe, że nawet w tym tygodniu. Zapowiedział to dzisiaj Rafał Zwolak, prezydent Zamościa.

Aleksandra Mirosław będzie miała w Lublinie swój mural

Aleksandra Mirosław będzie miała w Lublinie swój mural

Mural mistrzyni świata, rekordzistki we wspinaczce na czas, a przede wszystkim lublinianki, Aleksandry Mirosław znajdzie się na jednej z kamienic w centrum Lublina.

Dodatkowa kasa dla rodzin zastępczych i pracowników społecznych

Dodatkowa kasa dla rodzin zastępczych i pracowników społecznych

Na podwyżki mogą liczyć m.in. pracownicy pomocy społecznej, piecza zastępcza i pracownicy, którzy opiekują się dziećmi do 3 roku życia. Dodatkowe 1000 złotych brutto trafi do ich kieszeni już w lipcu.

Hit transferowy stał się faktem. Wilfredo Leon zawodnikiem Bogdanki Luk Lublin!

Hit transferowy stał się faktem. Wilfredo Leon zawodnikiem Bogdanki Luk Lublin!

Wszystko jest już jasne. Wilfredo Leon w poniedziałek został zaprezentowany jako nowy zawodnik Bogdanki LUK Lublin.

Niebezpieczne spotkania na drogach: giną zwierzęta, zagrożeni są też ludzie

Niebezpieczne spotkania na drogach: giną zwierzęta, zagrożeni są też ludzie

Tylko w miniony weekend w powiecie krasnostawskim doszło do 3 wypadków z udziałem dzikich zwierząt. Policja apeluje o zdjęcie nogi z gazu w rejonach lasów i pól.

Targowisko na podzamczu kością niezgody. Do kiedy zostaną tam handlujący?
Dużo zdjęć
galeria

Targowisko na podzamczu kością niezgody. Do kiedy zostaną tam handlujący?

Miało być otwarte do końca roku, ale już jest zamknięte. Na targowisku pod zamkiem, bo o nim mowa, dzisiaj (1 lipca) handlujący przedsiębiorcy zostali poinformowani, że mają tydzień na opuszczenie terenu. Zszokowani tą informacją udali się po wyjaśnienia do marszałka województwa lubelskiego.

Górnik spędzi na obozie w Kielcach 10 dni

Górnik Łęczna rozpoczął zgrupowanie w Kielcach. Sporo nowych twarzy w kadrze

W poniedziałek Górnik Łęczna rozpoczął zgrupowanie w Kielcach. Trener Pavol Stano zabrał na obóz 24 zawodników, w tym sporo nowych twarzy. Zabrakło za to Damiana Gąski, którego umowa z zielono-czarnymi wygasła w niedzielę.

Umowa podpisana. Dworzec kolejowy w Chełmie przejdzie metamorfozę
Wizualizacje
galeria

Umowa podpisana. Dworzec kolejowy w Chełmie przejdzie metamorfozę

Prace potrwają na pewno ponad rok. Ale warto czekać, by móc potem korzystać z gruntownie zmodernizowanego obiektu. Dworzec kolejowy w Chełmie będzie "modernistyczny, przestrzenny, nowoczesny i ekologiczny".

Było 5, a jest 10 elektrycznych rowerów w miejskiej wypożyczalni
Lublin

Już nie 5, tylko 10. Więcej miejskich elektryków

Pięć nowych elektrycznych rowerów zasiliło miejską flotę w Lublinie. W sumie liczy ona ponad 620 pojazdów. A niedługo ma do nich jeszcze dołączyć rower typu cargo.

Trwa budowa stacji Orlenu Miejscach Obsługi Podróżnych Obroki Wschód i Zachód
Trasa S19 Lublin-Rzeszów.

Skończą się kłopoty kierowców. Już w wakacje zatankujemy w Obrokach

Dokładnej daty jeszcze nie znamy, ale już w wakacje będzie można w końcu zatankować na nowych stacjach Orlenu przy S19, na odcinku Lublin–Rzeszów, na MOP w Obrokach. Skończą się kłopoty kierowców, którzy nieopatrznie wjechali na ten odcinek z niewielką zapasem paliwa w baku.

Mirosław Sokal

Ze straży do ratusza. Nowy dyrektor od bezpieczeństwa

Pracował w policji, a gdy przeszedł na emeryturę, w Straży Miejskiej w Lublinie. Teraz Mirosław Sokal został szefem Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego w magistracie.

14-latka z Iławy uciekła z domu. Odnalazła się w Lublinie

14-latka z Iławy uciekła z domu. Odnalazła się w Lublinie

W sobotę dziewczynka uciekła, w niedzielę się odnalazła. Pokonała w tym czasie ponad 400 kilometrów pociągiem. Na nastolatkę z Iławy funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei natknęli się na dworcu w Lublinie.

Wyleczą zęby w dentobusie. Za darmo i blisko domu
Harmonogram postojów

Wyleczą zęby w dentobusie. Za darmo i blisko domu

Bus z dentystą na pokładzie znowu przejedzie przez Lubelszczyznę. Dzieci i młodzież mogą bezpłatnie skorzystać z opieki stomatologicznej, a także wyleczyć zęby.

W Fajsławicach rozegrany został Charytatywny Turniej Piłki Nożnej

W Fajsławicach zagrali dla Wiktorii

W Fajsławicach odbyła się piąta edycja Charytatywnego Turnieju Piłki Nożnej.

Twierdził, że jest "wczorajszy". O godz. 19 miał ponad 3 promile

Twierdził, że jest "wczorajszy". O godz. 19 miał ponad 3 promile

Skrajna nieodpowiedzialność. 41-letni mężczyzna wiózł autem swojego syna, a był kompletnie pijany. Policjantów zapewniał, że wódkę owszem wypił, ale tylko dzień wcześniej. Była godzina 19.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

290,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

17,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

390,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

225,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

420,00 zł

Komunikaty