Miasto przypomina potrzebującym wsparcia mieszkańcom o możliwości skorzystania z pomocy w obszarze uzależnień i ich profilaktyki. Z pomocy mieszkańcy będą mogli skorzystać również w czasie wakacji. Kampanię przeciwko narkotykom prowadzi również lubelska policja.
– We współpracy z organizacjami pozarządowymi Lublin prowadzi szereg działań wspierających, m.in. w zakresie leczenia osób uzależnionych, poradnictwa psychologicznego dla potrzebujących pomocy oraz członków ich rodzin czy profilaktyki i edukacji dzieci i młodzieży – przekazuje Anna Czerwonka z lubelskiego ratusza.
Pomoc dla potrzebujących finansowana jest ze środków pochodzących z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin na lata 2024-2026.
Poniżej przedstawiamy zakres pomocy oferowany przez miejski program:
- leczenia osób używających szkodliwie lub uzależnionych od substancji psychoaktywnych– działanie jest skierowane do osób potrzebujących wsparcia, w tym dzieci, młodzieży i dorosłych. Specjaliści udzielają porad oraz prowadzą zajęcia psychoedukacyjne.
- wsparcia członków rodzin osób używających środki odurzające, substancje psychotropowe i nowe substancje psychoaktywne– pomoc obejmująca interwencję kryzysową oraz wsparcie psychologiczne jest skierowana do rodziców, członków rodzin osób uzależnionych.
- edukacji dotyczącej skutków spożywania alkoholu w okresie ciąży i profilaktyki alkoholowego zespołu płodowego (FAS) – zajęcia informacyjno-edukacyjne w zakresie szkodliwości spożywania alkoholu, ryzyka picia alkoholu przez kobiety w ciąży, motywacji do dbania o zdrowie, promowania zachowań i postaw prozdrowotnych i zdrowego stylu życia. Działania skierowane są do młodzieży oraz osób dorosłych.
- profilaktyki i interwencji dla osób podejmujących zachowania ryzykowne– wsparcie obejmujące porady indywidualne i krótką interwencję profilaktyczną w zakresie zwiększania motywacji do zmiany zachowań osób zagrożonych uzależnieniem, a także udzielanie wsparcia w radzeniu sobie z problemem. Działania skierowane są do dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
- rozwijania kompetencji wychowawczych i profilaktycznych rodziców oraz osób pracujących z dziećmi i młodzieżą– działania obejmujące prowadzeniezajęć edukacyjnych i udzielanie konsultacji w zakresie doskonalenia i podniesienia umiejętności wychowawczych rodziców i osób pracujących z dziećmi i młodzieżą.
- profilaktyki dla dzieci i młodzieży z grup ryzyka– działania obejmujące prowadzenie zajęć edukacyjnych i rozmów motywacyjnych w zakresie ograniczania zachowań ryzykownych, zapobiegania złym nawykom, wczesnego wykrywania zagrożeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych oraz rozwijania i doskonalenia umiejętności życiowych dzieci i młodzieży.
– Ponadto Miasto Lublin każdego roku ze środków pochodzących z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin dofinansowuje organizację letniego wypoczynku dzieci i młodzieży w miejscowościach turystycznych na terenie Polski. Pobyt na letnich obozach połączony jest z działaniami edukacyjnymi w zakresie różnego rodzaju uzależnień, w tym uzależnień behawioralnych. W tym roku 16 organizacji pozarządowych zorganizuje wypoczynek dla blisko 530 uczestników. Dodatkowo w 9 lubelskich szkołach podstawowych odbędą się półkolonie, z których skorzysta 875 dzieci i młodzieży – dodaje Anna Czerwonka.
Policja chce przemówić do młodzieży
– W polskich i światowych mediach niemal każdego dnia można znaleźć artykuły na temat kolejnych ofiar narkotyków. Niestety, nawet te przerażające informacje nie sprawiają, że mniej osób po nie sięga. Młodzi ludzie, w poszukiwaniu nowych doznań, lepszej zabawy, chęci oderwania się od problemów codzienności a czasami zwykłej ciekawości jak to będzie, chętnie zaczynają eksperymentować ze środkami odurzającymi – przekazują policjanci z Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji.
Chcąc dotrzeć do nieco młodszej części społeczeństwa, która w okresie wakacji narażona będzie na działania niebezpiecznego rynku narkotykowego, funkcjonariusze zrealizowali spot, który ma odstraszać przed podejmowaniem tej „ryzykownej gry”. Zobaczycie go na górze strony.
Ponadto policja przypomina numery, które warto znać kiedy mamy podejrzenia, że ktoś może borykać się z problemem związanym z uzależnieniami.
- 032 206 82 17– telefon zaufania Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii
- 800 199 990– Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki
- 800 060 800 – infolinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Gdzie w Lublinie udać się po pomoc?
Poniżej znajdują się punkty informacyjno-konsultacyjne w Lublinie, w których można skorzystać z poradnictwa w zakresie uzależnień przez cały rok:
- Punkt informacyjno-konsultacyjnyprzy ul. Abramowickiej 2 F prowadzony przez Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym Uzależnionym od Alkoholu „Nadzieja” – tel. 81 743 91 11:
- poniedziałek w godz. 9.00-10.00 – dyżur prawnika,
- poniedziałek w godz. 10.00-11.00 – dyżur pracownika socjalnego,
- środa w godz. 16.00-18.00 – dyżur specjalisty psychoterapii uzależnień, specjalisty w zakresie przeciwdziałania przemocy,
- czwartek w godz. 13.00-15.00 – dyżur specjalisty psychoterapii uzależnień, specjalisty w zakresie przeciwdziałania przemocy.
- Punkt informacyjno-konsultacyjny przy ul. Kasztanowej 1 prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE – tel. 81 534 38 87:
- czwartek w godz. 9.00-12.00 – dyżur psychologa,
- piątek w godz. 16.00-18.00 – dyżur prawnika.
- Punkt informacyjno-konsultacyjnyprzy ul. Radzyńskiej 3 prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE – tel. 81 534 38 87, 509 222 972:
- czwartek w godz. 16.00-18.00 – dyżur prawnika,
- piątek w godz. 9.00-12.00 – dyżur psychologa.
Wykaz kolejnych placówek świadczących pomoc w zakresie objętym miejskim programem znajdziecie na stronie miasta lublin.eu.