Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

4 czerwca 2009 r.
8:12
Edytuj ten wpis

Ludzie z plakatu: "Okrągły Stół to był wyreżyserowany spektakl"

0 0 A A

Chciał budować silną Polskę, ale szybko się przekonał, że w polityce ciągle liczą się układy i układziki, a poseł to maszynka do głosowania. Stanisław Majdański żałuje, że przez 20 lat nie udało się przeprowadzić lustracji i dekomunizacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Śmiało jednak mogę popatrzeć w lustro. Uważam, że godnie spełniłem swoją misję - mówi dziś 60-letni Stanisław Majdański z Tomaszowa Lubelskiego, który 20 lat temu otrzymał ponad 150 tysięcy głosów poparcia.

Pochodzi z Typina (gm. Łaszczów). W działalność opozycyjną włączył się w latach 70 w Gdańsku, bo tam uczęszczał do szkoły policealnej. Po skończeniu studiów na Politechnice Lubelskiej zamieszkał w Tomaszowie Lubelskim. Na początku lat 80. zaczął działać w NSZZ "Solidarność” RI.

- Zaskakiwały nas wtedy pewne ustępstwa władzy: mogliśmy świętować 3 maja, pozwolono nam organizować dożynki z księdzem a nie sekretarzem PZPR - wspomina. - Marzyliśmy o wolnej Polsce. Nocowali u mnie m.in. Andrzej Zakrzewski, Leszek Szaruga czy Jacek Moskwa.

W 1981 r. uczestniczył w strajkach rzeszowsko-ustrzyckich. Po stanie wojennym organizował duszpasterstwo rolników. W sierpniu 1988 r. został wybrany na przewodniczącego konspiracyjnej Rady Wojewódzkiej NSZZ "S” RI w Zamościu, która podjęła jawną działalność, a następnie znalazł się w prezydium Rady Krajowej NSZZ "S” RI. - W tym czasie gospodarka zaczęła się walić, a opłacalność rolnicza spadała na łeb, na szyję - mówi.

Przed pamiętnymi wyborami był "okrągły stół" (na fotografii wykonanej w dniu zakończenia obrad przez Urzędem Rady Ministrów stoi z kosą przy transparencie "Biedna wieś, to głodne miasto”).

- Dominacja lewicy laickiej była wielka, a sam "okrągły stół” to był wcześniej dokładnie wyreżyserowany spektakl. Dowód? - Głosowanie nad prezydenturą generała Jaruzelskiego musiało być zgodne z ustaleniami "okrągłostołowymi” - opowiada.

Na czele OKP stanął Bronisław Geremek. - Już podczas pierwszych posiedzeń klubu zaczęły się gry. Kuroń, Michnik czy Wielowieyski pokazywali, na co ich stać. Mówili: "Po to są założenia, żeby je realizować”.

Ja się na to nie godziłem, przy okazji zrozumiałem, że jestem tylko pionkiem w grze (zagłosował jednak przeciwko kandydaturze Jaruzelskiego - red.). OKP rozpadł się właśnie przez gierki prowadzone przez Wałęsę, Geremka i Unię Wolności. Trzeba było przeprowadzić lustrację i dekomunizację, bo w OKP roiło się od agentów.

Przy Wiejskiej działał w komisjach Rolnictwa oraz Handlu i Usług. Przede wszystkim zajął się jednak budowaniem nowego prawdziwie chłopskiego PSL.
- Martwi Pana zamieszanie związane z obchodami 4 czerwca?
- To oburzające, że Kaczyński, Tusk i Wałęsa nie potrafią znaleźć wspólnego języka.
- Na czym polega problem?
- Brakuje nam przywódcy na miarę Dmowskiego, Witosa czy Piłsudskiego.

Po 1991 r. prowadził młyn, gospodarstwo rolne i zajmował się sadownictwem. Nadal był blisko rolników. Dzięki jego zaangażowaniu udało się utworzyć w Tomaszowie Wydział Zamiejscowy KUL. W latach 1997-2001 wrócił na Wiejską z mandatem senatora AWS.

Obecnie bezpartyjny, działa w NSZZ "S" RI. Magister inżynier Stanisław Majdański myśli o doktoracie, zapowiada też powrót do polityki. W środę wziął udział w obchodach 4 czerwca w Warszawie, dzisiaj będzie w Lublinie.

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium