Powiat lubelski

7 marca 2019 r.
21:33

Zabytkowy młyn stoi i niszczeje

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Zabytkowy młyn stoi i niszczeje, rozkradany przez lokalnych złodziei
Zabytkowy młyn stoi i niszczeje, rozkradany przez lokalnych złodziei (fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie)

Nasz czytelnik jest zbulwersowany bezczynnością w sprawie zabytkowego młyna wodnego w Osmolicach. Sprawą starał się zainteresować urzędy, ale dopiero po naszych pytaniach zaczęło się coś dziać

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o modrzewiowy młyn wodny w Osmolicach Pierwszych. Ponad 150 lat temu wybudował go Juliusz Stadnicki, dziad ostatniego właściciela majątku w Osmolicach. Młyn turbinowy, dwukondygnacyjny z dużym poddaszem użytkowym został wpisany na listę zabytków.

– Jestem lokalnym regionalistą i interesuję się historią gminy Strzyżewice. Krew mnie zalewa, gdy jestem w okolicy młyna nad Bystrzycą w Osmolicach. Miejscowa żuleria zrobiła sobie w środku „klub towarzyski”. Alkohol i inne takie rzeczy – opowiada nasz Czytelnik. – Drobniejsze wyposażenie młyna już ukradli, zostały tylko ciężkie koła młyńskie. Budynek jest w dobrej kondycji, drewno jest zdrowe – zapewnia.

Czytelnikowi leży na sercu los tego obiektu. – Zadzwoniłem do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pani mnie zbyła, powiedziała, że na kontrolę mogą przyjechać w przyszłym roku. Za rok to z tego młyna może zostać tylko kupka popiołu. Chuligani zaprószą ogień i będzie po wszystkim – przewiduje regionalista.

Zadzwoniliśmy do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. – Dziś pojedziemy na miejsce i zobaczymy, w jakim stanie zachowania znajduje się młyn w Osmolicach. Bardziej szczegółowych oględzin w formie kontroli właściciela młyna dokonamy ok. 20 marca. Zaznaczam jednocześnie, że za stan zabytku odpowiada jego właściciel. Wyniki kontroli posłużą do podjęcia dalszych działań, to jest wydania zaleceń pokontrolnych bądź nakazu wykonania prac zabezpieczających – deklaruje dr Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

Kto zatem jest właścicielem tego obiektu? Do 2017 roku młyn był w zarządzie Zespołu Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli. Dziś formalnie opiekę nad zabytkiem roztacza Powiat Lubelski.

– Sprawa jest bardziej skomplikowana, niż to się na pierwszy rzut oka wydaje. Jesteśmy właścicielem tego obiektu, ale nie mamy pomysłu, co dalej z nim robić. Do czasu, kiedy spełniał swoją pierwotną funkcję, nie było problemu. Dziś, ze względu na jego lokalizację, trudno mu znaleźć nową rolę. Dodatkowym problemem jest nadzór konserwatorski. Gdyby się znalazł rzetelny inwestor, to pewnie można byłoby się porozumieć w kwestii korzystnej dzierżawy czy sprzedaży – mówi Zdzisław Antoń, starosta lubelski.
Na razie trzeba poczekać na wyniki kontroli konserwatora zabytków. Do sprawy wrócimy.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium