Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej włączyli się do pomocy na terenach dotkniętych powodzią. W szczytowym momencie w akcję na południu kraju zaangażowanych było blisko 1000 mundurowych z naszego regionu.
16 września pierwsi żołnierze z 2 Lubelskiej Brygady OT wyruszyli do walki z żywiołem na Dolny Śląsk. Pojechali do Wrocławia, Lądka Zdroju i Ustronia Śląskiego.
– W początkowym etapie zadaniem lubelskich Terytorialsów było umacnianie i podnoszenie wałów przeciwpowodziowych w najbardziej zagrożonych miejscowościach, m.in. we Wrocławiu. Następnie, zaraz po przejściu niszczycielskiej wody, żołnierze 2 LBOT wspierali mieszkańców w usuwaniu skutków powodzi – wyjaśnia kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
Ich działania skoncentrowały się na porządkowaniu domostw, ulic i budynków użyteczności publicznej. W pierwszych dniach kryzysu, w szczytowym momencie zaangażowania, w działaniach tych brało udział blisko 1000 terytorialsów z Lubelszczyzny oraz ciężki sprzęt, w tym samochody ciężarowe, pojazdy inżynieryjne, agregaty prądotwórcze, stacje zasilania oraz maszty oświetleniowe.
Już 23 września lubelscy terytorialsi przystąpili do największej w historii Wojska Polskiego operacji „Feniks”. Jej celem jest odbudowa zniszczonej infrastruktury na terenach powodziowych oraz łagodzenie skutków kataklizmu dla miesz-kańców.
Każdego dnia w operację zaangażowanych jest ok. 200 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT. Ich główne zadania polegają na usuwaniu skutków powodzi, wsparciu logistycznym, dostarczaniu energii elektrycznej oraz wody pitnej. W sumie, codziennie w operację „Feniks” zaangażowanych jest ponad 6 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, w tym ok. 2,5 tys. żołnierzy WOT.
Ważnym zadaniem naszych żołnierzy w operacji „Feniks” jest również pomoc przy dystrybucji wody oraz żywności dla naj-bardziej potrzebujących mieszkańców terenów powodziowych. Od początku operacji wydano już ok. 62 tys. posiłków. Ponadto Terytorialsi pracują w magazynach darów dla powodzian, pomagają przy przeładunku, a następnie po załadowaniu na samochody rozwożą je tam, gdzie są najpilniej potrzebne.
Warto dodać, że w odbudowie infrastruktury Wojsko Polskie wspierają siły sojusznicze z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Turcji oraz USA. Współpraca ta obejmuje m.in. budowę tymczasowego mostu dla przywrócenia połączeń komunikacyjnych, udrożnienie szlaków transportowych oraz komunikacyjnych, czy wzmocnienie zabezpieczeń przeciwpowodziowych.