Jeden został rozstrzelany przez Rosjan, drugi odwołany z powodu nadużyć, a kolejny trafił do więzienia. Kraśniccy regionaliści przygotowali poczet burmistrzów miasta.
Spis zawiera blisko 80 nazwisk burmistrzów pełniących tę funkcję od XVII w., tj. od Andrzeja Grzymkowskiego (1626 r.) do obecnego Wojciecha Wilka.
– Tematem tym zainteresowaliśmy się około roku temu – opowiada dr Dominik Szulc, historyk PAN, Społeczny Opiekun Zabytków Miasta Kraśnik i wiceprezes Kraśnickiego Towarzystwa Regionalnego. – Pan Maciej Brodacki, który uczy historii w kraśnickim Zespole Szkół nr 3 napisał doktorat poświęcony Kraśnikowi w XVIII w. Już w tej publikacji podał wiele szczegółów dotyczących burmistrzów. To było dla nas asumptem do przygotowania pocztu burmistrzów.
Dr Szulc mówi, że nie było to trudne zadanie, z pewnymi wyjątkami. – Paradoksalnie najtrudniej było ustalić kolejność burmistrzów dla okresu II wojny światowej – przyznaje dr Szulc. – Burmistrzów w zasadzie wybierał wówczas okupant, nie została utrzymana przedwojenna ścieżka mianowania. Poza tym z tego czasu zachowała się tylko część dokumentów, pozostałe spłonęły. Z tych, które przetrwały wynika naprzemienność burmistrzów, np. dwie osoby w tym samym czasie podpisywały się jako burmistrzowie. Naszym zadaniem było najpierw dowiedzieć się, dlaczego tak się stało, ale też ustalić, kim byli ci ludzie.
Okazało się np., że ostatni okupacyjny burmistrz Kraśnika Stanisław Mirau nie pochodził ani z Kraśnika, ani nawet z województwa lubelskiego.
– Przybył z Wielkopolski. Przed wojną był sołtysem w Piaskach koło Gostynia. W 1940 r. w ramach włączenia tzw. Kraju Warty do Rzeszy z terenu tego wysiedlono Polaków – mówi dr Szulc.
Ciekawostek jest więcej. – Mamy burmistrza z połowy XIX w., który został odwołany z powodu nadużyć. W XVIII wieku był burmistrz, który rządził Kraśnikiem przez 6 kadencji. Pod tym względem był rekordzistą – podaje przykłady dr Szulc. – Inny burmistrz został w 1914 roku rozstrzelany przez Rosjan. Jeszcze inny był majorem w wojsku carskim, a kolejny otrzymał carskie odznaczenie. Mieliśmy też burmistrza, który pełnił wcześniej tę funkcję w dwóch innych miastach.
Przygotowany i wydrukowany już poczet burmistrzów Kraśnika nie jest jeszcze kompletny. – Lista nie jest zamknięta, ani skończona – podkreśla dr Szulc. – Będziemy starali się ją jeszcze w przyszłości uzupełnić. Jest to jednak poczet na tyle już pokaźny, że można go zaprezentować mieszkańcom.
Poczet burmistrzów Kraśnika zostanie przekazany burmistrzowi miasta podczas Dni Kraśnika. Wydarzenie jest zaplanowane na 6–7 lipca.