Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

30 czerwca 2023 r.
10:20

Nie tylko konie, krowy i kozy. W Sitnie będą też kraby, krewetki i raki

Autor: Zdjęcie autora ak

A może by tak rzucić wszystko i pojechać... do Sitna? To jest nie najgorszy pomysł na ten weekend. W piątek po południu zaczyna się tam 35. Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Potrwa do niedzieli. Będzie sporo nowości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wizyta na dorocznej wystawie organizowanej w tej podzamojskiej miejscowości może z powodzeniem zająć cały dzień. Bo impreza zlokalizowana zostanie na ok. 11-hektarowej powierzchni (nie licząc okolicznych łąk zaplanowanych na parkingi), a do obejrzenia będą najprzeróżniejsze stanowiska i stoiska.

– Tylko wystawców zwierząt hodowlanych zgłosiło się w tym roku 153. Będą więc konie, bydło mięsne i mleczne, owce i kozy, a licząc z ptakami, zaprezentowanych zostanie ponad 1000 sztuk zwierząt – wylicza Grażyna Różycka, komisarz wystawy w Sitnie.

Jako jedną z wielu ciekawostek podaje prezentację przygotowaną przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. – Tak jak 20 lat temu, również w Sitnie, profesor Zygmunt Litwińczuk zaprezentował przywróconą rasę krów białogrzbietych, tak teraz lubelski Uniwersytet Przyrodniczy zamierza się u nas pochwalić restytucją kozy sandomierskiej – zapowiada Różycka.

Nowością będzie także akwarystyka, która nigdy wcześniej w Sitnie nie gościła, a tym razem w sąsiedztwie stanowisk ptaków egzotycznych pojawią się m.in. raki, krewetki i kraby.

Wyjatkowo wiele, bo ponad 30 będzie wystawców maszyn i urządzeń rolniczych. Znakiem czasu jest też liczna reprezentacja firm specjalizujących się w fotowoltaice, solarach i pompach ciepła. Oczywiście nie zabraknie producentów nawozów i środków ochrony roślin. Szykować się też można na bogate, jak zawsze, stoiska ogrodników. Silną reprezentację będzie mieć również popularna od lat branża pszczelarska.

To wszystko dla tych, którzy w mniejszym lub większym stopniu związani są z rolnictwem i wsią. A co dla mieszczuchów?

– Na pewno warto zajrzeć do naszego muzeum, którego ekspozycja jest już naprawdę bogata. Można się tam przekonać, jak bardzo na przestrzeni lat zmieniała się polska wieś i rolnictwo – mówi komisarz wystawy.

Jej zdaniem nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych mieszkańców miasta cenne będzie obejrzenie z bardzo bliska zwierząt, które na co dzień raczej trudno zobaczyć.

– Wizyta u nas to także okazja do kosztowania tradycyjnych dań, bo przyjedzie wiele kół gospodyń wiejskich, będzie też rękodzieło i sztuka ludowa, przejażdżki kucykami i wesołe miasteczko. A w sobotę i niedzielę, od godz. 11 przed pałacem dla dzieci organizowany będzie konkurs ekologiczny z wieloma nagrodami – zachęca Grażyna Różycka.

Powstanie też specjalna strefa z Mlekusiem, gdzie na najmłodszych czekać będą zabawy i gry, a także edukacyjne pogadanki o zdrowym sposobie żywienia. Tuż obok, dla rodziców rozłożone zostaną leżaki w strefie relaksu. Na niedzielę planowane są koncerty.

– Goście znajdą u nas również stoiska bardzo wielu instytucji, w tym m.in. szkół średnich i wyższych, które wykorzystując dużą frekwencję, jaką zawsze mamy w Sitnie, będą chciały zaprezentować swoją ofertę – podsumowuje Grażyna Różycka.

I wszystkich przyjezdnych zaprasza do udziału w akcji poboru krwi organizowaną w Sitnie w ramach ogólnopolskiej akcji z okazji 100-lecia ośrodków doradztwa rolniczego w Polsce. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

Lekarze z oddziału chorób płuc nie wycofali swoich wypowiedzeń. Oddział jeszcze jest, ale nie wiadomo, czy uda się go utrzymać

Pat na pulmonologii. Lekarze nie wycofali wypowiedzeń

Póki co, oddział jeszcze funkcjonuje, choć pacjentów przyjmuje już w bardzo ograniczonym zakresie. Pulmonolodzy z Zamojskiego Szpitala Niepublicznego nie wycofali swoich wypowiedzeń. Jeśli nie uda się znaleźć lekarzy na ich miejsce, oddział będzie musiał zawiesić działalność.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium