"Jest nas 70 mln na świecie. Nie wiemy dlaczego tacy jesteśmy, wiemy że nie ma na to skutecznego leku" – mówi Łukasz Bober, radny miejski z Łukowa. Nagranie powstało z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Jąkania, który przypada 22 października.
– Chciałem publicznie przyznać się do mojej trudności, z którą borykam się od lat – przyznaje Bober, radny "Alternatywy dla Łukowa".
"Mamy tak jak wszyscy, jedno życie, które musimy przeżyć najlepiej jak potrafimy. Możemy być kim chcemy, musimy tylko w to uwierzyć" – zachęca w filmiku pan Łukasz.
– Chciałem w ten dzień uświadomić ludziom, że problem jąkania jest niestety na tyle silny, że osoby takie jak ja borykają się często z depresją, samotnością czy brakiem akceptacji – tłumaczy.
Poza tym, chce też zwrócić uwagę rodzicom.
– Jeśli widzą coś niepokojącego w głosie czy zachowaniu swoich dzieci, to powinni interweniować– podkreśla. Jednocześnie, radny nie ukrywa że w przeszłości miał pod górkę. – Skończyłem podstawówkę, gimnazjum, liceum, studia wyższe. Jednak zawsze czułem że to "jąkanie" wybiera za mnie moje życie. Bywały ciężkie chwile, takie jak brak akceptacji czy wyśmiewanie, ale dałem radę. Pocieszam się tym, że wtedy nie było łatwego dostępu do Internetu i takiego łatwego hejtu jak obecnie – dodaje Bober.
Jego zdaniem, taki krótki film może przynieść dobry efekt.
– Zależy mi aby zwrócić uwagę na to, że osoby jąkające żyją na tym świecie wśród nas i nie różnią się praktycznie niczym od innych. To próba przełamania pewnego tabu – podkreśla radny. Reakcje są bardzo pozytywne. – To fakt, przez pewien czas biłem się z myślami, że powiedziałem publicznie co mi dolega. Ale czułem że teraz jako radny mam taką misję do spełnienia. Chcę aby społeczeństwo akceptowało takich ludzi jak ja – mówi na koniec łukowski radny.
Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania ustanowiony został w 1998 roku. Najczęściej problem jąkania pojawia się we wczesnym dzieciństwie, zaraz po tym, kiedy dziecko zaczyna mówić. Im wcześniej dziecko jąkające się zostanie poddane odpowiedniej terapii, tym lepsze są rokowania na wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie zaburzeń mowy.