Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

10 czerwca 2022 r.
10:23

Opole Lubelskie. Dlaczego wycinają nam drzewa?

Autor: Zdjęcie autora agdy
2 1 A A
Mieszkańców denerwuje, że park traci zdrowe drzewa
Mieszkańców denerwuje, że park traci zdrowe drzewa (fot. Alarm24)

Jeszcze przez cały lipiec w miejskim parku będzie słychać piły. Choć już teraz zirytowani mieszkańcy krytykują prace sugerując, żeby władze sobie pensję obcięły a nie robiły wycinkę. Protestów pewnie będzie więcej, bo z parku zniknie co dziesiąte drzewo. Mają być nowe ale trudno znaleźć kogoś, kto je posadzi

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Park Miejski w Opolu jest pozostałością dawnego ogrodu Lubomirskich w Niezdowie. Był początek XX wieku, gdy Walerian Kronenberg, wybitny ogrodnik i planista zaprojektował miejsce, które dzisiejsi mieszkańcy nazywają jedynym, gdzie można pójść pooddychać świeżym powietrzem. Nic dziwnego, że są zbulwersowani trwającymi pracami.

Co wyprawiacie

- Czy to prawda, że zapadła decyzja w sprawie likwidacji drzewostanu w parku miejskim w naszym mieście? - zastanawiają się widząc wśród zieleni mężczyzn z piłami.

Przechodnie fotografują efekty ich pracy. Kawałki pni, gałęzie. W mediach społecznościowych krytykują władze miasta za takie pomysły.

- Ludzie, co wy wyprawiacie. Jedyne miejsce, gdzie można pójść pooddychać świeżym powietrzem. Tyle ptactwa, owadów. Zastanówcie się. Opole zabetonowane, teraz za park się bierzecie... - To co to za park bez drzew? - Skoro wytną drzewa, to już nie będzie park. Może cmentarz? A drzewem podzielą się między sobą włodarze miasta bo węgiel drogi. W sam raz do kominka – ironizują.

Wrogowie wycinek muszą się uzbroić w cierpliwość. Prace w parku zaplanowane są do końca lipca.

Coś uratowała komisja

- W ramach prac przygotowawczych do rewitalizacji parku sporządzono inwentaryzację zieleni wysokiej wraz z opisem stanu i zaleceniami działań co do poszczególnych drzew. Ich zdrowotny stan oceniała osoba posiadająca stosowne uprawnienia w zakresie ogrodnictwa oraz kierowania pracami przy zabytkowej zieleni. Spośród 868 drzew rosnących w parku, do wycinki ze względu na choroby i stan zagrażający bezpieczeństwu, wskazano 90 drzew – wyliczają pracownicy Urzędu Miejskiego w Opolu Lubelskiem

Okazuje się, że po oględzinach i weryfikacji stanu drzew przez komisję z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, do wycinki zakwalifikowano mniej, bo 81 drzew.

- Wszystkie drzewa przeznaczone do wycinki były badane i będą wycięte ze względu na ich stan zdrowotny i zagrożenie jakie powodują. Drzewa te nie kolidują w żadnym przypadku z planowaną w ramach rewitalizacji parku budową toru rowerowego typu „pumptrack” ani z budową nowego placu zabaw – dodają urzędnicy.

Miasto zapewnia, że prace związane z wycinką są nadzorowane przez osobę posiadającą kwalifikacje. I, że na drzewach już wyciętych nie było gniazd.

Czas prowadzenia prac też bulwersuje mieszkańców, bo robotnicy usuwają drzewostan w okresie lęgowym. Jedna z internautek zamieściła zdjęcie małego puszczyka pisząc, że to ptak regularnie znajdowany przy jednym z drzew w parku. - Szkoda też innych zwierząt w tym młodych wiewiórek, które dość licznie biegają po parkowych alejkach – skomentowała.

Z informacji udzielanych przez władze miasta wynika, że głównym elementem rewitalizacji Parku Miejskiego w Opolu Lubelskim ma być pielęgnacja zieleni, to znaczy nie tylko wycinkę ale sadzenie nowych roślin.

Drzewa w gorszym stanie pokazują urzędnicy (fot. UG Opole Lubelskie)

Poczekamy na kasztany

Na liście jest 76 drzew wysokich na 3-4,5 metra: sosen czarnych, klonów pospolitych, lip szerokolistnych i drobnolistnych, dębów, wiązów, modrzewi, jesionów, a nawet jeden kasztan jadalny i perełkowiec japoński. W planach są też pnącza oraz idące w tysiące: krzewy, byliny i rośliny szuwarowe. Projekt rewitalizacji zakłada zadbanie o trawniki i kwietna łąkę.

Kiedy mieszkańcy skorzystają z cienia nowych drzew i poczują woń kwitnących roślin na łące nie wiadomo. Przetarg na „zieloną” część rewitalizacji parku jeszcze nie został ogłoszony.

Poprzednie podejścia by znaleźć wykonawcę, który jednocześnie zajmie się sadzeniem, sianiem oraz budową atrakcji dla rowerzystów, rolkarzy i najmłodszych nie przyniosły efektu. Dlaczego? Cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.

Dlatego parkową inwestycję podzielono. Do 20 czerwca przedsiębiorcy mają czas by złożyć ofertę na część „budowlaną”. „Zielona” czeka na decyzję o sposobie znalezienia wykonawcy.

Dlaczego więc drzewa znikają, choć nie ma wykonawcy rewitalizacji? Miasto tłumaczy, że wycinka procedowana jest niezależnie od zakresu prac ujętych we wniosku dotyczącym rewitalizacji parku. Stało się tak z uwagi na wydaną decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków na wycinkę drzew. Dlatego nie jest objęta postępowaniem przetargowym.

Mieszkańcy uważają, że więcej drzew można było oszczędzić (fot. Alarm24)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nazywam się Paweł Krajewski i mam 23 lata. Moje życie od samego początku nie było łatwe – były wzloty i upadki. Moja historia z chorobą rozpoczęła się, gdy miałem 4 lata - pisze na portalu zrzutka.pl młody człowiek

Brakuje już tak niewiele. Młody człowiek zbiera na wózek inwalidzki

Potrzeba mu 19 tys. zł. Ma już ponad 18. Zbiórka potrwa jeszcze kilkanaście dni. Wystarczą niewielkie wpłaty, by pomóc wychowankowi szkoły Stowarzyszenia „Krok za krokiem”, utytułowanemu zawodnikowi klubu Akson w zakupie nowego wózka inwalidzkiego.

KPR Padwa Zamość liczy na wygraną

Padwa Zamość ma problemy kadrowe, ale liczy na kolejne zwycięstwo.

KPR Padwa Zamość podejmie Sandra Spa Pogoń Szczecin, a AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się na wyjeździe z Olimpią MEDEX Piekary Śląskie. Pierwsze spotkanie w hali OSiR w sobotę o godzinie 15, drugie cztery godziny później

Uniwersytet Medyczny ma nowych doktorów
Lublin
galeria

Uniwersytet Medyczny ma nowych doktorów

W sumie 80 osób oficjalnie rozpoczęło nowy etap kariery zawodowej. Uniwersytet Medyczny nadał stopnie doktorów i doktorów habilitowanych.

Firma w Danii – Porady ekspertów z biura rachunkowego Radner dla polskich przedsiębiorców.

Firma w Danii – Porady ekspertów z biura rachunkowego Radner dla polskich przedsiębiorców.

Dania, znana z wysokiego poziomu życia, innowacyjności i stabilnej gospodarki, staje się atrakcyjnym celem dla przedsiębiorców z całego świata. Wśród nich coraz większą grupę stanowią Polacy, którzy decydują się założyć własny biznes w tym kraju. Eksperci z firmy Radner podkreślają, że Dania może być idealnym miejscem na rozwój firmy – zarówno pod względem gospodarczym, jak i warunków pracy. Poniżej znajdziesz informacje na temat tego, jak założyć firmę w Danii oraz jakie są kluczowe korzyści i wyzwania związane z prowadzeniem działalności gospodarczej na duńskim rynku.

Jaka pogoda czeka nas w weekend?
Pogoda
film

Jaka pogoda czeka nas w weekend?

Jakie temperatury czekają nas w ten weekend? Czy możemy spodziewać się przymrozów i opadów śniegu? A może jesienno- zimowa aura zrobi sobie na chwilę wolne? Zobaczcie w naszej prognozie pogody, którą przedstawi Agnieszka Wójcik. Prognozę przygotowała mgr Anna Brzozowska-Junak z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS

Roman Szymański rozpoczyna trzecią setkę swoich gier w Starcie Lublin

Roman Szymański zadomowił się w Lublinie. W barwach Startu zagrał już 200 meczów

Kiedy myśli się o Starcie Lublin, to Roman Szymański jest pierwszym skojarzeniem. 33-letni center znalazł w Lublinie swoje miejsce na ziemi – dla czerwono-czarnych gra od 2017 r. A w niedzielę przy okazji meczu z Kingiem Szczecin rozpocznie trzecią setkę meczów dla tego klubu.

Teren PEC-u

Kotłownia nie działa od ponad dekady. PEC ma już plany rozbiórkowe

Kotłownia przy ulicy 11 Listopada w Łukowie nie działa już od 2011 roku. Radny Łukasz Bober zastanawia się, jak PEC zamierza zagospodarować ten teren. Sam ma już pewną propozycję.

Dużo zieleni, blisko centrum, mało wysiłku - lepsze od ogrodów przy domach jednorodzinnych są mieszkania z zielonymi tarasami kilka minut od centrum Lublina

Dużo zieleni, blisko centrum, mało wysiłku - lepsze od ogrodów przy domach jednorodzinnych są mieszkania z zielonymi tarasami kilka minut od centrum Lublina

W miejskim zgiełku coraz więcej osób poszukuje własnej oazy zieleni – miejsca, gdzie można odetchnąć, odpocząć i oderwać się od codziennych obowiązków. Mieszkania z zielonymi tarasami od LUK Deweloper oferują idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą cieszyć się naturą bez konieczności opuszczania centrum miasta. Zielone tarasy, wyposażone w trwałe płytki na wspornikach oraz balustrady ze szkła, zapewniają komfort i estetykę. To miejsce, gdzie można odpocząć od zgiełku, jednocześnie korzystając z nowoczesnych udogodnień kilka minut od serca Lublina.

Nowoczesna myjnia samochodowa bezdotykowa – wygoda i oszczędność dla każdego kierowcy

Nowoczesna myjnia samochodowa bezdotykowa – wygoda i oszczędność dla każdego kierowcy

Każdy właściciel samochodu doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważne jest utrzymanie pojazdu w czystości. Myjnia bezdotykowa to rozwiązanie, które pozwala na szybkie i skuteczne usunięcie zabrudzeń bez ryzyka uszkodzenia lakieru. To wygodna opcja dla osób, które chcą mieć pełną kontrolę nad procesem mycia, nie rezygnując z wysokiej jakości. Sprawdź, czym różni się myjnia bezdotykowa od tradycyjnych rozwiązań i dlaczego zyskuje tak dużą popularność?

Stwardnienie rozsiane - objawy i leczenie

Stwardnienie rozsiane - objawy i leczenie

Stwardnienie rozsiane to choroba układu nerwowego, która dotyka ponad 50 tysięcy Polaków. Każdego roku dochodzi do 1300-2100 nowych przypadków. Najczęściej dotyka młodych dorosłych między 20. a 40. rokiem życia. Kobiety chorują na SM średnio 3 razy częściej niż mężczyźni. Choroba prowadzi do uszkodzenia osłonek mielinowych. To zaburza przekazywanie impulsów nerwowych. Objawy stwardnienia rozsianego mogą być różne i nasilać się z czasem. Mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ale dzięki postępom w medycynie, są metody leczenia. Te metody pomagają spowolnić postępowanie choroby. Poprawiają też jakość życia pacjentów. Czytaj dalej i dowiedz się więcej o przyczynach, objawach oraz terapii i rehabilitacji stwardnienia rozsianego.

 Azoty liczą na kolejne zwycięstwo w lidze

Azoty Puławy wracają do gry i chcą pokonać Chrobrego Głogów

Po trzech tygodniach przerwy Azoty Puławy wracają do ligowej rywalizacji. W sobotę o godzinie 15 w hali w Puławach zmierzą się z Chrobrym Głogów.

ul.Lubomelska/ul.Czechowska lata 70-te autor J.Miroslaw zrodlo teatrnn.pl .Jestem pewny ze kazdy mieszkaniec doskonale pamieta kiosk pana Jaremka . Wszystkie dzieci z okolicy kupowaly w tym kiosku lizaki koguciki ,cieple lody i niezapomniane precle a dorosla meska czesc mieszkancow kuflowe piwo .Byc moze ktos sie rozpozna na tym rewelacyjnym zdjeciu. w tle PSK-4 ul;Jaczewskiego - pisze Cezary Redecki, ekspert moderator w grupie Stary Czechów na FB
galeria

Czechów rósł razem ze spółdzielnią (ZDJĘCIA)

- Trudno dziś sobie wyobrazić, że pół wieku temu na terenie dwóch wielkich dzielnic Lublina: Czechowa Południowego i Czechowa Północnego, panował wiejski krajobraz. Lublin przeżywał wówczas dramatyczny niedobór mieszkań i by temu zaradzić, w listopadzie 1974 r., zawiązała się Spółdzielnia Mieszkaniowa "Czechów" - tak władze miasta nawiązywały do zacnego jubileuszu.

Mieszkanie „pod klucz”. Ile to kosztuje?

Mieszkanie „pod klucz”. Ile to kosztuje?

Rosnące koszty życia oraz cen materiałów budowlanych zmuszają firmy wykończeniowo-remontowe do podniesienia cen usług. Ile obecnie kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin chcą się szybko podnieść po porażce w Częstochowie

Bogdanka LUK Lublin kontra PSG Stal Nysa. Kibice liczą na rehabilitację

Po porażce w Częstochowie Bogdanka LUK Lublin spróbuje rozpocząć nową serię zwycięstw przed własną publicznością. W sobotę drużyna Massimo Bottiego zmierzy się w hali Globus z PSG Stal Nysa (godz. 17.30).

Wieczór z muzyką Led Zeppelin
koncert
17 listopada 2024, 19:00

Wieczór z muzyką Led Zeppelin

W niedzielę (17 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt przywołany zostanie duch Led Zeppelin, a to za sprawą zespołu Zeppelinians, który wykona takie klasyki jak: „Stairway to Heaven”, „Whole Lotta Love” czy „Kashmir”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium