Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

16 marca 2023 r.
7:15

Przedwojenna szkoła za niespełna 600 tys. zł "Żeby tylko jej nie rozebrali"

Autor: Zdjęcie autora agdy
Szkoła Podstawowa w Komaszycach
Szkoła Podstawowa w Komaszycach (fot. archiwum/Anna kalwa-abramek)

Pod młotek pójdzie przedwojenna szkoła w Starych Komaszycach. Budynek opustoszał dwa lata temu. Okoliczni mieszkańcy, których dziadkowie ją budowali, mają nadzieję, że nie zniszczeje ani nie zostanie rozebrana. – Szkoda by było – komentują.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na tablicę ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Opolu Lubelskim trafiła informacja o zamiarze sprzedaży gminnej nieruchomości. Gmina chce wystawić na przetarg ponad pół hektara terenu w Starych Komaszycach na którym od 1937 roku stoi budynek byłej podstawówki. To ponad 700 mkw. powierzchni użytkowej na dwóch kondygnacjach plus trzy budynki towarzyszące: była biblioteka, dawny budynek gospodarczy murowany i drewniany. Plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje tu teren zabudowy usługowej. Nieruchomość została wyceniona na 590 tysięcy złotych.

– Nie wiem czy jest jakiś inwestor zainteresowany tym budynkiem. Jest stary, z kilkoma wysokimi salami na parterze i piętrze. Podobno ma drewniane stropy. Uczyłam się w niej, moja mama do niej chodziła i moje dzieci – mówi Zofia Stępniak, sołtys sąsiednich Nowych Komaszyc i miejska radna.

Cegła i drewno

Jak opisują urzędnicy, podstawowym materiałem budowlanym jest czerwona cegła palona, a zewnętrzne ściany mają nawet 75 cm grubości.

Starsi mieszkańcy pamiętają, że szkołę w czynie społecznym stawiali ich dziadkowie, prawdopodobnie na gruntach podarowanych przez dziedzica. Wówczas był to środek Komaszyc. Dziś przedwojenny budynek stoi na skraju Nowych Komaszyc i Starych Komaszyc. Ostatnio uczyły się w nim dzieci z obu tych wsi oraz z Truszkowa i Wólki Komaszyckiej.

W mediach społecznościowych jeszcze można znaleźć zdjęcia budynku i uczniów, którzy chodzili do placówki prowadzonej przez stowarzyszenie.

– Nie zastanawialiśmy się, co by tu mogło być, czekamy na propozycje inwestora. Szkoła jest w bardzo dobrym stanie, przy głównej drodze, bardzo ładnie położona, ma duże podwórko. Można w niej robić wiele rzeczy. Niedawno były w niej lekcje, ale dzieci jest coraz mniej i zamknęli. To bardzo ładny budynek – ocenia Zofia Łopoka, sołtys Starych Komaszyc. Gdy sprowadziła się do wsi, szkoła już stała. Uczyła się w niej córka pani sołtys.

– Przetarg będzie można ogłosić po 6 tygodniach od publikacji wykazu nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży. Nie mamy wiedzy na temat potencjalnych inwestorów zainteresowanych tą nieruchomością, jednak gmina wciąż ponosi koszty utrzymania obiektu, budynek niszczeje z roku na rok, były też próby kradzieży w obiekcie, stąd decyzja o wystawieniu go na sprzedaż – tłumaczą władze Opola Lubelskiego.

Gdzie będziemy głosować

Stare Komaszyce są niewielkie, stoi tu zaledwie 28 domów. Szkoła jako miejsce spotkań czy innej aktywności, mieszkańcom raczej nie jest potrzebna. Zastanawiają się tylko gdzie będą chodzić na głosowania, bo lokal wyborczy mieli zawsze właśnie tu. I mają nadzieję, że szkoła w ich miejscowości nie będzie latami niszczała jak ta w Górach Opolskich.

– Nie mogłam patrzeć co się dzieje z budynkiem, który z roku na rok wyglądał coraz gorzej. Chora się robiłam, zwłaszcza, że z uczniami i mieszkańcami dbaliśmy o szkołę i wiele rzeczy w czynie społecznym robiliśmy sami – wspomina Ewa Wieczorek, sołtys Gór Opolskich. Była pierwszym rocznikiem, który w 1965 roku poszedł do nowej Tysiąclatki. A w 2005 roku, kiedy podstawówkę zamykano, pracowała tam jako nauczycielka.

W zawieszeniu

Pani sołtys próbowała negocjować z gminą, żeby w części pustej szkoły zrobić wiejską świetlicę, zwłaszcza, że działa tu koło gospodyń. W końcu doszło do podziału gruntu i wieś ma przylegający do dawnej podstawówki budynek kotłowni a pozostałą część wystawiono na przetarg. Trwało to kilka lat, budynek niszczał. W końcu dwa lata temu, w kilkanaście lat po ostatnim dzwonku, doszło do sprzedaży. Nowy właściciel, zarejestrowana w Lublinie spółka DS Eko Energia, której udziałowcami byli ludzie związani z Opolem Lubelskim, zaczął remont. Naprawił dach, zrobił porządki. Mówiło się, że w szkole będzie integracyjne przedszkole a na boisku powstanie dom opieki dla starszych osób. Taki obrót rzeczy mieszkańcom się podobał, ale widzą, że na atrakcyjnej działce porośniętej lipami, na której plan zagospodarowania przewiduje usługi i działalność oświatową nic się nie zmienia. Podobno nieruchomość jest na sprzedaż lub wręcz zmieniła właściciela.

Nic dziwnego, że w Komaszycach Starych i Nowych martwią się czy nieruchomość w ich miejscowości będzie miała więcej szczęścia do nowego właściciela.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium