Ryk silników, pisk opon, najczęściej w środku nocy. To wszystko muszą znosić mieszkańcy osiedli w pobliżu ul. Jana Pawła II i Gęsiej. Skarżą się na nocne wyścigi. Policjanci zapewniają, że walczą z hałasującymi kierowcami.
- To jest koszmar, prawie każdej nocy słychać przerażająco głośne warkoty samochodów, które wyrywają ze snu. Czuję się tak, jakbyśmy mieszkali na środku toru wyścigowego - mówi pani Anna, mieszkanka Węglina.
Skarży się na kierowców, którzy nocami zbierają się w rejonie parku handlowego, u zbiegu ul. Jana Pawła II i al. Kraśnickiej. Szczególnie upodobali sobie parking przed salonem meblowym.
- Regularnie gromadzi się tam jakiś gang samochodowy, który nie daje żyć mieszkańcom Węglina. W ostatni piątek samochodów stało tam grubo ponad setka. Słychać je było w całej dzielnicy - relacjonuje nasza Czytelniczka. - Non stop ktoś przyjeżdżał na parking, inni odjeżdżali z piskiem opon, żeby ścigać się na ulicach. Jeden z nich spowodował stłuczkę, co tylko rozbawiło pozostałych.
Pani Anna przyznaje, że policjanci pojawiają się na miejscu. Są to jednak zbyt małe siły, by powstrzymać wszystkich kierowców.
- Regularnie interweniujemy w takich miejscach. Zwracamy szczególną uwagę na okolice centrów handlowych, gdzie po zmroku mogą gromadzić się kierowcy - zapewnia kom. Kamil Gołębiowski, rzecznik KMP w Lublinie. - Przekraczanie prędkości w terenie zabudowanym to bardzo poważne zagrożenie. Podczas interwencji policjanci sprawdzają również, czy samochody spełniają wszystkie wymagane prawem normy.
Takie interwencje prowadzono właśnie w piątek, w rejonie parku handlowego przy ul. Jana Pawła II. W akcji uczestniczyli m.in. policjanci z lubelskiej grupy „Speed”. Poruszali się nieoznakowanym radiowozem, wyposażonym w videorejestrator. W ciągu paru godzin policjanci sprawdzili kilkudziesięciu kierowców. 10 z nich straciło prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Mundurowi odnotowali 85 wykroczeń i zatrzymali 4 dowody rejestracyjne.
Podobne akcje prowadzone są regularnie. Mieszkańcy, którym dokuczają nocne wyścigi samochodowe, mogą zgłaszać tego typu problemy np. poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. To internetowe narzędzie, do którego odnośnik znajdziemy na stronie każdej komendy. Wszystkie zgłoszenia są weryfikowane. Nagrania z wyczynami piratów drogowych można również przesyłać pocztą elektroniczną policjantom z lubelskiej drogówki (stopagresjidrogowej@lu.policja.gov.pl).