Urzędnicy i mieszkańcy podlubelskiej gminy Wólka włączają się w pomoc choremu na białaczkę radnemu Jackowi Kudle. Na początku marca, wspólnie z fundacją DKMS, w kilku punktach, m.in. w Urzędzie Gminy, zostanie przeprowadzona akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. Wszystko po to, by odnaleźć „genetycznego bliźniaka” pana Jacka
- O chorobie męża dowiedzieliśmy się w październiku – mówi Renata Kudła, żona pana Jacka, który jest sołtysem Rudnika i radnym w gminie Wólka. – Zaczęło się od tego, że mąż miał słabe wyniki morfologii krwi. Postanowiliśmy skonsultować się z hematologiem. Umówiliśmy się na prywatną wizytę. Kolejne badania też nie dały odpowiedzi. Diagnozę poznaliśmy dopiero w szpitalu, po wykonaniu badania szpiku kostnego.
Konieczny jest przeszczep, jednak członkowie rodziny chorego nie mogą zostać dawcami. W bazach danych dawców również nie ma zarejestrowanej osoby, która spełniałaby medyczne wymogi. – Nie ma takiej osoby, która genetycznie pasowałaby do mojego męża – mówi pani Renata. – Stąd też ta akcja, ponieważ taką osobę musimy znaleźć.
– Razem z fundacją DKMS włączamy się w pomoc panu Jackowi – mówi Edwin Gortat, wójt gminy Wólka. – Chcemy, aby informacja o zaplanowanej akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego dotarła do jak największej grupy ludzi. Z tego też powodu punkt dotyczący tego tematu znalazł się w porządku obrad sesji (rozpoczyna się w środę o godz. 16. Będzie transmitowana w internecie – red.).
Rejestracja potencjalnych dawców szpiku w ramach akcji „Pomóż Jackowi i innym! Zostań potencjalnym dawcą szpiku!” będzie prowadzona 9 i 10 marca w godz. 9-19 w szkołach, a także na terenie parafii na osiedlu Borek oraz Urzędzie Gminy (patrz ramka).
– Podczas finału odbędzie się rejestracja dawców, która polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza rejestrowego, pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka – mówi Emilia Sikorska, kierownik Referatu Promocji w Urzędzie Gminy Wólka. – Na podstawie pobranego materiału określane są antygeny zgodności tkankowej HLA.
Wyniki badania wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Fundacji DKMS i od tego momentu zarejestrowana osoba staje się aktywnym potencjalnym dawcą szpiku, dostępnym dla pacjentów z całego świata, potrzebujących przeszczepienia szpiku bądź komórek macierzystych.
Będzie można się zarejestrować także kilka dni wcześniej, 5 marca, podczas Dnia Kobiet w Restauracji Gościniec (Wólka 17B, początek godz. 17).
Gdzie będzie prowadzona akcja 9 i 10 marca
• Szkoła Podstawowa im. Róży Kołaczkowskiej w Pliszczynie
• Szkoła Podstawowa w Świdniku Małym
• Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Łuszczowie
• Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Sobianowicach
• Szkoła Podstawowa w Turce
• Parafia Rzymskokatolicka pw. Jezusa Miłosiernego w Turce, ul. Malinowa 3, osiedle Borek
• Urząd Gminy Wólka, Jakubowice Murowane 8, 20-256 Lublin 62
Jacek Kudła o sobie
Mam na imię Jacek, pochodzę z Lublina, ale związany jestem także z Rudnikiem. Niedługo skończę 49 lat. Razem z żoną Renatą wychowujemy trójkę dzieci – syna Kamila i dwie córki, Agatkę i Hanię.
Czasami zwykłe, codzienne życie zmienia się w jednej chwili nie do poznania. Tak było też i w moim przypadku. W październiku zeszłego roku, po długich, specjalistycznych badaniach, zapadła diagnoza – ostra białaczka szpikowa.
Aby przeżyć potrzebuję przeszczepienia szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Twój piękny gest może uratować czyjeś życie! Dlatego nie wahaj się – zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku! To proste!