Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

12 grudnia 2023 r.
14:25

Pierwsze obietnice Tuska. Przywiezie miliardy z Brukseli

Donald Tusk wygłosił trzecie w swojej historii exposé. Konkretów padło w nim niewiele. Szef nowego rządu podkreślał znaczenie wspólnoty narodowej oraz potrzebę wzmocnienia pozycji Polski w Europie. Obiecał również podwyżki, ułatwienia dla firm i wsparcie dla Ukrainy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przemówienie nowego premiera trwało dwie godziny i dzieliło się na trzy części. W pierwszej Donald Tusk mówił o wartościach i przekonaniach, szukając czegoś na wzór mitu założycielskiego "koalicji 15 października", jak nazwał ugrupowania wspierające jego rząd. Tymi fundamentami mają być rządy prawa, bezpieczne granice, przestrzeganie skandowanej na marszach Komitetu Obrony Demokracji konstytucji oraz zmiana stosunków pomiędzy Polską, a Unią Europejską. Tusk wspomniał przy tym o zabójstwie Pawła Adamowicza, samospaleniu Piotra Szczęsnego i ludziach, który protestowali przed sądami demonstrując swoją niezgodę na "łamanie zasad demokracji".

Początek exposé nowy premier poświęcił również na podkreślanie potrzeby odbudowy wspólnoty narodowej, posiłkując się przy tym cytatem Jana Pawła II "nie ma Solidarności bez miłości". W tym przypadku w znaczeniu miłości do ojczyzny. - Ja kocham moją ojczyznę Polskę bez pamięci - zadeklarował.

Budowanie tej wspólnoty miałoby opierać się na kilku priorytetach, jak trwałość sojuszu północnoatlantyckiego, wzmocnienie Polski w Unii Europejskiej i brak zgody na zmianę traktatów, które godziłby w interesy naszego kraju. - Mnie nikt w UE nie ogra - zapewniał Tusk.

Wymienił również zamiar wspierania Ukrainy w wojnie z Rosją, przy jednoczesnym "twardym pilnowaniu polskich interesów" dbanie o szczelne granice oraz przeciwdziałanie nielegalnej migracji. - Nikt nie będzie handlował wizami - podkreślił.

W drugiej części exposé Tusk mówił o konkretnych zamierzeniach swojego rządu. Tymi najważniejszymi wydaje się obietnica 30-procentowych podwyżek dlanauczycieli już od 1 stycznia 2024 roku, także 20-procentowych podwyżek dla pozostałych pracowników sfery budżetowej.

Co istotne, utrzymane mają zostać dotychczasowe świadczenia przyznane przez poprzedni rząd. Premier zapowiedział również dodatkowe waloryzacje rent i emerytur, gdy inflacja przekroczy 5 proc. i tzw. babciowe. Nowy rząd ma ponadto aktywniej wspierać rozwój energetyki wiatrowej, rozwiązać problem wywołujący protesty na granicy z Ukrainą i zatrzymać import odpadów.

Zmienić ma się również polityka względem samorządów, które według słów Tuska mają otrzymać wyższą samodzielność. Pod znakiem zapytanie stanęła natomiast budowa kluczowej inwestycji rozpoczętej przez poprzedni rząd, czyli Centralny Port Komunikacyjny - międzynarodowe lotnisko i stacja łącząca kolej dużych prędkości.

- Jego przyszłość rozstrzygnie się w sposób transparentny. Ten projekt będzie służył Polsce w sposób racjonalny - zapowiedział dość enigmatycznie nowy premier, zapewniając jedynie o tym, że "nikt nie będzie płakać", a sprawę przeanalizują "wybitni eksperci".

W swoim exposé Donald Tusk wplótł również coś, co wyglądało jak zapowiedź rozliczeń z poprzednią władzą. Jak zaznaczył, jego rząd ma pokazać, że "niszczenie polskiej konstytucji nie będzie bezkarne", a wobec "tych, którzy kradli" wyegzekwowana ma zostać "sprawiedliwość". Prokuratura przy tym wszystkim ma pozostać niezależna wobec partii rządzących. Podobne zadanie niezależności wobec polityków otrzymać ma Telewizja Polska.

Co jeszcze czeka nas po rządami dotychczasowej opozycji? Audyt czeka spółki skarbu państwa, zbrojeniowe kontrakty mają być kontynuowane, Śląsk ma otrzymać "nowoczesną wizję rozwoju", a cała Polska - miliardy unijnych funduszy rozwojowych.

Na koniec Donald Tusk zapewnił, że "koalicja 15 października" przetrwa całą kadencję, będzie funkcjonowała w sposób harmonijny i da przykład odpowiedzialności za Polskę. O godz. 16 - głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. W środę 13 grudnia planowane jest natomiast jego zaprzysiężenie przed prezydentem Andrzejem Dudą.

Skład nowego rządu

Donald Tusk — prezes Rady Ministrów

Władysław Kosiniak-Kamysz — wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej
Krzysztof Gawkowski — wiceprezes Rady Ministrów, minister cyfryzacji

Adam Bodnar — minister sprawiedliwości
Radosław Sikorski — minister spraw zagranicznych
Adam Szłapka — minister do spraw Unii Europejskiej
Marcin Kierwiński — minister spraw wewnętrznych i administracji
Tomasz Siemoniak — koordynator służb specjalnych
Bartłomiej Sienkiewicz — minister kultury i dziedzictwa narodowego
Andrzej Domański — minister finansów
Borys Budka — minister aktywów państwowych
Sławomir Nitras — minister sportu i turystyki
Barbara Nowacka — minister edukacji
Izabela Leszczyna — minister zdrowia
Dariusz Klimczak — minister infrastruktury
Krzysztof Hetman — minister rozwoju i technologii
Czesław Siekierski — minister rolnictwa i rozwoju wsi
Paulina Hennig-Kloska — minister klimatu i środowiska
Michał Kobosko — minister funduszy i polityki regionalnej
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - minister rodziny, pracy i polityki społecznej
Dariusz Wieczorek — minister nauki i szkolnictwa wyższego
Marzena Okła-Drewnowicz — minister do spraw polityki senioralnej
Katarzyna Kotula — minister do spraw równości
Agnieszka Buczyńska — minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego
Jan Grabiec — szef kancelarii prezesa rady ministrów
Maciej Berek — minister członek Rady Ministrów

Co lublinianie sądzą o nowym premierze? Sonda Dziennika Wschodniego

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium