Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

12 grudnia 2023 r.
14:25

Pierwsze obietnice Tuska. Przywiezie miliardy z Brukseli

0 A A

Donald Tusk wygłosił trzecie w swojej historii exposé. Konkretów padło w nim niewiele. Szef nowego rządu podkreślał znaczenie wspólnoty narodowej oraz potrzebę wzmocnienia pozycji Polski w Europie. Obiecał również podwyżki, ułatwienia dla firm i wsparcie dla Ukrainy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przemówienie nowego premiera trwało dwie godziny i dzieliło się na trzy części. W pierwszej Donald Tusk mówił o wartościach i przekonaniach, szukając czegoś na wzór mitu założycielskiego "koalicji 15 października", jak nazwał ugrupowania wspierające jego rząd. Tymi fundamentami mają być rządy prawa, bezpieczne granice, przestrzeganie skandowanej na marszach Komitetu Obrony Demokracji konstytucji oraz zmiana stosunków pomiędzy Polską, a Unią Europejską. Tusk wspomniał przy tym o zabójstwie Pawła Adamowicza, samospaleniu Piotra Szczęsnego i ludziach, który protestowali przed sądami demonstrując swoją niezgodę na "łamanie zasad demokracji".

Początek exposé nowy premier poświęcił również na podkreślanie potrzeby odbudowy wspólnoty narodowej, posiłkując się przy tym cytatem Jana Pawła II "nie ma Solidarności bez miłości". W tym przypadku w znaczeniu miłości do ojczyzny. - Ja kocham moją ojczyznę Polskę bez pamięci - zadeklarował.

Budowanie tej wspólnoty miałoby opierać się na kilku priorytetach, jak trwałość sojuszu północnoatlantyckiego, wzmocnienie Polski w Unii Europejskiej i brak zgody na zmianę traktatów, które godziłby w interesy naszego kraju. - Mnie nikt w UE nie ogra - zapewniał Tusk.

Wymienił również zamiar wspierania Ukrainy w wojnie z Rosją, przy jednoczesnym "twardym pilnowaniu polskich interesów" dbanie o szczelne granice oraz przeciwdziałanie nielegalnej migracji. - Nikt nie będzie handlował wizami - podkreślił.

W drugiej części exposé Tusk mówił o konkretnych zamierzeniach swojego rządu. Tymi najważniejszymi wydaje się obietnica 30-procentowych podwyżek dlanauczycieli już od 1 stycznia 2024 roku, także 20-procentowych podwyżek dla pozostałych pracowników sfery budżetowej.

Co istotne, utrzymane mają zostać dotychczasowe świadczenia przyznane przez poprzedni rząd. Premier zapowiedział również dodatkowe waloryzacje rent i emerytur, gdy inflacja przekroczy 5 proc. i tzw. babciowe. Nowy rząd ma ponadto aktywniej wspierać rozwój energetyki wiatrowej, rozwiązać problem wywołujący protesty na granicy z Ukrainą i zatrzymać import odpadów.

Zmienić ma się również polityka względem samorządów, które według słów Tuska mają otrzymać wyższą samodzielność. Pod znakiem zapytanie stanęła natomiast budowa kluczowej inwestycji rozpoczętej przez poprzedni rząd, czyli Centralny Port Komunikacyjny - międzynarodowe lotnisko i stacja łącząca kolej dużych prędkości.

- Jego przyszłość rozstrzygnie się w sposób transparentny. Ten projekt będzie służył Polsce w sposób racjonalny - zapowiedział dość enigmatycznie nowy premier, zapewniając jedynie o tym, że "nikt nie będzie płakać", a sprawę przeanalizują "wybitni eksperci".

W swoim exposé Donald Tusk wplótł również coś, co wyglądało jak zapowiedź rozliczeń z poprzednią władzą. Jak zaznaczył, jego rząd ma pokazać, że "niszczenie polskiej konstytucji nie będzie bezkarne", a wobec "tych, którzy kradli" wyegzekwowana ma zostać "sprawiedliwość". Prokuratura przy tym wszystkim ma pozostać niezależna wobec partii rządzących. Podobne zadanie niezależności wobec polityków otrzymać ma Telewizja Polska.

Co jeszcze czeka nas po rządami dotychczasowej opozycji? Audyt czeka spółki skarbu państwa, zbrojeniowe kontrakty mają być kontynuowane, Śląsk ma otrzymać "nowoczesną wizję rozwoju", a cała Polska - miliardy unijnych funduszy rozwojowych.

Na koniec Donald Tusk zapewnił, że "koalicja 15 października" przetrwa całą kadencję, będzie funkcjonowała w sposób harmonijny i da przykład odpowiedzialności za Polskę. O godz. 16 - głosowanie nad wotum zaufania dla rządu. W środę 13 grudnia planowane jest natomiast jego zaprzysiężenie przed prezydentem Andrzejem Dudą.

Skład nowego rządu

Donald Tusk — prezes Rady Ministrów

Władysław Kosiniak-Kamysz — wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej
Krzysztof Gawkowski — wiceprezes Rady Ministrów, minister cyfryzacji

Adam Bodnar — minister sprawiedliwości
Radosław Sikorski — minister spraw zagranicznych
Adam Szłapka — minister do spraw Unii Europejskiej
Marcin Kierwiński — minister spraw wewnętrznych i administracji
Tomasz Siemoniak — koordynator służb specjalnych
Bartłomiej Sienkiewicz — minister kultury i dziedzictwa narodowego
Andrzej Domański — minister finansów
Borys Budka — minister aktywów państwowych
Sławomir Nitras — minister sportu i turystyki
Barbara Nowacka — minister edukacji
Izabela Leszczyna — minister zdrowia
Dariusz Klimczak — minister infrastruktury
Krzysztof Hetman — minister rozwoju i technologii
Czesław Siekierski — minister rolnictwa i rozwoju wsi
Paulina Hennig-Kloska — minister klimatu i środowiska
Michał Kobosko — minister funduszy i polityki regionalnej
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - minister rodziny, pracy i polityki społecznej
Dariusz Wieczorek — minister nauki i szkolnictwa wyższego
Marzena Okła-Drewnowicz — minister do spraw polityki senioralnej
Katarzyna Kotula — minister do spraw równości
Agnieszka Buczyńska — minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego
Jan Grabiec — szef kancelarii prezesa rady ministrów
Maciej Berek — minister członek Rady Ministrów

Co lublinianie sądzą o nowym premierze? Sonda Dziennika Wschodniego

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Anatomia już nie straszna. Ruszyły „Trauma Days”

Anatomia już nie straszna. Ruszyły „Trauma Days”

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zainaugurował działalność Akademii Doskonałości w Anatomii Klinicznej. Młodzi specjaliści i rezydenci będą ćwiczyć umiejętności operacyjne w praktyce.

Serowa moc w Lublinie. Gwiazdą święta był twaróg
NASZ PATRONAT/ZDJĘCIA
galeria

Serowa moc w Lublinie. Gwiazdą święta był twaróg

Za nami IV edycja Święta lubelskiego serowarstwa i mleczarstwa. Do Lublina zjechali regionalni producenci z całego województwa.

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja
Magazyn

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja

W oczekiwaniu na Festiwal Mikołaja Reja podrzucamy kilka przepisów nawiązujących do upodobań kulinarnych ojca polskiej literatury i kuchni. Zaczynamy od słynnej faramuszki.

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego
Zdjęcia
galeria

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Lublin uczcił dzisiaj 89. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji odbył się marsz pamięci, który wyruszył z placu Litewskiego, przez deptak i ulicę Królewską do Archikatedry.

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Plac budowy został przekazany w środę i prace ruszyły natychmiast. Na osiedlu Chmielna II w Krasnymstawie powstaje boisko. Będzie dostępne dla wszystkich.

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Albo trzeba kranówki nałapać na zapas, albo po prostu jakoś bez bieżącej wody przeżyć kilka godzin. Przerwy w dostawie zapowiada na poniedziałek PGK Zamość.

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Rozmawiamy z Marek Krzesickim z Pachnowoli koło Puław. Jednym z większych plantatorów truskawki w gminie. Razem z polami, które przepisał dzieciom, posiada około 3,5 hektara truskawkowych pól.

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

W spotkaniu otwierającym 24. kolejkę Orlęta Łuków pokonały ŁKS Łazy 1:0. Gola na wagę trzech punktów strzelił z rzutu karnego Bartosz Młynarczyk.

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Tegoroczny sezon truskawkowy zaczął się kilka tygodni wcześniej, niż zwykle. Choć mamy dopiero początek maja, prace na polach idą pełną parą. Pogoda, nie licząc nocnych przymrozków, dopisuje. Za dwukilogramową łubiankę znad Wisły w tym tygodniu płaciliśmy ok. 35 złotych

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

W spotkaniu przedostatniej kolejki Edach Budowlani Lublin pokonali Drew Pal 2 RC Lechię Gdańsk 29:17.

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Wieźli w samochodzie prawie kilogram narkotyków, więc nic dziwnego, że nie mieli ochoty na spotkanie z policją. Ale po pościgu zostali zatrzymani. Dwaj mieszkańcy powiatu włodawskiego musza się liczyć z długą odsiadką.

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

W dzień jest słonecznie i sporo na plusie, ale nocą temperatura znacząco się obniży. Instytut Meteorologii I Gospodarki Wodnej wydał kolejne w ostatnim czasie ostrzeżenie o przymrozkach. Zimno będzie w całym województwie.

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

Uwierzyła, że może dużo zarobić. A wizja zysku uśpiła jej czujność. 40-latka z powiatu ryckiego tak skutecznie "inwestowała", że straciła aż 85 tys. zł. Teraz oszustów, którzy ją nabrali próbuje ustalić policja.

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość
Zdjęcia
galeria

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość

To wyjątkowe miejsce, powstałe z pasji do historii i róż. Tych najpiękniejszych kwiatów jest tutaj już ponad 700 odmian. Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych w Kazimierzu Dolnym lada dzień mienić się będzie tysiącem barw.

Bakterie w wodociągu. Problem ma kilka wsi w dwóch gminach

Bakterie w wodociągu. Problem ma kilka wsi w dwóch gminach

Przekroczenie wartości parametru mikrobiologicznego i obecność bakterii kałowych stwierdzili kontrolerzy sanepidu po zbadaniu wody z wodociągu w Wierzchowiskach (gm. Piaski, pow. świdnicki) oraz w Opoczce (gm. Annopol, pow. kraśnicki).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium