Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

4 września 2020 r.
18:49

Nowy system walki z koronawirusem w Lubelskiem. Sprawdź, co się zmieni

4 0 A A
(fot. Jacek Szydłowski)

Nowe zasady zaczną obowiązywać 15 września. Dotyczą m.in. szpitali, lekarzy rodzinnych i mobilnych punktów „drive-thru"

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plan jest oparty o założenia jesiennej strategii walki z koronawirusem przedstawione w czwartek przez resort zdrowia. Tego samego dnia wojewoda lubelski wydał decyzje dotyczące szpitala w Puławach i szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie.

Puławska lecznica (dotychczas pełniła rolę szpitala jednoimiennego w naszym województwie), znalazła się wśród dziewięciu placówek w kraju, które mają zapewnić leczenie dla pacjentów z Covid-19 wymagających jednocześnie leczenia wysokospecjalistycznego, ze względu na choroby współistniejące (szpitale trzeciego poziomu).

– Szpital w Puławach ma zapewnić leczenie w dziesięciu zakresach, a w pozostałych czterech będzie go wspierał szpital kliniczny nr 4 – tłumaczył na piątkowej konferencji prasowej wojewoda lubelski Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

W przypadku szpitala w Puławach chodzi o: choroby wewnętrzne, choroby zakaźne, chirurgię ogólną, ortopedię z traumatologią narządu ruchu, ginekologię i położnictwo, neonatologię, anestezjologię i intensywną terapię, kardiologię, neurologię oraz inwazyjne leczenie ostrego zespołu wieńcowego. Pozostałe świadczenia, za które będzie odpowiadać  

SPSK4 to: neurochirurgia, przezcewnikowa trombektomia mechaniczna naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych, kardiochirurgia i chirurgia naczyniowa.

„Dublerzy” i szpitale pierwszego poziomu

- Decyzje dotyczące dwóch szpitali wysokospecjalistycznych zostaną uzupełnione w przyszłym tygodniu o kolejne, w których wskażemy ich „dublerów” – inne szpitale, które także będą mogły leczyć osoby zakażone – zaznaczył wojewoda. - Chodzi o to, żeby w razie zamknięcia jakiegoś oddziału szpitala w Puławach z powodów epidemiologicznych, leczenie mógł przejąć inny szpital.

W Puławach zostaje oddział zakaźny, który będzie leczył pacjentów tylko z Covid-19. Lecznica będzie też przyjmować pacjentów niezakażonych.

 Jest już także decyzja wojewody dotycząca szpitali pierwszego poziomu (szpitale powiatowe i niezakaźne). – Chodzi o przygotowanie przez te szpitale obszaru izolacyjno-obserwacyjnego dla pacjentów, którzy czekają na wynik i nie wiemy czy są zakażeni czy nie. Szpitale mają zabezpieczyć na te potrzeby od trzech do pięciu łóżek – zapowiedział Sprawka.

Leczenie dzieci i więcej mobilnych punktów pobrań

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie ma pełnić rolę szpitala wysokospecjalistycznego (trzeciego poziomu) dla dzieci.

Z kolei do szpitala wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie będą trafiać dzieci tylko z Covid-19. Jak poinformował wojewoda, również inne szpitale z oddziałami pediatrycznymi, w których jest możliwe zorganizowanie leczenia zakażonych dzieci, mają takiej pomocy udzielać.

Liczba mobilnych punktów pobrań „drive-thru” w Lubelskiem wzrośnie z 13 do 32. Chodzi o to, żeby taki punkt był w każdym powiecie (wyjątkiem jest powiat chełmski ziemski, który będzie obsługiwany przez punkt w Chełmie). 19 nowych punktów powstanie w:

  • Lublinie - Szpital Neuropsychiatryczny, szpital wojewódzki przy al. Kraśnickiej, szpital wojskowy, szpital MSWiA i Uniwersytecki Szpital Dziecięcy,

Oraz w szpitalach w:

  • w Lubartowie,
  • Bychawie,
  • Janowie Lubelskim,
  • Krasnymstawie,
  • Łęcznej,
  • Międzyrzecu Podlaskim,
  • Opolu Lubelskim,
  • Parczewie,
  • Radzyniu Podlaskim,
  • Szczebrzeszynie,
  • Świdniku,
  • Rykach,
  • szpitalu wojskowym w Dęblinie
  • szpitalu „papieskim” w Zamościu.  

Lekarz rodzinny zamiast sanepidu

Pacjent, który podejrzewa u siebie zakażenie SARS-CoV-2 nie będzie już dzwonić do sanepidu, ale do lekarza rodzinnego, który udzieli mu teleporady. Jeśli jednak objawy po 3-5 dniach nie ustąpią, albo wręcz się nasilą pacjent zostanie przyjęty osobiście w przychodni.

Jeśli lekarz oceni, że konieczna jest hospitalizacja skieruje go (zapewniając transport) do najbliższego szpitala pierwszego poziomu. Tam zostanie zbadany pod kątem koronawirusa. Jeśli wynik testu będzie negatywny, pacjent zostanie tam na dalsze leczenie.

W przypadku potwierdzenia zakażenia, zostanie skierowany albo do szpitala wysokospecjalistycznego albo do szpitala z oddziałem zakaźnym, jeśli nie wymaga specjalistycznej pomocy w związku z innymi chorobami.

W przypadku braku objawów izolacja i kwarantanna zostaną skrócone do 10 dni. Test kończący kwarantannę u pacjentów bezobjawowych nie będzie już obowiązkowy.

– Zmiany mają służyć oswojeniu się z koronawirusem. Nowy system będzie zbliżony do tego sprzed covidu, ale z „bezpiecznikami” – tłumaczył Sprawka. Dodał, że zaletą nowego systemu jest też ochrona oddziałów zakaźnych przed zablokowaniem, bo pacjenci z podejrzeniem zakażenia będą trafiać najpierw do szpitali pierwszego poziomu.

Przedszkole do zamknięcia?

Wojewoda tłumaczył też na przykładzie jednego z lubelskich przedszkoli wątpliwości związane z tymczasowym zamykaniem takich placówek w tzw. procedurze covidowskiej. U rodziców jednego z dzieci potwierdzono zakażenie koronawirusem i automatycznie cała rodzina została objęta kwarantanną. Dziecko było w tym czasie w przedszkolu i zostało skierowane do miejsca izolacji, a potem w ciągu dnia zabrane do domu.

– Pojawiła się inicjatywa ze strony dyrektora przedszkola czy w związku z tą sytuacją nie zawiesić działania. Decyzja sanepidu była jednak negatywna. Dziecko bez objawów nie jest mocno podejrzane, że samo jest zakażone i że zakaziło akurat tego dnia inne dzieci. To nie jest podstawa do zamknięcia przedszkola – podkreślił Sprawka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W powietrzu czuć świąteczną atmosferę. Warto wybrać się na spacer
ZDJĘCIA
galeria

W powietrzu czuć świąteczną atmosferę. Warto wybrać się na spacer

Kiedy mamy już dość karpia i barszczu z uszkami warto wybrać się na świąteczny spacer.

Fajerwerki mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Używajmy ich z głową

Fajerwerki mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Używajmy ich z głową

Zbliża się Sylwester i Nowy Rok. Policja przestrzega przed bezpiecznym używaniem fajerwerków, a wojewoda lubelski wydał rozporządzenie.

Nowe auta w lubelskiej policji. A nawet 277 nowych aut

Nowe auta w lubelskiej policji. A nawet 277 nowych aut

W 2024 roku Komenda Wojewódzka Policji zakupiła 510 pojazdów służbowych. 277 zasili garnizon lubelski.

Policja go szukała. Wpadł z marihuaną

Policja go szukała. Wpadł z marihuaną

Zamojscy policjanci zatrzymali 29-latka, który poszukiwany był listem gończym i nakazem doprowadzenia. Mężczyzna w chwili zatrzymania miał przy sobie narkotyki.

Marek Marciniak z Azotów Puławy w kadrze Polski na Turniej 4 Narodów

Marek Marciniak z Azotów Puławy w kadrze Polski na Turniej 4 Narodów

Konsultacja szkoleniowa reprezentacji Polski odbywać się będzie w Płocku od 26 do 30 grudnia oraz od 2 do 13 stycznia. Na liście wybrańców selekcjonera Marcina Lijewskiego znalazło się 27 zawodników, w tym skrzydłowy Azotów Marek Marciniak.

Amatorka darmowych kosmetyków w rękach policji

Amatorka darmowych kosmetyków w rękach policji

Policjanci z Lublina zatrzymali kobietę, która dokonała co najmniej 9 kradzieży w drogeriach. Łupy wyceniono na ponad 4 tys. zł.

Ostrożnie na drogach, bo nie będzie nic widać. IMGW wydało alert

Ostrożnie na drogach, bo nie będzie nic widać. IMGW wydało alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców województwa lubelskiego przed gęstymi mgłami. Widoczność może spaść nawet do 100 metrów.

Jazda na podwójnym gazie zakończona przez policję

Jazda na podwójnym gazie zakończona przez policję

Dzień przed wigilią dęblińscy policjanci zatrzymali dwie kobiety jadące pod wpływem alkoholu. Rekordzistka miała 2,5 promila alkoholu.

Mały gest, a tak wiele znaczy. Podarujmy rodzinie iskierkę nadziei w te święta!

Każda złotówka to iskierka nadziei. 2-letni Szymon potrzebuje pomocy

„W te święta marzymy tylko o zdrowiu naszego synka” – mówią rodzice 2-letniego Szymona Zelenta, z prośbą o pomoc w uratowaniu jego życia. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową Duchenne’a i jedyną jego nadzieją jest terapia genowa dostępna w USA... za 15 milionów złotych.

Jacek Kosierb zaprezentował publikację pt. „550-ludzi futbolu na 550-lecie Województwa Lubelskiego”

550-ludzi futbolu na 550-lecie Województwa Lubelskiego promocja książki za nami

W galerii Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku odbyła się promocja książki Jacka Kosierba pt. „550-ludzi futbolu na 550-lecie Województwa Lubelskiego”

Pracowita Wigilia strażaków. Nie żyje 5 osób

Pracowita Wigilia strażaków. Nie żyje 5 osób

Tylko w Wigilię strażacy w całej Polsce mieli 871 interwencji. Głównie to pożary i zatrucia czadem.

Pilnie poszukiwani pracownicy do pracy w Niemczech

Pilnie poszukiwani pracownicy do pracy w Niemczech

Agencja pracy QUIP AG od ponad 20 lat rekrutuje pracowników do pracy w Niemczech. W dziedzinie przemysłu, handlu i produkcji oferujemy specjalistom i specjalistkom przyszłościowe i interesujące oferty pracy z perspektywami. Poszukujemy i oferujemy wiedzę, rzetelność i uczciwą grę.

Wykolejenie lokomotywy i wyciek paliwa

Wykolejenie lokomotywy i wyciek paliwa

W wigilijne popołudnie zamojscy strażacy zostali wezwani do wykolejonej lokomotywy.

Gdzie po leki w święta? Niektóre apteki są czynne
LISTA APTEK

Gdzie po leki w święta? Niektóre apteki są czynne

Podczas świąt Bożego Narodzenia oraz w Nowy Rok sklepy oraz apteki są zamknięte. Jedna są także miejsca, które pełnią świąteczny dyżur i można zakupić lekarstwa.

Policja zadba o nasze bezpieczeństwo. O czym warto pamiętać?
Święta na drodze

Policja zadba o nasze bezpieczeństwo. O czym warto pamiętać?

Mundurowi patrolują drogi całego województwa. Tradycyjnie sprawdzają prędkość, trzeźwość kierowców oraz stan techniczny ich pojazdów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium