Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Marek Wojciechowski i Kazimierz Choma - te nazwiska wymienia się najczęściej jako kandydatów na szefa lubelskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. KOWR zacznie działać 1 września w miejsce likwidowanych – Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych. Zmiany czekają nie tylko pracowników, ale i rolników.
Pod koniec września kolejna grupa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złoży przysięgę. Tym razem na rynku w Zamościu. Już trwa proces formowania 3 nowych batalionów WOT: w Zamościu, Chełmie i Dęblinie.
Nałęczowska Szkoła Ziemianek (1908-1936) oprócz bogatego programu hodowlanego, ogrodniczego, czy prowadzenia domu oferowała swoim uczennicom także zajęcia, które sprawiały, że każda z młodych kobiet chciała wyglądać jak najpiękniej.
Gra w pięciu zespołach muzycznych, w tym popularnym „Łąki Łan”. Do tego jest organizatorem festiwalu Kazimiernikejszyn, który w drugi weekend lipca przyciągnął do Kazimierza Dolnego miłośników dobrej muzyki słuchanej w luźnej atmosferze. O tym, jak rozpoczęła się jego przygoda z Kazimierzem i dlaczego chce, by do miasta przyjeżdżali tylko rodowici Warszawiacy, opowiada Włodek Dembowski.
Końskie targi, które przez wiele lat odbywały się w Piaskach, to już historia. Zjeżdżali tu handlarze z całego województwa, w pobliskiej knajpie dobijano udanego zakupu. Dziś, po słynnych końskich targach - na taką skalę - nie ma już śladu, a jedynym świadkiem tamtych czasów jest wciąż działająca restauracja, gdzie spotykali się kupcy i sprzedający.
Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Pomoc” w Puławach obchodzi w tym roku 110-lecie. Z tej okazji, 1 sierpnia, odsłonięto tablicę poświęconą piętnastu założycielom tego najstarszego w mieście przedsiębiorstwa handlowego. Przypominamy historię spółdzielni.
Ceny żywności rosną – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Podrożały owoce, masło, sery, mięso i alkohol. – Za jedzenie będziemy płacić coraz więcej – przewidują eksperci.
Zarząd województwa zaskarży do sądu administracyjnego decyzję wojewody lubelskiego. Chodzi o zmiany w statucie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Od początku roku do końca lipca lubelska policja wlepiła ponad 120 tysięcy mandatów. Połową z nich ukarano kierowców przekraczających dozwoloną prędkość. Za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym na trzy miesiące z prawem jazdy pożegnało się 1545 kierowców.
Zanim Karol Okrasa złamie na XV jubileuszowym festiwalu kaszy Gryczaki przepis na troć spaloną sianem z sałatką z kaszy gryczanej oraz krem ziemniaczany z popcornem gryczanym i wędzoną papryką podpowiadamy, co warto spróbować na stoiskach, zagrodach smaku i pokazach kulinarnych w Janowie Lubelskim
Główny geolog kraju zarzuca sześciu lubelskim samorządom nadmierne wspieranie działań australijskiej spółki PD Co. – Nikogo nie faworyzujemy, a budowa kopalni "Jan Karski" jest szansą dla naszych mieszkańców – bronią się samorządowcy
Pod koniec roku 80. minionego wieku Polacy odkryli w sobie żyłkę do robienia interesów. Jak grzyby po deszczu powstawały nowe sklepy; często w garażach czy piwnicach. Handlujący pojawili się także chodnikach wielu ulic, gdzie polowe łóżka i prowizoryczna lada na masce samochodu były namiastką dzisiejszych marketów
Miesiąc dłużej będzie można polować na jelenie i daniele. Dziki muszą unikać myśliwych przez cały rok. Na celowniku jest też szakal złocisty. To główne założenia nowelizacji rozporządzenia określającego okresy polowań na zwierzęta łowne. Nowe prawo może wejść w życie jeszcze w tym roku.
Nadużycie uprawnień i wyrządzenie szkody na kwotę co najmniej 3 mln zł na rzecz Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zarzuca prokuratura jego byłemu dyrektorowi. To kolejne konsekwencje politycznego sporu między samorządem województwa (PO-PSL) a rządem PiS o majątek ośrodka.
Odszedł od nas 7 lipca 2001 roku, chociaż jeszcze kilka miesięcy wcześniej w lubelskim Ratuszu świętował swoje 85 urodziny. W lipcu minęło już 16 lat od jego śmierci, ale pamięć o nim jest wciąż żywa. Co roku w Lublinie odbywa się Memoriał jego imienia, a niedawno na Moście im. inż. Lutosławskiego (Most Kultury) można było obejrzeć wystawę poświęconą temu wybitnemu bokserowi, trenerowi i masażyście. Trzeba również pamiętać, że bulwar nad Bystrzycą (między Al. Piłsudskiego i ul. Zamojską) nosi imię Stanisława Zalewskiego.
Lubelskie uczelnie kontynuują rekrutację na studia. Na wielu kierunkach są jeszcze wolne miejsca.
W tym miesiącu przestała istnieć księgarnia „Ezop” przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie. Tym samym znika, które było związane z książkami od... 59 lat. Czytelnicy zamawiający tytuły w sieci nawet tego nie zauważą. Dla nich poniższa opowieść będzie z gatunku SF. Starsze mole książkowe się wzruszą.
Kultura jest kobietą. Takie hasło przyświecało V Forum Kobiet Aktywnych w Janowcu w 2013 r. i nadal się okazuje trafne, gdy śledząc tropy turystyki kulturowej kierujemy swoją myśl ku ubiorom charakterystycznym dla miejscowej ludności. Najstarsze stroje okolicznych włościan można podziwiać na kartach wydawnictwa przygotowanego przez Towarzystwo Przyjaciół ZL Uzdrowiska Nałęczów w oparciu o kolekcjonerskie zbiory Stanisława Tarki ze Strzelec k. Nałęczowa.
Nowelizacja Prawa wodnego wcale nie oznacza wyższych rachunków za wodę – przekonuje rząd. Ale zdaniem opozycji więcej zapłacimy wszyscy. Podobnego zdania są eksperci.
Plantatorzy czarnej porzeczki dogadali się z piwnymi rzemieślnikami z Wrocławia. Są już pierwsze efekty współpracy – kwaśne porzeczkowe piwo. To nowy sposób na wykorzystanie owoców, których w Polsce produkuje się za dużo
Konsorcjum, które odpowiadało za rozbudowę Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej twierdzi, że szpital uzgodnił z nim warunki ugody, a potem się z nich wycofał. – Z naszej strony nikt nie podpisał takiego dokumentu – odpowiada dyrektor COZL.
Zmiany w nałęczowskiej oświacie. Od września to powiat puławski będzie organem prowadzącym byłego „ekonomika”. Z kolei miejską podstawówkę czeka przeprowadzka do budynku przy ul. Spółdzielczej.
Ponad 200 kontroli doraźnych przeprowadziło w minionym roku szkolnym lubelskie Kuratorium Oświaty. Coraz częściej o interwencję proszą rodzice, których niepokoi agresja wśród dzieci.
W szkołach ponadgimnazjalnych są jeszcze wolne miejsca. Kuratorium Oświaty zebrało informacje o nich od dyrektorów poszczególnych placówek, a my sprawdziliśmy, gdzie jeszcze można kontynuować naukę.
– Możemy mieć do czynienia z wyprowadzaniem publicznych pieniędzy – mówi lubelska posłanka Joanna Mucha o przekazaniu przez Ministerstwo Rolnictwa 579 tys. zł na emisję spotów i programów w TV Trwam. O tym, że miały one dużą widownię, poświadczył instytut, którego prezesem jest związany z mediami o. Tadeusza Rydzyka europoseł z Lublina Mirosław Piotrowski.