Polityka

26 lutego 2025 r.
6:38

Rolnicy z Lubelszczyzny o problemach polskiej wsi. Marta Wcisło wnosi poprawki do raportu UE

(fot. Artur Siekaczyński)

Rozwój obszarów wiejskich to fundament stabilności gospodarczej i bezpieczeństwa żywnościowego – mówiła europosłanka Marta Wcisło podczas konferencji zorganizowanej z rolnikami. Przedstawiła poprawki do raportu Parlamentu Europejskiego dotyczącego polityki rolnej oraz odniosła się do problemu importu produktów spoza Unii Europejskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas spotkania zorganizowanego wraz z rolnikami europosłanka Marta Wcisło przedstawiła swoje działania w Parlamencie Europejskim na rzecz polskiej wsi. Jako koordynator raportu dotyczącego polityki rolnej i spójności przygotowała 14 poprawek w uzgodnieniu z rolnikami i przedstawicielami Lubelskiej Izby Rolniczej.

– Do raportu przygotowałam 14 poprawek w oparciu i uzgodnieniu z rolnikami, z przedstawicielami Lubelskiej Izby Rolniczej po to, aby dokument zawierał potrzeby i problemy, o których mówią rolnicy – podkreśliła.

Proponowane zmiany obejmują m.in. wsparcie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw rolnych w dostępie do dotacji i pożyczek, a także promocję lokalnej produkcji. Podkreślono potrzebę zwiększenia pomocy dla grup producenckich, uproszczenia procedur administracyjnych i wprowadzenia pakietu wsparcia dla hodowli trzody na własny użytek. Zwrócono uwagę na konieczność ochrony europejskiego rynku przed napływem produktów niższej jakości oraz dostosowania przepisów dotyczących utrzymania zwierząt gospodarskich.

Europosłanka zwróciła również uwagę na problem niekontrolowanego importu produktów rolnych, szczególnie z Ukrainy.

– Na forum Komisji Europejskiej wielokrotnie mówiłam i podkreślałam, że uwolnienie ceł dla produktów rolno-spożywczych z krajów spoza Unii Europejskiej zagraża polskiemu i europejskiemu rolnictwu. W przypadku Ukrainy, którą absolutnie wspieramy w tym, co się dzieje, jeśli chodzi o wojnę, to zalew produktów rolnych z Ukrainy zagraża polskiemu i europejskiemu rolnictwu – mówiła Wcisło.

Jak podkreśliła, warunki produkcji w Ukrainie są zupełnie inne niż w Unii Europejskiej, a duża część tamtejszego rolnictwa jest kontrolowana przez wielkie koncerny.

– 54 proc. gospodarstw rolnych na Ukrainie to są potężne koncerny, które produkują żywność zupełnie w innych warunkach technologicznych, ekologicznych, właściwie nieekologicznych i nie są obłożone rygorystycznymi restrykcjami, które są nakładane na polskich i europejskich rolników – dodała.

Przywrócenie możliwości hodowli na własne potrzeby

Jednym z ważnych tematów poruszonych podczas konferencji była kwestia hodowli zwierząt gospodarskich na własne potrzeby. Przewodniczący Rady Powiatowej Lubelskiej Izby Rolniczej, Ireneusz Nowak, zwrócił uwagę na znaczenie tradycyjnej hodowli w małych gospodarstwach.

–Dobrem narodowym i taką skarbnicą polskiej wsi to zawsze była hodowla zwierząt gospodarskich w rodzinnych gospodarstwach rolnych. Niestety w związku z tym, że polskie rolnictwo przeszło przez pewien czas przemiany, nastąpiła koncentracja tej produkcji w wyspecjalizowanych gospodarstwach rolnych – powiedział.

Nowak podkreślił, że kiedyś na każdej polskiej wsi rolnik mógł utrzymać własny inwentarz na potrzeby domowe, co dziś stało się praktycznie niemożliwe.

– Chcielibyśmy tutaj razem z panią europoseł zmienić slogan, którym było, że gospodarstwo może utrzymać inwentarz na potrzeby własne, w czyn, żeby każdy rolnik mógł w swoim gospodarstwie mieć choćby świnie, krowę, kurę po to, żeby spożywać produkty z własnego gospodarstwa i zagospodarować je we własnym gospodarstwie. A tego dzisiaj Polska wieś bardzo oczekuje i bardzo tego brakuje – dodał.

Obecne przepisy formalnie pozwalają na hodowlę niewielkiej liczby zwierząt, jednak ich rygorystyczne wymogi są nie do spełnienia dla małych gospodarstw.

– W tej chwili przepisy generalnie pozwalają każdemu rolnikowi... na trzodę chlewną do 10 sztuk rocznie, w tym włączamy także maciory. Jednakże przepisy, które niestety obowiązują, są tożsame z tymi przepisami, które obowiązują gospodarstwa utrzymujące świnie na większą skalę. Dlatego taki rolnik nie jest w stanie czasami spełnić tych wymogów fitosanitarnych po to, żeby utrzymywać te świnie – tłumaczył Nowak.

Zaznaczył, że konieczna jest zmiana przepisów, by dostosować je do potrzeb rolników i umożliwić im hodowlę na własne potrzeby przy zachowaniu odpowiednich zasad ewidencji.

Czy obrady Komisji Rolnictwa były tajne?

Podczas konferencji pojawiło się także pytanie o rzekome utajnienie fragmentu obrad Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego dotyczącego przyszłej ewentualnej umowy handlowej z Ukrainą.

– Tak, uczestniczyłam w tych obradach, zabierałam głos i mój głos zresztą zamieściłam w mediach społecznościowych – odpowiedziała Wcisło.

Dementowała jednak doniesienia, że posiedzenie miało charakter tajny.

– Był moment taki. Jeden z punktów dotyczył właśnie importu produktów rolnych z Ukrainy i była ta część komisji, w której nie było transmisji. Nie była to utajniona komisja, bo w trakcie komisji uczestniczyły też osoby trzecie, pracownicy, asystenci. Nie nazwałabym tego komisją tajną – wyjaśniła.

Podkreśliła, że komisja tajna to taka, gdzie obowiązuje zakaz nagrywania i obecności osób postronnych, czego w tym przypadku nie było.

"Prawo powinno służyć rolnikom"

– Jak państwo widzicie, w Parlamencie Europejskim jestem przedłużeniem ręki, a można powiedzieć zdania polskich, lubelskich rolników, którzy absolutnie zasadnie zgłaszają swoje uwagi, bo prawo powinno służyć rolnikom, a nie utrudniać im produkcję – podsumowała Wcisło.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium